Belediye Yardımları

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır, başvuru şartları nelerdir gibi soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? Tam iki yıl önce ülkemizde de görülen Koronavirüs salgını sonrası, zor durumda kalan esnaf ve vatandaşlara Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu konusunda bir çok destek sağlamaktadır.

Özellikle koronavirüs nedeniyle ekonomik olarak çok zor duruma giren vatandaşlarımıza sağlanan sosyal yardımları tek tek inceledik. Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu konusundan da hangi imkanları sağlıyor? Birlikte inceleyelim. 

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart 
Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart 

Koronavirüs salgını sonrası en kapsamlı sosyal desteklerden biri de Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirildi. Bu destek kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi işsiz kalan, iş yerini kapatan, ihtiyaç sahibi ailelere yardımcı olmak amacıyla daha önceden de dağıttığı Sosyal Kart limitlerini %300 artırmıştır. Peki Konya büyükşehir belediyesi sosyal kart nedir ?

Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu başlıklarından en önemlisi sosyal karttır. Sosyal Kart ihtiyaç sahiplerinin rencide edilmeden alışveriş yaparak ihtiyaçlarını gidermelerini sağlayan bir yardım türüdür. Bu kartla vatandaşlar anlaşmalı market şubelerinden alışveriş yapabilmektedir. Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart “tek kullanımlık” ve “sürekli kullanımlık (kişisel)” olmak üzere iki çeşittir. Kredi kartı sistemi gibi hizmet veren Sosyal Kart ilçe merkezindeki 9 ayrı mağazadan alışverişe açıktır.

Konya Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı
Konya Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Konya Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından her sene ramazan ayında ve kurban bayramında ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı verilmektedir. Ayrıca herhangi bir sosyal güvenliği bulunmayan vatandaşlar da belediyeye başvurarak aylık olarak gıda yardımı alabilir. Gıda yardımında vatandaşlara verilen ürünler arasında şunlar yer almaktadır;

 • 5 kg sıvıyağ
 • 4 kg un
 • 1 kilo nohut
 • 4 paket makarna
 • yarım kilo çay
 • 3 kg şeker
 • 3 kg pirinç
 • 2 kg bulgur
 • 2 kg tahin
 • 1 kg salça 
 • 1 kg fasulye

Konya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu 

Konya Büyükşehir Belediyesi durumu kötü olan ailelere ramazan ayında da yardım yapmaktadır. Erzak kolisi yardımı başvurusu yapmak için belediyenin resmi web sitesinden ya da direk belediyeye giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda 153’ü de arayabilirsiniz. 

Konya Büyükşehir Belediyesi Kimlere Verilir?

Belediyelerin resmi açıklamasına göre zabıta ve muhtarlık birimlerince yoksulluk ve muhtaçlıktan sebep aylık alan bireyler hariç tüm başvuru adayları online olarak başvurusunu gerçekleştirebilir. Bu kapsamda belediyeler kendi bütçelerine göre belirlemiş olduğu vatandaş sayısına göre yardım gerçekleştirir. Bu konuda kesin bir hüküm yoktur. 

Söz konusu yardımlar için öğrenciler, öksüz, yetim, engelli raporuna sahip bireyler, anne babası ayrı olup ek muhtaçlık alan öğrenciler ve tarımsal desteğe başvuru yapmak isteyen bireyler Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sunduğu yardımlardan faydalanabilir. 

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Miktarı

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart ekmek alma imkanı sağlamaktadır. Tek kullanımlık Sosyal Kart Tek seferlik kullanıma imkan sağlamakta ve belirli bir süre içinde kullanılmaktadır. Sürekli Kişisel Sosyal Kart ise Büyükşehir Belediyesinden ekmek yardımı alan ailelere verilmektedir. Bu ihtiyaç sahibi ailelerin gerekli durumlarda gıda, temizlik, kırtasiye ihtiyaçlarını da anlaşmalı mağazalardan karşılamaları için kartlarına yükleme yapılmaktadır.

Peki Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Karta ne kadar yükleme yapılmaktadır? Sosyal Kart limitleri 3 nüfuslu aileler için 75 TL, 4 ve 5 nüfuslu aileler için 100 TL, 6 eve daha fazla nüfuslu aileler için 150 TL’dir.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Başvurusu Nasıl Yapılır
Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Başvurusu Nasıl Yapılır

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım konusunda bu süreçte vatandaşlarımızın yanında olmaya çalışmaktadır. Bu konuda en merak edilen sorulardan biri de Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart başvurusu nasıl yapılır sorusudur. Bu sorunun cevabı gayet basit. Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal kart başvurusu yapmak artık kolay. Sosyal kart  başvuruları artık e-devlet üzerinden yapılmaktadır.

Konya Belediyesi internet sitesinde bu konuda şöyle bir açıklama yayınlaşmıştır.
Açıklama : https://sosyalyardim.konya.bel.tr

Başvuru için:

https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu

Sizler de yukardaki linki tıklayarak hem Konya büyükşehir belediyesi sosyal kartına başvuru yapabilir hem de aynı şekilde Konya büyükşehir belediyesi sosyal kart sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Konya büyükşehir Belediyesi sosyal kart bürosu telefon numarası nedir diye soran arkadaşların şunu unutmaması gerekir. Artık başvurular e- devletten.

eğitim
eğitim

Konya Büyükşehir Belediyesi Eğitim Desteği

Konya Büyükşehir Belediyesi, il sınırları içinde İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine eğitim yardımında bulunmaktadır. Bu eğitim desteğinden öksüz, yetim, engelli raporu olan öğrenciler; anne-babası ayrı olan ve ihtiyaç duyan öğrenciler yararlanabilmektedir. Konya Büyükşehir Belediyesi eğitim desteği konusunda ayrıca LGS’de binde birlik dilimde olan öğrenciler de destekte bulunmaktadır. Görüldüğü gibi Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu konusunda eğitim alanında da aktif.

Konya Büyükşehir Belediyesi Eğitim Desteği Başvuru Şartları Nelerdir

 • T.C. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün eğitim veren ilkokul, ortaokul ve liselerde kayıtlı olmak
 • Konya ili sınırları içindeki okullarda eğitim görmek
 • İl dışında okuyan öğrenciler için ailelerinin Konya’da ikamet etmesi ve LGS’de %0,1 lik dilimde yer almak

Konya Büyükşehir Belediyesi eğitim desteğine kimler başvurabilir?

 • Öksüz ve yetimler
 • Şehit veya gazi çocukları
 • %40 ve üzeri engeli bulunanlar ( Engelli sağlık kurulu raporu gerekmektedir.)
 • Anne-babası boşanmış ihtiyaç sahibi öğrenciler
 • 8.sınıf LGS’de Türkiye genelinde %0,1 lik dilimde yer alan öğrenciler

Konya Büyükşehir Belediyesi Eğitim Desteği Ne Zaman Verilecek

Başvurular genellikle eylül-ekim dönemlerinde belediyenin internet sitesinden yapılmaktadır. Bu dönemlerde sizler de buradan başvurunuzu yaparak Konya Büyükşehir Belediyesi eğitim desteği konusunda yardım alabilirsiniz. Şartların uygun olması önemli tabi ki.

Konya Büyükşehir Belediyesi Eğitim Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır

Başvuru için: https://egitimedestek.konya.bel.tr/sodem/  linkini kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu şartlarınızın uygun olması ve zamanlama. Sizlerin de bildiği gibi burs konusunun belli bir tarih aralığı vardır. Bu tarihlerde işlem yapmak gerekir. Bu konuda daha fazla detay isterseniz aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

Detaylı bilgi için: https://www.konya.bel.tr/sayfadetay.php?sayfaID=1584

Değerli okurlar öğrenciler sunulan Türkiye çapındaki diğer burslar için hazırladığımız yazımıza da göz atınız. Burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Destekleme

Yukarıda Konya belediyesinin sosyal yardımlarından bazılarını anlattık. Bunlar genellikle şehirde yaşayan vatandaşlarımız için daha ön planda olan yardımlardı. Peki kırsal kesimde yaşayanlar? Bunun için Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu konusunu açmaya devam edelim. Konya belediyesi sosyal yardımlar konusunda kırsak kesimdeki vatandaşlarımızı da düşünmüştür.

Konya Büyükşehir Belediyesi dönem dönem hayvancılıkta kullanılan yem açığını kapatmak için yonca tohumu desteğinde bulunmaktadır. Kırsal kalkınmanın artması için çiftçilere sertifikalı yonca tohumu dağıtan Konya Büyükşehir Belediyesi yüzde elli hibe destekli 70 bin kilo yonca tohumu dağıtmıştır. Ayrıca 2021 yılı için de tarımsal destekler kapsamında ceviz, elma, ahududu, böğürtlen, adaçayı, kekik, lavanta fidesi gibi destekler vereceğini de açıklamıştır.

Şu an yerli şeker fasulye tohumu desteği veren Konya Büyükşehir Belediyesi internet sitesinden online başvuru almaktadır. Peki Konya Büyükşehir Belediyesi yerli şeker fasulye tohumu desteğinden faydalanmak için başvuru şartları ve belgeler nelerdir?

Tarımsal Destekleme Başvuru Şartları

 • Müracaat sahibi 18 yaşında olmalı
 • Müracaat sahibi Konya’da ikamet ediyor olmalı
 • Yerli şeker fasulye tohumu desteği en az 5 dekar en fazla 20 dekar alan için yapılacaktır.

Başvuru için:

 • Müracaat dilekçenizle Konya Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerine başvurabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu konusunda internet teknolojisini çok aktif olarak kullanmaktadır. Online Başvuru: http://uygulama.konya.bel.tr/TarimsalDestekleme/bas2018/

Başvuru Dilekçesi:

konya-buyuksehir-belediyesi-sosyal-yardim-basvurusu

Konya Büyükşehir Belediyesi Esnafa Destek Programı

Özellikle koronavirüsten dolayı en çok etkilenen kesinlerden bir de esnaflardır. Konya Büyükşehir Belediyesi esnafa dönem dönem nakit desteği, ya da iş yerlerinde ihtiyaç sahibi aileler için ücretsiz su kullanımı gibi destekler sağlamaktadır. Konya Karatay Belediyesi de online olarak ilçesinde ikamet eden vatandaşların yardım başvurularını almakta. Başvuru için:

https://sosyalyardim.karatay.bel.tr/#start adresini kullanabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi Hoşgeldin Bebek Başvuru

Yine Konya Karatay Belediyesi ilçesinde ikamet eden yeni doğan bebekler için “Hoş Geldin Bebek” projesi yürütmektedir. Bu proje kapsamında başvuru yapan ailelere havlu, şampuan, bebek sabunu, pudra, ateş ölçer, bebek battaniyesi, bebek bakım çantasından oluşan bir paket hediye ediyor. Eğer Karatay ilçesinde ikamet ediyorsanız ve yeni bebek sahibi olduysanız https://www.karatay.bel.tr/hosgeldinbebek adresinden başvuru yaparak “Hoş Geldin Bebek” paketini alabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Sorgulama 

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sitesinden ve e-devlet üzerinden sosyal yardım sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aynı şekilde belediyenin irtibat numarasından da sorgulama yapabilirsiniz. 

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediye’nin başvurular için oluşturduğu Kaysis sistemi üzerinden online olarak bilgi almak isteyen ya da şikayette bulunmak isteyen vatandaşlar 312 403 65 00 telefon numarasını arayabilirler. Konya belediyesi kent kart sorgulama gibi diğer işlemler için 444 55 42’ni arayabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

21 Yorum

 1. İnsan insan insan nasıl bir Devletim var benim ey gidi insan nasıl bir Devletim var Benim Nasıl bir devlete Vatandaşlık ediyorum 31 yıldır Türkiye de yetim büyüdük 5 kardeş Anam Babam vefat edince köyden İstanbul a amcamın zoruyla hepimiz İstanbul’a gelmişiz zorla getirmiş namussuz bizi buraya ulan kansız oğlu kansız madem bakmıcan madem sahip çıkmıcaktın ne diye anamın toprağından bizi ettin getirdin buralara Babamı öldürdün sırf iki kuruş için herşeyimizi sattin geldin 92 senesinde İstanbul dan kendine 2 tane 5 lira daire aldın demedin mi ulan namuzsuz şerefsiz bunlar benim kardeşimin amanetleri kahpenin oğlu hic mi vicdanın yok senin .şimdi milyonluk dairelerde milyonluk arabalara biniyorsun milyonluk oteller isletiyorsun kimin parasiyla hepsinde babamın kanı var Rabbim bu dünya da değil ama ben inanıyorum ki öbür dünyada tek tek bu 5 yetimin hesabını soracak senden yetim hakkı yenilir mi lan kansız oğlu kansız. Anamdan Allah bin kere razi olsun Allah anamı başımız dan eksik etmesin İstanbul gibi büyük sehirde 5 evladını kimseye muhtaç etmeden büyüttü pazar tezgah larının altından ezik çürük meyve sebzelerle bizi büyüttü 2 ablamı 2 abimi insanların vermiş olduğu fitre paralariyla bizim ayakkabı boyacılığı yaptığımız karton topladığımız kuruslarla evlendirdi anam onları Rabbim bin kere razı olsun Anam dan yaşım 30 nerde benim devletim nerde benim ülkem 30 yıldır bu kadın bunca çileyi eziyeti çekerken nerdeydin devlet sen hani devlet baba diyorlar nerde lan sizin devlet babaliginiz siz babalığı takım elbise kravat takip ta televizyon Lara cikarak mı baba olunduğunu biliyor sunuz sizin babanız böyle mi yaptı size . Anam sağolsun benide evlendirdi nasıl biliyor musunuz 5 kişi var evde düğün yaptık eşim yabancı kader işte rabbim yazmış onun da Ana si babası kimsesi yok Allah razı olsun ondan da hiç şikayetçi olmuyor hep şükrediyor sağolsun şimdi bir oğlumuz oldu rabbim nasip etti bize rabbim olmayanlara da nasip eder inşallah. Son 9 yıldır maddi sıkıntılar yaşıyoruz piskoloj im hiç iyi değil günlerdir uyumadıgim zaman lar oldu 1.5 aydır çalışmıyorum evde cinnet geçirip kötü birşeyler yapmak tan korkuyorum bu zamana kadar hiç bir el uzatmayıp hiçbir babalığı gormedegim vatanıma sesleniyorum . BENİM ANAM BENİM VATANIM DİR VATANIM TOPRAĞIM BENİM ANAM DİR.
  BEN EĞERKİ YAŞAMIŞ OLDUĞUM BU GEÇİM SIKINTILARIM DAN DOLAYI AİLEME VEYA KENDİME ZARAR VERMEYE KALKARSAM TEK SORUMLUSU TEK SEBEBİ AMCAM VEDE DEVLETİM DİR BİR AİLENİN YOK OLUŞUNA SEBEB YENİ DOĞMUŞ ÇOCUĞUM ÖLÜMÜ NE SEBEB DEVLETİM VE KANSIZ AMCAM DİR

 2. Benim eşim ceza evinde ben 3 çocumla kaldım sizde bana matdi vanevi yardım bekliyom bana yardım edin lütfen telim 05423258882 bana lütfen ulaşın ben konya ılgında yaşıyom

 3. Sayın başkanım televizyonda destekle ilgili çok güzel şeylerden bahsediyorsunuz ama yardımlar gerçek ihtiyaç sahiplerine veriliyor mu acaba benim oğlumun dükkanı günlerdir kapalı dükkanın kirası 3500 lira dükkan çalışmadan nasıl ödeyecek ben kısıtlı emekli maaşımdan her 1000 lira veriyorum ki ac kalmasınlar sizin vicdanınıza sesleniyorum

 4. Allah rızası için yardım edin iki tane çocuğum var eşimden ayrıldım annemin yanında kalıyorum babam attı gitti yardım edin lütfen cocgum maması yok bezi yok

  1. Allah rızası için yardım edin kiradayim çocuğum var bana yardım edin

 5. Keşke verdiniz yardımları kime verdiğiniz arastirsaydiniz 2evi 2arabasi olanlar aldı gerçek ihtiyaç sahiplerine gitseydi keşke

 6. Abicigim sosyal yardim kartina basvuramiyorum kapanmis n olursunuz banada verin cok kotu durmdayim ayakta bile zor durutom ameliyat oldugum icin allah ruzasi icn banada gonderin

 7. Gecen sene pandemi ye bas vuru yaptım ama hala beklemede dükkanım kapandı gecen sene hala beklemede yardımcı olursanız sevinirim

  1. İş sızım..pandemi nedeniyle çalışamıyorum banalım iş sızım yardım edin

 8. Selamın aleyküm başkanım hayırlı ramazanlar ben işkur milli eğitimde çalışıyordum ama beni işten çıkarttılar 24 ayım dolduğu için. Çok zor durumdayım 6 tane çocuğum var pandemi döneminde 6 ay geri ödemesiz kredi çektim ve şu an ödeyemiyorum ve evime icra geleceğini söyledi banka. Çıkmaza girdim bir kuruş yok cebimde ne yapacağımı bilmiyorum başkanım Allah rızası için yardımcı olun.

 9. Ne olur sunuz yardım istiyorum çocuğum var iki tane bez ve mama yaridim istiyorum ne olursunuz yardım edin lütfen

  1. melek hanım merhaba. Sitemizde resmi kurumlardan alabileceğiniz bir çok yardım var. Başvurularınızı yaptınız mı ?

   1. Ben anlamıyorum zaten destekler nereye kime gidiyor yok pandemi yardımı 1000 TL kira desteği sosyal yardım paketi falann filan 2020 de işsizdim işsizlik maaşı alırkenn başvuru yaptım devlet desteği alıyorsunuz diye onaylanmadı ama evleri arabaları yada maddi durumları iyi olanlar çatır çatır aldı ve hala bende süreç devam ediyor derken millet 3. Fazı alıyor adalet güzeldir yardım güzeldir ama gerçekten ihtiyacı olana verildiğinde hak yerini bulduğunda güzeldir bu konuya Bi göz atarsanız sevinirim sayın admin saygılar…

    1. Benim esim pandemi den dolayi uzun suredir is siz evimiz kiira 6aydir kiramizi veremedik ev sahibi evden cikmamizi istiyor iki tane okuyan cocugum var onlarin masraf larini karsilayamiyorm devletimiz den yardim elinizi uzatmanizi istiyorum yardima muhtaciz magdur durumdayiz yardima ihtiyacimiz var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu