Diğer YardımlarFaydalı BilgilerYardım Haberleri

Köye Dönüş Kredisi Nedir? Hibe Ve Destekler Nelerdir?

Köye dönüş kredisi nedir? Köye dönüş kredi başvurusu nasıl yapılır?

Köye Dönüş Kredisi

Devlet tarafından yürürlüğe konulan köye dönüş kredisi 2022’de de devam eden projeler arasında. Büyük şehirlerdeki nüfus kontrolünü sağlamakla birlikte köye dönüp, küçük veya büyükbaş hayvancılıkla uğraşmak isteyenlerin yolunu açmayı hedefleyen proje ile hayvancılığın da gelişmesi hedefleniyor.

Köye dönmek isteyenlere 30 bin liralık hibe, geri ödemesiz şekilde verilirken ek ödemelerle de köye dönenlerin kendi ekonomik düzenlerini kurmaları sağlanıyor. Köye dönüş kredisi nedir, ne değildir, kimler alabilir gibi tüm sorular yazımızda.

Köye Dönüş Kredisi Nedir?

2020-21 yıllarında ve sonraki yılları kapsayacak şekilde planlanan  köye dönüş kredisi, 30 bin liralık geri ödemesiz finansı karşılarken ayrıca hayvan yardımları ve desteklerini de kapsayan bir projedir.

Proje, genç çiftçi projesi olarak da biliniyor. Köye dönüş finansmanı içerisinde ev yapma parası bulunmuyor. Ancak yeni düzenleme ve eklemlerle ev için de kısmi yardımların yapılması planlanıyor. Bunun yanı sıra büyük şehirden köyüne dönmek isteyenlerin projeden hibe kazanmaları halinde ev taşıma yardımları da yapılıyor.

köye dönüş kredisi nasıl alınır
köye dönüş kredisi

Köye Dönüş Kredisi Nasıl Alınır

Tarımsal ve kırsal alanların gelişmesini sağlayacak ve bu bölgelerdeki hayvancılık faaliyetlerini arttıracak projeleri hayata geçiren devlet tarafından birtakım destekler sağlanıyor.

Başlıca destek ve hibeler :

 • 100 bin liraya kadar faizsiz kredi
 • 30 bin liraya kadar hibe destekleri
 • Hayvancılıkla uğraşmak isteyen genç çiftçilere 300 koyun
 • 5 adet gebe düve

Köye Dönüş Projesinin Şartları 2022

Köye dönüş projesi kapsamındaki desteklerden herkesin yararlanması mümkün değildir. İlgili proje kapsamında kimlerin desteklerden yararlanacağına dair çerçeve çizilmiş durumda. İşte o hükümler…

 1. Herhangi bir yerde sigortalı çalışmıyor olunması,
 2. 18-41 yaş arasında bulunmak,
 3. Köye dönüş yapmak için proje başvurusu yapmak,
 4. Üç yıl için hayvanları satmamak ve diğer aldığı destek veya ürünlere sahip çıkmak,
Köye dönüş kredisi başvuruları nasıl yapılır?
Köye dönüş kredisi başvuruları

Hangi Projelere Destek Veriliyor?

Köye dönüş projesinde her ne kadar hayvancılık ön planda tutulsa da bazı tarım ürünlerine yönelik de destekler vardır. Sadece hayvancılık değil, tarım ürünlerinin yetiştirilmesine yönelik destekler de projenin bir parçasıdır. Böylece hayvancılık yapmak istemeyen ama köyünde toprağını ekmek isteyenler için de birden fazla proje sunulmuş durumda.

Başlıca projelerden bazıları: 

 1. Küçükbaş Hayvacılık
 2. Büyükbaş Hayvancılık
 3. Kümes Hayvancılığı
 4. İpek Böcekçiliği
 5. Seracılık
 6. Süs Bitkileri Yetiştiriciliği
 7. Kapalı meyve bahçesi tesisi

Köye Dönüş Kredisi Başvuru Formu

Köye dönüş kredisi başvuru 2022 şartları nelerdir? Köye dönüş desteklerinden yararlanmak için Tarım ve Orman Bakanlığı Milli Tarım Projesi uygulaması üzerinden ilk başvurunuzu gerçekleştirmek durumundasınız. Başvurular, e-devlet üzerinden gerçekleşiyor. Bunun için e-devlete girerek Milli Tarım Projesi diye aratma yapmanız yeterlidir.

Başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve talep edilen belgelerin de hazırlanması oldukça önemlidir.

Başvuru talebinizin alınmasından sonra kabul edilmeniz halinde atanan danışman ile yardımlardan nasıl yararlanacağınız konusunda bir planlama yapabilirsiniz.

Ayrıca Tarım Baklanlığı’nın il veya ilçe müdürlükleri üzerinden de şahsen başvuru yapılabilir. Ayrıca bu müdürlükler aranarak köye dönüş projesi 2022 kapsamında merak ettiklerinizi de öğrenebilirsiniz.

köye dönüş projeleri nelerdir?
köye dönüş projeleri

Köye Dönüş Yol Yardımı 

Köye dönüş projesi kapsamında memleketine dönmek isteyenlere yönelik birtakım yardımlar yapılıyor. Yardım için belediyenizin sosyal hizmetler müdürlüğüne başvuru yapmanız ve göç ödeneğinden yararlanmanız lazımdır. Bazı belediyelerde böyle bir ödenek olmasa da köye dönüş projesinden yararlananlar için eşyaların nakliyesi için araç temin etme veya ödenek oluşturma gibi çalışmalar yapılabilir. Bir diğer yöntem de Sosyal Müdürlükler Vakfı’na başvuru yaparak, köye dönüş yol harcırahı için yardım talebinde bulunmaktır.

Köye Dönüş Projesi Ne Zamana Kadar Geçerlidir?

Milli Tarım seferberliği kapsamında geliştirilen projelerin hemen hepsi 2023 tarihine kadar sürecek. Bu tarihten sonra da yardım ve hibelerin devam etme ihtimali oldukça yüksektir. 2023 hedefi kapsamında oluşturulan projelerin yenileriyle birlikte 2023 sonrası da devam etme ihtimali yüksektir.

Köye Dönüş Kredisi Hangi İlleri Kapsıyor

Bu konuda herhangi bir sınır yoktur. Köye dönüş projesini merak eden kişiler bu soruyu çok sormaktadır ancak bu konuda belirlenmiş bir sınırlama yoktur. Şartları uyan herkes başvurabilmektedir.

Köye Dönene Ev Projesi Var mı?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen destekte bu yıl köye dönüş ev projesi yer almamaktadır. Bu kişilerin 30 bin TL hibe ile kendi evini kendilerinin yapması gerekir. Fakat büyükşehirde ikamet eden vatandaşlar köylerine dönebilmek için eşyalarının taşınması adına Belediye Başkanlıklarına başvuru yapabilir. Bu kapsamda eşya taşıma için para verilebileceği gibi ücretsiz nakliye de sağlanabilir.

Devlet destekli diğer yardımlar için web sitemizin sosyal yardımlarla ilgili makalelerimizi incelemenizi öneriyoruz. Bu başlığımızda bir çok sosyal yardım konusuyla karşınızdayız. Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmet Bakanlığının bütün yardımlarını yayınlıyoruz. Özellikle Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarının yardımları burada

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu