Diğer Yardımlar

Mahkum Ailelerine Maaş Nasıl Alınır ?

Mahkum ailelerine maaş yardımı yakını cezaevinde olan ailelerin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bizde bu yazımızda mahkum ailelerine maaş yardımı hakkında sizleri bilgilendirmek istedik.

Mahkum Ailelerine Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Mahkum ailelerine maaş veriliyor mu ? Esi cezaevinde olana yardım için nereye başvurulur ? Eşi cezaevinde olan kadına maaş şartları neler ? Kocası hapiste olan kadına maaş verilir mi ? Mahkum çocuğuna maaş için nereye başvurulmalı ? Mahkum eşlerine maaş var mı ?Tutuklu ailelerine maaş ne kadar ? Bütün soruların cevapları haberimizde.

Bu sorular eşi cezaevinde olan binlerce kadının merak ettiği sorular arasında. Bu yazımızda mahkum ailelerine maaş yada yardım veriliyor mu , eşi cezaevinde olan kadın yardım için nereye başvurmalı gibi sorulara cevap vereceğiz.

Cezaevlerinde kalanların sayısı 264 bin 31. Cezaevlerinde 250 bin 764 erkek, 10 bin 285 kadın ve 2 bin 982 çocuk bulunuyor.( kaynak) Bu 250,764 erkek içerisinde evli sayısının epey fazla olduğu aşikar. Bu kişilerden bir çoğunun evlerinin geçiminden sorumlu oluğunu düşündüğümüzde eşlerinin ve çocuklarının yardıma muhtaç oldukları gerçeği ortaya çıkmaktadır.

Mahkum Ailelerine Yardım Yapan Kurumlar Hangileridir?

Eşi cezaevinde bulunan ailelere yardım yapan kurumları aşağıdaki gibi göstermek mümkündür;

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
 • Belediye
 • Kaymakamlık
 • Vakıflar

Bu kurumlardan mahkum ailelerinin eşleri ve çocukları farklı yardımlardan faydalanabilir. 

Mahkum Ailelerine Maaş Başvuru Formu

Eşi cezaevinde olan eşler yardımdan faydalanmak için yardım temin etmek istedikleri kuruma giderek başvuru formu doldurmalıdırlar. Bu formun eksiksiz ve doğru bilgiler doğrultusunda doldurulması çok büyük önem arz eder. 

Mahkum Ailelerine Vakıflar Hangi Yardımları Yapar?

Vakıflar da mahkum ailelerine nakdi ve ayni şekilde yardım yapmaktadır. Bu yardımlardan bazılarını nakdi, giyim, gıda, kırtasiye, yakacak, burs yardımı şeklinde gösterebiliriz. Eşi cezaevinde olan kadınlar ve çocukları bu yardımlara başvuru yapabilirler. Başvurular yardım alınacak vakıfların internet sitelerinden gerçekleştirilebilir. Beşir Derneği, TOÇEV, Nef Vakfı, İHH Vakfı yardım veren başlıca vakıflar arasında yer almaktadır. 

Mahkum Yakınlarına Yardım İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Belediyelerin, kurumların ve vakıfların mahkum ailelerine yardım vermek için talep ettiği belgeler şu şekildedir;

 • Kişinin eşinin cezaevinde olduğunu gösteren belge
 • Kişinin T.C kimlik kartı ve fotokopisi
 • Çocuklar için öğrenci belgesi
 • Çocuklar için T.C kimllik kartı ve fotokopisi
 • Haneye ait ikametgah belgesi
 • Aileye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesi
 • Kişinin işsiz olduğunu gösteren belge
 • Gelir belgesi
 • Mal beyanını gösteren belgeler 

Mahkum Ailelerine Yapılan Yardımlardan Kimler Faydalanabilir?

Mahkum ailelerine yapılan yardımlardan tutuklu olan kişinin eşi ve çocukları yararlanabilir. Ancak bunun için kişilerin düzenli gelirlerinin ve sigortalarının olmaması gerekir. Bununla birlikte kişinin gelirinin asgari ücretin 1/3’ü kadar olması gereklidir. 

Eşi cezaevinde olan kadına maaş başvurusu nereye yapılır 2023 ?

Devletimiz bu mağduriyetleri gidermek adına bir çok adım atmıştır. Gerek Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları gibi kamu kurumları aracılığıyla gerekse de özel yardım kuruluşlarının girişimleriyle bu mağduriyetler giderilmeye çalışılmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları mahkum ailesine maaş bağlayamasa da muhtaç durumda olan eşi cezaevinde olan kadına bir takım yardımlarda bulunmaktadır. Şimdi gelin eşim cezaevinde maaş alabilir miyim sorusunun ayrıntılarına bakalım. Bunlardan bazıları şunlardır:

1- Nakdi Yardım

Mahkum Ailelerine Maas
Mahkum Ailelerine Maaş

a) Sosyal Yardımlaşma Vakıfları

Kocası hapiste olan kadına maaş bağlama imkanı olmasa da sosyal yardımlaşma vakıfları bu ailelere muhtaçlık durumuna göre nakdi yardımlarda bulunabilmektedir. Bu yapılacak olan nakdi yardımlar vakıf mütevelli heyetinin onayından sonra yapılmaktadır. Bu yardımın miktarı ve ödeme aralıkları yine sosyal yardımlaşma vakıflarının mütevelli heyetinin inisiyatifindedir. Mahkum maaşı sorgulama işlemleri için e devlet kullanılmakta ve yardım sonucunuzu e devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

Eşi caza evinde olana yardım için nereye başvurulur sorusuna vereceğimiz ikinci cevap ise Aile Ve Sosyal Politikalar bakanlığıdır. Şimdi de ona bakalım.

b) Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Tutuklu ailelerine maaş yada hükümlülere sosyal yardım da Aile Bakanlığı yapmaktadır. Eşi cezaevinde olan kadının, çocuğunun bulunması şartı ile çocuklara SED(Sosyal Ekonomik Destek) Denen bir yardım bağlanmaktadır.

Eşi cezaevinde olanlara yardım olarak çocuklara en az 787 TL en fazla 1417 TL yardım bağlanmaktadır. Bu yardım geçici ve süreli olarak yapılmaktadır. Geçici yardım yılda en fazla 2 kere süreli ise belirlenen süre boyunca her ay yapılmaktadır.

Mahkum ailelerine yardım eşi cezaevinde olan her aileye yapılmamaktadır. Şartlarınızın uygun olup olmadığına Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yetkili personeli karar verecektir. Cezaevine girenin maaşı varsa ailesi tarafından alınır. Hükümlülere para yardımı doğrudan yapılmasa da varsa çocuklarına yapılmaktadır. Şimdi de çocuk parasına bakalım. 

2- Çocuk Parası (Eğitim Yardımı )

Mahkum çocuğuna maaş bağlama imkanı bulunan bir yardım çeşidi var. Oda eğitim yardımıdır. Cezaevinde bulunan kişilerin çocukları okula gitmeleri durumunda bu yardım düzenli olarak yapılmaktadır. Babası cezaevinde olan çocuğa maaş miktarları aşağıdadır.

Ödenen Yardım Miktarları şöyledir:

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

Çocuk parası hakkında yazdığımız yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

3-Aşı Parası

Mahkum maaşı olmasa da henüz eğitim çağına gelmemiş çocuklar için sosyal yardımlaşma vakıfları Aşı parası olarak bilinen şartlı sağlık yardımında bulunmaktadır.

Aşı parası kapsamında, 0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin aylık 45 TL (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 45 TL ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 100 TL tutarında aşı parası yardımı yapılmaktadır.

Bu mahkum ailelerine maaş başvuru formunu sosyal yardımlaşma vakıflarından edinebilirsiniz. Aşı parası hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İzne çıkan mahkumlara para yardımı yapılması için kişinin evli olması ve çocuklarının bir mağduriyet içerisinde olması gerekir. Aksi takdir de bekar ve mahkum olan kişilere yardım yapılmamaktadır.

Mahkum ailelerine maaş konusunda anlatacaklarımız bu kadar. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlerle mutlaka paylaşın.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

116 Yorum

 1. Öncelikle selamuneykum benim abim ceza evinde 2 senedir 2 cocugu var yenge var evi kira durumlar kötü şuan çocuklarına eve bakiyoz ama kuc yetmiyor evin masrafı çocukların masrafı derken yetmiyor ceza evine çok sor para gonderiyoz abiye öncelikle çocuklar yardım istiyom babası yok ceza evinde yardım olursa iyi olur

 2. Benim eşim mahkum ama coronadan dolayı dışarda ama hüküm yedi sigortalı işte calisiyor ama her an cezaevine gidebilir acaba destek alabilirim 3 tane çocuğum var 2 kızım okula gidiyor

 3. Merhaba eşım cezaevınde 3 cocugum var bende ev hanımıyım kendımıze aıt evımız var ama 120 bın lıra kredısı var ödemem gereken artı eşım ıflas etmişti elden 100 bın lıra borc brakarak gırdı cezaevıne şuan bır lıra gelrım yok benım cocukkarıma egıtım yardımı verırler mı? Teşekkürler

 4. Merhabalar eşim 3 aydır cezaevinde bi çocuğum var 11 yaşında muhtarlık sorduk eşınız gün alması lazım dedi mahkemesı daha olmadı kıradayım nerelere baş vurmam lazım

  1. Cezaevi tarafindan esine muddetname verilir yani kac yil ay gun yatacagini belirten kagit o olmada yardim parasi alamazsin mahkemeden sonra gelir o kagitta yani ceza kesinlesince baska yerlere baska yardimlara basvurmalisin iyi gunler dilerim

  2. Ceza evinde olduguna dair belge alavaksınız sosyalı yardıma teslim edip başvunuz yapılır

 5. Iyi günler, benim babam cezaevinde ve annemle babam boşandı. Şuan annemle 2 kişi yaşıyoruz.Annem asgari ücret ile çalışıyor başka bir gelirimiz yok,Evimiz de kira .Bende üniversite 2.sinifta okuyorum.Kendim için ilce sosyal yardımlaşmaya gittim sordum.Anneniz çalışıyorsa olmaz dedi.Bu durum bana garip geldi.1 tane asgari ücret ile üniversitede nasıl okuyabilirim ki .Acaba başka nereye başvuru yapabilirim.

 6. 2 oglumda cezaevinde ve kucuk cocugum var evim kira calisamiyorum cocuklarim icerde perisan oldu lutfen yardim edin

 7. Oğlum üç yıldır ceza evinde daha çok yatıcak yardım nasıl ala bilirimher ay para yollamak zorundayım

 8. Eşim cezaevinde beş tane çocuğum var hiç bir gelirim yok bayram yaklaşıyor baş vurumu yaptım hiç bir haber yok ne yapmalıyım

  1. Oğlum üç yıldır ceza evinde daha çok yatıcak yardım nasıl ala bilirimher ay para yollamak zorundayım

 9. Benim eşim 1 senedir cezaevinde başlarda yardim dilekcelri yazdim kabul edilmedi.2 tane 1 yas ve3 yaslarinda cocuklarim var abimin yaninda kirada kaliyoruz ustumuze ev araba hicbirsey yok yazin tekrar dilekce verdim ve kabul edildi 400 tl para yatirdilar 2 ay boyunca gecinmek zorundaydim.boyle hak hukuk adalet olamaz.Interner uzerinde aylik yaziyordu bide.ve simdi bu ay kestiler vermediler para abimin maaşi gozukuyormuş bunu onceki dilekcelerimde de belirtmistim ellerinde buna ragmen yardim etmediler ben ise calismiyorum abimin parasi borca gidiyor kiraya gidiyor wlimize para kalmiyor tekrardan inceleme baslatilmasini istedim…

 10. İyi günler benim eşim işsizdi bir haftadır cezaevinde benim bir yaşında kızım var hiç bir gelirim yok elektrik doğalgaz su faturaları kızımın ihtiyaçları yeme işme bunların altından kalkamıyorum sosyal yardımlaşmaya baş vurdum yardım verirler mi çok zor durumdayım

 11. Benim eşim cezaevinde . Ailemin yanında yaşıyorum. Kardeşim çalışıyor ama bana bı yardımi yok ancak evi geçindiriyo. Bana mahkum parası bağlanır mı,

 12. Sosyal yardıma gittim kaymakamlıkta ama internetten dilekçe doldur başvur dediler ama yapamıyoruz admin bir bilgin varsa yardım edermisin. Bnm aşimde mahmuk 6 sene hüküm giydi 2 oğlum var maddi desteğim yok lütfen yardımcı olurmusun.

 13. Eşim Kasım sonundan beri mahkum. Sed yardımına başvurdum tek seferlik olmak üzere kabul edildi.tekrardan yardıma başvurmam mümkünmü acaba. 3 evladım var hiçbir gelirimiz yok

 14. Verdikleri bisey yok 5 aydir esim ceza evinde 2 defa para aldim 3 ayda 1 para veriyolar 400 tl bu 400 tl neye yetcek iceriye harclik yatirmaya mi kiraya mi elektrigemi suya mi yiyecegimi neden sesimiz duyulmuyo

 15. esım 5 aydır cezaevınde hukumlu sed icin basvurdum ama cezaevinde olduguna daır belgeyi almadılar eve geleceklerini soyledıler 1 ay oldu gelmedıler nezaman gelirler acaba.belgeyi benden neden almadılar acaba

 16. mrb benim kocam cezaevinde 1 çocuk için 733 lira veriyorlar iki çocuk için nekadar veriyorlar acaba

 17. Merhaba benim babam cezaevinde biz iki kardeşiz. Annem ben kardeşim kalıyoruz ben 17 kardeşim 12 yaşında bize 1150 TL yardım geliyor sizcede az değilmi

  1. Asgari ücret 2bin küsür daha ne vericekler durduğunuz yerde yeteri kadar vermişler akşama kadar çalışan asgari ücretli insanlar napsın o zaman

 18. Merhaba. Eşim cezaevinde ben kardeşimle beraber kalıyorum 2 cocugumuz var. Askeri ücretle çalışıyorum ev kira mahkum aylığı için başvuru yapsam olurmu?

  1. Merhaba melek hanım. Sigortalı olarak çalışıyorsanız yardım başvurunuzun red edilme ihtimali yüksektir.

   1. Sosyal yardıma gittim kaymakamlıkta ama internetten dilekçe doldur başvur dediler ama yapamıyoruz admin bir bilgin varsa yardım edermisin. Bnm aşimde mahmuk 6 sene hüküm giydi 2 oğlum var maddi desteğim yok lütfen yardımcı olurmusun.

   2. Admin ben 3 çocuk annesiyim internete nereye başvuru yapmam gerekiyor bilmiyorum bilginiz varmı hiç bir gelirim yok sigortamda yok bir mal varlığımda yok lütfen bilgisi olan yardımcı olsun ya çocuğum küçük bırakacak kimse yok hasta olur diye çıkamıyorum evden tlf nereye başvuru yapabilirim yada nereyi aramalıyim

   3. Tutuklu olduğuna dair belge nereden alınır.. Sosyal dayanışmadan istediler.

 19. merhaba eşim 4 hafta önce cezaevine girdi 2 çocuğum var oğlan tiip 1şeker hastası yaşları 13 ve 8 üstümüzde 1 ev ve 1 arsa var ama aylık gelirimiz yok yardım alabilirmiyiz yelda kurt.

  1. Merhaba Yelda hanım. Evin sıkıntı olacağını sanmıyorum. Ancak arsanın nerede ve ne kadar ettiği önemli. Ancak onunda ciddi bir sorun teşkil edeceğini sanmam.

   1. Merhaba efendim benimde eşim cezaevinde 3 tane çocum var bende aylık alıyordum aylıgım kesildı hiçbir gelirimiz yok

   2. Hayir sikınti çıkar admin bey çunki ben kiradayim esim cezaevinde 2 cocugum var yaslaro 1 ve 3 benim abim kyk da calisiyor onjn maaşi gpzukuyor diye bana para vermediler kestiler bu bayan hic vermezler 1 kere verirler keserler 2 ayda bir 300 tl veriyorlar yaziklar olsun

 20. Mrb esim 1 ay oldu cezaevinde ne kadar gun alacagi belli degil uc oglum var gecim darligi cekiyorum bir oglum bobrek hastasi aylik baglanabilirmi esime ne kadar ve ne zaman alirim bilgi lutfen

   1. Merhaba admin ben sed yardımından yararlaniyorum 2 tane çocuğum var eşim mahkum ama covit nedeniyle izinde mahkum olduğu için hiç bir yerde çalışamıyor sed yardımını keserler mi?

    1. Merhaba. Hayır keseceklerini sanmıyorum. Çünkü bir yerde resmi olarak çalışamaz.

   2. İyi günler eşim 9 aydır cezaevinde çok sıkıntı yasadım kadınsıgınmada kaldım süre bitince cıkardılar ailemin yanına geldim mecbur onlarda cocuklarıma bakmak istemiyorlar mama almıyolar bıraktım vermiyorum bezlerini dahi almak istemiyorlar iki çoçugum var 2-1 yaşlarında eşimin borclarından dolayı ailemde ikametimi yanına aldırmıyorlar kaydım olmadıgı için nasıl yardım alabilirim lütfen yardım edermisinix

    1. Merhaba Selda hanım. Durumunuzu bir dilekçe ile mutlaka anlatın sosyal yardımlaşma vakfına ve sosyal politikalar il müdürlüğüne. Olmadı CİMER’e başvuru yapın. Eminim yardımcı olacaklardır.

     1. Slm esım ızınlı mahkum gerı donecek ceza evıne aylık baglarlarmı bıze

     2. Merhabalar kızım bende eşi vefaat etmiş 4 çocuk annesiyim çocuklarım psikiyatrik tedavi görüyor oğlum iftira uğruna 17 yaşında ceza evine düştü gücüm yetmiyo nolur elinizi ayağınızı öpim yardım edin bana çok değil 300 400 lira maddi yardım da destekte bulunun nolur oğlum iclik istedi alamadım harçlık istiyor gonderemiyorum gücüm yettigi kadar yaptım yaptım daha gücüm yetmiyo evdeki çocuklar öyle içerdeki oğlum öyle allah razı için destek olun bana nolur…..

   3. Ben ceza evinden izinli çıktım kimliğim yok iş bulamıyorum 10 aydır zor durumdayim yardım edin

 21. Merhaba benim eşim 4 yıl 2 ay mahkumiyet aldı şu an koronavirus iznine ayrıldı ama muddetnamesi var izinler bittiğinde geri dönecek cezaevine fakat mahkum olduğu için hiçbiyerde çalışamıyor kaynanamlarla birlikte evde 6 kişi kalıyoruz ve kiradayız gorumcem kaynım çalışıyor ama yetmiyor bende kpss sınavına hazırlanıyorum bu yüzden paraya ihtiyacım var ne yapmam gerekiyor

 22. İyi günler benim eşim cezaevine girdiği için bugün yardım başvurusunda bulundum eşim 8 aydır tutuklu normalde evime gelecekleri söylendi eve gelip neye göre değerlendirme yapıyolar şimdi bir kızım vr 1 yaşınd zaten yeni evli sayılırım 2,5 yıllık evliyim evim ve eşyalarm heeşeyim yeni eşim cezaevine girince geçimde zorluk yaşadım şimdi evime geldiklerinde neye bakacaklar evimde ?

  1. Merhaba. Eşya durumu en son bakılacak durumdur. İncelemede ailenin geliri tespit edilmeye çalışılır. Resmi ve gayri resmi geliri olup olmadığına yani kısaca muhtaç olup olmamasına bakılır.

 23. eşi ceza evinde olanlar ceza evinden eşinin tutuklu veya hükümlü olduğuna dair belge alıp sosyal yardımlaşmaya gidip belgeyi sunmaları lazım o şekil yardım alabilir

  1. Bağlı olduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapabilirsiniz. Eşinizin ceza evinde olduğuna dair belgeyi evraklarınızın arasına ekleyebilirsiniz.

  1. Merhaba. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ve sosyal hizmetler il müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

  1. Merhaba. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ve sosyal hizmetler il müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

 24. Oğlum ceza evinde bende yatalak babama bakıyorum maaşıyla geçiniyorum oğluma para yardımı yapamıyorum ben bile zor geçiniyorum nerden yardım alabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim ne yapabilirim

  1. Merhaba. Babanız emekli ise sosyal yardımlaşma vakıfları size yardımcı olamayabilir. Ama dilerseniz yine de dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz.

  1. Merhaba. Konuya ilişkin olarak sosyal yardımlaşma vakfına başvuru yapmanızı tavsiye ediyoruz.

 25. Eşi ile ayrılan bir kişinin 1 çocuğu var . Lise öğrencisi çocuğun velayeti annesinde . Çocuğuna yardım çıkar mı . ? Kayıtlı olduğu haneye giren maaş toplamı 7000 TL 4 kişi yaşıyor evde . Ev halkı için yardım çıkar mı . Teşekkürler

  1. Merhaba. Kişi başına düşen gelir yüksek çıkmakta. Ama yine de dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz.

  1. Merhaba. Suçların şahsiliği ilkesi gereği ayrım yapılmıyor diye biliyorum.

 26. Ben erkek kardeşimle yaşıyordum. Geçimimizi Kardeşim sağlıyordu ama 8 yıl cezası geldi cezaevine girdi. Ona para yatıramıyorum kendimde kirayı vs ödemekte güçlük çekiyorum. Ne yapabilirim. Adıma kayıtlı bir aracım var.

  1. Merhaba. Arabanın modeli ve yaşı önemli. Bağlı olduğunuz sosyal yardımlaşma vakıflarına başvuru yapabilirsiniz.

 27. Iyi Günler Benim esim Ceza evinde 4 yasinda Bi Kizim var Mahkum Parasi almak icin Nereye Basvurmam Gerekiyor ne Gerekli Bunun icin Bilen varsa yardimci olabilit mi ?

  1. Merhaba. Eşinizin cezaevinde olduğunu dair belge ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapabilirsiniz.

   1. Admin bey benim de.resmi nikahim yok bir oglum var dini nikahli evliyiz esimle simdi hamileyim resmi nikaha bakmaksizin mahkum.ailesine yapilan maas yardmindan yararlanabilirmiyim lutfen cevap ….

 28. Merhaba admin bey benim eşim cezaevinde ilk 9 ay sed yardımı alıyordum.ama şuan iki defadır reddediliyor eşimin 12 sene cezası onaylandı ve bu müddetnamasini götürdüm verdim ama 1 haziranda ancak başvuracağını söylediler kendin min 537 tl engelli maaşım var ve yabancı uyurukluyum elektrik faturasını 70tl devlet ödüyor geri kalkanı ben ödüyor kömür yardımı verilmiyor sizce bu defe başvuru yaparsam sed yardımı bağlanır mı

  1. Merhaba. Bu tamamen sizin maddi durumunuzla alakalı. Bunu başvuru yapmadan bilemeyiz.

 29. Mrb hane halkı geliri kaç olmalı maaş baglanmasi için acaba kocam cezaevinde

  1. Merhaba elif hanım. Kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ünü geçmemeli.

 30. Merhabalar eşim cezaevinde iki çocuğum var gelirim yk ek bir gelirim hiç yk bu durumda mahkum maaşı alabiliyormuyum yada kira yardımı

 31. Merhaba benim dini nikahlı eşim ceza evinde iki çocuğum var çocuklar babanın üstünne kayıtlı çocuklara maaş baglanirmi

 32. Eşim 2 yıldır ceza evinde ben 1 yıldır ekonomik destek alyorum. 700 lira ama 1.5 yaşındaki oğlu mun ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarını gıda sıkıntısını halledemiyorum. Annemle bı evde yasyoruz ama annemin de bir geliri yok ve eşimin ailesi hiç bir yardımda bulunmayı. Tanıdıklarım eşi cezaevinde dgu için 1040 TL alyr. Benim yukselte bilmem için nereye başvurmam lazım.

 33. Mrb tekrar başvuru yaptım onaylanmadı evde iki gorumcem calisiyo ev kira faturalarda var bikisi evlenecek zaten bigorumcem tek çalışsa baglarlarmi acaba

 34. Mrb benim kocam cezaevinde kaynanamlarda 7 kişi evde kalıyoruz 2 kişi calisiyor ev kira faturalar 2000 i gecuyo gidayi saymıyorum bile başvurum reddedildi neden evde çalışan olduğu için onlar geçici devamlı degillerki tekrar başvuru yaptım 18 yas altı iki gorumcemi de yazdım kabul olurmu ya nie kabul etmediler yardim edin lütfen

  1. Merhaba Elif hanım. Gelir durumunuza ayrıntılı bakmak gerekiyor. Eğer uygun bulunması durumunda mutlaka maaşınızın bağlanacağını düşünüyorum.

  2. mrb admin bey sakaryada yaşıyorum kaynanamla beraber kaynanam ölen babasından 700 lira aliyo kocasından boşandı benimde bi oğlum var kocam cezaevindebasvursam onaylabirmmi yardim gecinemiyoruz

   1. Merhaba Elif hanım. Genel olarak evde emekli aylığı alan birisinin bulunması yardımlara engel teşkil eder ancak her vakfın kendine göre kuralları vardır. En sağlıklı bilgi bağlı olduğunuz sosyal yardımlaşma vakfından alınacaktır.

 35. Merhaba eşim ceza evinde 2 çocuğum var. çocuklarım küçük Ev kiramı odeyemedigim için evimi boşaltıp annemin yanına geldim. Çocuklarımın ihtiyaçları için baş vurmak istedim eşinizin hükümlü olması gerekli dediler 1.5 senedir içerde nereye baş vurmam gerekiyor

  1. Merhaba. Kuruma bir dilekçe yazarak maaş bağlanana kadar nakdi yardım yapılmasını talep edebilirsiniz.

 36. Eşim cezaevinde 1 çocuğum var nakdi yardım yani aylık bağlanması için ne yapmam.lazim e devletten başvurdum ama beklemede diyor sosyal hizmetlere gittim cezaevinden belge getirin dediler ama virüs nedeni ile belgeyide vermiyor cezaevi çok mağdur durumdayım neyapmam lazım açık kapı ve cimerden de başvuru yaptım ama cevap yok

  1. Merhaba Şule Hanım. Maalesef olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Kurumlar tam kapasite ile çalışamıyor.

  2. Şule hanım eşiniz içerden dilekçe yazsın mahkum kağıdı için olmazsa adliyeye gidin durumu anlatın cezaevinden faksla gönderiyorlar adliyeye

   1. iyi aksamlar dondu hanim benim esim tutuklu 2 ay oldu iceri gireli kira yardimina yazilmak istiyorum hamileyim ve tek basimayim ailesi bakmiyor bana devletten yardim alabilmek icin esin tutuklu mu hukumlu mu olmasi lazim cunku cezasi kesilmedi daha bende yardimdan faydalanbilir miyim?

 37. Mrb maaşım bağlanmadı toplantı bu cuma mi olucak acaba bide aile sosyal politikalar bakanlığı açık gözüküyor bu hafta hallederlermu ben 3 hafta önce başvurdum

  1. Merhaba.Tarih vermek zor.Toplantı yapılmadan maaşınız bağlanmayacaktır. Bunu kendi vakfınızı arayarak öğrenebilirsiniz. Her vakfın toplantı günleri ve saatleri farkılıdır.

  1. Merhaba. Eğer şartları taşıyorsanız yardım için başvuru yapmalısınız. Eğer taşımıyorsa dönem dönem ihtiyaç sahiplerine verilen nakdi yardımlardan talep edebilirsiniz.

 38. Eşim mahkum ve maaş bağlanması için sosyal hizmetleri aradım neden ailenizin yanına gitmiyosunuz dedi.bizim durumunuzda ki insanlara devlet bir yardımda bulunmuyorum?

 39. Eşim 3 senedir cezaevinde nakdi yardım için nereye başvurulacak. Başvuru adresi atar mısınız

  1. Merhaba. Hem sosyal yardımlaşma vakıflarına hemde aile bakanlığı il müdürlüklerine başvurmanızı tavsiye ediyorum.

 40. Eşim ceza evinde ben ev temizliklerine gidiyordum ama virüsten dolayı gidemiyorum ne olur bana yardım edin oğluma bez süt almıyorum ne olur sayın Başkan rica
  TayyipErdoğan bana yardım edin lütfen

 41. Yav hikaye bu lar gidiyorsun kurulusa yardım için biz evinzi denetlemeye gelecegiz diyorlar 6 ay gelmeleri sürüyor 6 ayda dosyaları tamamlamaları ediyor 1 sene oda hiç bir sorun olmassa daha sonra kurumdaki memurları ikna etme süreci geliyor ben ona memlun edme süreci diyorum. Memlun kalırsa ve ozamana kadar eşin cezaevinden cıkmassa 3 5 kurus 1 aylıgına verıyorlar

 42. Mrb benim kocam cezaevinde oğlumla kaynanamlarda kalıyoruz yeni nikah yaptık oğlumun soyadı benim kızlık soyadimda yeni degistircez soyadını başvuru yaptım yardım için oğlumun soyadı için sorun cikmaZ dimi sonuçta baba adında cezaevindeki kocamın isim soyismi yazıyor çok magduruz daha açıklanmadı bilgi verirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu