Diğer Yardımlar

Kısa Çalışma Ödeneği Alacaklar Dikkat !

Kısa çalışma ödeneği ; iş yerlerinin faaliyetlerine genel zorlayıcı sebeplerden ötürü en az dört hafta ara vermesi yada tamamen kapatması durumunda iş verenlerin müracaatı sonucu çalışanlara iş-kur aracılığıyla işsizlik fonundan yapılan ödemedir.

Kısa çalışma ödemesi iş-kur tarafından şöyle tanımlanıyor: ” Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır. “

Kısa çalışma ödeneği yönetmeliğine buradan ulaşabilirsiniz.

Kısa çalışma ödemesi 26 martta içişleri bakanlığının genelgesi ile iş yerlerinin kapanmasının ardından müracaatlar başladı ve kısa çalışma ödeneği resmi gazete de yayımlandı.

Çalışanların burada merak ettiği bir konu var. Kısa çalışmada kaç saat çalışılır ? Kısa çalışmada çalışanlar hiç çalışmadan bu ödemeyi almaktadır. Yani iş yeri kapalı olduğu süre zarfında aldığınız bir ödemedir.

Kısa çalışma ödeneği nedir anlattıktan sonra gelin şimdi de ayrıntılarına bakalım.

Kısa Çalışma Ödeneği Başvuruları

Peki kısa çalışma ödeneğine nasıl başvurulur ? İŞKUR kısa çalışma ödeneği başvuru işlemleri nasıl yapılır ? Kısa çalışma nedir nasıl uygulanır ? Şimdi de buna bakalım.

Kısa çalışma ödemes için çalışanlar değil iş veren iş-kura müracaat etmektedir.İş veren isçilerin isimlerini iban numaraları ile iş-kura bildirmektedir. İş-kur bu listede kısa çalışma ödemesi almaya şartları uyan kişilere ödeme yapmaktadır. Başvuru mail yoluyla yapılmaktadır. Kısa çalışma ödemesi için İŞ-KUR işçi listesi formuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SORGULAMA

Kısa çalışma ödemesinde merak edilen diğer bir konu ise Kısa çalışma ödeneği sorgulama işlemidir. Kısa çalışma ödeneği sorgulama işlemleri için en kısa yolun e-devlet sorgulama ekranı olduğunu söylemekte fayda var. Paranızın yatıp yatmadığını buradan sorgulayabilirsiniz.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ŞARTLARI

Kısa çalışma ödeneğini kimler alabilir sorusunun cevabı ise şöyledir.

  • Çalışanın son 3 yılda en az 450 günlük bir priminin olması gerekir
  • Son 120 gündür mevcut iş yerinde çalışıyor olması gerekiyor.
  • 3 aylık bir süre için ödeme yapılır. Ancak ilk hafta çalışan tarafından yatırılır. Yani toplamda 83 günlük bir ödeme yapılır.
  • Prim ödeme şartını sağlamadığı için kısa çalışma ödemesine hak kazanamayanların daha önce çeşitli nedenlerle kesilmiş (yeni işe başlama vs.) son işsizlik ödeneği hak sahipliğinden varsa kalan süre kısa çalışma süresini geçmemek üzere kısa çalışma ödemesi olarak ödeniyor.Kısa çalışma ödeneği işçinin işsizlik maaşından düşer mi? sorusuna da cevap vermiş olduk.
  • İş yerine gelen çalışma müfettişlerinin inceleme sonucu başvuruyu onaylaması gerekiyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ HESAPLAMA

Kısa çalışma ödeneği hesaplama işlemi ise şu şekilde yapılır:

Kişinin son bir yıllık brüt maaşları toplanıp 12 ye bölünür. Bu çıkan sonuçtan ortalama günlük brüt tutarının %60’ı ödenir. Bu hesaplama da aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçemez. Mesela iş yerinin tamamen kapandığını düşünelim. Bu durumda ödenecek maksimum tutar 4380.99 TL ‘yi geçemiyor.

Kısa Çalışma Ödeneği

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR ?

Peki asgari ücretli de durum nasıl oluyor. Kısa çalışma ödeneği ne kadar ödenecek. Eğer kişi son 12 ay asgari ücretle çalıştı ise brüt kazancının %60’ını alacak. Buda günde 53 ayda ise 1593 TL ye tekabül etmektedir. Tabi binde 7.59 damga vergisini çıkardıktan sonra geriye net 1580 TL kalmaktadır.

Peki kısa çalışma ödeneği kaç ay verilecek ? Kısa çalışma ödemesinin normal süresi 3 aydır. Fakat bu süre devlet tarafından uzatılabilmektedir.

Kısa çalışma ödemesinde bir takım akıllara takılan sorular söz konusu olmaktadır. Bunlardan bazılarını madde madde işleyelim.

Kısa çalışma ödeneği 0 görünüyor

Kısa çalışma ödeneği 0 görünüyor şikayetlerinde en sık karşılaşılan sorun iş verenle iş-kur arasında ki iletişim sorunundan kaynaklanmaktadır. Bu durumda sizin devreye girmeniz gerekebilir. Kısa çalışma ödemesi alamayanlar iş yerinin muhasebesinden excel tablosunu alarak kendi isimlerini kontrol etmelerinde fayda var. Bu excel tablosunu kendi imkanlarınızla da bağlı olduğunuz iş-kur’a mail olarak atabilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği alan işçi çalışabilir mi

İşveren işçiyi en fazla 30 saat çalıştırabilir. Eğer tam zamanlı çalıştırırsa devletin vermiş olduğu %60 ödemenin geri kalanını kendisi tamamlamak zorundadır. Eğer hak ihlali varsa kısa çalışma desteği alo maliye (189) tarafından takip edildiğini hatırlatmakta fayda var.

Kısa çalışma ödeneği evden çalışma içinde geçerli mi ?

Evden çalıştıkları sürelerin toplam çalışma sürelerine göre üçte bir oranında azaltılması durumunda evden çalışan personel için de kısa çalışmadan yararlanılabilecektir.

Kısa çalışmada işçinin onayı yani rızasına bakılır mı ?

Kısa çalışmada işçinin onayına bakılmaz. İşçi bu yüzden işten ayrılırsa tazminat hakkını kaybeder.

Kısa çalışma ödeneği iptal dilekçesi verilebilir mi ?

İptal dilekçesini iş-kur’a teslim edilebilir.

Kısa çalışma ödeneği kıdem tazminatı konusunu etkiler mi ?

Yargıtay (9. H.D. Esas No: 2005/16932, Karar No: 2005/31926 sayılı karar) kararlarına göre kıdem tazminatının, iş sözleşmesinin askıya alınmasından önce hak kazanılan son ücret üzerinden hesaplanması gerekir. Kısa çalışmadan dolayı kıdem tazminatı konusunda bir hak kaybı söz konusu olmaz.

Kısa çalışma ödeneğini işçi kabul etmezse ne olur ?

Maalesef işçinin böyle bir hakkı yoktur.

Kısa çalışma ödeneği nereye yatırılıyor?

Eğer iş yeriniz sizden iban istemiş ise ödeme banka hesabınıza yatar. Eğer istememişse PTT şubesine yatmaktadır.

Kısa çalışma ödeneğinde son durum nedir ?

31.08.2020 tarihinde resmi gazete de yürürlüğe güren madde ile süre 3 ay daha uzatılmıştır. Böylece Kısa dönem çalışma ödeneği uzatıldı mı sorusu da cevap bulmuş oldu.Kısa çalışma ödeneği ne zaman sona eriyor sorusu da şuan belirsizliğini korumaktadır.

admin

Toplumsal bir gerçekiğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur.Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Başa dön tuşu
Kapalı