Uncategorized

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Kaymakamlık yardım başvurusu işlemleri maddi durumu iyi olmayan ailelerin en merak ettiği konulardan biri.

Kaymakamlık yardım başvurusu işlemlerinin nasıl yapıldığı ihtiyaç sahibi ailelerin en sık sorduğu sorulardan biri. Eğer sizlerde de kaymakamlık yardımına başvuru yapmak istiyor ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda kaymakamlık yardımları hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Yazımızı okuduğunuzda bu konu ile ilgili aklınıza bir soru işareti kalmayacak.

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Türkiye de 922 kaymakamlık bulunmaktadır. Her kaymakamlığa bağlı bir sosyal yardımlaşma vakfı bulunmaktadır. Bu kaymakamlığa bağlı SYDV’lerin görevleri yoksul vatandaşa maddi yardımda bulunmaktır. Peki bu Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına nasıl başvuru yapılır ?

Öncelikle kaymakamlık yardımlarından faydalanabilmek için kaymakamlık sosyal yardım birimine şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer evli iseniz eşlerden birinin başvurusu yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında sizlere bir başvuru formu doldurtulmaktadır.  Bu formu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Kaymakamlık yardım başvurusu internetten nasıl yapılır diye merak ediyorsanız maalesef bu mümkün değildir. Yardım başvuruları sadece şahsen yapılmaktadır online başvuru kabul edilmemektedir. Başvurunuz tamamlandıktan sonra para yardımı yada herhangi bir yardım parası alabilmeniz için hane ziyareti yapılır. Bu hane ziyareti SYD vakıflarında ki sosyal yardım ve inceleme görevlisi tarafından yapılmaktadır.  İncelemeden sonra mütevelli heyeti tarafından uygun görülmesi durumunda sosyal yardımlarınız bağlanmaktadır.

Peki nedir bu yardımlar kısaca bahsedelim.

Şartlı Eğitim Yardımları

Eğitim gören ailelerin çocuklarına verilmektedir. Devamsızlık yapmama şartı aranmaktadır.

  • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
  • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
  • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
  • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

Şartlı Sağlık Yardımları

Henüz okul çağına gelmemiş çocuklara verilen yardımdır.

0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin 2020 Nisan ayında yapılan son değişiklikle aylık 35 TL’den 45 TL‘ye (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 35 TL’den 45 TL‘ye ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 75 TL’den 100 TL‘ye çıkarılmıştır.

Dul Maaşı

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik verilen yardımdır. 2 ayda bir 650 TL verilmektedir.

Yaşlılık Maaşı

65 yaşını doldurmuş kişilere verilen yardımdır. 763,67 TL’dir.

Engelli Maaşı

Engelli vatandaşlara verilen yardımdır. En az %40 rapor şartı aranmaktadır.

%40-%69 arasıysa 609,61 TL

%70 ve üzeriyse 914,41 TL

Eğer engelli olan kişi 18 yaş altıysa bu durumda 18 yaş altı engelli yakın aylığı ödenir ve bu miktar 2021 yılı itibariyle 609,61 TL’dir. Yani engelli maaşı ne kadar sorusu tamamen sizin engelli raporunuzun oranıyla bağlantılıdır.

Öksüz-Yetim Maaşı

Devlet 2020 Nisan ayında yapılan son değişiklikle çocuk başına aylık 100 TL’den 150 TL’ye çıkarmıştır. İki ayda bir 300 TL olarak banka/PTT hesabına nakdi ödeme yapılır. Yani ödemeler 2 ayda bir çocuk başına 300 TL olacak şeklinde yatırılır. Eğer hanede 18 yaş altı 4 çocuk varsa 2 ayda bir 1200 TL yardım yapılmaktadır. Çocuk sayısında sınırlama yoktur.

Asker Yakın Aylığı

Asker ailesine maaş yardımı 21.04.2020′ de yapılan son zam ile aylık 400 TL olmak üzere 2 ayda bir 800 TL’dir. Asker ailelerine verilen para yardımı vatandaşların PTT’deki hesaplarına yatırılmaktadır. Oğlu yada eşi askere gidene 2 ayda bir 800 TL olarak verilen bu yardımı almak için çift ayların son haftasını beklemelisiniz.

Kömür Yardımı

Yapabileceğiniz bir diğer yardım başvurusu ise kömür başvurusudur. Her aileye 750 KG yani 30 torba kömür dağıtılmaktadır.

Elektrik Yardımı

1-2 kişilik haneler 75 KW 56,33TL

3 kişilik haneler 100 KW 75,11 TL

4 kişilik haneler 125 KW 93,88 TL

5 veya daha fazla kişilik aileler 150 KW 112,66 TL

Para Yardımı

Sosyal yardımlaşma vakıflarında yapılan diğer bir yardım ise para yardımıdır. Özellikle 1000 TL yardım başvurusu konusunda epey bir başvuru yapıldığı bilinen diğer bir gerçek. Ayrıca gıda yardımı zaman zaman yapılan diğer bir yardımdır.

Kira Yardımı

Vakıflarda nadir de olsa yapılan bir diğer yardım ise kira yardımıdır. Genellikle bazı sebeplerden dolayı sokakta kalmış yada kirasını ödeyemeyen vatandaşlara yapılan yardımdır.

Bu yazımızda sizlere kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere muhakkak paylaşın.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu