Kategori Dışı

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir ?

Kaymakamlık yardımları nelerdir ? Kaymakamlıktan yardım almak için neler yapmalıyız ? Kaymakamlığın verdiği yardımlar kimleri kapsamaktadır ? İşte bu yazımızda bu sorulara cevap bulmaya çalışacağız. Hazırsak başlayalım.

Kaymakamlık yardımları nelerdir sorusu muhtaç durumda ki ailelerin en merak ettiği soruların başında gelmektedir. İlçelerde oturan vatandaşlar kaymakamlıklar aracılığıyla yardımlara başvurmaktadır. Bizde bu yazımızda kaymakamlık yardımları konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir ?

Kaymakamlıktan alınan yardımları yardım başlıkları altında inceleyeceğiz. Bu kaymakamlık yardımlarını erzak yardımı, engelli yardımları, para yardımı, sağlık yardımları vs. olarak ayrı ayrı inceleyeceğiz.

Kaymakamlık Eğitim Yardımları

Kaymakamlık öğrenci yardım parası deyince akla ilk gelen elbette ki şartlı eğitim yardımıdır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı eğitim yardımı olarak eğitim gören çocuklara bu yardımı ulaştırmaktadır. Peki kaymakamlık öğrenci yardım parası ne kadar ?

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı öğrenci yardımı hakkında detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Kaymakamlık Erzak Yardımı

Kaymakamlığın yaptığı diğer bir yardım ise erzak yardımıdır. Muhtaç durumda ki ailelere verilen kaymakamlık yiyecek başvurusundan faydalanmak için bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Kaymakamlık erzak yardımı veya diğer ismi ile kaymakamlık gıda yardımı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Engellilere Kaymakamlık Yardımı

Engellilere kaymakamlık yardımı var mı diye onlarca soru almaktayız. Elbette ki var ! Gerek nakdi yardım olarak gerekse de engelli maaşı olarak bu ailelere destek verilmektedir. Kaymakamlık sağlık yardımlarına son derece önem vermektedir.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı engelli yardımları arasında en çok bilineni engelli maaşıdır.

2022 engelli maaşları 2021 itibariyle şöyle.

Eğer raporunuz(18 yaş ve üstü engelliler için)

%40-%69 arasıysa 609,61 TL

%70 ve üzeriyse 914,41 TL

Eğer engelli olan kişi 18 yaş altıysa bu durumda 18 yaş altı engelli yakın aylığı ödenir ve bu miktar 2020 yılı itibariyle 609,61TL’dir.(Detaylar)

Kaymakamlık Yardım Parası

Kaymakamlık yardım parası olarak muhtaç durumda ki ailelere nakdi yardım da bulunmaktadır. Kaymakamlıktan para yardımı almak isteyen vatandaşlarda bir takım şartlar aranmaktadır.

Bu şartları taşıyan ailelere kaymakamlıktan yardım parası yatırılmaktadır. Bu yardımın miktarı kaymakamlıktan kaymakamlığa değişmektedir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı para yardımları için başvurma merkezidir. Sosyal yardımlaşmadan para yardımı alanlar sürekli olarak güncellenmektedir.

Kaymakamlığın verdiği yardımlar elbette ki bu kadar değil. Sosyal yardımlaşmada yapılan yardımlar ve yeşil kartlılara verilen yardımları öğrenmek için mutlaka bu yazımızı okumalısınız. Yazımızı okuduktan sonra Kaymakamlık vakıf yardımları konusunda epey bilgi sahibi olacaksınız.

Kaymakamlık Ev Yardımı

Kaymakamlık ev yardımı yada kira yardımı rağbet gören diğer yardımlardan biridir. Evi oturulmayacak kadar sağlıksız koşullarda olan yada harabe durumda ki evlerin onarımı için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurular yapılmaktadır. 

Bu başvurular vakıf mütevelli heyeti tarafından değerlendirilmekte ve uygun görülen ailelerin evlerinin onarımı yapılmaktadır. Kaymakamlık ev yardımı değince akıllara sadece ev onarım yardımı gelse de aslında yardım sadece bundan ibaret değildir. Ayrıca kiracı olan vatandaşlar için de kaymakamlık kira yardımı yapmaktadır.

Kaymakamlık yardım parası başvurusu için öncelikle bir dilekçe yazmalısınız. Bu dilekçe de evinizin durumunu ve talebinizi ayrıntılı olarak yazmalısınız. Ayrıca eğer imkan varsa evinizin fotoğrafını da çekebilirsiniz. Kaymakamlık para yardımı dilekçesi vakıf mütevelli heyeti tarafından değerlendirilecektir. Peki kaymakamlık yardım parası ne kadar ? Kaymakamlık ev onarımı için 15.000 TL’ye kadar yardım verebilmektedir. Bu miktar tamamen vakıf mütevelli heyetinin inisiyatifindedir. Kaymakamlık kira yardımı olarak da 1000 TL’ye kadar yardım verebilmektedir.

Yardım başvurunuz kabul edildi diyelim. Peki kaymakamlık yardım parası ne zaman yatar ? Yardımınız kabul edildiyse paranız 10 gün içinde adınıza açılmış hesabınıza yatırılacaktır. Kira yardımınız ise bir yıllık toplu olarak verilecektir ev sahibinize.

Kaymakamlık Yardım Başvuru Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Kaymakamlık yardım başvuru sorgulama işlemleri için önünüzde 2 yol bulunmaktadır. Bunlardan birinci e devlet ikincisi ise kaymakamlık yardım numarası olarak da bilinen ALO 144 Sosyal Yardım Hattıdır. Bu 2 yolu kullanarak yada bizzat yardım başvurunuzun sonucunu sorarak başvurunuzun sonucunu sorgulayabilirsiniz.

Kaymakamlık yardımları konusunda anlatacaklarımız bu kadar. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından mutlaka bizlerle paylaşın.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Iyigunler benim esim calismiyo dardayiz 2danecocum var maddi manevi ihtiyacim var

 2. Merhaba adamın esim cezaevinde boşanma aşamasındayım ikametgah ettiğim yerin kirasını ödiymedim ev sahibi çıkarıp satilga verdi evi kiredi çektim odemeye çalıştım suan arkadaşım da kalıyorum onunda maddi durumu yok ne esyalar nede ikametgah ettiğim bi yer var bi oğlum var 3 yaşına girecek saglik yardımım ve aile yardim ödeneği alıyorum adresim olmadığı için iptal edilirmi kira ödeneği sağlanır mi bi 1+1 de olsa oğlumla kabilcek yer istiyorum kira yardımı yapılırmı çalışamıyorum kimseye bırakamıyorum oğlumu lutfen yardımcı olurmusunuz teşkur ederim

 3. Merhabalar 33 yaşındayım şuan kaymaligin sokakta kalanlar için tuttuğu yerde kalıyorum yatılı iş baktım ama bulamadım geçim sıkıntısı iş bulmama sorunları yaşıyorum nereye gittiysem git biz seni ararız diyorlar ne yapmam gerekiyor bilmiyorum psikolojik sorunlar yaşamaya başladım sonunum iyi olmayacağı hissediyorum

 4. Eşim kaza yaptı kiramı ödeyemiyorum kömür bitti alamıyorum çok maduruz yardım istiyorum

 5. Merhaba durumum yok geçim sıkıntısı çekiyorum 4 çocuğum var maddi sıkıntısı çekiyorum 2 çocuğum okula gidiyor 1 yaşındaki çocuğuma mama bez ihtiyacını zar zor karşılıyorum sizlerden yardim istiyorum

  1. Merhaba. Bağlı olduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yaptınız mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu