Diğer YardımlarFaydalı Bilgiler

Muhtaçlık Sınırı Nedir? Muhtaçlık Sınırı İle Alınabilecek Yardımlar

Muhtaçlık sınırı hakkındaki bu yazımızı baştan sona kadar okuyunuz. Muhtaçlık sınırını aşmadığınız takdirde alabileceğiniz yardımları da ablattık. Muhtaçlık sınırının hesaplaması da yazımızda mevcut. İşte hesaplama ve başlıca yardımlar!

Muhtaçlık Sınırı Nedir?

Günümüz şartlarında belirli bir gelir düzeyinin altında bulunan vatandaşlarımız muhtaç sınıfına girmektedir. Bu sınıfa giren vatandaşlara ise devlet tarafından çeşitli destekler sağlanmaktadır. Bu desteklerle birlikte muhtaç vatandaşların daha uygun bir yaşam sürmesi hedeflenmektedir. Muhtaçlık sınırı ödemesi, her yıl için farklılık göstermektedir. 2020 yılı ve 2021 yılı muhtaçlık sınırı ödemesi aynı seviyede değildir. Asgari ücrete belirlenen bu ücretler, çeşitli durumlara göre artıp azalabilmektedir.

Muhtaçlık Sınırı Nasıl Hesaplanır?

Muhtaçlık sınırı her sene aynı yöntemle belirlenmektedir. 2021 yılı muhtaçlık sınırı da asgari ücretin üçte birine denk gelmektedir. Asgari ücretin üçte birinden daha az gelire sahip olanlar ise muhtaç konumundadır. Devlet, bu kişiler bakmakla yükümlüdür. Bundan dolayı bu vatandaşlarımıza fakirlik maaşı verilmektedir. Fakirlik maaşının yanı sıra bir çok sosyal hak ve yardım da bu kişilere verilmektedir. Aşağıda yardımları tek tek sıraladık.

2022 yılı muhtaçlık sınırı da aynı şekilde asgari ücretin üçte birine tekabül edecektir. Ancak şu an için asgari ücret belirlenmemiştir. Bu yüzden önümüzdeki senenin muhtaçlık sınırı ile ilgili de net bir bilgi bulunmamaktadır. 2021 muhtaçlık sınırı şuanda kişi başı 852 TL olarak belirlenmiştir.

Muhtaçlık sınırı hesaplaması

Muhtaçlık Maaşı Ödeme Başvurusu

Geliri muhtaçlık sınırının altında bulunan vatandaşlara fakirlik maaşı bağlanmaktadır. Elbette bu maaşı almaya hak kazanabilmek için belirli koşullar da aranmaktadır. Fakirlik maaşı alabilmeniz için öncelikle gelirinizin düzensiz ve muhtaçlık sınırının altında bulunması zorunluluğu vardır.

Fakirlik maaşı başvurusu için belirlenen üç adet yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden herhangi birisiyle başvuru yapmanız mümkündür. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne; posta yoluyla ve E-devlet üzerinden yapacak olduğunuz başvurularınız hemen işleme alınmaktadır. Kısa süre içerisinde açıklanan başvuru sonuçlarıyla bu sınırın altında olup olmadığınız belirlenmektedir. Bunun sonucunda ise fakirlik maaşı alıp almayacağınız kesinleşmektedir.

Ödeme kapsamında; dul ve yetim aylığı, yaşlılık ödemesi, doğum ödemesi, fakirlik maaşı ve çocuk ödemesi yapılmaktadır. Bu ödemeler tam zamanında olmak kaydıyla devlet tarafından gerçekleştirilmektedir. Fakirlik maaşından yararlanma şartları bulunmaktadır. Bu şartların sağlanabilmesi durumunda ödeme yapılabilmektedir. Bu durumda;

 • Hiçbir geliri olmayan veya muhtaçlık sınırının altında geliri bulunan kişiler,
 • %40 ve üstü engeli olan vatandaşlar,
 • Devlet tarafından koruma altına alınmamış kişiler,
 • Hiçbir şekilde sigortalı bir işte çalışmayan kişiler,
 • Birinci dereceden yakınları ölmüş olan 18 yaş altındaki vatandaşlar,

Fakirlik ödemesi almaktadır. Yukarıda saydığımız sınıfa giren vatandaşların herhangi bir mal varlığına sahip olmaması da gereklidir. Bir mal varlığına sahip olan kişiler, bu tür ödemelerden yararlanamamaktadır.

Engeli bulunan ve ödeme almak isteyen kişiler de belirlenen belgelere sahip olmalıdır. TC kimlik, engel durumuna ilişkin sağlık kurulu raporu, engelli muhtaç aylığı formu bu belgeler arasındadır. Engeli bulunan kişiler ekstra olarak bu belgelere sahip olmalıdır.

Kişi başı geliriniz asgari ücretin 1/3 ini aşmıyorsa ( 950 TL ) bir çok yardıma başvurabilirsiniz. Sosyal yardımların her birinde şartlar değişmektedir ancak gelir kriteri bu şekilde hesaplanır. Kişi balı geliriniz muhtaçlık sınırının üstündeyse (950 TL) sosyal yardım almanız mümkün değildir.

Muhtaçlık sınırı ile alınabilecek yardımlar vardır

Aşağıda kişi başı geliri asgari ücretin altında olan vatandaşlarımızın başvurabileceği sosyal yardımları sıraladık. İşte alabileceğiniz başlıca sosyal yardım ve desteklerden bazıları.

 1. Kömür Yardımı
 2. Aşı Parası
 3. Doğum Ve Süt Parası
 4. Çocuk Parası ( Eğitim Yardımı )
 5. Gebelik Yardımı
 6. Yaşlılık Maaşı
 7. Dulluk Maaşı
 8. Engelli Maaşı
 9. Öksüz-Yetim Maaşı
 10. Elektrik Yardımı
 11. Asker Ailene Maaş Yardımı
 12. Silikozis Aylığı
 13. Kronik Hastalara Elektrik 
 14. Tüberküloz Ve SSPE Hastalarına Verilen Maaş
 15. Sosyal Ekonomik Destek Yardımı

Yukarıda saymış olduğumuz koşulları sağlayan kişiler, devlet tarafından sayılan maaşlara bağlanabilmektedir. Başta da belirttiğimiz gibi her ödeme aynı seviyede olacak diye bir durum söz konusu değildir. Muhtaçlık sınırı altında kalan kişilerin ödemeleri, koşulların değerlendirilmesiyle birlikte belirlenmektedir.

İnternet sitemizdeki sosyal yardımlara göz atmanızı tavisye ederiz. şu yazımız ilginizi çekebilir : SOSYAL YARDIMLAR NASIL ALINIR?

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu