Diğer Yardımlar

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Kömür yardımı başvurusu 2021 de nasıl yapılmaktadır ? Kömür yardımı sorgulama işlemleri için hangi kanallar kullanılır. Sizler için detaylı olarak araştırdığımız yazımızı okurken aklınıza takılan hiç bir soru kalmayacak.

Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır ? 

Kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır anlatmadan önce Kömür yardımı nedir ona bakalım. Muhtaç ailelerin kış ayarında olası mağduriyetlerini önlemek ve soğuk kış aylarında ısınmalarını sağlamak için yakacak yardımı olarak verilen ayni bir yardımdır. Bu yardım vatandaşlara ulaştırılması noktasında vakıfların imkanlarına farklılıklar görülebilmektedir. Bazı Vakıflar bu yardımı vatandaşın kapısına kadar getirirken bazı vakıflar ise coğrafi ve iklimsel şartlara bağlı olarak vatandaşın belli bir noktadan istihkaklarını alması istenir. Bir çok vakıfta artık bu işlemler ihale usulü yapılmakta ve vatandaşın kapısına kadar getirilmektedir. Bu bilgilerden sonra kömür yardımından kimler faydalanabilir 2020 kömür yardımı nasıl alınır ? gelin beraber bakalım.

Kömür Yardımı Başvurusu
Kömür Yardımı Başvurusu

Kömür yardımı almak isteyen vatandaşların cevap aradığı ilk sorudur Kömür yardımı başvurusu nereden yapılır ? sorusu.

Kömür yardımı başvuruları Valiliklere yada kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır.

Kömür yardımı başvuru dilekçesi nereden temin edebilirim diyenlere hemen söyleyelim. Hiç gerek yok . Çünkü vakıfta bir yardım dosyanız varsa ve dosyanız yardım almaya uygunsa zaten kömür yardımınız otomatik olarak eklenmektedir kömür dağıtımından önce.

Ayrıca kömür yardımı başvuru formu doldurmanıza gerek yoktur. Eğer vakıfta bir yardım dosyanız yoksa öncelikle yeşil karta başvurmalısınız ardından da kömür yardımına.

E-devletten kömür yardımı başvurusu yapılabilir mi diye sıkça sorular gelmektedir. Belirtmek gerekir ki e-devlet kömür yardımı başvurusu için kullanılamamaktadır. Ancak kömür yardımı başvuru sonucunuzu sorgulama işlemleri için e-devleti kullanabilirsiniz.

Kömür yardımı başvurusu ne zaman yapılır yada yakacak yardımı ne zaman dağıtılacak diye merak ediyorsanız bu bulunduğunuz coğrafyanın kışa ne zaman girdiği ile yakından alakalıdır. Kömür dağıtımı başladı haberini aldıktan sonra sosyal yardımlaşma vakıflarından kömür yardımınızın eklenip eklenmediğini kontrol etmelisiniz. Çünkü kömür dağıtımı ne zaman yapılır yada kömür yardımı ne zaman dağıtılacak sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Türkiye kömür işletmeleri her ile belli aylarda kömür gönderimi yapsa da bu hava, iklim ve vakıf şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden kömür yardımı ne zaman verilecek soruna net cevap vermek zor.

Ancak yine de TKİ kömür yardımı planlanan dağıtım çizelgesini aşağıda sizlerle paylaştık.

Kömür Yardımı Başvurusu
Kömür Yardımı Başvurusu

Kömür Yardımı Başvuru Dilekçesine Nereden ulaşabilirim ?

İhtiyaç sahiplerine kömür yardımı başvuru dilekçesine gerek olmayıp yardım dosyanızın bulunduğu vakıflara kimliğinizle başvurmanız yeterlidir.

Kömür Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir ?

Muhtaç ailelere ısınma amaçlı yakacak yardımı yapılırken devlet yakacak yardımı yapacağı ailelerden bir takım şartlar aramaktadır. Muhtaç kişilere yakacak yardımı yapılırken gerekli şartları taşımayan ailelere kömür yardımı verilmez. Gelin şimdi kömür yardımı şartları neler ? Kimler kömür yardımı alabilir ? beraber bakalım.

Kömür Yardımı Başvurusu
Kömür Yardımı Başvurusu
 • Muhtaç ailelere karşılıksız yakacak yardımı başvurusu yapabilmeniz için bağlı olduğunuz vakıfta aktif bir yardım dosyanız bulunmalı. Eğer yoksa kimliğinizle birlikte bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvuru yapabilirsiniz.
 • Hanede Sosyal Güvencesi bulunan bireyleri bulunmaması gerekiyor. Yani SSK-Bağkur kaydınızın olmaması gerekiyor. Kısaca sigortalılara yakacak yardımı yapılmamaktadır.
 • Hanede aktif vergi kaydı bulunmaması diğer bir şart.
 • Nüfüs Dairesinde kayıtlı olan adresiniz ile ikamet ettiğiniz adresinizin aynı olması gerekiyor. Aksi takdirde kömürünüz yanlış adrese giderse bir daha sıra size yetişmeyebilir.
 • Bunların dışında da her vakıf mütevelli heyetince kurallar belirleyebilir ve bu kurallar doğrultusunda yakacak yardımı verebilir. Örneğin hanede araç bulunmaması şartı, hanede 30 adetten fazla hayvan kaydının bulunmaması yada 30 dönümden fazla arazi kaydı bulunmaması gibi. Başvuru yaptığınız da zaten size bu yardımdan faydalanıp faydalanamayacağınız size söylenecektir.
 • Son olarak şunu da hatırlatalım. Eğer bağlı olduğunuz vakıfta aktif bir dosyanız var ve son bir yıl içerisinde vakıfta ki Sosyal İncelemeciler evinize ziyarete gelmişse başvuru yapmanıza gerek kalmıyor. Evinize gelen Sosyal İncelemeci sizin kömür yardımınızı yazacaktır.

Kömür yardımı için gerekli olan şartlar nelerdir sorusunun cevabını verdikten sonra hatırlatmamız gereken husus ise şu. Şartların hepsini taşıyor olsanız da son kararın vakıf mütevelli heyetinin olduğunu unutmamalısınız.

Kömür yardım şartlarına ve kimler kömür yardımından yararlanabiliyor baktıktan sonra şimdi de ne yakacak yardımı almaya hak edenlere ne kadar yakacak yardımı yapılmaktadır ona bakalım.

Ne Kadar Yakacak Yardımı Yapılmaktadır ?

Yakacak yardımı ne kadar ? Kömür yardımı kaç torba ? Merak edilen diğer iki soru.

Her aileye 30 torba yani yaklaşık 750 kilo yakacak yardımı yapılmaktadır.

Kömür Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Sosyal yardımlaşma kömür sorgulama yapmak için başvurulması gereken son durak diyebiliriz aslında. T.C. ile kömür yardımı sorgulama 2020 yılında oldukça rahat.

T.C. ile yakacak yardımı sorgulama işlemleri için e devlet sitesi üzerinden yada uygulamasının sosyal yardım sorgulama kısmından yapılabilmektedir. İlgili sayfaya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kömür yardımı sorgulama telefon numarası ile de yapılabilmektedir. Bunun için Alo 144 sosyal yardım hattını arayabilirsiniz.

Belediyeden Kömür Yardımı Nasıl Alınır ?

Belediyeler kömür yardımı yapabilir mi emin değiliz ve kömür dağıtan belediye gördük dersek yalan olur sanırım. Bir çok vatandaş kaymakamlık kömür yardımını yada sosyal yardımlaşma kömür yardımını belediyeler dağıtıyor sanıyor ancak bu doğru değil.

İhtiyaç sahiplerine kömür yardımı yapan kurum sosyal yardımlaşma vakıflarıdır. Belediyelerin kömür yardımı yapmadığını bilmemize rağmen bazı belediyelerin yakacak yardımı altında nakdi yardım yaptığı biliniyor.

Bazı vatandaşların belediye kömürü ne zaman dağıtacak diyerek belediyelere başvuru yaptığı kulağımıza gelen bilgiler arasında.

Özellikle Büyükşehir Belediyesi kömür yardımı yapmak yerine bu tarz nakdi yardım yapma yoluna gitmektedir.

Konuyla ilgili bizlere gelen bazı sorular ve cevapları şöyle.

Devletin verdiği kömür yanmıyor ? Neden ?

Bildiğim kadarıyla yardım kömürü kaliteli bir kömür. Ama dönem dönem devletin verdiği kömür yanmıyor şikayetleri kulağımıza geliyor. Bazı vatandaşlar bunu kömürlerini bir sene bekletip diğer sene yakmak suretiyle çözüm bulduğunu söylüyor.

İnternetten Kömür Yardımı Başvurusu Yapmak Mümkün Mü ?

İnternetten kömür yardımı başvurusu yapmak maalesef mümkün değildir.

Sigortalılara Kömür Yardımı Veriliyor Mu ?

Her ilçeye belli kotada kömür gelmektedir. Fakat bazen kömür dağıtımından sonra elde fazla kömür kalabilmektedir. Bu durumda bazı SSK’lı ailelere kömür yardımı yapılabilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı Geldiğinde Evde Olmaz İsek Ne Olur ?

Eğer bir yakınınız orada hazır bulunur ve kimliğiniz onlara emanet vermişseniz görevliler buna binaen kömürünüzü teslim edebilir.

Kaymakamlık Kömür Yardımı Da Yine 30 Torba Mı ?

Evet.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Kiradayım ihtiyacım var amelyatlıyım bir iş yapamıyorum yardımcı olursanız iki çoçuk annesiyim gecimim yok bir yerden sadece eşim çalışıyor yardımcı olun bana

 2. ALTI NUMARA BEBEK BEZİ, ISLAK MENDİL, BEBEK BİSKÜVİSİ, SÜT, MEYVE, SEBZE İHTİYACIM VAR. PARA İSTEMİYORUM. KARGO İLE GÖNDERMEK İSTİYORSANIZ KABUL EDERİM. DUA EDERİM. ALLAH RIZASI İÇİN DESTEK OLURMUSUNUZ? metineylem01 @ gmail . com

 3. Kömür yardımı erzak yardımı para yardımı istiyorum iki kızım var 13 12 yaşlarında kızıma mont bile alamadım okul açıldı mı giyecek montu yok öğrenci parası verilmesinde istiyorum elpise yardımıda iki çuval kömürün var şuan yardımlarınızı bekliyorum

 4. Yardım başvuru için çok ihtiyacım var iki çocuk annesi çok madurum eşim evden kaçtı çok madurum ekmek almaya param yok Allah rızası için hemen yardıma çok ihtiyacım var oduna ve kömüre çok ihtiyacım var

 5. durumum yok ev kira gece kondu 5 çocuğum var 4 cocugumu okutmaya çalışıyorum ama zor geçinemiyorum yardıma ihtiyacım var

 6. Eşim çalışmıyor 3 çocuğum var kiradayım kömüre ihtiyacım var sizden yardım istiyorum maddi yardıma ihtiyacım var

 7. Merhaba evim kira 2çocuk babası yım kömür yardımı talep ediyorum daglioglu mh14059sk no29 ahmet cevdet yağ caddesi adana seyhan

  1. Merhabalar. Gönül ister ki size yüztonlarca kömür göndereyim ama ben resmi görevli değilim :) Bunun için bağlı olduğunuz vakfa başvuru yapmalısınız.

   1. Bende insatciyim durumum koruna dan dolayı işte yok kredi kartı ile para çekip geçiniyorum şuan oda yok taksitleri borç yapıp ödüyorum kredi çektiğim ödemeler başladı yeşilkart ta yok bana herhangi bir yardımda gelmedi kömür yakacakta gelmedi komşuların durumu benden 10 kat ıyi onlara geldi bana gelmedi kimi nin altında lüks araba ev var onlara hertürlü yardım geliyor ben insatciyim çalışmıyorum yomuci olarak çalışıyorum bana gelmiyor bu nasıl adalet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu