Faydalı Bilgilerİş Ve İşçi

KPSS’siz Memur Alan Kurumlar Hangileridir? Kpss’siz Memurluk Şartları!

İşsizliğin ve maddi imkansızlıkların arttığı günümüzde kpss'siz memur alımları dikkat çekmektedir. Binlerce üniversite mezunu genç memur olmak için zorlu sınavlardan geçmektedir. Peki memur olmak için kpss şart mı? Hayır. Detaylar yazımızda. Lütfen baştan sona kadar dikkatlice okuyunuz.

KPSS’siz Memur Alan Kurumlar Hangileridir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı her yıl yapılan ve devlet memuru ataması için oldukça önemli bir rol oynayan sınavlardan biridir. Hatta pek çok memuriyet için, bu sınavda alınacan taban puan hayati rol oynamaktadır. Ancak devlet kurumlarında söz konusu olan memur açığı ve her geçen gün artan iş yükü sebebi ile, bazı kamu kurum ve kuruluşları, KPSS’siz memur alımı yoluna gitmektedir. Bu da binlerce genç insana umut ışığı olmaktadır.

Ülkemizde memuriyetin garanti iş gözü ile bakılması ve binlerce işsiz genç olması, KPSS sınavına ilişkin haberlerin yakından takip edilmesine sebep oluyor. Üstelik bazı kuruluşların KPSS’siz kamu personeli alımı yapacağını duyurması üzerine bu alanda yayımlanan haberlere talep de artmış durumda. Işte konuya ilişkin, en sık merak edilen soruların yanıtları.

kpss’siz bekçi olabilirsiniz.

Hangi Kurumlar KPSS’siz Alım Yapıyor

Her yıl olduğu gibi bu yıl da KPSS’siz memur alımı yapan onlarca kurum bulunuyor. Adayların hızlı davranmak ve istenilen şartları yerine getirmek suretiyle bu kurum ve kuruluşlarda görev alması için açıklamaların yakından takip edilmesi oldukça önemli.

Işte 2021 yılında, KPSS’siz memur alımı yapacak olan o kurum ve kuruluşlar;

 • Bakanlık Müşavirlikleri,
 • Bakanlar Kurulu Sekreterliği,
 • İl Özel Kalem Müdürlükleri,
 • İçişleri Bakanlığı,
 • Türkiye Büyük Millet Meclisi Memuriyet Kalemleri,
 • Toplu Konut İdaresi Başkanlığı,
 • Büyükşehir Belediyeleri,
 • Milli İstihbarat Teşkilatı,
 • Diyanet Vakfı,
 • Milli Savunma Bakanlığı,

Bu noktada önemli olan en kritik ayrıntı ise, bu kurum ve kuruluşların her yıl KPSS’siz memur alımı ilanı yayımladığıdır. Kurum ve kuruluşların resmi web siteleri sık sık ziaret edilmeli ve uygulanacak adımlar öğrenilmelidir.

Kpss’siz pesonel alan alanlar bulunmaktadır

KPSS’siz Memur Alımı Yapılacak Alanlar

Bu kurum ve kuruluşlar, personel alımı konusunda  çeşitli ilanlar yayımlamaktadır. En çok bilinen ve en çok alım yapılan ilanlar ise şöyle;

 1. KPSS’siz Bekçi Alımı:
  Bilindiği üzere, KPSS’siz memur alımı dendiğinde akla ilk gelen bekçilik oluyor. Çünkü bu meslekte çalışanlar hem emniyet personeli, hem de son derece yüksek maaşlara sahipler. Her yıl MEB tarafından düzenlenen yazılı sınav sonucunda istenilen barajı geçen adaylar sözlü ve fiziki yeterlilik sınavına alınıyor. MEB tarafından uygulanan sınavda ise oldukça temel Fen Bilgisi, Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler soruları ye alıyor. Buna ek olarak, bu sınava girecek olan adayları, minimum 1,67 boyunda olması, 30 yaşını geçmemiş olması ve askerlik görevini yerine getirmiş olması isteniyor. Ayrıca yapılacak sağlık taramasında da bekçiliğe engel herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması gerekiyor.
 2. Sosyal Güvenlik Kurumu KPSS’siz Memur Alımı:
  Bu konuda konusunda oldukça bonkör davranan bir başka kurum da SGK olmakta. SGK her yıl, 1000 – 5000 arasındaki genci, KPSS şartı aramaksızın istihdam ediyor. Operasyonel işlerde, idari işlerde ve takım lideri gibi görevlerde istihdam edilen bu kişiler içerisinde engelli adaylara da şans tanınıyor.
 3. KPSS’siz PTT Memuru Alımı:
  PTT kurumu özelliştiğinden bu yana, artık KPSS’siz olarak memur alımı yapıyor. Üstelik tam olarak özelleşmeyen kurum, çalışanlarına devlet memuru olma yolunu da açıyor. KPSS sınavı olmaksızın PTT memuru olmak isteyen adayları, PTT resmi web sitesinde yayımlanan ilanları kontrol etmesi gerekiyor. Çünkü PTT bu ilanlar aracılığı ile kendi yapacağı yazılı ve sözlü sınav başvuru aşamalarını açıklıyor.
 4. KPSS’siz İtfaiye Eri Alımı:
  Artık KPSS olmadan itfaiye eri olmak da mümkün. Büyükşehir Belediyeleri aracılığı ile düzenlenen yazılı, sözlü ve fiziki yeterlilik sınavı ile alım yapan kurum, başarılı olan adaylarına memuriyet veriyor. Üstelik kadın adaylar da bu sınavlardan başarılı olduğunda itfaiye eri olarak görev yapma imkanı buluyor.
 5. KPSS’siz Üniversite Memuru:
  Ülkemizdeki pek çok kamu üniversitesi de KPSS’siz memur alımı yapan kuruluşlar arasında. Özellikle de yazı işleri, idari işler, öğrenci işleri ve temizlik personeli olrak alınacak bu adaylar, herhangi bir şark görevi olmaksızın, bulundukları ildeki üniversitelerde işe başlayabiliyor. Üniversiteler bu alım için kendi uyguladıkları yazılı ve sözlü sınavı devreye sokuyor.
Ptt kpss’siz personel alıyor

KPSS’siz Memur Alımı Şartları Nelerdir

Her iş kolunda olduğu gibi KPSS’siz memur alımı şartları da bulunmakta. Ancak bu şartlar her kurum ve kuruluş için değişmektedir. Örneğin emniyetin vediği bekçilik pozisyonu için boy sınırı bulunuyorken, PTT memuriyetinde böyle bir kıstas söz konusu değildir. Yine de her memuriyet için oluşturulmuş bazı genel şartlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • C. vatandaşı olmak,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak. Bazı memuriyetlerde kişinin bulunacağı maksimum yaş sınırı da ilanda belirtilmektedir,
 • Herhangi bir suçtan kaynaklı yargılanmamış olmak ya da hüküm güymemiş olmak,
 • Kamu hak ve özgürlüklerinden mahrum olmamak,
 • Ilgili memuriyet pozisyonunda çalışmaya engel herhangi bir sağlık sorununa sahip olmamak,
 • Güvenlik soruşturması kapsamında, kişiyi olumsuz bir duruma sürükleyebilecek herhangi bir durumla karşılaşılmamış olmak,
 • Yüz kızartıcı herhangi bir suç işlememiş olmak,

KPSS’siz Sözleşmeli mi, Kadrolu mu Memur Olunur?

KPSS’siz memur alımı konusuna dair merak edilen diğer önemli bir konu da, bu uygulama kapsamında alınan adayların kadrolu mu yoksa sözleşmeli mi olduğudur. Özel bir gereksinim kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarında ortaya çıkan ve ortaya çıkmış bu iş yükünün giderilmesi adına alınan adaylar genellikle sözleşmeli personeller olarak anılmaktadır.

KPSS’siz memur alımı kapsamında yerleştirilen adayların pek çoğu da sözleşmeli şekilde işe başlamaktadır. Ancak bu her kurum için böyle değildir. Örneğin emniyet ve SGK bünyesine alınan adaylar, yaklaşık 1 yılın sonunda kadrolu memur olarak görevlerine devam etmektedir.

İnternet sitemizde yer alan diğer iş başvurularına da göz atmanızı öneririz. İş başvuruları kategorimizden ve buradan ulaşabilirsiniz.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu