Diğer Yardımlar

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ? Kaymakamlık para yardımı 2022

Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Maddi durumu iyi olmayan ailelerin en merak ettiği konulardan biri de budur. Kaymakamlık yardım başvurusu ve başvurunu nasıl yapılacağını anlattık.

Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? ihtiyaç sahibi ailelerin en sık sorduğu sorulardan biri. Eğer sizlerde de kaymakamlık yardımına başvuru yapmak istiyor ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda kaymakamlık tarafından verilen bütün yardımları anlattık. Bunun dışında Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır sorusunu kapsamlı bir şekilde açıkladık.

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Türkiye de 922 kaymakamlık bulunmaktadır. Her kaymakamlığa bağlı bir sosyal yardımlaşma vakfı bulunmaktadır. Bu kaymakamlığa bağlı SYDV’lerin görevleri yoksul vatandaşa maddi yardımda bulunmaktır. Peki bu Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına nasıl başvuru yapılır ? Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Öncelikle kaymakamlık yardımlarından faydalanabilmek için kaymakamlık sosyal yardım birimine şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer evli iseniz eşlerden birinin başvurusu yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında sizlere bir başvuru formu doldurtulmaktadır.  Bu formu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Kaymakamlık Yardım Formu her kaymakamlıkta biraz değişkenlik gösterse de genellikle kolay bir şekilde doldurulur. Kaymakamlığa yardım başvurusu bu şekilde yapılır. Bu ilk adımdır. Bundan sonraki çalışma Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına aittir.

"<yoastmark

Kaymakamlık Yardım Formu

Kaymakamlık yardım başvurusu internetten nasıl yapılır diye merak ediyorsanız maalesef bu mümkün değildir. e devlet kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Diye sorularla karşılaşıyoruz ancak yardım başvuruları sadece şahsen yapılmaktadır. Kaymakamlık yardım başvuruları online başvuru kabul edilmemektedir.

Kaymakamlık Yardım Formu dikkatli bir şekilde doldurulduktan sonra  başvurunuz tamamlanır. Kaymakamlık Yardım formu önemli. Buradaki bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olun. Sonra para yardımı yada herhangi bir yardım parası alabilmeniz için hane ziyareti yapılır. Bu hane ziyareti SYD vakıflarındaki sosyal yardım ve inceleme görevlisi tarafından yapılmaktadır.  İncelemeden sonra mütevelli heyeti tarafından uygun görülmesi durumunda sosyal yardımlarınız bağlanmaktadır.

Peki nedir bu yardımlar kısaca bahsedelim.

Şartlı Eğitim Yardımları

Vatandaşlarımızın en çok merak ettiği konulardan biri de Kaymakamlık okul yardımı konusundur. Kaymakamlıklarca verilen eğitim yardımları nelerdir? nasıl alınır? Ücret ne kadar?

Eğitim gören ailelerin çocuklarına verilmektedir. Devamsızlık yapmama şartı aranmaktadır.

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.
Şartlı Sağlık Yardımları
Şartlı Sağlık Yardımları

Şartlı Sağlık Yardımları

Henüz okul çağına gelmemiş çocuklara verilen yardımdır. Şartlı sağlık yardımı da Kaymakamlık okul yardımı gibi çocuklara verilen bir yardım çeşididir.

0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin 2020 Nisan ayında yapılan son değişiklikle aylık 35 TL’den 45 TL‘ye (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 35 TL’den 45 TL‘ye ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 75 TL’den 100 TL‘ye çıkarılmıştır.

Hem Şartlı Eğitim yardımında hem de Şartlı sağlık yardımında Annede de babada da SSK, bağkur veya emekli sandığı olmaması gerekmektedir.

Dul Maaşı

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik verilen yardımdır. 2 ayda bir 650 TL verilmektedir. Dul maaşı da kaymakamlığa yardım başvurusu nasıl yapılır sorusunun merak edilen cevaplarındandır. Dul maaşında da herhangi bir sosyal güvencenin olmaması gerekir.

Yaşlılık Maaşı

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır sorusunu soranların en çok merak ettiği konulardan biri de yaşlılık maaşıdır. Yaşlılık maaşları üç aylık maaşları olarak da bilinen ve artık her ay ödenen 65 yaş aylıklarıdır.

65 yaşını doldurmuş kişilere verilen yardımdır. 1296 TL’dir.

Engelli Maaşı

Engelli vatandaşlara verilen yardımdır. En az %40 rapor şartı aranmaktadır. 18 yaşından küçük engellilerin anne ve babasında sağlık güvencesinin olmaması gerekir. 18 yaşından sonra ise temel kriter malvarlığı ve muhtaçlık kriteridir.

%40-%69 arasıysa 842 TL

%70 ve üzeriyse 1,264,21 TL

Eğer engelli olan kişi 18 yaş altıysa bu durumda 18 yaş altı engelli yakın aylığı ödenir ve bu miktar 2022 yılı itibariyle 979 TL’dir. Yani engelli maaşı ne kadar sorusu tamamen sizin engelli raporunuzun oranıyla bağlantılıdır.

Öksüz-Yetim Maaşı

Devlet 2020 Nisan ayında yapılan son değişiklikle çocuk başına aylık 100 TL’den 150 TL’ye çıkarmıştır. İki ayda bir 300 TL olarak banka/PTT hesabına nakdi ödeme yapılır. Yani ödemeler 2 ayda bir çocuk başına 300 TL olacak şeklinde yatırılır. Eğer hanede 18 yaş altı 4 çocuk varsa 2 ayda bir 1200 TL yardım yapılmaktadır. Çocuk sayısında sınırlama yoktur. Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır sorusunu cevaplandırmaya devam edelim. Peki kaymakamlıklar tarafından verilen diğer yardımlar nelerdir? Devam edelim.

Asker Yakın Aylığı

Kaymakamlık yardım parası başvurusu konusunda en çok merak edilen konulardan biridir. Asker ailesine maaş yardımı 21.04.2020′ de yapılan son zam ile aylık 275 TL olmak üzere 2 ayda bir 550 TL’dir. Asker ailelerine verilen para yardımı vatandaşların PTT’deki hesaplarına yatırılmaktadır. Oğlu yada eşi askere gidene 2 ayda bir 550 TL olarak verilen bu yardımı almak için çift ayların son haftasını beklemelisiniz.

Kömür Yardımı
Kömür Yardımı

Kömür Yardımı

Yapabileceğiniz bir diğer yardım başvurusu ise kömür başvurusudur. Her aileye 750 KG yani 30 torba kömür dağıtılmaktadır. Vatandaşlarımız yaşadıkları ilçe kaymakamlıklarına bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından başvuru yapabilir.

Elektrik Yardımı

kaymakamlık yardım parası başvurusu konusunda en çok merak edilen başlıklardan biridir. İnsanlar Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ? Diye araştırırken en çok elektrik yardımını nasıl alacaklarını merak ediyorlar. Elektrik yardımı da ilçenizdeki sydv den alınmaktadır. İlçenizdeki sydv den herhangi bir maaş alıyorsanız elektrik yardımı da otomatik olarak bağlanmaktadır.

1-2 kişilik haneler 75 KW 103 TL

3 kişilik haneler 100 KW 137 TL

4 kişilik haneler 125 KW 171,67 TL

5 veya daha fazla kişilik aileler 150 KW 206 TL

Para Yardımı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığına bağlı Sosyal yardımlaşma vakıflarında yapılan diğer bir yardım ise para yardımıdır. Özellikle 1000 TL yardım başvurusu konusunda epey bir başvuru yapıldığı bilinen diğer bir gerçek. Ayrıca gıda yardımı zaman zaman yapılan diğer bir yardımdır. Maddi yardım başvurusu veya Kaymakamlık para yardımı başvurusu olarak da aratılan ve merak edilen bu konuda kaymakamlıklar yardımcı olmaktadır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları Diğer aile yardımı ve tek seferlik yardım adı altında para yardımı yapmaktadırlar. Ayrıca pandemi yardımı olan 1000 TL yardımı da vakıflar bağlamaktadır.

Kira Yardımı
Kira Yardımı

Kira Yardımı

Kaymakamlıktan kira yardımı nasıl alabilirim? Sıkça sorulan bir sorudur. Vakıflarda nadir de olsa yapılan bir diğer yardım ise kira yardımıdır. Genellikle bazı sebeplerden dolayı sokakta kalmış yada kirasını ödeyemeyen vatandaşlara yapılan yardımdır. Kaymakamlıktan kira yardımı nasıl alınır konusunda yapabileceğiniz en doğru hareket ilçenizdeki vakfa gidip bu yardımı verip vermediklerini sormanızdır. Teoride vakıflara bağlı olan kira yardımı pratikte her vakıfta yoktur.

Bu yazımızda sizlere kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere muhakkak paylaşın. Elimizden geldiğince sorularınıza yanıt vermeye çalışacağız.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. Merhaba benim ikizlerim var evim kira bigelirim yok borcum var eşim inşaat işcisi çalışmıyor durumum iyi değil yardım istiyorum

 2. Merhaba benim ikizlerim var evim kira bigelirim yok borcum var eşim inşaat işcisi çalışmıyor durumum iyi değil yardım istiyorum

 3. Ben epleks hastasıyım ve sağ elimi dondurulacak çalışamıyorum aile ihtiyaç var. 2 tane kız çocuğum var birisi 9 yaşında ilkokul 3 sınıfa geçti dersden geri leptop alamıyorum ihtiyaçımız var sizden yardım etmenizi istiyorum. Öbürü de 1yaşında bebek bezi ve ıslak mendil alamıyorum yardım etmenizi istiyorum. Mahallemizde bakkal yok gıda temizlik koli yardım. Kurban bayramı para ile 2kız çocuklarıma elbise ve ayakkabı alcam sizden yardım etmenizi istiyorum nolur. Yardım ederseniz çok sevinirim hepinize allah razı olsun derim çok dua ederim.

 4. Benim maddi durumum yok boşanmış ım 6 çocuğum var çok zor durumdayım çocuklarımı bazın gönderiyorum bazen göndermiyor giyecek bir pontonlari bile yok çok zor durumdayim

 5. dört aydan dört aya sosyal maddi yardım alıyoruz Şubat’ta doluyor lütfen yardım edin zor durumdayız üç çocuğum var eşim çalışmıyor kiradayım

 6. Eşimden boşandım 4 tane çocuğum var hiç bir gelirimiz yoktur evim kira kiramı ödeyememiyorum çok Zor durumdayız lütfen çocuklarım için Allah rızası için yardım edin.

 7. Yardıma ihtiyacı var eşim evden kaçtı iki çocuk annesiyim gelirim yok çok ihtiyacım var ekmek almaya param yok çok ihtiyacım var

 8. Benim adım Meral 6 çocuğum var durumum yok eşim çalışmıyor kiraciyim faturalarını odeyemiyorum eşim hasta oğlum okul kazandı gidemiyor durumum yok Allah’razı olsun yardım edin sesimi duyun

 9. Kira dayım eşım refat eti çok mağdurum kiradayım kiramı ödüyemiyrum lutfen Allah için yardım edin

 10. Eşim arkadaşımla evlendi evim yok kira veremiyorum 8 aydır Evsahibi cikdiyorrb evde yiyecek ekmeyim iz yok duyum sesimizi 05433511032

 11. Maddi durumum yok üç çocuğum var yeni doğum yaptim ev kira mama ve bez yardımı istiyorum

 12. Ben 15 gün önce beyin enfaktusu geçirdim sağ tarafım inme gecirdi bayramdan sonra fiziğe hastaneye yaticam randevu aldım çok zor durumdayım kimsem yok evim kira bana yardım edin

 13. ALTI NUMARA BEBEK BEZİ, ISLAK MENDİL, BEBEK BİSKÜVİSİ, SÜT, MEYVE, SEBZE İHTİYACIM VAR. PARA İSTEMİYORUM. KARGO İLE GÖNDERMEK İSTİYORSANIZ KABUL EDERİM. DUA EDERİM. ALLAH RIZASI İÇİN DESTEK OLURMUSUNUZ? metineylem01 @ gmail . com

 14. İşsizim zihinsel engelli bir kızım var onunla ilgilenen birisi olduğum için her ay düzenli parasal yardım istiyorum umarım kaideye alırsınız

 15. 2 çocuk babasıyım eşim ve ben pandemi döneminde işçi çıkarmanın yasak olduğu zaman içerisinde maalesef işten çıkartıldık. 4 aylık kira birikti elektrik su doğalgaz birikti �u an işim yok İş bulamıyorum her işi yaparım şoförlük yaparım şu an için tabii ki siz değerli vatandaşlarımızdan yardım bekliyorum tabii ki bu durumda gelip de araştırabilirsiniz de teşekkürler

  IBAN: TR77 0006 7010 0000 0085 3163 23
  YAŞAR ARSLAN
  0 551 272 7091

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu