Diğer Yardımlar

Mahkum Ailelerine Maaş 2020

Mahkum ailelerine maaş veriliyor mu ? Esi cezaevinde olana yardım için nereye başvurulur ? Eşi cezaevinde olan kadına maaş şartları neler ? Kocası hapiste olan kadına maaş verilir mi ? Mahkum çocuğuna maaş için nereye başvurulmalı ? Mahkum eşlerine maaş var mı ?Tutuklu ailelerine maaş ne kadar ?

Bu sorular eşi cezaevinde olan binlerce kadının merak ettiği sorular arasında. Bu yazımızda mahkum ailelerine maaş yada yardım veriliyor mu , eşi cezaevinde olan kadın yardım için nereye başvurmalı gibi sorulara cevap vereceğiz.

Cezaevlerinde kalanların sayısı 264 bin 31. Cezaevlerinde 250 bin 764 erkek, 10 bin 285 kadın ve 2 bin 982 çocuk bulunuyor.( kaynak) Bu 250,764 erkek içerisinde evli sayısının epey fazla olduğu aşikar. Bu kişilerden bir çoğunun evlerinini geçiminden sorumlu oluğunu düşündüğümüzde eşlerinin ve çocuklarının yardıma muhtaç oldukları gerçeği ortaya çıkmaktadır.

Eşi cezaevinde olan kadına maaş başvurusu nereye yapılır 2020 ?

Devletimiz bu mağduriyetleri gidermek adına bir çok adım atmıştır. Gerek Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları gibi kamu kurumları aracılığıyla gerekse de özel yardım kuruluşlarının girişimleriyle bu mağduriyetler giderilmeye çalışılmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları mahkum ailesine maaş bağlayamasa da muhtaç durumda olan eşi cezaevinde olan kadına bir takım yardımlarda bulunmaktadır. Şimdi gelin eşim cezaevinde maaş alabilir miyim sorusunun ayrıntılarına bakalım. Bunlardan bazıları şunlardır:

1- Nakdi Yardım

a) Sosyal Yardımlaşma Vakıfları

Kocası hapiste olan kadına maaş bağlama imkanı olmasa da sosyal yardımlaşma vakıfları bu ailelere muhtaçlık durumuna göre nakdi yardımlarda bulunabilmektedir. Bu yapılacak olan nakdi yardımlar vakıf mütevelli heyetinin onayından sonra yapılmaktadır. Bu yardımın miktarı ve ödeme aralıkları yine sosyal yardımlaşma vakıflarının mütevelli heyetinin inisiyatifindedir.

b) Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Tutuklu ailelerine maaş yada hükümlülere sosyal yardım da Aile Bakanlığı yapmaktadır. Eşi cezaevinde olan kadının, çocuğunun bulunması şartı ile çocuklara SED(Sosyal Ekonomik Destek) Denen bir yardım bağlanmaktadır.

Eşi cezaevinde olanlara yardım olarak çocuklara en az 700 TL en fazla 1200 TL yardım bağlanmaktadır. Bu yardım geçici ve süreli olarak yapılmaktadır. Geçici yardım yılda en fazla 2 kere süreli ise belirlenen süre boyunca her ay yapılmaktadır.

Mahkum ailelerine yardım eşi cezaevinde olan her aileye yapılmamaktadır. Şartlarınızın uygun olup olmadığına Aile,Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yetkili personeli karar verecektir. Cezaevine girenin maaşı varsa ailesi tarafından alınır.

2- Çocuk Parası (Eğitim Yardımı )

Mahkum çocuğuna maaş bağlama imkanı bulunan bir yardım çeşidi var. Oda eğitim yardımıdır. Cezaevinde bulunan kişilerin çocukları okula gitmeleri durumunda bu yardım düzenli olarak yapılmaktadır. Babası cezaevinde olan çocuğa maaş miktarları aşağıdadır.

Ödenen Yardım Miktarları şöyledir:

  • lköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 35 TL,
  • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 40 TL,
  • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 50 TL,
  • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 60 TL’dir.

Çocuk parası hakkında yazdığımız yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

3-Aşı Parası

Mahkum maaşı olmasa da henüz eğitim çağına gelmemiş çocuklar için sosyal yardımlaşma vakıfları Aşı parası olarak bilinen şartlı sağlık yardımında bulunmaktadır.

Aşı parası kapsamında, 0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin aylık 35 TL (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 35 TL ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 75 TL tutarında aşı parası yardımı yapılmaktadır.

Bu mahkum ailelerine maaş başvuru formunu sosyal yardımlaşma vakıflarından edinebilirsiniz. Aşı parası hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

admin

Toplumsal bir gerçekiğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur.Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
43 Yorum
En yeni
En Eski En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Sudem
Sudem
12 gün önce

Eşim cezaevinde nasıl yardım alabilirim ?

Pelda
Pelda
12 gün önce

Eşi cezaevinde olan kadına maaş başvurusu nereye yapılır ?

Kadriye
Kadriye
12 gün önce

Eşi hapiste olan kadına maaş bağlanması için ne yapmamız lazım

Aysete
Aysete
12 gün önce

Eşi cezaevi mahkum maaşları ne zaman yatar

Esin
Esin
12 gün önce

Mahkum maaşı 2020 de verilecek mi

Çiğdem Soyusinmez
Çiğdem Soyusinmez
12 gün önce

Oğlum ceza evinde bende yatalak babama bakıyorum maaşıyla geçiniyorum oğluma para yardımı yapamıyorum ben bile zor geçiniyorum nerden yardım alabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim ne yapabilirim

Gülşen
1 ay önce

Kimsem yok ev sahibi evden attı iş yok bana yardımcı olursanız sevinirim

Sura
Sura
2 ay önce

Eşi ile ayrılan bir kişinin 1 çocuğu var . Lise öğrencisi çocuğun velayeti annesinde . Çocuğuna yardım çıkar mı . ? Kayıtlı olduğu haneye giren maaş toplamı 7000 TL 4 kişi yaşıyor evde . Ev halkı için yardım çıkar mı . Teşekkürler

Ali
Ali
3 ay önce

Hangi suclara para veriliyor acaba

Serpil
Serpil
3 ay önce

Ben erkek kardeşimle yaşıyordum. Geçimimizi Kardeşim sağlıyordu ama 8 yıl cezası geldi cezaevine girdi. Ona para yatıramıyorum kendimde kirayı vs ödemekte güçlük çekiyorum. Ne yapabilirim. Adıma kayıtlı bir aracım var.

Mevlüde
Mevlüde
3 ay önce

Iyi Günler Benim esim Ceza evinde 4 yasinda Bi Kizim var Mahkum Parasi almak icin Nereye Basvurmam Gerekiyor ne Gerekli Bunun icin Bilen varsa yardimci olabilit mi ?

RUKİYE
RUKİYE
4 ay önce

Merhaba admin bey benim eşim cezaevinde ilk 9 ay sed yardımı alıyordum.ama şuan iki defadır reddediliyor eşimin 12 sene cezası onaylandı ve bu müddetnamasini götürdüm verdim ama 1 haziranda ancak başvuracağını söylediler kendin min 537 tl engelli maaşım var ve yabancı uyurukluyum elektrik faturasını 70tl devlet ödüyor geri kalkanı ben ödüyor kömür yardımı verilmiyor sizce bu defe başvuru yaparsam sed yardımı bağlanır mı

Elif
Elif
4 ay önce

1/3 u nasıl oluyoki aciklarsaniz

Elif
Elif
4 ay önce

Mrb hane halkı geliri kaç olmalı maaş baglanmasi için acaba kocam cezaevinde

Necla
Necla
4 ay önce

Merhabalar eşim cezaevinde iki çocuğum var gelirim yk ek bir gelirim hiç yk bu durumda mahkum maaşı alabiliyormuyum yada kira yardımı

Selda
Selda
4 ay önce

Merhaba benim dini nikahlı eşim ceza evinde iki çocuğum var çocuklar babanın üstünne kayıtlı çocuklara maaş baglanirmi

Buse
Buse
4 ay önce

Eşim 2 yıldır ceza evinde ben 1 yıldır ekonomik destek alyorum. 700 lira ama 1.5 yaşındaki oğlu mun ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarını gıda sıkıntısını halledemiyorum. Annemle bı evde yasyoruz ama annemin de bir geliri yok ve eşimin ailesi hiç bir yardımda bulunmayı. Tanıdıklarım eşi cezaevinde dgu için 1040 TL alyr. Benim yukselte bilmem için nereye başvurmam lazım.

Elif
Elif
4 ay önce

Evet ama bağlanmadı bana

Harun
Harun
4 ay önce

Mahkum parası veriyor devlet

Elif
Elif
4 ay önce

Mrb tekrar başvuru yaptım onaylanmadı evde iki gorumcem calisiyo ev kira faturalarda var bikisi evlenecek zaten bigorumcem tek çalışsa baglarlarmi acaba

Başa dön tuşu
Kapalı