Belediye Yardımları

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? Tam bir yıl önce ülkemizde de görülen Koronavirüs salgını sonrası, zor durumda kalan esnaf ve vatandaşlara Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu konusunda bir çok destek sağlamaktadır.

Özellikle koronavirüs nedeniyle ekonomik olarak çok zor duruma giren vatandaşlarımıza sağlanan sosyal yardımları tek tek inceledik.Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu konusundanda hangi imkanları sağlıyor? Birlikte inceleyelim. 

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart 

Koronavirüs salgını sonrası en kapsamlı sosyal desteklerden biri de Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirildi. Bu destek kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi işsiz kalan, iş yerini kapatan, ihtiyaç sahibi ailelere yardımcı olmak amacıyla daha önceden de dağıttığı Sosyal Kart limitlerini %300 artırmıştır. Peki konya büyükşehir belediyesi sosyal kart nedir ?

Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu başlıklarından en önemlisi sosyal karttır. Sosyal Kart ihtiyaç sahiplerinin rencide edilmeden alışveriş yaparak ihtiyaçlarını gidermelerini sağlayan bir yardım türüdür. Bu kartla vatandaşlar anlaşmalı market şubelerinden alışveriş yapabilmektedir. Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart “tek kullanımlık” ve “sürekli kullanımlık (kişisel)” olmak üzere iki çeşittir. Kredi kartı sistemi gibi hizmet veren Sosyal Kart ilçe merkezindeki 9 ayrı mağazadan alışverişe açıktır.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Miktarı

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart ekmek alma imkanı sağlamaktadır. Tek kullanımlık Sosyal Kart Tek seferlik kullanıma imkan sağlamakta ve belirli bir süre içinde kullanılmaktadır. Sürekli Kişisel Sosyal Kart ise Büyükşehir Belediyesinden ekmek yardımı alan ailelere verilmektedir. Bu ihtiyaç sahibi ailelerin gerekli durumlarda gıda, temizlik, kırtasiye ihtiyaçlarını da anlaşmalı mağazalardan karşılamaları için kartlarına yükleme yapılmaktadır.

Peki Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Karta ne kadar yükleme yapılmaktadır? Sosyal Kart limitleri 3 nüfuslu aileler için 75 TL, 4 ve 5 nüfuslu aileler için 100 TL, 6 eve daha fazla nüfuslu aileler için 150 TL’dir.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Başvurusu

Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım konusunda bu süreçte vatandaşlarımızın yanında olmaya çalışmaktadır. Bu konuda en merak edilen sorulardan biri de Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart başvurusu nasıl yapılır sorusudur. Bu sorunun cevabı gayet basit. Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal kart başvurusu yapmak artık kolay. Sosyal kart  başvuruları artık e-devlet üzerinden yapılmaktadır.

Konya Belediyesi internet sitesinde bu konuda şöyle bir açıklama yayınlaşmıştır.
Açıklama : https://sosyalyardim.konya.bel.tr/form/yardim

Başvuru için:

https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu

Sizler de yukardaki linki tıklayarak hem Konya büyükşehir belediyesi sosyal kartına başvuru yapabilir hem de aynı şekilde konya büyükşehir belediyesi sosyal kart sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Konya büyükşehir Belediyesi sosyal kart bürosu telefon numarası nedir diye soran arkadaşların şunu unutmaması gerekir. Artık başvurular e- devletten.

Konya Büyükşehir Belediyesi Eğitim Desteği

Konya Büyükşehir Belediyesi, il sınırları içinde İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine eğitim yardımında bulunmaktadır. Bu eğitim desteğinden öksüz, yetim, engelli raporu olan öğrenciler; anne-babası ayrı olan ve ihtiyaç duyan öğrenciler yararlanabilmektedir. Konya Büyükşehir Belediyesi eğitim desteği konusunda ayrıca LGS’de binde birlik dilimde olan öğrenciler de destekte bulunmaktadır. Görüldüğü gibi Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu konusunda eğitim alanında da aktif.

Konya Büyükşehir Belediyesi Eğitim desteği başvuru şartları nelerdir

 • T.C. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün eğitim veren ilkokul, ortaokul ve liselerde kayıtlı olmak
 • Konya ili sınırları içindeki okullarda eğitim görmek
 • İl dışında okuyan öğrenciler için ailelerinin Konya’da ikamet etmesi ve LGS’de %0,1 lik dilimde yer almak

Konya Büyükşehir Belediyesi eğitim desteğine kimler başvurabilir?

 • Öksüz ve yetimler
 • Şehit veya gazi çocukları
 • %40 ve üzeri engeli bulunanlar ( Engelli sağlık kurulu raporu gerekmektedir.)
 • Anne-babası boşanmış ihtiyaç sahibi öğrenciler
 • 8.sınıf LGS’de Türkiye genelinde %0,1 lik dilimde yer alan öğrenciler

Konya Büyükşehir Belediyesi eğitim desteği ne zaman verilecek

Başvurular genellikle eylül-ekim dönemlerinde belediyenin internet sitesinden yapılmaktadır. Bu dönemlerde sizler de buradan başvurunuzu yaparak Konya Büyükşehir Belediyesi eğitim desteği konusunda yardım alabilirsiniz. Şartların uygun olması önemli tabiki.

Konya Büyükşehir Belediyesi Eğitim Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır

Başvuru için: https://egitimedestek.konya.bel.tr/sodem/  linkini kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu şartlarınızın uygun olması ve zamanlama. Sizlerin de bildiği gibi burs konusunun belli bir tarih aralığı vardır. Bu tarihlerde şlem yapmak gerekir. Bu konuda daha fazla detay isterseniz aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

Detaylı bilgi için: https://www.konya.bel.tr/sayfadetay.php?sayfaID=1584

Değerli okurlar öğrenciler sunulan Türkiye çapındaki diğer burslar için hazırladığımız yazımıza da göz atınız. Burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Destekleme

Yularıda Konya belediyesinin sosyal yardımalrından bazılarını anlattık. Bunlar genellikle şehirde yaşayan vatandaşlarımız için daha ön planda olan yardımlardı. Peki kırsal kesimde yaşayanlar? Bunun için Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu konusunu açmaya devam edelim. Konya belediyesi sosyal yardımlar konusunda kırsak kesimdeki vatandaşlarımızı da düşünmüştür.

Konya Büyükşehir Belediyesi dönem dönem hayvancılıkta kullanılan yem açığını kapatmak için yonca tohumu desteğinde bulunmaktadır. Kırsal kalkınmanın artması için çiftçilere sertifikalı yonca tohumu dağıtan Konya Büyükşehir Belediyesi yüzde elli hibe destekli 70 bin kilo yonca tohumu dağıtmıştır. Ayrıca 2021 yılı için de tarımsal destekler kapsamında ceviz, elma, ahududu, böğürtlen, adaçayı, kekik, lavanta fidesi gibi destekler vereceğini de açıklamıştır.

Şu an yerli şeker fasulye tohumu desteği veren Konya Büyükşehir Belediyesi internet sitesinden online başvuru almaktadır. Peki Konya Büyükşehir Belediyesi yerli şeker fasulye tohumu desteğinden faydalanmak için başvuru şartları ve belgeler nelerdir?

Tarımsal Destekleme Başvuru Şartları

 • Müracaat sahibi 18 yaşında olmalı
 • Müracaat sahibi Konya’da ikamet ediyor olmalı
 • Yerli şeker fasulye tohumu desteği en az 5 dekar en fazla 20 dekar alan için yapılacaktır.

Başvuru için:

 • Müraacat dilekçenizle Konya Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerine başvurabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu konusunda internet teknolojisini çok aktif olarak kullanmaktadır. Online Başvuru: http://uygulama.konya.bel.tr/TarimsalDestekleme/bas2018/

Başvuru Dilekçesi:

konya-buyuksehir-belediyesi-sosyal-yardim-basvurusu

Konya Büyükşehir Belediyesi Esnafa Destek Programı

Özellikle koronavirüsten dolayı en çok etkilenen kesinlerden bir de esnaflardır. Konya Büyükşehir Belediyesi esnafa dönem dönem nakit desteği, ya da iş yerlerinde ihtiyaç sahibi aileler için ücretsiz su kullanımı gibi destekler sağlamaktadır. Konya Karatay Belediyesi de online olarak ilçesinde ikamet eden vatandaşların yardım başvurularını almakta. Başvuru için:

https://sosyalyardim.karatay.bel.tr/#start adresini kullanabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi Hoşgeldin Bebek Başvuru

Yine Konya Karatay Belediyesi ilçesinde ikamet eden yeni doğan bebekler için “Hoş Geldin Bebek” projesi yürütmektedir. Bu proje kapsamında başvuru yapan ailelere havlu, şampuan, bebek sabunu, pudra, ateş ölçer, bebek battaniyesi, bebek bakım çantasından oluşan bir paket hediye ediyor. Eğer Karatay ilçesinde ikamet ediyorsanız ve yeni bebek sahibi olduysanız https://www.karatay.bel.tr/hosgeldinbebek adresinden başvuru yaparak “Hoş Geldin Bebek” paketini alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Ne olur sunuz yardım istiyorum çocuğum var iki tane bez ve mama yaridim istiyorum ne olursunuz yardım edin lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu