Belediye Yardımları

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Mersinde yaşayan dar gelirli vatandaşlarımız için Mersin Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu oldukça önemli bir konudur. Mersin Büyükşehir Belediyesi yardımları normal sürece göre Koronavirüs salgını döneminde artırmış, sistemleştirmiştir. Maalesef  ihtiyaç sahibi insan sayısı gitgide artarken Büyükşehir Belediyeleri de bunu görmezden gelmemekte, çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Peki Mersin Büyükşehir Belediyesinin yardımları nelerdir? Mersin belediyesi yardım başvuruları nasıl alınmaktadır? Mersin Büyükşehir Belediyesi hangi yardımları vermektedir. Hadi detaylara beraber bakalım. Yazımızı baştan sonra kadar okuduğunuz takdirde Mersin Büyükşehir Belediyesi yardımları konusunda bütün sorularınıza cevap bulacaksınız.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Mersin büyükşehir belediyesi yardımları konusunu incelediğimizde bir çok alanda yardım karşımıza çıkmaktadır. Dinamik bir belediyecilik anlayışı ile çalışan Toroslar Belediyesi yardımlarını önce başlıklar halinde sıraladık sonra da başlıkları teker teker açtık. Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir? hadi başlayalım. Başlıca yardımlar: 

 1. Sosyal Destek Kart (Halk kart)
 2. Bebek Yardımı “El Bebek Gül Bebek Projesi”
 3. Öğrenci Bursu yardımı
 4. Aşevi Sıcak Yemek Yardımı
 5. Engelli Yardımları

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk kart başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabını almak isteyen insan sayısı artmakta. Biz de bu soruya cevap veren ve Halk kart hakkında tüm bilgileri içeren bir yazı hazırladık.

Sosyal belediyecilik anlayışı ile toplumdaki eşitsizlikleri kaldırmayı amaçlayan Mersin Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahiplerine Halkkart uygulamasına başladı. Ekonomik sıkıntı çekenler Halkkart’tan yararlanmak için başvuru yapabilir.

Halkkart sistemi ile ihtiyaç sahipleri ihtiyaç durumuna göre karta yüklenecek TL’ler ile Mersin’in tüm ilçelerinde büyükşehir belediyesi ile anlaşmalı market ve bakkallardan alışveriş yapabilecekler.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk kart başvurusu

Mersin Halk kart başvurusu nasıl yapılır konusunu detaylandıralım. Öncelikle Mersin Belediyesi Halk kart başvurusu için iki başvuru çeşidi bulunmaktadır. Eğer Halkkart başvurusu için bizzat başvuru yapmak istiyorsanız. Akdeniz ilçesindeki Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım ve Dayanışma Merkezi’ne gidebilirsiniz. Bunun dışında ilçelerde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon Şube Müdürlüklerinden de gerekli belgelerle başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca https://mersin.bel.tr/sosyal-destek-kart-halk-kart adresinden online başvuru da yapabilirsiniz.

Peki Halkkart başvurusu için hangi evraklar gerekir? Başvuru sahipleri gerekli evraklarla Mersin Halk kart başvurusu yaptıktan sonra evleri Meslek elemanları tarafından ziyaret edilmekte ve durumları yerinde incelenmektedir. Halk kart başvurusu için gerekli evraklar:

 • Hanede öğrenci varsa öğrenci belgesi
 • Kirada oturanlar için kira kontratı
 • Var ise 6284 Sayılı Kadını Koruma Kararı
 • Tutuklu bireyler için Müddetname
 • %40 ve üstü engel durumu varsa engeli raporunun fotokopisi
 • Tapuda kaydı bulunanlar için tapunun bulunduğu ilçe belediyesinden rayiç bedeli
 • Sürekli hastalığı bulunanlar için varsa heyet kurulu raporu
 • Boşanma durumu varsa Boşanma İlamı ve çocuklara ait velayet kararı

Mersin Halk Kart limiti

Mersin halk kart başvurusu sonrasında  yapılan incelemeler sonucunda yardım almasına karar verilen vatandaşlar Sosyal Yardım ve Danışma Merkezinden imza karşılığı Halkkart’larını alabilirler.

Kartın limiti 100 ve 180 TL tutarındadır. Bu tutarlara ihtiyaç sahiplerinin durumlarına göre karar verilmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Bebek Yardım Başvurusu 

Koronavirüs salgını sırasında mağdur olan bebekli ailelere yardım amacıyla Mersin Büyükşehir Belediyesi El Bebek Gül Bebek projesini başlatmıştır. Özellikle 6-12 ay arasında bebeği olan ihtiyaç sahipleri başvurmaları durumunda bebek bezi, mama, şampuan, sabun ve ıslak mendilden oluşan paketlerden alabilmektedir.  Anne sütünün yeterli olmadığı durumlarda özellikle mama desteği bebekli ve ihtiyaç sahibi ailelerin ihtiyacını biraz olsun gidermektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesinin bebek yardımından yararlanmak isteyen aileler aşağıdaki telefon numaralarından taleplerini iletebilirler:

0324 533 37 21 Mersin Büyükşehir Belediyesi Kriz Merkezi

0530 844 23 33 veya 0530 844 23 24

0530 844 23 35 WhatsApp Destek Hatları

Mersin Büyükşehir Belediyesi Öğrenci Yardımları

Mersin Büyükşehir Belediyesinin yardımlarından biri de öğrenci bursudur. Lisans düzeyinde okuyan öğrencilere Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 1400 TL verilmektedir. Peki Mersin Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu nasıl yapılmaktadır?  Mersin Büyükşehir Belediyesi Bursu şartları neledir? Yazımızın devamında bu konulardan bahsedelim

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından verilecek Lisans bursu için şu şartları taşıyor olmanız gerekir:

 • ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Yükseköğrenim Kurumları Sınavı (YKS)’ndan devlet üniversitelerinin en az dört yıllık bir bölümünü kazanmak. ( Açık Öğretim, DGS, YÖS hariç)
 • Türkiye’de veya Kuzey Kıbrıs’ta vakıf üniversitelerini %100 burslu kazanmak (Şehit ve Gazi çocuklarında bu şart aranmaz)
 • Başvuran öğrencinin ailesinin Mersin sınırlarında ikamet ediyor olması
 • Kazandığı okula kaydını yaptırması

Mersin Büyükşehir Belediyesi Lisans bursu eğitim öğretim dönemi başında verilmektedir. Başvurular Mersin Büyükşehir Belediyesinin internet sitesinde duyurulmakta ve başvurular yine internet sitesi üzerinden https://portal.mersin.bel.tr/forms/oy/Basvuru.aspx adresinden yapılmaktadır. Bu siteye girdikten sonra istenilen belgeleri bu forma yüklemeniz gerekmektedir. Daha sonra başvuru ardından verilen 4 haneli kayıt numarasını evrakların orijinaline yazarak gerekli birime evrakları teslim etmeniz gerekmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu 

Mersin belediyesi burs başvurusu için başlıca evraklar şunlardır:

 • ÖSYM yerleştirme sonucu
 • Kazandığı okula kaydını yaptırdığını gösterir belge
 • Nüfus Müdürlüğünden ya da E-Devlet’ten alınan ailenin ikamet durumunu da gösterir Aile Nüfus Kayıt Örneği

Başvuru sahibinin internetten başvurusunu tamamlayıp 4 haneli kayıt numarasını aldıktan sonra evrakları teslim edebileceği adresler :

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır?

https://www.sosyalyardimlar.com/kocaeli-buyuksehir-belediyesi-yardim-basvurusu/
Kocaeli büyükşehir belediyesi yardım başvurusu

Mersin Merkezde (Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli) Camiişerif Mah. 5217 Sok. No:10 (Eski Akdeniz Dershanesi Binası) adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi
Tarsus’ta Öğretmenler Mahallesi 2901 Sk. No:1/A adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi
Anamur’da Esentepe Mahallesi 23 Nisan Cad. No:4 adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi
Silifke’de Saray Mahallesi 107 Sk. No:8/102 adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi
Erdemli’de Akdeniz Mahallesi Yunus Emre Cad. No:104 adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi
Mut’ta Kültür Mahallesi Huzurevi Sokak adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi
Gülnar’da Ayvalı Mahallesi Ermenek Caddesi Yeni Otogar üstü Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi
Diğer İlçelerde (Çamlıyayla, Aydıncık, Bozyazı) Muhtarlık İşleri Şube Müdürlükleri

Başvuru sonucu hakkında 0324 232 34 32 – 0324 533 22 05 numaralı telefondan  bilgi alabilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardım Başvurusu

Mersin Büyükşehir Belediyesi tüm dünya gibi Türkiye’de de etkisini sürdüren Koronavirüs salgını sırasında sıkıntı yaşayan ihtiyaç sahibi, yaşlı ve engelli vatandaşlara yemek yardımında bulunmaktadır. Hanedeki kişi sayısı kadar hafta boyunca ekipleri ile 3 çeşit yemek dağıtmaktadır. Bunun haricinde mersin büyükşehir belediyesi gıda yardımı konusunda da çalışmalar yapmıştır. Bunun için de belediyeden gıda yardım başvurusu yapmanız mümkündür.

Özellikle salgın döneminde pişirilen yemeklerin hijyenine dikkat eden Mersin Büyükşehir Belediyesi sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş üstü vatandaşlara yemek desteği sunmaktadır. Mersin Büyükşehir Belediyesi aşevi yemek yardımından yararlanmak isteyen vatandaşların Aşhane Başvuru Formunu doldurarak Sosyal Yardım ve Danışma Merkezine başvurmaları gerekmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımları

Bütün bu yardımların yanı sıra Mersin Büyükşehir Belediyesi, Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığına başvuran ihtiyaç sahibi engelli bireylere ihtiyaçları doğrultusunda medikal malzeme desteği yapabilmektedir. Başvuru için “Medikal Malzeme Talep Formu”nun doldurularak, Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığına başvurulması gerekmektedir.

Bunun dışında bir yere gitmek isteyen engelli bireyler Mersin Büyükşehir Belediyesinden Transfer Aracı talep edebilmektedir. Bunun için de gerekli dilekçenin doldurularak başvurulması gerekmektedir.

Başvuru ve bilgi için : 0324 533 37 01

Mersin Büyükşehir Belediyesi İletişim

Mersin büyükşehir Belediyesi yardım başvuruları ve diğer hizmetlerle ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz https://www.mersin.bel.tr/ adresini ziyaret ediniz.

Yardımlar için Sosyal Yardım ve Danışma Merkezine ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Kriz Merkezine bizzat giderek de başvuru yapabilirsiniz. Bunun haricinde bütün kurumların telefon numaralarını yazımızın yardım başlıklarında bulmanız mümkündür.

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. merhabalar ben zana aşkan mersin toroslar ilçesi çavuşlu mahallesi
  siz değerli mersin büyükşehir beleddiyesi olarak sizlerden aile gıda yardım kolisinde yararlanmak istiyorum yardıma ihtiyaç olduğu için

 2. merhabalar ben zana aşkan mersin toroslar ilçesi çavuşlu mahallesi 89111 sokak no 7 de oturmaktayım.
  siz değerli mersin büyükşehir beleddiyesi olarak sizlerden aile gıda yardım kolisinde yararlanmak istiyorum yardıma ihtiyaç olduğu için

 3. İhtiyacım iki cocugum liseye gidiyor ikitanesi ilk okula gidor durumum yok kiracıyımm bana yardımcı olursanız sevinirim lutfen bana yardımcı olun lütfen bana yardım edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu