Belediye Yardımları

Küçükçekmece Belediye Yardımları

Küçükçekmece Belediye yardımları hakkında detaylı bilgiyi içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Küçükçekmece belediye yardımları vatandaşların en çok merak ettiği bir konudur. Belediyenin kendi içinde sunduğu pek çok yardım ve hizmet mevcuttur. Bu yardımları şöyle sıralamak mümkün;

 • Engelli ve yaşlı aylığı
 • Doğal afet yardımları
 • Genel sağlık sigortası
 • Muhtaç asker ailesi ve asker çocuğu yardımı
 • Şartlı çocuk yardımları
 • Yakacak yardımı
 • Öksüz yetim yardımı
Küçükçekmece Belediye Yardımları Engelli ve Yaşlı Aylığı
Küçükçekmece Belediye Yardımları Engelli ve Yaşlı Aylığı

Küçükçekmece Belediye Yardımları Engelli ve Yaşlı Aylığı

Belli bir engel oranına sahip engelli vatandaşların ve 65 yaş üstü yoksul yaşlıların bağlanabileceği maaşların gerekli şartlarını aşağıdaki gibi görebilirsiniz. Küçükçekmece belediye yardımları kapsamında sunulan engelli ve yaşlı aylığı başvuru evrakları şöyledir;

 • 18 yaş üstü kişilerin en az %40 oranındaki engelli raporu
 • 18 yaş altı kişiler için ilgili şartları kapsayan ÇÖZGER raporu
 • Kimlik
 • Başvuru yapacak kişinin zihinsel engeli mevcutsa vasi kararı raporu
 • Kurum tarafından gerek duyulursa ek evraklar

SSK, BAĞKUR ve başak sosyal güvencesi olmayan kişiler engelli raporuna başvuru yapabilir.

Doğal Afet Yardımı
Doğal Afet Yardımı

Doğal Afet Yardımı

Küçükçekmece ilçesinde ikamet eden kişiler yangın, sel, deprem ve diğer doğal afetlerden ötürü evleri zarar görmüşse bu yardıma başvuru yapabilir. Zabıta veya itfaiye tarafından hazırlanan tutanak ile belediyeye başvuru yapılabilir, herhangi bir ek belgeye gereksinim yoktur. Bu yardım sadece zarar görmüş haneler için geçerlidir. Küçükçekmece belediye yardımları kapsamında gerçekleşen doğal afet yardımında tüm masraf karşılanmaz. Sadece kişinin hayatını idame ettirecek miktarda zarar karşılanır.

Eğer ev kendinize ait değil de kiracıysanız bile bu yardımdan faydalanmanız mümkün. Ancak bunun için Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından uygun görülmesi gerekir. Kendi evinizde oturuyorsanız da yardımdan faydalanabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası

Gelir tespiti başvurusu için belediyenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapmak gerekir. Süre sıkıntısı olmaksızın istediğiniz zaman GSS tespiti başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru yapan kişinin kendisi, evli olmayan çocuğu, eşi ve geliri olmayan aile yakını aynı ikamette yaşıyorsa GSS sorgulamasına tabi tutulur. Aynı hanede yaşamayan anne baba gelir testine tabi tutulmaz.

Muhtaç Asker Ailesi ve Asker Çocuğu Yardımı

Eğer askere giden kişinin eşi varsa, bu yardımdan eşi faydalanır. Ancak askere giden kişi bekarsa, bu yardımdan faydalanacak kişi annedir. Askerin varsa eşi, yoksa sırası ile annesi ve babası bu yardıma başvuru yapabilir. Askerin kardeşi veya dedesi, büyükannesi bu yardıma başvuru yapamaz. SGK’lı çalışan aileler de muhtaç asker ailesi yardımından faydalanamaz. Heyetin uygun görmesi halinde şartlı eğitim yardımı alan kişiler de bu yardımdan faydalanabilir.

Öksüz Yetim Yardımı

Öksüz yetim yardımı alabilmek için çocuğun sağ olan anne veya babası başvuru yapabilir. Anne ve babanın her ikisi de ölmüşse yasal vasisi bu yardıma başvuru yapabilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuruda bulunabilirsiniz. Bu yardımdan faydalanmak için çocuğun 18 yaş ve altı olması gerekir. Öksüz yetim yardımında çocuk sayısı sınırı yoktur. Ancak şunu belirtmek gerekir ki öksüz yetim maaşından faydalanan kişiler muhtaç asker çocuğu yardımından yararlanamaz.

Şartlı Eğitim Yardımı
Şartlı Eğitim Yardımı

Şartlı Eğitim Yardımı

Küçükçekmece belediye yardımları kapsamında sunulan şartlı eğitim yardımından eğitim masraflarını karşılamakta zorluk çeken ailelerin çocuğu faydalanabilir. Ödemeler ailelere PTT aracılığı ile yapılır. Şartlı eğitim yardımı alan çocuğun aşağıdaki durumları yaşaması halinde yardımı kesilir;

 • Örtün eğitim dışına çıkması
 • Bir ay içinde 4 günden fazla devamsızlık yapması
 • Bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na haber vermeden ikametgah değiştirmesi
 • Muhtaçlık durumunun ortadan kalkması
 • Hak sahibi ebeveynin vefat etmesi

Küçükçekmece Belediyesi Yakacak Yardımı

Küçükçekmece belediye yardımları kapsamında yakacak yardımı almak için belli şartlara uymak gerekir. Muhtaçlık sınırları kapsamında ücret belirlemesine uygun olmak şarttır. Her yıl kış döneminde verilen kömür yardımını kapsar. Başvurular belirlenen tarihlerde Küçükçekmece belediyesi web adresi üstünden gerçekleşir. Kömür yardımı yapılır, doğalgaz yardımı alanlar bu yardımdan faydalanamaz. Her sene sadece bir kez bu yardımdan faydalanmak mümkündür.

Küçükçekmece Belediyesi yardımları ve diğer yardımlar hakkında detaylı bilgi takibi için YouTube sayfamızı takip edebilirsiniz;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu