Faydalı Bilgiler

Öğrencilerde Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma

Öğrencilerde Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma hakkında tüm detaylar burada. Lütfen yazımızı baştan sona kadar okuyup kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorunuz!

Öğrencilerde sağlık hizmetlerinden yararlanma şartları Bir çok faktöre göre  değişiklik göstermektedir. 1 Ocak 2012  tarihi itibariyle geçerli olan genel sağlık sigortası kapsamında ülkemizde yaşayan her bireyin sağlık güvencesinden  yararlanması öngörülmüş ve  belirtilen koşullar altında kimi vatandaşlarımızın GSS primleri işverenler tarafından  verilirken, herhangi bir sigorta koluna  bağlılığı olmayan  vatandaşlar için de prim ödeme zorunluğu  gündemde olmuştur.

Öğrenciler ise  öğrenim durumu, yaş ve cinsiyet gibi  birçok temel farka göre belirlenen şartlar altında  baba ve anneleri üzerinden sağlık hizmetlerinden  faydalanabilirler. Lise  eğitimi için 20 yaş ve üniversite öğrenimi için 25 yaş olarak belirlenen  vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanma  konuları hakkında merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

GSS Nedir
GSS Nedir

GSS Nedir?

GSS sağlık hizmetlerinden faydalanması için ödenmesi  şart olan ve brüt asgari ücretin yüzde 3’üne karşılık  olacak şekilde hesaplanan prim çeşididir. 2012 yılında yapılan reform ile değişik şartlara dönen Genel Sağlık Sigortası, GSS kısaltması ile tercih edilir. Aktif sigortalı olan kişilerin GSS primleri işverenler tarafından ödenirken, herhangi bir sağlık güvencesi altında bulunmayan vatandaşlarımız sağlık hizmetlerinden  faydalanmak adına GSS primlerini kendileri öder.

Üniversite Öğrencileri Sigortalı mı?

Üniversite öğrenciler içinse sigorta kapsamı 25 yaş şartı ele alınarak değerlendirilmektedir. Üniversite okuyan öğrenciler 25 yaşına kadar annesi ya da babasının sigortasından otomatik bir şekilde faydalanırken, 25 yaş sonrasında sigortadan düşer. Bu yaş ardından üniversite öğrencileri herhangi bir sigorta koluna tabi  bir şekilde çalışmaları veya zorunlu GSS primlerini ödemeleri sonrası sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına sahip olurlar.

Üniversite Öğrencisinin Babasının Sigortasından Yararlanma Yaşı Kaç?

Üniversitede okuyanların babasının sigortasından yararlanma yaşı 25 olarak belirtilmiştir. 18 yaş ve üstünde olan kişiler babaları ya da anneleri genel sağlık sigortalı olması durumunda lise öğrenimi devam ederken 20 yaşına, üniversite öğrenimine devam eder ve 25 yaşına kadar ailelerinin genel sağlık sigortasından faydalanabilirler.

25 Yaşını Dolduran Üniversite Öğrencisinin SGK İşlemleri

Üniversite öğrencileri 25 yaşını doldurduğu zaman SGK işlemleri için gelir testine sokulur. 25 yaşını doldurmuş olan öğrencileri yukarıda belirtildiği gibi anne veya babaların genel sağlık sigortasından yararlanamaz. Üniversite öğrencileri yaşamaya  devam ettikleri İlçe Kaymakamlıklarında görev yapan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru  yaparak gelir testine girmeleri şarttır.

Yapılan gelir testi sonrası hane içinde kişi başına düşen gelirin 1.168 lira altında olduğu tespit edildiğinde, herhangi bir GSS primi ödemesi gerekmeksizin öğrenciler ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. 1.168 lirayı aşan tutarlar için 2022 yılı boyunca aylık 150,12 TL GSS primi ödenmesi gerekmektedir.

Üniversite Öğrencisi Sigortalı Çalışabilir Mi?

Üniversite öğrencilerin sigortalı bir işte çalışması için karşısında herhangi bir yasal engel yoktur. 18 yaşını doldurmuş olan her öğrenci, isterse sigortalı bir işe girip çalışabilir. 25 yaşına gelen üniversite öğrenciler genel sağlık sigortası kapsamında yer almak için GSS primini yatırabildiği gibi herhangi bir sigortalı işe girip, işveren tarafından ödemesi yapılan GSS primi sonrası sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilir.

Üniversite Öğrencileri Nasıl Ücretsiz İlaç Alabilir?

Üniversitede okuyan öğrencilerin ücretsiz ilaç alımı prosedürleri 25 yaş kriterine göre belirlenir. 25 yaşına kadar üniversite öğrencileri devletin ücretsiz muayene ve ilaç hizmetinden faydalanma imkânına sahiptirler. 25 yaşından sonra gelir testi yapılır ve alt sınırın geçilmesi durumunda GSS primi ödemesi ile beraber ücretsiz ilaç hizmetlerinden yararlanabilirler. https://www.youtube.com/watch?v=fROQVPvNL0g linkinden YouTube kanalımıza ulaşıp öğrencilerde sağlık hizmetlerinden yararlanma konusunda bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu