Kategori Dışı

Maddi Yardım Başvurusu Nereye Nasıl Yapılır ?

Maddi yardım başvurusu nasıl yapılır merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizlere maddi yardım başvurusunu, kaymakamlık yardım başvurusunu, belediye erzak yardımını ve valilik yardım başvurusunu anlatacağız.

Maddi yardım başvurusu nasıl yapılır yüzbinlerce vatandaşımızın merak ettiği sorulardan sadece bir tanesi. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı yardım başvurusunda hangi kriterleri arıyor hiç merak ettiniz mi ? Yada kaymakamlık yardım başvurusu için hangi şartları yerine getirmeniz gerektiğini ? İşte bu yazımızda sizlere Belediye erzak yardımından valilik yardım başvurusuna kadar bütün yardımlar konusunda detaylı bilgi vereceğiz.

Maddi Yardım Başvurusu Nereye Yapılır ?

Maddi yardım başvurusu yapmak istiyorum diyen vatandaşlarımızın akıllarına takılan bir diğer soru ise maddi yardım başvurusu nasıl yapabilirim ?  Bizde sizler için bu konuyu araştırdık ve detaylı bir yazı hazırladık. Dönelim esas sorumuza. Maddi yardım başvurusu nereye yapılır ?

Maddi yardım başvurusu yapmak istiyorsanız önünüzde bir çok seçenek bulunmaktadır. Bunları isim olarak değil başvurulacak kurum olarak kategorileştirmeyi daha uygun bulduk. Şimdi yardım nasıl alınır beraber bakalım.

a) Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu için sık ziyaret edilen yerlerden biridir diyebiliriz. Bakanlık bünyesinde bir çok yardım başvurusu alınmaktadır. Bu yardım başvurularından bazıları şöyle:

1-) Bakıcı Aylığı

Eğer hanenizde bakıma muhtaç engelli var ise bu durumda bakıcı maaşına başvuru yapabilirsiniz. Bu maaştan faydalanmak için bir takım şartları taşımanız gerekmektedir. Bu maaş 2021 yılı için 1,657,86 TL‘dir.

Detaylı bilgi için https://www.sosyalyardimlar.com/evde-bakim-maasi-ne-kadar-oldu-guncel/

2-SED Yardımı

SED yardımı yani sosyal ekonomik destek yardımı aile bakanlığı tarafından aile bütünlüğünün korunması için çocuklara verilen bir yardımdır. Bu yardımın belli başlı kriterleri bulunmaktadır. Bu yardım 2021 yılı için şu şekilde:

  • Okul öncesi çocuklar için 787,48 TL
  • Eğitim gören çocuklar için 1,181,23 TL
  • Ortaöğretime devam eden çocuklar için 1,259,97 TL
  • Ortaöğretim seviyesinde öğrenci olmayan çocuklar için  787,48 TL
  • Yüksek eğitime devam eden çocuklar için 1,417,47 TL
  • Kuruluş bakımından ayrılan gençler için 629,99 TL

Detaylı bilgi için https://www.sosyalyardimlar.com/sed-yardimi-basvurusu-mutlaka-oku/

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu konusunda vatandaşa sunduğu seçenekler bunlar. Şimdi de Kaymakamlık yardım başvurusu konusunda neler sunuyor ona bakalım.

b) Kaymakamlık Yardım Başvurusu

Kaymakamlık yardım başvurusu denildiğinde akıllara gelen belli başlı yardım kalemleri şunlardır

1-Kömür Yardımı

Her yıl yapılan düzenli bir yardımdır. Kömür yardımı almaya hak kazanmış kişilere 750 KG yani 30 torba yardım yapılmaktadır. Bu yardımdan faydalanmak için belli başlı şartları taşıyor olmak gerekmektedir.

Detaylar için: https://www.sosyalyardimlar.com/komur-yardimi-basvurusu-nasil-yapilir/

2- Şartlı Eğitim Yardımı

Eğitim gören çocukların ailelerine yapılan bu yardımın miktarları şu şekilde:

  • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
  • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
  • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
  • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

Detaylar için: https://www.sosyalyardimlar.com/sartli-egitim-yardimi-nasil-alinir/

3-Şartlı Sağlık Yardımları

Henüz okula çağına gelmemiş çocuklara verilen yardımlardır. Yardım miktarları şu şekildedir:

Aşı parası kapsamında, 0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin 2020 Nisan ayında yapılan son değişiklikle aylık 35 TL’den 45 TL‘ye (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 35 TL’den 45 TL‘ye ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 75 TL’den 100 TL‘ye çıkarılmıştır.

Detaylar için: https://www.sosyalyardimlar.com/asi-parasi-basvurusu-nasil-yapilir/

4- Maddi (Para) Yardımı Başvurusu

Peki maddi yardım başvurusu nasıl yapılır ? Bunun için bağlı olduğunuz kaymakamlığa durumunuzu anlatan bir dilekçe yazmanız uygun olacaktır. Bu dilekçe vakıf mütevelli heyeti tarafından değerlendirilecek ve karara bağlanacaktır.

Kaymakamlık yardımları hakkında detaylı bir arşiv hazırladık. Bu arşive ulaşmak için https://www.sosyalyardimlar.com/kaymakamlik-yardimlari-nelerdir/

c) Valilik Yardım Başvurusu

Aslına bakılırsa kaymakamlık yardımları ile valilik yardımları aynıdır. Fakat konunun daha iyi anlaşılması için merkezi ödemeleri bu başlık altında inceleyeceğiz.  Valilik yardım başvurusu deyince akıllara gelen belli başlı yardım başlıkları şunlardır.

1-Engelli Maaşı

Engelli olup engelli olduğunu sağlık raporu ile kanıtlamış kişilere verilen yardımdır. 2021 yılı için bu rakamlar şöyledir:

Eğer raporunuz(18 yaş ve üstü engelliler için)

%40-%69 arasıysa 609,61 TL

%70 ve üzeriyse 914,41 TL

Eğer engelli olan kişi 18 yaş altıysa bu durumda 18 yaş altı engelli yakın aylığı ödenir ve bu miktar 2021 yılı itibariyle 609,61 TL’dir.

2-Yaşlılık Maaşı

65 yaş aylığı olarak da bilinen yaşlılık maaşı ödeme miktarı ise 763,67 TL‘dir.

3- Dul Maaşı

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik ödenen dulluk maaşı ödemeleri ise 2 ayda bir yapılmaktadır. Bu miktar 2021 yılı için 650 TL’dir.

Kaymakamlık ve Valiliklerde bulunan Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfına başvurulabilecek yardımlar bunlar. Ayrıca Pandemi süreci ile birlikte verilen 1000 TL yardım parası söz konusudur. 1000 TL yardım başvurusu e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Bizlere sık gelen sorulardan bir tanesi de e-devlet maddi yardım başvurusu için kullanılabilir mi ? HAYIR ! e-devlet 1000 TL yardım dışında yardım başvurusu olarak kullanılamamaktadır.

e-devlet 1000 TL yardım başvurusu almaya devam etmektedir. Eğer daha önce hiç bu yardımı almadıysanız e devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

d) Belediye Erzak Yardımı

Belediye erzak yardımı bazı belediyelerin sosyal işler müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Belediyenizin erzak yardımı yapıp yapmadığını kontrol etmek için belediyenizin sosyal işler müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Detaylı bilgi için: https://www.sosyalyardimlar.com/belediye-para-yardimi-ve-erzak-yardimi-basvurusu-korona-icin/

Bu yazımızda maddi yardım başvurusu nasıl yapılır anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere paylaşabilirsiniz.

 

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu