Faydalı Bilgilerİş Ve İşçi

KOSGEB Kredi Destekleri Nelerdir?

Kosgep destekleri vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biridir. Kosgep hangi konularda destek saplamaktadır? Kosgep başvuru koşulları nelerdir? Kosgep hibe destekleri hangi işletmeler için geçerli? Bütün bu sorular çerçevesinde konusu inceleyeceğiz.

Kosgep Sanayi Destekleri

KOSGEB kredi destekleri, sanayinin gelişimiyle birlikte daha fazla duyulur bir duruma gelmiştir. KOSGEB, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın kısaltımıdır. KOSGEB kuruluşu, ülkemizdeki her türlü sanayiciyi geliştirme ve büyütme amacıyla kurulmuştur. Bu zamana kadar sanayiye ve sanayiciye çeşitli destek programları açıklayan KOSGEB, sanayinin gelişiminde etken rol oynamaktadır. KOSGEB’in sanayiyi geliştirme hedefiyle sanayiciye sunduğu destekler ise;

 • Girişimcilik destekleri,
 • İşletme geliştirme, büyüme ve uluslararasılaşma destekleri,
 • İŞGEM ve TEKMER programı,
 • Rehberlik ve danışma hizmetleri,
 • ARGE, teknolojik üretim ve yerlileştirme destekleri,
 • KOBİ finansman desteği,
 • Laboratuvar hizmeti,
 • İmalatçı mikro ve küçük işletmelere hızlı destek programı,

Şeklindedir.

Kosgep sanayi kredi destekleri
Kosgep sanayi kredi destekleri

Bu tür KOSGEB kredi destekleri, gerekli koşulları sağlayan sanayicilere sunulmaktadır. Elbette her türlü sanayiciye uygun sanayi destek programı mevcuttur. Dolayısıyla yukarıda sayılan desteklerden size uygun olan desteği bulmanız mümkündür.

KOSGEB Girişimcilik Desteği

KOSGEB girişimcilik kredi destekleri, adından da anlaşılabileceği gibi girişimcileri ön planına alan destek programıdır. Girişimcilik destekleri de kendi içerisinde gruplara ayrılmaktadır. Her desteğin sağladığı destekler ve hitap ettiği sanayici farklıdır. Dolayısıyla girişimcilik desteği adı altında toplanan destek yöntemlerinin araştırılması gereklidir. KOSGEB girişimcilik desteği bünyesinde;

 • Geleneksel girişimci destek programı,
 • İleri girişimci destek programı,
 • İş planı ödülü destek programı,
 • Girişimcilik destek programı,
 • Girişimcilik eğitimi,

Gibi programlar bulunmaktadır.

1- KOSGEB geleneksel girişimci destek programı ile 65.000 TL’ye kadar destek almanız mümkündür. Böylelikle küçük çaplı işletmeler daha hızlı şekilde yayılmaktadır.

2- KOSGEB ileri girişimci desteği, daha büyük çaplı işletmeler için uygundur. Bu destek kapsamında 375.000 TL’ye varan desteklerden yararlanmanız sağlanmaktadır. Sektöre hızlı giriş yapmak isteyenler özellikle KOSGEB ileri girişimci destek paketini tercih etmektedir.

3- İş planı ödülü programı, iş kurmaya teşvik amaçlı olarak hayata geçirilmiş bir programdır. Bu programla birlikte başarılı iş fikirleri hayata geçirilmektedir. Bu düşünceyle girişimcilik örneklerinin sayısı da artmaktadır.

Kendi işinin patronu olmak isteyenler KOSGEB girişimcilik destek programı ile 150.000’ye kadar ödeme desteği alabilmektedir. Üstelik 150.000 TL’nin 50.000 TL’si de geri ödemesizdir.

4- Girişimcilik eğitimi, sizi iş hayatınıza daha verimli şekilde hazırlamaktadır. Bu programdan yararlanmanız size çok şey katmaktadır. Çünkü özellikle bu dönemlerde bilgili ve tecrübeli olarak iş hayatına atılmak oldukça önemlidir.

Kosgep isletme destegi
Kosgep işletme desteği

Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Desteklerinden Yararlanma

Bir ülkenin geleceğini şekillendirebilmesinin en büyük destekçisi teknolojik üretim ve üretimdeki yerlileştirme çabasıdır. Bu doğrultuda KOSGEB kredi destekleri, üretiminizde sizlere yardım sağlamaktadır. KOSGEB teknolojik üretim ve yerlileştirme desteği, ülkemiz ve işletmeleriniz için oldukça gereklidir. Bu kapsamda;

 • AR-GE, ÜR-GE ve inovasyon destek programı,
 • Endüstriyel uygulama destek programı,
 • Stratejik ürün destek programı,
 • KOBİ teknolojik ürün yatırım destek programı,
 • AR-GE ve inovasyon destek programı,

Tercih edebileceğiniz KOSGEB kredi destekleri arasındadır. Bu desteklerden faydalanarak hem işletmenize hem de ülkemizin geleceğine yardımınızın dokunması mümkün hâle gelmiştir.

1- KOSGEB AR-GE ÜR-GE ve inovasyon destek programı ile inovasyon projelerinize 750.000 TL’ye yaklaşan destek almanız amaçlanmaktadır. Bunun yanında proje teklif çağrılarınıza 6.000.000 TL’ye varan destek almanız da mümkündür.

Teknolojik atılım sergilemek isteyenler AR-GE ve inovasyon destek programı yardımıyla 750.000 TL’ye kadar ödeme desteği alabilmektedir. Bu destekle fikirlerinizi teknolojiye dönüştürmeniz daha kolay olmaktadır.

2- KOSGEB endüstriyel uygulama destek programı, endüstriyel uygulama projelerinize 818.000 TL yardım sağlayabilmektedir. Endüstriyel üretimleriniz için bu programdan yararlanmanız önerilmektedir.

3- Orta ve yüksek teknoloji alanlarında yapacak olduğunuz üretimler sonucunda 6.000.000 TL yardım alabilirsiniz. KOBİ teknolojik ürün yatırım destek programı, sizlere bu avantajı sağlamaktadır.

4- Katma değeri yüksek ürünlerin üretiminde projede erken ödeme imkânıyla sizlere 6.000.000 TL’ye kadar destek sağlanmaktadır. Bu miktarın bir kısmı da geri ödemesizdir.

Kosgep finansal destekleri
Kosgep finansal destekleri

İşletme Geliştirme ve Büyütme Desteği

KOSGEB kredi destekleri ile işletmenizi geliştirmek ve uluslararası ortama hazırlamak daha kolaydır. İşletme geliştirme ve büyütme desteği, KOSGEB bünyesinde en çok tercih edilen desteklerdendir. İşletme geliştirme destek programı, iş birliği destek programı, KOBİ gelişim destek programı, uluslararası kuluçka merkezi ve hızlandırıcı destek programı ve yurt dışı pazar destek programı KOSGEB işletme geliştirme desteği kapsamında seçebileceğiniz geliştirme programlarıdır.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin iç piyasa içerisinde söz sahibi olması için işletme geliştirme destek programı tercih edilmelidir. İşletmenizin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak 480.000 TL’ye kadar destek almanız sağlanmaktadır.

İç ve dış piyasa içerisinde markalaşmak oldukça önemlidir. KOSGEB iş birliği destek programı bunun için sizlere 10.000.000 TL sağlayabilmektedir.

KOBİ gelişim destek programı, bir kısmı geri ödemesiz olmak şartıyla size 1.000.000 TL’ye kadar nakit desteği sağlamaktadır. İşletmenizin ekonomideki payının artması adına bu destekten faydalanılmalıdır.

KOSGEB kredi destekleri kapsamında işletmenizin uluslararası arenaya taşınması da hedeflenmektedir. Uluslararası pazara açılmak isteyen işletmeler 60.000 ABD doları desteğinden faydalanmaktadır.

KOBİ’lerin uluslararası pazarda söz sahibi olması adına %70 geri ödemesiz olmak kaydıyla 300.000 TL ödeme yapılmaktadır. Bu KOSGEB kredi desteği ile ihracata katılan KOBİ’lerin sayısı da artmaktadır.

KOSGEB KOBİ Finansman Destekleri

KOBİ, özellikle ülkemiz için oldukça önemlidir. KOSGEB de daima KOBİ’lerin yanındadır. Bu doğrultuda KOBİ’lerimiz KOSGEB desteklerinden uygun şartlar altında yararlanabilmektedir. KOBİ finansman destekleri ile KOBİ’lerin gelişmesi daha da kolaylaştırılmaktadır. Her anlamda size avantaj sağlayan KOSGEB uygun koşullarda olan desteklerini sürdürmektedir.

KOSGEB KOBİ finansman desteği kapsamında, KOBİ finansman destek programı ve sebze meyve soğuk zincir finansal kiralama destek programı sizlere sunulmaktadır. KOSGEB, kredi faiz desteği konusunda oldukça uygundur. Bu anlamda bütün KOBİ’lerimiz fırsatlarımızdan yararlanmalıdır.

KOBİ finansman desteği ile KOBİ’lerin yaşadığı finansal sorunlarda 500.000 TL’ye varan faiz desteği yapılabilmektedir. Bu destekle iç piyasada varlık gösteren KOBİ’ler, dış piyasaya açılmaya da hazırlanmaktadır.

Türkiye için tarımın önemi çok büyüktür. Bir tarım ülkesi olarak karşılaşabileceğimiz en büyük sorun kesinlikle sebze ve meyve zayiatıdır. Bu zayiatın minimum seviyeye indirilebilmesi de sebze ve meyve soğuk zincir finansal kiralama desteği ile mümkündür. 750.000 TL’ye kadar olan desteklerimiz meyve ve sebze zayiatını önemli ölçüde önlemektedir.

İŞGEM ve TEKMER Programları

İŞGEM ve TEKMER sırasıyla, iş geliştirme merkezi ve teknoloji geliştirme merkezi anlamına gelmektedir. İŞGEM ve TEKMER programları, girişimcilere; yönetim, danışmanlık ve mentörlük gibi kolaylıklar da sağlamaktadır. Her koşulda %75 destek oranıyla büyük ölçüde geri ödemesiz programlarımızdan faydalanmanız mümkündür.

Teknolojik fikirlerinizin hayata geçirilebilmesi adına sizlere 3.800.000 TL’ye varan destek sağlanmaktadır. 5 yıllık program süresi boyunca bu meblağdan yararlanmanız mümkündür. KOSGEB, işini geliştirmek isteyenlerin ve teknolojisini üretmek isteyenlerin yanındadır.

Kosgep rehberlik ve danismanlik hizmeti
Kosgep rehberlik ve danışmanlık hizmeti

Rehberlik ve Danışma Hizmetlerinden Yararlanma

Küçük, orta ve büyük işletmeler fark etmeksizin KOSGEB rehberlik ve danışma hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Özellikle günümüzde işletmelerin sektörde tutunabilmesi adına danışmanlık hizmetleri hayati bir rol oynamaktadır. Bu kapsamda KOSGEB, yine işletmelerin yanındadır. KOSGEB kredi destekleri kapsamında alanında uzman kişiler tarafından sizlere rehberlik ve danışma hizmeti sunulmaktadır. Böylelikle işletmelerinizin daha büyük çaplı hizmetler sağlayabilmesi de kolaylaştırılmaktadır.

Her işletme aynı yollardan geçmektedir. Şu anda büyük diyebileceğimiz işletmelerin de bir zamanlar küçük işletme sınıfına dâhil olduğu unutulmamalıdır. Bu anlamda herkes rehberlik ve danışmanlık hizmetlerimizden yararlanmalıdır. Böylelikle işletmelerinizin dünya pazarına açılmasının önünde hiçbir engel kalmamaktadır.

KOSGEB İmalatçı Küçük İşletmelere Destek Programları

KOSGEB, bütün durumları değerlendirerek imalatçı küçük işletmelere destek programını hayata geçirmiştir. İçinde olduğumuz bu salgın döneminde, imalatçı işletmelerin maliyetleri önemli ölçüde artmıştır. Bu maliyetlerin daha az hissedilebilir olması adına da imalatçı küçük işletmelere destek programı, KOSGEB tarafından işletmelerinize sunulmaktadır.

KOSGEB küçük işletmelere destek programı ile danışmanlık ve mentörlük hizmeti almanız da mümkündür. Bu aşamada küçük işletmelerinizin gelişimi için gerekli olan bütün bilgiler tarafınıza sunulmaktadır. KOSGEB kredi destekleri, her zaman küçük işletmelerin yanındadır. İhtiyaç duyduğunuz her anda KOSGEB kredi desteği ile işletmenizi büyütmeniz ve daha verimli imalat yapmanız mümkündür.

Kadınlara veriklen hibe destekleri için mutlaka bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz: Kadınlara Verilen Hibe Destekleri Nelerdir?

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu