Diğer Yardımlar

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NEDİR ?

Nakdi ücret desteği nedir ? Kimler alabilir ? Bütün dünyayı etkisi altına alan pandemi ile beraber ülkemizde de bir takım ekonomik çalışmalar yapıldı ve yapılmaya devam etmektedir. Bunlardan biri de 7244 sayılı kanunla hayatımıza giren nakdi ücret desteğidir.

17.04.2020 tarihli 31102 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7244 sayılı “Yeni Koronavirüs (Covid-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile ücretsiz izine ayrılan, iş akdi fesh edilen,kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan veya işten çıkarıldığında işsizlik ödeneğine hak kazanamayan işçilere ekonomik destek olma amaçlanmıştır.

Şimdi de bu ödeme kimlere verilir beraber bakalım.

Bu Destek Kimlere Verilir ?

Peki bu ücret desteği kimlere verilir ?

Başvuru şartları aşağıda sıralanmıştır. Bu

a)-Ücretsiz izne ayrılanlar için;

1-17.04.2020 tarihi itibarıyla iş sözleşmesinin bulunduğu işveren tarafından 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi uyarınca ücretsiz izne ayrılmak,

2-Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmamak,

3-Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak,

4-SGK’ya 01, 04, 05, 06, 12, 14, 20, 29, 32, 35, 39, 52, 53, 54 veya 55 no.lu belge türlerinden bildirilmiş olmak,

b)-İş akdi feshedilenler için;

1-15.03.2020 tarihinden sonra 4447 sayılı Kanunun 51 inci maddesi kapsamında iş sözleşmesi feshedilen ve yine aynı Kanunun diğer hükümlerine göre işsizlik ödeneğinden yararlanmamak,

2-Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak.

Nakdi Ücret Desteği

Nakdi Ücret Desteği İçin Başvuru Nereye Yapılır ?

Nakdi ücret desteği başvuru koşulları nelerdir,başvuru nereye yapılır, kimler yararlanır öğrendik. Peki gelelim esas soruya. Ücret desteği nasıl ve nereden alınır ?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kısa çalışma ödeneğinde olduğu gibi BU desteğiN başvurusu da işçi tarafından değil iş verem tarafından yapılmaktadır. İşçinin ücretsiz izne çıkarıldığı günden bir sonra ki ayın 3’üne kadar “https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi” adresine işçilerin bilgilerini girmesi gerekmektedir.

Eğer işçi 15.03.2020 tarihinden sonra işsizlik maaşına başvuru yapmış ve işsizlik maaşı çıkmamış ise başvurusu otomatik olarak iş-kur tarafından yapılmaktadır.Bunun için işsiz kalan kişinin başvuru yapması gerekmemektedir.

Ancak kişi 15.03.2020 tarihinden sonra işsiz kalmış ancak işsizlik maaşına başvuru yapmamışsa “https://esube.iskur.gov.tr/” adresinden yada e devlet üzerinden işsizlik maaşına başvurması gerekmektedir.

Nakdi Ücret Desteği Ne Kadar ?

İşçi eğer kanunda aranan şartları taşıyorsa günlük 39.24 TL aylık ise toplamda 1.177.20 TL ödenmektedir. Peki İş-kur nakdi ücret desteği kaç ay verilecek diye merak edenler için hemen söyleyelim. Ödemeler 3 ay boyunca sürecek. İŞ-KUR bu ödemeyi maksimum üç ayı geçmeyecek şekilde işsiz kaldıkları süre kadar yapmaktadır.

Ücretler aylık olarak 30 gün üzerinden beyan edilen iban numarasına yatırılır. Eğer iban numarası yok ise PTT şubesinden alınır.

Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İş-kur nakdi ücret desteği sorgulama işlemlerini dilerseniz e -devlet üzerinden dilerseniz de iş-kur sayfanızdan takip edebilirsiniz.

Nakdi Destek Ne Zaman Kesilir ?

İşçi kendi iş yerinde veya başka iş yerinde çalışmaya başlaması yada yaşlılık maaşı alması durumunda maaşı kesilir.

Nakdi Desteği Alanların Genel Sağlık Sigortası(Gss) Primleri Ödenir Mi ?

Evet. Primleri işsizlik fonu tarafından karşılanır.

Forum sayfamız açıldı. Forum sayfamıza üye olarak aklınıza takılan soruları sorabilir ve bir çok sorunuzun cevabını bulabilirsiniz. Forum sayfamıza gitmek için TIKLAYIN

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları biz muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu