Belediye Yardımları

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu vatandaşlarımız tarafından merak edilen bir sorudur. Körfez Büyükşehir Belediyesi yardımları nelerdir? Kimler Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardımlarına başvurabilir? Bu soruların cevapları ve daha fazlası yazımızda mevcuttur. 

Tüm illerimizde var olan ihtiyaç sahibi ailelerin sayısı Koronavirüs salgını döneminde artmıştır. Bu sebeple devlet yardımlarının yanı sıra başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere ilçe belediyeleri de ihtiyaç sahiplerine çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu konusu da burada oturan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için önem arz etmektedir.

Kocaeli büyükşehir belediyesi yardımları ile birçok farklı alanda öne çıkmaktadır. Peki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardımları nelerdir? Bu yardımlara başvuru şartları nelerdir? Sorularının cevapları için yazımızı okumanız yeterlidir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır?

Kocaeli Büyükşehir belediyesi yardımları çok çeşitlidir. Bir çok kalemde bu yardımları görmeniz mümkündür. Yazımınızın alt kısımlarında hepsine teker teker başlık açarak ayrıntılı bir şekilde anlattık. şimdi de Kocaeli büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır sorusuna cevap verelim.

Belediyenin yardım kalemleri çok çeşitli olduğu için başvuru noktaları da değişmektedir. Başlıca başvuru mecraları şöyledir:

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu genellikle  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masasına yapılmaktadır. Bunun yanında 444 11 41 ve 331 39 00 numaralı çağrı merkezlerinden de bilgi almak mümkündür. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Başvuru durumuna göre kimlerin faydalanacağı değişkenlik gösterir. Ancak genel manada muhtaçlık durumunu belli ederek 41 kart, gıda yardımı, giyim yardımı ve yardım kolisi gibi yardımlardan faydalanabilirsiniz. Ancak kişilerin bu yardımlardan faydalanabilmesi için öncelikle muhtardan fakirlik belgesi alması gerekir. Su yardımı alabilmek için öksüz, yetim, 65 yaş üstü ve sosyal desteklerden faydalanan bireyler faydalanabilir. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Gerek Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gerekse online yapılan başvurularda mutlaka başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Yanlış bilgi beyan edilmesi durumunda başvuru iptal edilecektir. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başvuru Telefon Numarası

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi başvurusunda telefon numarası olarak 444 11 41 ulaşabilirsiniz. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Ayrıca başvuru durumunu ve sonuçlarını öğrenmek için https://ebelediye.kocaeli.bel.tr/cozummasasi/basvuruSorgula adresinden başvurunuzun durumunu sorgulayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sorgulama işlemi de kolaylıkla yapılabilmektedir. İnternetin yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masasından veya
444 11 41 ve 331 39 00 numaralı çağrı merkezleri numaralarından da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama işlemini yapmanız mümkündür.

Körfez Belediyesi Yardımları

Körfez Belediyesi yardım başvurusu konusunu şu alt başlıklarda toplayabiliriz. öncelikle bu şekilde liste olarak sunduğumuz bu yardım kalemlerini yazımızın devamında madde madde açıklıyoruz.

 • Kart41 ile gıda ve temel ihtiyaç malzemesi yardımları
 • 41 KART Süt parası yardımı 
 • Gıda Kolisi
 • Su Faturası Desteği 
 • Giysi yardımı 
 • bunların yanında
 • Erzak Yardımı
 • Bebek Yardımı
 • Nakdi Yardım
 • Mama ve çocuk bezi yardımı
 • Sağlık yardımları
 • Engelli vatandaşlar için engelsiz nakil aracı hizmeti
41 kart başvurusu
41 kart başvurusu

41 Kart Başvurusu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesine bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından başlatılan bir proje olan 41 KART ile ihtiyaç sahibi ailelere yardım edilmesi amaçlanmaktadır. Peki 41KART başvurusu nasıl yapılır? 41 KART başvurusu için şartlar nelerdir?

41 Kart, Kocaeli Belediyesinden yardım almaya hak kazanmış, daha önceden de yardım alan ihtiyaç sahiplerinin Vakıfbank ile anlaşmalı yerlerden alışveriş yapmasını sağlayan bir sistemdir. İhtiyaç sahibi vatandaşların mağdur ve rencide olmadan alışveriş yapmalarına olanak sağlayan bir kart olan 41 KART, marketlerden banka kartı ile alışveriş yapar gibi ihtiyaçlarını giderebiliyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardımlarından biri olan 41 KART başvurusu nasıl yapılır peki? 41 KART başvurusu için gerekli evraklar:

 • SGK dökümü (evdeki 16 yaş üstü tüm bireyler için)
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Nüfus Cüzdan fotokopisi (evde yaşayan herkes için)
 • Başvuru dilekçesi

41 Kart Bakiye Sorgulama

Bu evraklarla 41 KART için başvuru yapabilirsiniz. Başvurular Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masasına yapılıyor. Başvurunuzu yaptıktan sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesine bağlı uzman ekip tarafından ev ziyaretleri yapılıyor ve toplanan veriler Sosyal Yardımlar Değerlendirme Kuruluna sunuluyor. Yapılan toplantıda sunulan dosyalar görüşülerek başvuru sahiplerinin yardıma ihtiyaçları olup olmadığı ve ne kadar yardım yapılması gerektiği görüşülerek karara bağlanıyor. Sonuç başvuru sahibine mesajla bildirilmektedir.

 Ayrıntılı bilgi için 444 11 41 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz. https://ebelediye.kocaeli.bel.tr/cozummasasi/basvuruSorgula adresinden başvurunuzun durumunu sorgulayabilirsiniz.

41 kart süt yardımı
41 kart süt yardımı

41 KART Süt parası yardımı 

Anne adaylarının gebelik ve doğum sonrası emzirme dönemlerinde gerekli besini alabilmeleri, kontrollerinin düzenli sürdürülebilmesi için 2006 yılından beri anne adaylarına ve yeni doğum yapmış annelere süt desteği sağlanmaktadır. Bu destek doğumdan 3 ay önce başlar, doğumdan 3 ay sonraya kadar devam eder.

41 KART süt desteği başvurusu için anne adayının kendisini takip eden Aile Sağlığı merkezindeki doktoruna başvurması gerekmektedir. Süt desteğinden yararlanmak için annelerin 6 ay boyunca düzenli olarak Aile Sağlığı Merkezine giderek muayene olmaları gerekmektedir.

Süt desteği önceden annelerin sağlık ocağından aldıkları fişlerle anlaşmalı marketlerden sütlerini almaları şeklinde olurken artık 41 KART’lara her ay 12 litre süt bedeli yatırılıyor. Daha sonra anneler bu kartla anlaşmalı marketlerden sütlerini alabiliyorlar.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gıda Kolisi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 65 yaş üzeri vatandaşlar; kronik hastalığı olanlar, Koronavirüs salgını sebebiyle zarara uğramış vatandaşlara destek olmak amacıyla gıda ve hijyen paketi desteği sağlamaktadır. Bu sebeple hazırladığı 50 bin gıda ve 15 bin hijyen paketi bulunmaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı ve hijyen paketlerine başvuru salgın sebebiyle internetten olmaktadır. https://ebelediye.kocaeli.bel.tr/sosyalhizmetler/sosyalyardim adresine girip gerekli bilgileri doldurup Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Paketi için başvuru yapabilirsiniz.

su faturası yardımı
su faturası yardımı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Su Faturası Desteği 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, sosyal yardım alan vatandaşlara su faturası desteği verecek. Bu destekten 18.300 ailenin yararlanması planlanmaktadır. Bu destekten faydalanacak vatandaşların 41 KART’ına 50 TL su parası yatırılacak. İSU Şube Müdürlüklerinde bu 50 TL ile su faturaları ödenebilecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardımı olan Su yardımıdır. 65 yaşın üstünde olanlar, öksüz, yetim, dul vatandaşlar ve sosyal destek alan vatandaşların su faturalarında da %50 indirim yapılmasını sağlamıştır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Giysi yardımı 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin yardımlarından biri de gıda yardımı alan ailelerin giyim ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan Sevgi Mağazalarıdır. İzmit ve Gebze’de bulunan mağazalardan ihtiyaç sahibi ailelerin ücretsiz bir şekilde kıyafet alması sağlanmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaş istediği Sevgi Mağazasından randevu alarak mağazada yer alan yeni kıyafetlerden istediğini seçebilmektedir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi giysi yardımından faydalanmak isteyen ihtiyaç sahiplerine giyim tanımlı 41 KART verilmektedir. Bu kartla giysi alışverişi yapılabilmektedir.

Peki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi giysi yardımından nasıl yararlanılır, giysi yardımı başvurusu nereye yapılır, başvuru için hangi belgeler gerekmektedir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin giysi yardımından yararlanmak için;

 • SGK dökümü (evdeki 16 yaş üstü tüm bireyler için)
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Nüfus Cüzdan fotokopisi (evde yaşayan herkes için)
 • Başvuru dilekçesi

Bu evraklarla giyim ücreti tanımlı 41 KART için başvuru yapabilirsiniz. Başvurular Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masasına yapılıyor.

erzak yardımı
erzak yardımı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı

 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi “Gönül Kazan” projesi ile hasta, engelli ve yaşlı; kendi yemeğini yapamayacak durumda olanlara günlük iki öğün yemek yardımı yapmaktadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi dışında  Şartlara uyan vatandaşlara günlük iki öğün yemek kapılarına kadar götürülerek bırakılmaktadır. Böylece yemek yapamayacak durumda olan yaşlı, hasta ve engelli bireylerin sağlıklı şekilde beslenmeleri amaçlanmaktadır. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin yardımlarından biri olan “Gönül Kazan” projesinden faydalanmak amacıyla;

 • SGK dökümü (evdeki 16 yaş üstü tüm bireyler için)
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Nüfus Cüzdan fotokopisi (evde yaşayan herkes için)
 • Başvuru dilekçesi

İle Kocaeli Büyükşehir Belediyesine bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına başvurulması gerekmektedir. Başvurular Sosyal Yardımları Değerlendirme Kurulunda görüşülerek, başvuru sahibinin ne tür bir yardıma ihtiyacı olduğu karara bağlanıyor ve ihtiyacı giderilmeye çalışılıyor. Bu sayede Kocaeli Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı ile vatandaşların rahatlaması amaçlanmıştır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bebek Yardımı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bebek Yardımı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bebek Yardımı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kocaeli’nde doğan bebeklere Hoş Geldin Bebek Paketi hediye ediyor. Belediye bu sayede dar gelirli ailelere de el uzatmış oluyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sosyal projelerinden biri olan “Hoş Geldin Bebek paketi” ile anne ve bebeğin temel birkaç ihtiyacının karşılanması amaçlanmaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin yeni doğan bebeklere destek olarak verdiği Hoş Geldin Paketi içinde ateş ölçer, gelişim takvimi, bilgilendirici bir kitapçık ve çanta bulunmaktadır.

8. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Nakdi Yardım

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı dışında bir çok yardım yapmaktadır. Ev ve ev eşyaları yangın, sel gibi doğal afetler sebebiyle zarar gören vatandaşlara Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından nakdi yardım yapılmaktadır. Bu yardımla mağduriyetlerinin giderilmesi, ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak için;

 • SGK dökümü (evdeki 16 yaş üstü tüm bireyler için)
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Nüfus Cüzdan fotokopisi (evde yaşayan herkes için)
 • Başvuru dilekçesi
 • Yangın veya sel durumunu kanıtlayan resmi bir belge

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlaşma 

Belediyenin yaptığı yardımlar bunlarla da sınırlı değil. Bir çok alanda yardım yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlaşma konusunda öncü belediyelerden biri olma yolundadır.

Ekonomik açıdan sıkıntı çeken vatandaşların eşya ihtiyacı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanmaktadır. Bir evin ihtiyacı olan tüm temel eşyalar ihtiyaç sahiplerine verilmekte, bu noktada ihtiyaçları giderilmektedir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım konusunda çocuklara da el uzatmaktadır. ikiz, üçüz bebekleri olan ihtiyaç sahibi ailelere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından mama ve çocuk bezi yardımı da yapılmaktadır. Bunun dışında özel beslenme gereken kişiler için glütensiz gıda yardımı da yapılmaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık Yardımları
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık Yardımları

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık Yardımları

Yine bunlara ek olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sosyal güvencesinin sağlık giderlerini karşılamayan vatandaşlara tedavi masrafları, ilaç ve medikal malzemeleri için yardımda bulunmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak için sağlık raporu ve reçete ibrazı ile başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sağlık yardımlarından biri de sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara yapılan hasta bezi ve -doktor raporu ile başvurulduğunda- hasta karyolası, akülü ve manuel tekerlekli sandalye yardımıdır.

Son olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardımları engelli vatandaşları da kapsamaktadır. Belediye, Engelli vatandaşlar için engelsiz nakil aracı hizmeti sağlamaktadır. Kocaeli’nde ikamet eden tekerlekli sandalyedeki vatandaşlar, belediyeye bağlı ekiplerce evlerinden alınarak istedikleri yerlere bırakılmaktadır; işleri bittikten sonra da evlerine geri bırakılmaktadır. Bu hizmetten faydalanmak için 331 39 00 numaralı telefondan bir gün öncesinden randevu alınması gerekmektedir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masası iletişim

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu genellikle  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masasına yapılmaktadır. Bunun yanında 444 11 41 ve 331 39 00 numaralı çağrı merkezlerinden de bilgi almak mümkündür. Bu iletişim noktaları sürekli açıktır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İletişim

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin başlıca iletişim kanalları şunlardır:

1- Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masası iletişim
2- 444 11 41 ve 331 39 00 numaralı çağrı merkezleri
3- https://www.kocaeli.bel.tr/tr/main/contact

Ayrıca diğer büyükşehir belediyelerimizin yardımlarını merak ediyorsanız burayı tıklayınız.

 

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. Eşim made bağınlisı 3 tane cocuğum var madi durumum yok yardıma ihtiyacı var gercekten cok zordurumdayım

 2. Kiradayım herhangi bir gelirim yok engelliyim %49 oranında yardım talep ediyorum allah rızası için 2 tane kızım var 4 ve 2 yaşlarında beslenmelerini giyimlerini kiramı v.s karsilayamiyorum allah rızası için yardım talep ediyorum.

 3. 3 tane çocuğum var kiradayım evimde hiç bisey yok ramazan geldi dogal gaz faturalarım birıkti ölemiyorum kazı kestiler lütfen yardım edin lütfen Allah razı için bu mübarek günlerin hatırına

 4. Kiradayım 1300 tl kira ödüyorum iki çocuk okutuyorum evde tek eşim çslıştıgı için zorlanıyoruz vereceginiz destege çok ihtiyacım var mübarek Ramazan ayı geldi arz ederim

 5. Bendee süt yardımı almak istiyorum eşim malulen emekli sol kolu kanserden kesildi iki çocuğum var üçüncü yolda yardım ederseniz sevinirim

  1. Yazinizi okudum her konuda maddî ve manevi desteğe her zaman hazırım telefon numaram 05013578911 ismim memet koceeli izmitte oturuyorum kabul ederseniz yarrdim etmeye hazırım

 6. İyigunler..efendim..sizden..yardim..istiyom.allah..rizasi.icin…kirami..odeyemedim..elerigimi.odeyemedim..bana..yardim..edin…pandemir..nedeniyle..issiz..kaldim…bes..cocuk..babadiyim.onlara..bakmak..zorundayim..allah..risazi..icin..yardim..istiyom..para.yardimi..istiyom…

 7. Sayın belediye başkanım 3cocuk annesiyim kiradayim 2kizim.bezli tek masi yetmiyor bezdi sutuydu.kira elektirik şu.dogalgaz ederken yetişmiyor.kendim çalışmak ıstiyorum hem ufaklar küçükler çocuklarım hemde ben rahatsızım Epilepsi ve sağ tarafimda ferc lütfen yardım edin. Ne olur

 8. Lütfen sesimi duyun ben bir anneyim iki çocuk sahibiyim eşim dar gelirli insalllarda çalışıyor iş olunca çalışıyor olmayınca çalışmıyor biz nerden getirelim napalim bilemiyoruz bizede yardım edin doğalgazı actiramiyoruz maddi zorluk icerisideyiz eve gelen para aylık 1500 geçmiyor kirası elektigi derken hiç birsey kalmıyor kızıma hicbirsey alamıyorum sağdan soldan komşu çocukların kullanılmış giysilerini giydiriyorum doğacak bebeğim nasıl bakacam onu da bilemiyorum bir ay sonra hayırlısıyla iki bebeğim olacak bezi maması derken hangisine yetisecegim bilemiyorum şimdiden kara kara düşünüyorum bizede yardım edin lütfen en azından çocuklarıma bir maaş baglansa aydan aya bezini mamasını işte ihtiyaclarini karşılasam lütfen

 9. Selamün aleyküm bende kiracıyım 3 çocuğum var eşim tek calışıyor başka gelirim yok yardımınıza ihtiyacım var.

 10. ahhh ablalar ah bu yardımlar kime neye göre yapılıyor anlayamayız 1 senedir işsizim kira elekrik su doğalgazın saatini söktüler 4 kızım eşim ne arayan ne sıran var biz devlet icin ölürüz bilirizkibu haksızlıklar devlet büyüklerinden kaynaklanmıyor bu işleri yöneten alt kesim yapıyor ama allah reva göayermez bu dünyanın üstü varsa altıda var hesap günü gelecek allah devletimşzi başımızdan eksik etmesin icimizdeki hainleri kahru perişan eylesşn ne diyelim

 11. Kiradayim iki oğlum var eşin % 75 gözbindan çalişamiyor işkazasindan dolayi ben evin geçimini sağliyorum çok zorlaniyorum elektrik suyum doğal gazim kesiliyor askeri ucretle çalişiyorum 1200 kira öduyorum özel şirkette temizlik yaparak geçimimi sağliyorum maddi destek gida destek yammanizi istiyorum ben bir anneyim bir eşim gücüm kalmadı artik çok zordayim lütfen sesimi duyunnn

 12. Sayın belediye başkanım iki çocuğum var yardımlarınızı ihtiyacım var eşimle boşanma aşamasındayız hiç bir gelirim yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu