Diğer YardımlarFaydalı BilgilerGüncel Konular

Koruyucu Aile Nedir? Koruyucu Aile olmanın Şartları Nelerdir?

Koruyucu aile olmak isteyenler bu yazımızı mutlaka okumalısınız! Koruyuc aile sisteminin şartları, gerekli evraklar, devlet tarafından bu ailelere sağlanan imkanlar ve daha fazlası haberimizde. Lütfen dikkatlice baştan sona kadar okuyunuz.

Koruyucu Aile Nedir?

Günümüzde çocuk gelişimini olumsuz anlamda etkileyecek aile odaklı birçok etken vardır. Bu etkenlerin devreye girmesi durumunda koruyucu aile hizmetinden faydalanılmaktadır. Çocuk gelişimini olumsuz olarak etkileyen sebeplerden en önemlileri;

 • Çocuğa psikolojik şiddet,
 • Çocuğa fiziksel şiddet,
 • Cinsel taciz ve istismar,

Olarak belirtilmektedir. Bu olumsuz durumlarla karşılaşan çocuklar, devlet tarafından alınarak koruyucu ailelere yönlendirilmektedir. Böylelikle çocuklarımızın gelişimi daha olumlu yönde seyretmektedir.

Koruyucu ailelerin en büyük sorumluluğu, çocukları düzenli ve yeterli şekilde geliştirebilmesidir. Bundan dolayı koruyucu aile konumuna gelmek isteyenlerin belli başlı yeterliliğe sahip olması gereklidir. Devlet, bu istekleri kontrol ederek ailelerin koruyucu aileye uygun olup olmadığını belirlemektedir. Bunun sonucunda ise olumsuz etkilenen bir çocuğun koruyucu ailesi olmanız mümkün olmaktadır.

Koruyucu aile olmanın şartları

 

Koruyucu Aile Nasıl Olunur?

Koruyucu aileler, çocuğun gelişimini yakından takip etmelidir. Bunun için ailelerin; bilgili, hoşgörülü, güvenilir ve şefkatli olması zorunludur. Zaten devlet adayları incelemekte ve bunun sonucunda üvey çocuk sahibi olunmaktadır.

Koruyucu aile olmak için evli olmanıza gerek yoktur. Bunun yanında çocuk sahibi olup olmadığınız da önemsizdir. Yalnızca belirli bir standartta olmanız çocuk sahibi olmanızı sağlamaktadır. “Koruyucu aile nasıl olunur?” diye araştırma yapanların;

Koruyucu Aile olmanın Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
 • Sürekli olarak Türkiye içerisinde ikamet etmesi,
 • 26 ila 65 yaşları arasında olması,
 • En az ilkokul mezunu olması,
 • Düzenli bir gelire sahip olması,
 • Korumaya alınacak olan çocuğun akrabası olmamanız,

Gereklidir. Bu yetkinliklere sahip olan kişilerin koruyucu aile başvurusu yapmasında herhangi bir sakınca yoktur. Bunun yanında koruma sağlanacak olan bir çocuğa sahip olabilmek için bu koşullar yeterli değildir. Ekstra olarak koruyucu aile başvuru için devlet tarafından zorunlu tutulmuş belgelere de ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu belgelerin araştırılması ve eksiksiz bir şekilde sağlayabilmeniz gereklidir.

Koruyucu Aile Olmak İçin Gerekli Evraklar

Devlet tarafından belirlenen koruyucu aileler elbette birtakım belgelere sahip olmalıdır. Sonuç olarak belirlenen koruyucu ailelerin gerekli yeterlilikte olması devletin kontrolü altındadır. Bu süreç içerisinde  gerekli belgeler kolay ulaşabileceğiniz ve kolay çıkarabileceğiniz belgelerdir. Bu konuda herhangi bir sorunla karşılaşmamanız hâlinde koruyucu aile olmanızda hiçbir engel bulunmamaktadır.

Koruyucu aile belgeleri için titiz davranmanız gereklidir. Bu belgelerin eksiksiz bir şekilde çıkarılması, onay sürecinin hızlı işlemesini de sağlamaktadır. Bunun için belge çıkarımında dikkatli davranılmalıdır. Gerekli belgeler ise aşağıda belirtildiği gibidir:

 • Koruyucu aile olmak isteyenin; kimlik fotokopisi, belirtilen adette vesikalık fotoğraf ve eğitim diplomanızın fotokopisi,
 • Kazandığınız geliri gösteren maaş bordrosu,
 • Adli sicil kaydı (kesinlikle zorunludur. Çocuğun gelişimine destek verip veremeyeceğiniz adli sicil kaydınızla anlaşılabilmektedir.)
 • Eğitim düzeyinizi gösteren sağlık raporu.

Bu belgelerin eksiksiz olarak çıkarılması durumunda sorunsuz bir şekilde koruyucu aile olabilirsiniz. Bunun yanında 2 senede bir adli sicil kaydınızın ve sağlık raporunuzun tekrar çıkarılması gereklidir. Tekrar çıkarılan raporlar, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesine gönderilip, onaylattırılmalıdır.

Birden fazla çocuk için de koruyucu aile olmak mümkün

Koruyucu Aile Hizmetinde Sağlanan Destekler

Koruyucu aile başvurusu onaylanan kişilere sağlanan belirli destekler bulunmaktadır. Bu destekler ücretsiz olarak devlet tarafından sağlanmaktadır. Sonuç olarak çocuk gelişimi sizin vasıtanızla sürdürülmektedir. Bunun yanında çocuğun üstünde devletin de çeşitli sorumlulukları bulunmaktadır. Çocuğun gelişimini olumlu anlamda etkileyecek bütün hizmetler devlet tarafından belirli aralıklarla karşılanmaktadır.

Devlet, korunması gereken çocuğun bakım ve eğitim masraflarını belirli bir düzeyde karşılamaktadır. Bu destekle beraber koruyucu ailenin kendi ekonomik durumunu koruması da hedeflenmiştir.

Koruyucu ailenin sahip olduğu engeli bulunan çocuklarımız da mevcuttur. Çocuk gelişimi için aileye sağlanan destek, bu durumda %50 oranında arttırılarak sağlanmaktadır.

Koruyucu Ailelere Giyim Ve Servis Desteği

Bu sistemde yalnızca bir çocuğa sahip olacak diye bir zorunluluk yoktur. Koruyucu aileler, birden fazla korunması gereken çocuğa sahip olabilmektedir. Devlet, bu anlamda korunması gereken her çocuk için ödeme sağlamaktadır. Bunun yanında sahip olunan çocuğun giyim masrafları da Ekim ve Nisan aylarında koruyucu aileye ödenmektedir.

Okula servis veya toplu taşımayla gitmesi gereken çocuklarımızın ulaşım masraflarının karşılanması sağlanmaktadır. Ulaşım masraflarının düzeyi her çocuk için eşit seviyededir. Öğrencilik hayatında yemeğini evinde yiyememe durumuna sahip olan çocukların yeme içme masrafları da devlet tarafından karşılanmaktadır.

Aile bakanlığının diğer yardım ve destekleri için lütfen sitemizin kategorilerini inceleyiniz.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu