Diğer Yardımlar

Kronik Hastalara Elektrik Yardımı Nasıl Alınır ?

Kronik hastalara elektrik yardımı nasıl alınacağı son günlerde merak edilen konuların başında gelmektedir. Bizde bu yazımızda sizlere bu konuyu araştırdık. Hazırsak başlayalım.

Kronik hastalara elektrik yardımı , hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların yaşadığı evin elektrik faturanın 200 TL’sine kadar devlet tarafından karşılanmasını kapsayan sosyal yardım türüdür. Bu yardımda amaç engelli vatandaşın bağımlı olduğu cihazın elektrik giderinin bir kısmını karşılayarak vatandaşın yükünü hafifletmektir. Ayrıca cihaza bağlı yaşamını sürdüren bu vatandaşlarımıza kesintisiz güç kaynağı desteği de sağlanmaktadır. Yardımı bağlandıktan sonra biriken elektrik borcu da varsa bir kereye mahsus bu faturalar da ödenmektedir.

20

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Programına Başvuru Şartları Nelerdir ?

Kronik hastalara yönelik elektrik desteği yardımından faydalanmak için Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bir takım şartlar aramaktadır. Şimdi de bunlara bakalım.

1. 3294 sayılı Kanun gereğince muhtaç durumda olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca tespit edilmesi gerekmektedir.

2. Muhtaç durumda ki engellinin Evde Bakım Yardımı almıyor olması gerekmektedir.

3. Ayrıca kronik hastalığınız nedeniyle makinaya bağlı olarak yaşamınızı sürdürmeniz gerektiğini belirten bir sağlık raporu istenmektedir.

 

cihaza bağlı hastalara elektrik indirimi 200 tl

Cihaza Bağlı Hastalara Elektrik İndirimi Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapmalıyım ?

Kronik hastalara elektrik yardımı programından faydalanmak için Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer engelli olan şahıs vakfa gelecek durumda değilse vekaleten eşi yada anne-babası başvuruyu yapabilir.

Cihaza bağımlı Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Programından Faydalanmak İçin İstenen Belgeler Nelerdir ?

Elektrik desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlar engelli sağlık kurulu raporu ve cihaza bağlı yaşamasının gerektiğini gösteren bir rapor getirmeleri gerekmektedir. Kronik hastalara elektrik yardımı başvuru formu size Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarınca imzalatılacaktır.

Cihaza Bağlı Kronik Hastalara Elektrik İndirimi Ne Kadar ?

Hastalara aylık 200 TL elektrik faturası desteği verilmektedir. Yani faturanızın 200 TL’sine kadar devlet karşılamaktadır.

Yatalak hastalara elektrik indirimi yapılabilmesi için kişinin bakıcı aylığı almıyor olması gerekmektedir.

Cihaza Bağlı Kronik Hastalara Kesintisiz Güç Desteği Yardımı Nedir ?

Cihaza bağlı hastaların kullandığı cihazların elektrik kesintisinden olumsuz etkilenmemesi için SYDV’lerce kesintisiz güç kaynağı desteği sağlanmaktadır. Bu yardımdan faydalanacak kişinin daha önce SGK’dan bu tarz yardım almamış olması gerekmektedir.

Ayrıca Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları ihtiyaç sahibi ailelere elektrik desteği yardımı sunmaktadır. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. E devletten başvurdum kabul edilmedi annem makineye bağlı oksijen makinesi kullanıyor. Hem kesintisiz güç kaynağı hem de elektrikte indirim istemiştim. Herhangi bir maaşı ya da geliri yok. Neden kabul edilmedi anlamadım.

  2. 7 nüfuslu bir aileyiz ailede ben de kızım verem rahatsızlığı geçirmiş ve kronik rahatsızlıktan dolayı dışarıya çıkamıyorum şu anda gerçekten çok ihtiyacımız var kimse çalışmıyor 5 tane öğrencim var kıronik rahatsızlığı olan kızım ve benim makineye bağlı değiliz ama ağır iş yapamıyorum çocuklarımın hepsi örenci yardım istiyorum eyitim için

    1. ilçenizdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurunuzu yapınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu