Diğer YardımlarYardım Haberleri

Maddi Yardım Başvurusu Nereye Nasıl Yapılır ?

Maddi yardım başvurusu nasıl yapılır merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizlere maddi yardım başvurusunu, kaymakamlık yardım başvurusunu, belediye erzak yardımını ve valilik yardım başvurusunu anlatacağız.

Maddi Yardım Başvurusu

Maddi yardım başvurusu nasıl yapılır yüzbinlerce vatandaşımızın merak ettiği sorulardan sadece bir tanesi. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı yardım başvurusunda hangi kriterleri arıyor hiç merak ettiniz mi ? Yada kaymakamlık yardım başvurusu için hangi şartları yerine getirmeniz gerektiğini ? İşte bu yazımızda sizlere Belediye erzak yardımından valilik yardım başvurusuna kadar bütün yardımlar konusunda detaylı bilgi vereceğiz.

Maddi Yardım Başvurusu Nereye Yapılır ?

Maddi yardım başvurusu yapmak istiyorum diyen vatandaşlarımızın akıllarına takılan bir diğer soru ise maddi yardım başvurusu nasıl yapabilirim ?  Bizde sizler için bu konuyu araştırdık ve detaylı bir yazı hazırladık. Dönelim esas sorumuza. Maddi yardım başvurusu nereye yapılır ?

Maddi yardım başvurusu yapmak istiyorsanız önünüzde bir çok seçenek bulunmaktadır. Bunları isim olarak değil başvurulacak kurum olarak kategorileştirmeyi daha uygun bulduk. Şimdi yardım nasıl alınır beraber bakalım.

a) Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu için sık ziyaret edilen yerlerden biridir diyebiliriz. Bakanlık bünyesinde bir çok yardım başvurusu alınmaktadır. Bu yardım başvurularından bazıları şöyle:

Aile Bakanlığı Yardımları
Aile Bakanlığı Yardımları
1-Bakıcı Aylığı

Eğer hanenizde bakıma muhtaç engelli var ise bu durumda bakıcı maaşına başvuru yapabilirsiniz. Bu maaştan faydalanmak için bir takım şartları taşımanız gerekmektedir. Bu maaş 2021 yılı için 1,657,86 TL‘dir.

Detaylı bilgi için https://www.sosyalyardimlar.com/evde-bakim-maasi-ne-kadar-oldu-guncel/

2-SED Yardımı

SED yardımı yani sosyal ekonomik destek yardımı aile bakanlığı tarafından aile bütünlüğünün korunması için çocuklara verilen bir yardımdır. Bu yardımın belli başlı kriterleri bulunmaktadır. Bu yardım 2021 yılı için şu şekilde:

 • Okul öncesi çocuklar için 787,48 TL
 • Eğitim gören çocuklar için 1,181,23 TL
 • Ortaöğretime devam eden çocuklar için 1,259,97 TL
 • Ortaöğretim seviyesinde öğrenci olmayan çocuklar için  787,48 TL
 • Yüksek eğitime devam eden çocuklar için 1,417,47 TL
 • Kuruluş bakımından ayrılan gençler için 629,99 TL

Detaylı bilgi için https://www.sosyalyardimlar.com/sed-yardimi-basvurusu-mutlaka-oku/

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu konusunda vatandaşa sunduğu seçenekler bunlar. Şimdi de Kaymakamlık yardım başvurusu konusunda neler sunuyor ona bakalım.

b) Kaymakamlık Yardım Başvurusu

Kaymakamlık yardım başvurusu denildiğinde akıllara gelen belli başlı yardım kalemleri şunlardır

Sosyal Yardımlaşma vakfı
Sosyal Yardımlaşma vakfı
1-Kömür Yardımı

Her yıl yapılan düzenli bir yardımdır. Kömür yardımı almaya hak kazanmış kişilere 750 KG yani 30 torba yardım yapılmaktadır. Bu yardımdan faydalanmak için belli başlı şartları taşıyor olmak gerekmektedir.

Detaylar için: https://www.sosyalyardimlar.com/komur-yardimi-basvurusu-nasil-yapilir/

2- Şartlı Eğitim Yardımı

Eğitim gören çocukların ailelerine yapılan bu yardımın miktarları şu şekilde:

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

Detaylar için: https://www.sosyalyardimlar.com/sartli-egitim-yardimi-nasil-alinir/

3-Şartlı Sağlık Yardımları

Henüz okula çağına gelmemiş çocuklara verilen yardımlardır. Yardım miktarları şu şekildedir:

Aşı parası kapsamında, 0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin 2021 Aralık ayında yapılan son değişiklikle aylık 45 TL’den 55 TL‘ye (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 45 TL’den 55 TL‘ye ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 100 TL’den 150 TL‘ye çıkarılmıştır.

Detaylar için: https://www.sosyalyardimlar.com/asi-parasi-basvurusu-nasil-yapilir/

4- Maddi (Para) Yardımı Başvurusu

Peki maddi yardım başvurusu nasıl yapılır ? Bunun için bağlı olduğunuz kaymakamlığa durumunuzu anlatan bir dilekçe yazmanız uygun olacaktır. Bu dilekçe vakıf mütevelli heyeti tarafından değerlendirilecek ve karara bağlanacaktır.

Kaymakamlık yardımları hakkında detaylı bir arşiv hazırladık. Bu arşive ulaşmak için https://www.sosyalyardimlar.com/kaymakamlik-yardimlari-nelerdir/

c) Valilik Yardım Başvurusu

Aslına bakılırsa kaymakamlık yardımları ile valilik yardımları aynıdır. Fakat konunun daha iyi anlaşılması için merkezi ödemeleri bu başlık altında inceleyeceğiz.  Valilik yardım başvurusu deyince akıllara gelen belli başlı yardım başlıkları şunlardır.

1-Engelli Maaşı

Engelli olup engelli olduğunu sağlık raporu ile kanıtlamış kişilere verilen yardımdır. 2021 yılı için bu rakamlar şöyledir:

Eğer raporunuz(18 yaş ve üstü engelliler için)

%40-%69 arasıysa 609,61 TL

%70 ve üzeriyse 914,41 TL

Eğer engelli olan kişi 18 yaş altıysa bu durumda 18 yaş altı engelli yakın aylığı ödenir ve bu miktar 2021 yılı itibariyle 609,61 TL’dir.

2-Yaşlılık Maaşı

65 yaş aylığı olarak da bilinen yaşlılık maaşı ödeme miktarı ise 763,67 TL‘dir.

3- Dul Maaşı

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik ödenen dulluk maaşı ödemeleri ise 2 ayda bir yapılmaktadır. Bu miktar 2021 yılı için 650 TL’dir.

Kaymakamlık ve Valiliklerde bulunan Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfına başvurulabilecek yardımlar bunlar. Ayrıca Pandemi süreci ile birlikte verilen 1000 TL yardım parası söz konusudur. 1000 TL yardım başvurusu e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Bizlere sık gelen sorulardan bir tanesi de e-devlet maddi yardım başvurusu için kullanılabilir mi ? HAYIR ! e-devlet 1000 TL yardım dışında yardım başvurusu olarak kullanılamamaktadır.

e-devlet 1000 TL yardım başvurusu almaya devam etmektedir. Eğer daha önce hiç bu yardımı almadıysanız e devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

d) Belediye Erzak Yardımı

Belediye erzak yardımı bazı belediyelerin sosyal işler müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Belediyenizin erzak yardımı yapıp yapmadığını kontrol etmek için belediyenizin sosyal işler müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Detaylı bilgi için: https://www.sosyalyardimlar.com/belediye-para-yardimi-ve-erzak-yardimi-basvurusu-korona-icin/

Bu yazımızda maddi yardım başvurusu nasıl yapılır anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere paylaşabilirsiniz.

Devlet Tarafından Verilen Diğer Destek ve Yardımlar

Devlet tarafından verilen yardım ve destekler aşağıdaki gibidir;

 • Elektrik yardımı
 • Yakacak
 • Barınma
 • Eğitim öğretim
 • Fakirlik maaşı ve yan destekler
 • Sosyal yardım kartları
 • Giyecek yardımı
 • Sağlık ve ilaç yardımı
 • Bez ve mama yardımı
 • Engelli ve engelli yakını yardımı
 • Şehit ve gazi yakınlarına yardım
 • SED yardımı
 • Yaşlı bakımı yardımları

Başvuru sahipleri gereken şartları taşıyorsa yukarıda bahsedilen yardımlardan faydalanabilir.

Sosyal Yardımlaşma Nakdi Yardım Ne Kadar?

Sosyal yardımlaşma nakdi yardım tutarı vakıftan vakıfa değişkenlik göstermektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal yardım ödeneği yapılır. E-devlet sistemine girip başvuru formunu doldurarak siz de sosyal yardımlaşma nakdi yardımdan faydalanabilirsiniz.

Kaymakamlık Yardım Başvuruları 2022

Kaymakamlıktan sosyal yardım alabilmek için ikamet ettiğiniz bölgedeki Kaymakamlık binasına gitmeniz gerekir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek başvuru formunu doldurmanız yeterlidir. Sonraki süreçte kurum gereken araştırmayı yaparak size detaylı bilgi verecektir. Başvuru takibinizi de e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Devlet Kira Yardımı 2022

Geliri dar olan ailelere devlet kira yardımı vermektedir. Kira yardımı almak isteyen kişilerin aylık gelirinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekir. Bununla birlikte dul, emekli ve ölüm aylığı almıyor olması gerekir. Ayrıca sigortalı çalışmıyor olması da aranan şartlar arasında yer alır.

Belediye Maddi Yardım Başvurusu 2022

Belediye maddi yardım başvurusu e-devlet üzerinden yapılabilir. Başvuru takibinizi yapmak için e-devlet arama çubuğuna ‘İçişleri Bakanlığı e-belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama yazarak yapabilirsiniz.

Para Yardımı İçin Hangi Numara Aranmalı?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Alo 183 Sosyal Destek başvurusu ve takibi hattını arayabilirsiniz.

Aile Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Aile yardımı her ay verilir. Fakat bu yardım alınacak desteğe göre değişiklik gösterir. Çünkü bazı yardımlar 2 bazı yardımlar ise 3 ayda bir alınır.

Maddi Yardım İçin Nereye Başvurmak Gerekir?

Maddi yardım başvuruları e-devlet üzerinden gerçekleşmektedir. Nakdi yardım başvurusu için şifreniz ve T.C kimlik numaranız ile birlikte e-devlete girebilirsiniz.

Gıda Yardımı Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Gıda yardımı 3-4 ayda bir verilir.

Bu yazımızda maddi yardım başvurusu nasıl yapılır anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere paylaşabilirsiniz.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu