Diğer YardımlarYardım Haberleri

Maddi Yardım Başvurusu Nereye Nasıl Yapılır ?

Maddi yardım başvurusu nasıl yapılır merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizlere maddi yardım başvurusunu, kaymakamlık yardım başvurusunu, belediye erzak yardımını ve valilik yardım başvurusunu anlatacağız.

Maddi Yardım Başvurusu

Maddi yardım başvurusu nasıl yapılır yüzbinlerce vatandaşımızın merak ettiği sorulardan sadece bir tanesi. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı yardım başvurusunda hangi kriterleri arıyor hiç merak ettiniz mi ? Yada kaymakamlık yardım başvurusu için hangi şartları yerine getirmeniz gerektiğini ? İşte bu yazımızda sizlere Belediye erzak yardımından valilik yardım başvurusuna kadar bütün yardımlar konusunda detaylı bilgi vereceğiz.

Maddi Yardım Başvurusu Nereye Yapılır
Maddi Yardım Başvurusu Nereye Yapılır

Maddi Yardım Başvurusu Nereye Yapılır ?

Maddi yardım başvurusu yapmak istiyorum diyen vatandaşlarımızın akıllarına takılan bir diğer soru ise maddi yardım başvurusu nasıl yapabilirim ?  Bizde sizler için bu konuyu araştırdık ve detaylı bir yazı hazırladık. Dönelim esas sorumuza. Maddi yardım başvurusu nereye yapılır ?

Maddi yardım başvurusu yapmak istiyorsanız önünüzde bir çok seçenek bulunmaktadır. Bunları isim olarak değil başvurulacak kurum olarak kategorileştirmeyi daha uygun bulduk. Şimdi yardım nasıl alınır beraber bakalım.

a) Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu için sık ziyaret edilen yerlerden biridir diyebiliriz. Bakanlık bünyesinde bir çok yardım başvurusu alınmaktadır. Bu yardım başvurularından bazıları şöyle:

Aile Bakanlığı Yardımları
Aile Bakanlığı Yardımları
1-Bakıcı Aylığı

Eğer hanenizde bakıma muhtaç engelli var ise bu durumda bakıcı maaşına başvuru yapabilirsiniz. Bu maaştan faydalanmak için bir takım şartları taşımanız gerekmektedir. Bu maaş 2022 yılı için 2,354,00 TL‘dir.

Detaylı bilgi için https://www.sosyalyardimlar.com/evde-bakim-maasi-ne-kadar-oldu-guncel/

2-SED Yardımı

SED yardımı yani sosyal ekonomik destek yardımı aile bakanlığı tarafından aile bütünlüğünün korunması için çocuklara verilen bir yardımdır. Bu yardımın belli başlı kriterleri bulunmaktadır. Bu yardım 2021 yılı için şu şekilde:

 • Okul öncesi Çocukların maaşları 1584 TL’den 2060 TL’ye
 • 1-8 Sınıf öğrenci maaşları 2376 TL’den 3090 TL’ye
 • 9-12 Sınıf Öğrenci maaşları 2535 TL’den 3296 TL’ye
 • Ortaokul seviyesinde olup da okula gitmeyen 1547 TL’den 2011 TL’ye
 • Yüksek Okul Öğrenci maaşları ise 2785 TL’den 3708 TL’ye çıkarılmıştır.
 • Kuruluş bakımından ayrılan gençler 1635 TL

Detaylı bilgi için https://www.sosyalyardimlar.com/sed-yardimi-basvurusu-mutlaka-oku/

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu konusunda vatandaşa sunduğu seçenekler bunlar. Şimdi de Kaymakamlık yardım başvurusu konusunda neler sunuyor ona bakalım.

b) Kaymakamlık Yardım Başvurusu

Kaymakamlık yardım başvurusu denildiğinde akıllara gelen belli başlı yardım kalemleri şunlardır

Sosyal Yardımlaşma vakfı
Sosyal Yardımlaşma vakfı
1-Kömür Yardımı

Her yıl yapılan düzenli bir yardımdır. Kömür yardımı almaya hak kazanmış kişilere 750 KG yani 30 torba yardım yapılmaktadır. Bu yardımdan faydalanmak için belli başlı şartları taşıyor olmak gerekmektedir.

Detaylar için: https://www.sosyalyardimlar.com/komur-yardimi-basvurusu-nasil-yapilir/

2- Şartlı Eğitim Yardımı

Eğitim gören çocukların ailelerine yapılan bu yardımın miktarları şu şekilde:

 1. İlk okula giden kız çocukları için, 60 TL’den 100 TL’ye
 2. İlk Okula giden erkek çocukları için, 55 TL’den 90 TL’ye
 3. Ortaöğretime giden kız çocukları için, 90 TL’den 150 TL’ye
 4. Ortaöğretime giden erkek çocuklar için, 70 TL’den 130 TL’ye

Detaylar için: https://www.sosyalyardimlar.com/sartli-egitim-yardimi-nasil-alinir/

3-Şartlı Sağlık Yardımları

Henüz okula çağına gelmemiş çocuklara verilen yardımlardır. Yardım miktarları şu şekildedir:

 • Şartlı sağlık yardımı 55 TL’den 100 TL’ye
 • Şartlı gebelik yardımı 100 TL’den 200 TL’ye
 • Doğum yardımı 150 TL’den 500 TL’ye
 •  Lohusalık yardımı 150 TL’den 300 TL’ye
 • Çoklu doğum yardımı 215 TL’den 400 TL’ye

Detaylar için: https://www.sosyalyardimlar.com/asi-parasi-basvurusu-nasil-yapilir/

4- Maddi (Para) Yardımı Başvurusu

Peki maddi yardım başvurusu nasıl yapılır ? Bunun için bağlı olduğunuz kaymakamlığa durumunuzu anlatan bir dilekçe yazmanız uygun olacaktır. Bu dilekçe vakıf mütevelli heyeti tarafından değerlendirilecek ve karara bağlanacaktır.

Kaymakamlık yardımları hakkında detaylı bir arşiv hazırladık. Bu arşive ulaşmak için https://www.sosyalyardimlar.com/kaymakamlik-yardimlari-nelerdir/

c) Valilik Yardım Başvurusu

Aslına bakılırsa kaymakamlık yardımları ile valilik yardımları aynıdır. Fakat konunun daha iyi anlaşılması için merkezi ödemeleri bu başlık altında inceleyeceğiz.  Valilik yardım başvurusu deyince akıllara gelen belli başlı yardım başlıkları şunlardır.

Engelli Maaşı
Engelli Maaşı
1-Engelli Maaşı

Engelli olup engelli olduğunu sağlık raporu ile kanıtlamış kişilere verilen yardımdır. 2023 yılı için bu rakamlar şöyledir:

Eğer raporunuz(18 yaş ve üstü engelliler için)

 • % 40 – % 69 arası engelli maaşları, 1226 TL den 1594 TL’ye
 • % 70 – % 90 arası engelli maaşları, 1840 TL den 2392 TL’ye
 • Engelli yakını aylığı olarak adlandırılan 18 yaş altı engelli maaşları ise, 1226 TL den 1536 TL’ye yükseltilmiştir.
2-Yaşlılık Maaşı

65 yaş aylığı olarak da bilinen yaşlılık maaşı ödeme miktarı ise 1,084 TL‘dir.

3- Dul Maaşı

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik ödenen dulluk maaşı ödemeleri ise 2 ayda bir yapılmaktadır. Bu miktar 2022 yılı için 1,000 TL’dir.

Kaymakamlık ve Valiliklerde bulunan Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfına başvurulabilecek yardımlar bunlar. Ayrıca Pandemi süreci ile birlikte verilen 1000 TL yardım parası söz konusudur. 1000 TL yardım başvurusu e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Bizlere sık gelen sorulardan bir tanesi de e-devlet maddi yardım başvurusu için kullanılabilir mi ? HAYIR ! e-devlet 1000 TL yardım dışında yardım başvurusu olarak kullanılamamaktadır.

e-devlet 1000 TL yardım başvurusu almaya devam etmektedir. Eğer daha önce hiç bu yardımı almadıysanız e devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Belediye Erzak Yardımı
Belediye Erzak Yardımı

d) Belediye Erzak Yardımı

Belediye erzak yardımı bazı belediyelerin sosyal işler müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Belediyenizin erzak yardımı yapıp yapmadığını kontrol etmek için belediyenizin sosyal işler müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Detaylı bilgi için: https://www.sosyalyardimlar.com/belediye-para-yardimi-ve-erzak-yardimi-basvurusu-korona-icin/

Bu yazımızda maddi yardım başvurusu nasıl yapılır anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere paylaşabilirsiniz.

Devlet Tarafından Verilen Diğer Destek ve Yardımlar

Devlet tarafından verilen yardım ve destekler aşağıdaki gibidir;

 • Elektrik yardımı
 • Yakacak
 • Barınma
 • Eğitim öğretim
 • Fakirlik maaşı ve yan destekler
 • Sosyal yardım kartları
 • Giyecek yardımı
 • Sağlık ve ilaç yardımı
 • Bez ve mama yardımı
 • Engelli ve engelli yakını yardımı
 • Şehit ve gazi yakınlarına yardım
 • SED yardımı
 • Yaşlı bakımı yardımları

Başvuru sahipleri gereken şartları taşıyorsa yukarıda bahsedilen yardımlardan faydalanabilir.

Isıtma Doğalgaz Yardım Desteği

İhtyaç sahiplerine SYDV tarafından yılda 2 kere olmak üzere doğalgaz yardımı verilecektir. Limit haneye göre değişiklik gösterecektir.

PTT Elektrik Yardımı

SYDV tarafından verilen elektrik yardımı e-devlet üzerinden başvuru alır. Belediyelerin anlaşmasına göre %50’sine yakın oranı devlet karşılamaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Nakdi Yardım Ne Kadar?

Sosyal yardımlaşma nakdi yardım tutarı vakıftan vakıfa değişkenlik göstermektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal yardım ödeneği yapılır. E-devlet sistemine girip başvuru formunu doldurarak siz de sosyal yardımlaşma nakdi yardımdan faydalanabilirsiniz.

Kaymakamlık Yardım Başvuruları 2022

Kaymakamlıktan sosyal yardım alabilmek için ikamet ettiğiniz bölgedeki Kaymakamlık binasına gitmeniz gerekir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek başvuru formunu doldurmanız yeterlidir. Sonraki süreçte kurum gereken araştırmayı yaparak size detaylı bilgi verecektir. Başvuru takibinizi de e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Devlet Kira Yardımı 2022

Geliri dar olan ailelere devlet kira yardımı vermektedir. Kira yardımı almak isteyen kişilerin aylık gelirinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekir. Bununla birlikte dul, emekli ve ölüm aylığı almıyor olması gerekir. Ayrıca sigortalı çalışmıyor olması da aranan şartlar arasında yer alır.

Belediye Maddi Yardım Başvurusu 2022

Belediye maddi yardım başvurusu e-devlet üzerinden yapılabilir. Başvuru takibinizi yapmak için e-devlet arama çubuğuna ‘İçişleri Bakanlığı e-belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama yazarak yapabilirsiniz.

Para Yardımı İçin Hangi Numara Aranmalı?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Alo 183 Sosyal Destek başvurusu ve takibi hattını arayabilirsiniz.

Aile Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Aile yardımı her ay verilir. Fakat bu yardım alınacak desteğe göre değişiklik gösterir. Çünkü bazı yardımlar 2 bazı yardımlar ise 3 ayda bir alınır.

Maddi Yardım İçin Nereye Başvurmak Gerekir?

Maddi yardım başvuruları e-devlet üzerinden gerçekleşmektedir. Nakdi yardım başvurusu için şifreniz ve T.C kimlik numaranız ile birlikte e-devlete girebilirsiniz.

Gıda Yardımı Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Gıda yardımı 3-4 ayda bir verilir.

Bu yazımızda maddi yardım başvurusu nasıl yapılır anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere paylaşabilirsiniz.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Sayın bakanlığımız maddi yardım bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız hallah rızası için yardım edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu