Kömür Yardımı Nasıl Alınır ?

2 Yorum 963 views
Kömür Yardımı Nasıl Alınır ?

Kömür Yardımı Nedir?

Kömür yardımı Muhtaç ailelerin kış ayarında olası mağduriyetlerini önlemek ve soğuk kış aylarında ısınmalarını sağlamak için yakacak yardımı dağıtılmaktadır. Bu yardım vakıfların imkanlarına göre değişmektedir. Bazı Vakıflar bu yardımı vatandaşın kapısına kadar getirirken bazı vakıflar ise coğrafi ve iklimsel şartlara bağlı olarak vatandaşın belli bir noktadan istihkaklarını alması istenir. Bir çok vakıfta artık bu işlemler ihale usulü yapılmakta ve vatandaşın kapısına kadar getirilmektedir. Bu bilgilerden sonra kömür yardımından kimler faydalanabilir gelin beraber bakalım.

Kömür Yardımı Nedir ?

Yakacak Yardımı Başvurusu Nereye Ve Nasıl Yapılır ?

Kömür yardımı başvurusu nereye yapılır sorusu kış yaklaştıkça en çok merak edilen sorular arasında yer almaya başladı. Muhtaç ailelere yakacak yardımı her yıl olduğu gibi bu yılda devam edecek. Yakacak yardımından faydalanmak isteyen vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yakacak yardımı için başvuru yapabilirler. Eğer daha öncesinde sydv’lerde aktif bir dosyanız varsa başvurunuz zaten hane ziyaretleri sırasında alınıyor. Ancak bazı teknik aksaklıklar yüzünden yada hane ziyareti sırasında şartlarınız tutmazken kömür dağıtımı sırasında durumunuz değişmesi gerçeği göz önüne alındığında başvuru yapmanızda fayda var.

Yakacak Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak

Yakacak yardımı ne zaman dağıtılacak sorusu aslında yaşadığınız coğrafyanın iklim şartlarına ve vakıflara kömürlerin T.C. Kömür işletmelerinin ne zaman ulaştığıyla alakalıdır. Bazı vakıflar bunu yaz ayında yaparken bazı vakıflar kömür yardımını sonbahar aylarında yapmaktadır.

Kömür Yardımı Başvuru Dilekçesine Nereden ulaşabilirim ?

İhtiyaç sahiplerine kömür yardımı başvuru dilekçesine gerek olmayıp yardım dosyanızın bulunduğu vakıflara kimliğinizle başvurmanız yeterlidir. Dolayısıyla yakacak yardımı için gerekli evraklar başvuru sırasında size teslim edilecektir.

Kömür Yardımı Başvuru Şartları

Muhtaç ailelere ısınma amaçlı yakacak yardımı yapılırken devlet yakacak yardımı yapacağı ailelerden bir takım şartlar aramaktadır. Muhtaç kişilere yakacak yardımı yapılırken aranacak şartlara beraber bakalım.

Kömür Yardımı Başvuru Şartları
  • Muhtaç ailelere karşılıksız yakacak yardımı başvurusu yapabilmeniz için bağlı olduğunuz vakıfta aktif bir yardım dosyanız bulunmalı. Eğer yoksa kimliğinizle birlikte bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvuru yapabilirsiniz.
  • Hanede Sosyal Güvencesi bulunan bireyleri bulunmaması gerekiyor. Yani SSK-Bağkur kaydınızın olmaması gerekiyor. Kısaca sigortalılara yakacak yardımı yapılmamaktadır.
  • Hanede aktif vergi kaydı bulunmaması diğer bir şart.
  • Nüfüs Dairesinde kayıtlı olan adresiniz ile ikamet ettiğiniz adresinizin aynı olması gerekiyor. Aksi takdirde kömürünüz yanlış adrese giderse bir daha sıra size yetişmeyebilir.
  • Bunların dışında da her vakıf mütevelli heyetince kurallar belirleyebilir ve bu kurallar doğrultusunda yakacak yardımı verebilir. Örneğin hanede araç bulunmaması şartı, hanede 30 adetten fazla hayvan kaydının bulunmaması yada 30 dönümden fazla arazi kaydı bulunmaması gibi. Başvuru yaptığınız da zaten size bu yardımdan faydalanıp faydalanamayacağınız size söylenecektir.
  • Son olarak şunu da hatırlatalım. Eğer bağlı olduğunuz vakıfta aktif bir dosyanız var ve son bir yıl içerisinde vakıfta ki Sosyal İncemeciler evinize ziyarete gelmişse başvuru yapmanıza gerek kalmıyor. Evinize gelen Sosyal İncelemeci sizin kömür yardımınızı yazacaktır.

Kömür yardım şartlarına baktıktan sonra şimdi de ne kadar yakacak yardımı yapılmaktadır ona bakalım.

Ne Kadar Yakacak Yardımı Yapılmaktadır ?

Yakacak yardımı ne kadar ? Her aileye 30 torba yani yaklaşık 750 kilo yakacak yardımı yapılmaktadır.

Kömür Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Kömür yardımı sorgulama 2019 yılında oldukça rahat. T.C. ile yakacak yardımı sorgulama işlemleri için e devlet sitesinden yada uygulamasından sosyal yardım sorgulama kısmından yapılabilmektedir. İlgili sayfaya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

DİĞER YARDIMLAR HAKKINDA BİLGİLER BURADA

2 Yorum

  1. Dul Maaşı Başvuru Şartları | Sosyal Yardımlar | sosyalyardimlar.com

    […] Barınma ve kömür yardımları […]