Diğer YardımlarYardım Haberleri

Kıyafet Yardımı Nasıl Alınır 2023?

Kıyafet yardımını nasıl alabileceğinizi ve gerekli evrakları yazımızın devamında görebilirsiniz.

Bazı vatandaşlar temel ihtiyaçlarını karşılayamadığı için kıyafet yardımı gibi desteklere başvuru yapmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ya da belediyelere gidip başvuru yaparak kıyafet yardımı alınabilir. Giyecek yardım başvurusu kabul edilen duruma muhtaç kişiler kendileri ve çocukları için hırka, mont, ayakkabı gibi klasik kıyafetlerden temin edebilir. Türkiye’de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının yanı sıra çeşitli dernekler de giyecek yardımı vermektedir.

Bu yazımızda kıyafet yardımı ile ilgili bilgileri bulabilir, siz  de ilgili birimlere kıyafet yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Giyecek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Giysi yardımı almak isteyen vatandaşlarımız belediyelere, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ya da derneklere başvuru yapabilir.

E-Devlet Kıyafet Yardımı Başvurusu Yapma

E devlet üzerinden kıyafet yardımı başvurusu yapmak mümkündür. Bunun için bu linki ziyaret edebilirsiniz. Buradaki formu eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra başvurunuzu gönderebilirsiniz.

Kıyafet Yardımı Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Kıyafet yardımı almak için bahsettiğimiz başvuru kanallarından başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. E devlet üzerinden, ilgili vakıf ve kurumlardan ya da telefon ile kıyafet yardımı alabilirsiniz.

Kıyafet Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Kıyafet yardımı almak için asgari ücretin 1/3’ü altında gelir sahibi olmak gereklidir. Bu kapsamda kişilerin giysi ihtiyacını rahatça karşılaması hedeflenmektedir. Özellikle kış mevsimi öncesinde başvuruların yapılması daha iyi olacaktır.

Kıyafet Yardımı Ne Kadar?

Kıyafet yardımı para ödeneği şeklinde gerçekleşmemektedir. Ailelere direk olarak kıyafet verilmektedir. Kıyafet yardımı sağlanırken hanede yaşayan kişi sayısı, çocuk sayısı ve hanenin geliri baz alınmaktadır.

Kıyafet Yardımı Nereden Alınır?

Kıyafet yardımı, başvuru onaylandıktan sonra tarafınıza bilgi verilecektir. Kıyafet ihtiyacı paket şeklinde adreslere dağıtılmaktadır. Ancak belediyelerin yönlendirmiş olduğu hizmet binalarından özel olarak kıyafet ihtiyacını karşılamak da mümkündür.

Kıyafet Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Kıyafet yardımı için belli bir gün bulunmamaktadır. Dönemsel olarak dağıtılan kıyafet yardımları iletişim kanalları tarafından haber verilecektir. Verilen bilgiye göre gidip kıyafetlerinizi alabilirsiniz.

Bebek Kıyafet Yardımı Başvurusu

Bebek kıyafet yardımı belediyelerin dönemsel bir şekilde dağıttığı bir yardım türüdür. Bu yardım Hoş Geldin yardım kapsamında gerçekleştirilen bir yardımdır. İkamet ettiğiniz bölgenin belediye binasına giderek bebek kıyafet yardımı yapıp yapmadığını öğrenebilirsiniz.

Okul Kıyafet Yardımı Başvurusu

Okul kıyafet yardımı, belediyelerin sunmuş olduğu bir yardımdır. Okul kıyafet yardımı için de bağlı olduğunuz ilin belediye binasına gitmenizde fayda var.

Belediye Giyecek Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyelerin kıyafet yardımından yararlanmak için ikametgâh ettiğiniz ilçenin kaymakamlığına ya da belediye binasına giderek bizzat başvuru yapabilirsiniz. Burada size verilen başvuru formunu doldurarak talebinizi iletebilirsiniz. E-devlet üzerinden de ön başvuru yapabilirsiniz.

Belediyelerin giyecek yardımının yanı sıra gıda, erzak, para ve sosyal yardım destek kartından da faydalanabilirsiniz. E-devlet üzerinden giysi yardımına başvuru yapmak için buraya tıklayabilirsiniz. Sonrasında Uygulamaya Git butonuna tıklayarak karşınıza çıkan butondan gerekli soruları cevaplandırmalısınız. Sosyal yardım türleri arasından giysi yardımını işaretleyerek sonucu beklemelisiniz. Bunun yanı sıra Alo 153 numaralı hattı da arayarak giysi yardımı almak istediğinizi belirtebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na Giysi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na Giysi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na Giysi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na giysi yardımında bulunmak için ikamet ettiğiniz bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek bireysel başvuru yapabilirsiniz. ALO 183 ya da ALO 144 Beyaz Masa hattını arayarak da başvurunuzu iletebilirsiniz.

Dernek ve Vakıf Giyecek Yardımı Nasıl Yapılır?

Ülkemizde en önemli sivil toplum kuruluşlarından olan derneklere başvuru yapmanız durumunda giysi yardımı almanız mümkündür. Vatandaşlar derneklere giderek kutularda yer alan kıyafetlerden ihtiyacı olanları alabilir.

E-devlet Giysi Yardım Başvurusu

Daha önce bahsettiğimiz gibi e-devlet üzerinden belediyelerin sunmuş olduğu giysi yardımlarına başvuru yapabilirsiniz. Ancak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na e-devlet üzerinden başvuru yapamazsınız.

Giysi Yardımı Başvuru Sorgulama

Giysi yardımı başvuru sorgulama oldukça kolaydır. Aşağıda kurumların başvuru sorgulama yöntemini görebilirsiniz;

 • ALO 153 Beyaz Masa hattını arayarak ve belediyeye ulaşarak belediyeye yapmış olduğunuz giysi yardım sonucunu sorgulayabilirsiniz. E-devlet üzerinden de başvuru sorgulama yapabilirsiniz.
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafına yaptığınız giysi yardımı sorgulama işlemi için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz. ALO 183 ya da ALO 144 hattını arayarak da başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
 • Derneklere yaptığınız giysi yardımı için direkt derneği aramanız yeterlidir.
Giyecek Yardımı Yapan Dernek ve Vakıflar
Giyecek Yardımı Yapan Dernek ve Vakıflar

Giyecek Yardımı Yapan Dernek ve Vakıflar

Ülkemizde yer alan dernek ve vakıfların pek çoğu yoksul vatandaşlara giyecek yardımının yanı sıra gıda ve para yardımını da yapabilirsiniz. Ülkemizde giyecek yardımı yapan vakıflar şu şekildedir;

 • Hayata Destek Derneği
 • Dost Eli Derneği
 • Türkiye Yardım Sevenler Derneği
 • Ay Işığı Derneği
 • Hızıreli Sosyal Yardımlaşma Derneği
 • İHH İnsani Yardım Vakfı
 • Ayhan Şahenk Vakfı
 • Nef Vakfı
 • Suna ve İnan Kıranç Vakfı
 • Rüştü Akın Vakfı
 • Mehmet Zorlu Vakfı
 • Hacı Ömer Sabancı Vakfı
 • Toplum Gönülleri Vakfı

Yukarıda yer alan vakıflara giysi yardımı ile beraber kırtasiye yardımına da başvuru yapabilirsiniz.

Giyecek Yardımı Başvuru Formu

Nereye giyecek yardımı yaparsanız yapın öncesinde başvuru formunu doldurmanız gerekir. Form sayesinde kurumlar kimlerin yardıma muhtaç olduğunu kolaylıkla anlayabilir. Bu nedenle formda yer alan sorulara doğru cevaplar vermeniz gerekmektedir. Kendini muhtaç gibi gösterip yardıma ihtiyacı olmayan bireylerin tespiti yapıldığında çok ağır maddi cezalar ile cezalandırılırlar.

Giyecek Yardımı Kimlere Yapılır?

Giyecek yardımı öncelikle yardıma muhtaç, işsiz ve muhtaçlık sınırının altında yaşayan bireylere verilir. Engeli yüzünden çalışamayan engelli vatandaşlar da giyecek yardımından faydalanabilir. Şehit ve gazi yakınları ile afetzedeler de giysi yardımından faydalanabilir. Muhtaçlık durumunun altında olmasına rağmen üstlerine kayıtlı menkulleri olan bireyler giysi yardımından faydalanamaz.

Giysi Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Giysi yardımı başvurusu için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir;

 • Kimlik kartı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Gelir belgesi
 • Mal beyanına ilişkin belgeler

Yukarıda belirtilen belgeler eksiksiz bir şekilde tamamlanarak kuruma teslim edilmelidir. Sonrasında başvuru süreci başlar.

Gıda yardımı başvuruları ile ilgili yazımıza da mutlaka göz atınız.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Ben bursa da oturuyorum kıradayım 3 cocügüm var eşim calışmıyor kaza gecırdı cocuklarım İcin iyisi yardımı istiyom Allah razısı İcin yardım istyorum

 2. Kiradayiz eşim günlük işçisi borcumuz var giysi yardımı yapabilirmisiniz teşekkürler

 3. Kirada oturuyorum ve 2 çocuğum var zor geçiniyoruz eşimin sigortasi yok giysi yardımı yaparmisiniz teşekkürler

 4. Eşim şeker hastalığı var inşaatta çalışıyor evimiz kıredili taksit ödüyoruz 6 çocuk okul okuyor giysi yardımı

 5. kirada oturuyoruz birsuru borcumuz var 3 tane çocuğum var eşim tek çalışıyor çocuklarıma üst alamıyorum maaş yetmediği için alamıyoruz üzülüyorum onlara bişey alamadığım için nolur bir el uzatın lütfen… 😔🙏

  1. Merhaba kiradayım 2 çocuğum var üniversite öğrencisi veortaokul öğrencisi ihtiyaçları var karşılayamıyorum gıda ve giysi yardımı istiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu