Diğer Yardımlar

Kızılaykart – SUY Yardımı Başvurusu Nasıl yapılır?

Kızılay yardımları nelerdir? Kızılay yardımlarına kimler başvurabilir? Kızılay yardımlarına nasıl başvurulur? Kızılay yardımlarına başvurmak için gerekli şartlar nelerdir? Bu soruların cevapları ve daha fazlası yazımızda mevcuttur. Bu yazımızı baştan sona kadar okuduğunuz takdirde Kızılay yardımları hakkında bütün bilgilere sahip olacaksınız.

Kurulduğu 1868 yılından bu zamana kadar toplumsal dayanışmayı amaçlayan, yoksul ve muhtaçlara beslenme, barınma yiyecek yardımı ulaştırmayı amaçlayan Türk Kızılayı, farklı alanlarda faaliyet sunmaktadır.

Kızılaykart – Suy Nedir?

Yabancılara yönelik Sosyal Uyum Yardımı (SUY) Türkiye’de yaşayan 1.7 milyonun üstündeki yabancının günlük temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla planlanmıştır. Nakit temelli bir insani destek programıdır. En büyük göçmen grubu şuanda suriyelilerdir. Bu yüzden de suriyelilere verilen yardım olarak da bilinir.

Uluslararası Koruma veya Geçici Koruma altında yaşayan, yardıma ihtiyaç duyan yabancı uyruklu kişilere nakit yardımı yapılmakta, gıda, barınma gibi temel ihtiyaçlarının sağlanmasına destek olunmaktadır.

kızılaykart
suy kızılaykart yardım kartı

Bu program Avrupa Birliği İnsanı Yardım ve Sivil Koruma Birimi (ECHO) tarafından finanse edilmektedir. Türk Kızılay, Uluslararası Kızılhaç Ve T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında oluşturulan bir protokolle uygulanmaktadır.

Suy yardımı başvurusu her ilçede bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından alınır. Vakıflar ve kızılay koordinasyonu ile bu yardım verilir. Suy yardımı başvuru formu da vakıflardan alınır. Kızılaykart da denilen suy yardımının kriterlerini aşağıda açıklıyoruz.

SUY – Kızılaykart Yardımı Ne Kadar?

Kızılay yardımları nelerdir diye baktığımızda yukarıda açıkladığımız şekilde bilgilerle karşılaşmamız mümkündür. Peki kızılay yardımlarına kimler başvurabilir? Kızılay yardımlarına nasıl başvurulur? Bunları da yazımızın devamında detaylı bir şekilde açıklıyoruz ama önce verilen miktarlara bakalım.

Suy yardımı veya kızılaykart başvuru kriterlerini karşılayan başvuru sahiplerine, yapılan değerlendirme sonrasında KIZILAYKART aracılığıyla aylık 120 TL nakit yardımı yapılmaktadır. Yani ailedeki herkese kişi başı 12O TL ödenmektedir.

kızılaykart / suy yardımı nedir?

Türk Kızılayı tarafından Halkbank aracılığıyla dağıtılan bir banka kartıdır. Suy yardım başvurusu sosyal yardımlaşma vakfından yapılır. Alışveriş sırasında tüm post cihazlarında kullanılabilir. Her ATM’den para çekilebilir ancak sadece devlet bankaları ATM’lerinden yapılan işlemler ücretsizdir.

Kızılaykart – Suy Yardımına Nasıl Başvurulur?

Başvuru sahiplerinin Nüfus Müdürlüklerinden kayıt yaptırıp 99 ile başlayan Yabancı Kimlik Kartını almaları gerekmektedir. Daha sonra adres kaydı yaptırılmalıdır. Eğer engellilik durumu varsa yetkili devlet hastanesinden “Engelli Sağlık Kurulu” raporu alınması gerekmektedir. Daha sonra bulunulan ilçedeki kaymakamlık bünyesinde hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidilmeldir. Burada suy yardım başvuru evrakının doldurulması gerekmektedir. 

Kızılaykart başvuru formunu doldurulup teslim edilmesinin ardından yetkililer tarafından suy yardım için başvuru sahibinin durumu incelenir. başvuru sonucu 5-9 hafta içinde SMS ile başvuru sahibine bildirilecektir. Sonucun olumlu olması halinde kimlik ile beraber belirtilen Halkbank şubesinden KIZILAYKART teslim alınabilecektir.

yesil kartlilara verilen yardimlar
kızılaykart suy yardımı

Kimler Suy İçin Başvuru Yapabilir?

 1. Tek başına yaşayan kadınlar
 2. Tek bir yetişkinin yaşadığını hanede 18 yaşından küçük en az 1 çocuk varsa, yalnız yaşayan ebeveyn
 3. Ailede başka yetişkinin olmadığı 60 yaş üstü yaşlılar
 4. Dört veya daha fazla çocuk sahibi olanlar
 5. Bir veya daha fazla engellinin olduğu aileler (engel oranı en az %40 olmalı ve engel durumu yetkili bir devlet hastanesinden alınan raporla belgelenmeli)
 6. Çok sayıda bağımlı ( engelli, çocuk, yaşlı) kişinin bulunduğu aileler
 7. Yardım almak isteyenlerin SGK kaydı bulunmamalıdır.

Günümüzde suriyeli göçmenler en büyük yabancı grup olarak görülmektedir. Ülkemizde savaştan kaçan bu insanlara tanınan çok önemli bir uygulama olan suy yardımı sadece suriyelilere verilmemektedir. Ülkemizde sayı olarak en fazla suriyeli bulunduğu için bu yardım suriyelilere verilen yardım olarak da bilinmektedir.

kako
kızılaykart suy yardımı başvuruları

Evet değerli okurlarımız Kızılay yardımları nelerdir? Kızılay yardımlarına kimler başvurabilir? Kızılay yardımlarının detaylarını anlattık.

Bu sorulara cevap vererek anlatmaya çalıştığımız bu yazımızın sizlere faydalı olduğunu umarak yazımıza son veriyoruz.

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmet Bakanlığımızın Türk vatandaşlarına verdiği sosyal yardım ve destekler için sitemizdeki diğer yazılara göz atınız. BURAYI tıklayarak detaylı yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. merhaba ben filipin vatandaşıyım 4 yıllık evliyim (türk ile) eşim %60 süresiz engelli ve emekli kayın validem %74 ağır engelli yatalak dul emeklisi ve 3 yaşında kızımız var ayrıca evde bakım maaşıda alıyoruz acaba ben başvurursam banada yardım çıkarmı?

 2. Size ve ailenize merhaba. Bir bulut finansal çözümler sirketinin CEO’suyum. Geri ödeme için maksimum 1 ila 15 yil
  arasinda% 3 faiz oraniyla kredi sagliyoruz. Ilgileniyorsaniz, lütfen bu e-postadan benimle iletisime geçin: vystarcreditunionbank@fastservice.com

 3. Tek istediğim pazar günü gecesi yatması gerçekten oğlum paşam ameliyat olcak ve bnm çok ihtiyacım var pazartesi bu paraya ne etcem Bilmiom ya 😔😔izmir yattı mı haber verir mısınız e devlete girmekten ziraat mobile girmekten maf oldum bugün neden devletimiz böyle etti ya offf

 4. Benimde yardima ihtiyacim var yabanci uyruklu vatandasim annem hasta lutfen banada yardimci olun

 5. Lutfen bana yardim edermisiniz durumum iyi degil esim piskolojik ilac kullandigi icin calisamiyor oglum askerden geldi oda issiz engelli kayinvalidemin maasi var oda 5 kisi yasiyoruz lutfen yardim edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu