Diğer Yardımlar

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır ?

Kaymakamlık kira yardımı veriyor mu ? Dar gelirliye kira yardımı nasıl alınır ? Kira yardımı şartları nelerdir ? Engellilere kira yardımı var mı ? Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kira yardımı ne kadar ? Kaymakamlıktan kira yardımı almak isteyen vatandaşlar başvuru formu doldurmalı mı ?

Kaymakamlık kira yardımı veriyor mu sorusu muhtaç durumdaki ailelerin sorduğu soruların başında gelmektedir. Kira yardımı almak isteyen aileler ya kiralarını ödeyecek maddi duruma sahip değil yada evleri oturulmayacak kadar sağlıksız koşullardadır.

Tüm Mühendisler ve Mimarlar Birliği Platformu (TMMBP) Genel Başkanı Mimar-Ekonomist Remzi Kozal, Türkiye’de yaklaşık 4 milyon gecekondunun bulunduğunu belirtiyor. Bu 4 milyon konutun içerisinde yaşanılmayacak durumda olan çok fazla ev var.

Bu konutlarda yaşayan ve kira ödemeye gücü yetmeyecek binlerce vatandaşımız var. Bu vatandaşların gerek ev onarımını, evi olmayanların ise kira yardımını karşılamak üzere kaymakamlıkların sosyal yardımlaşma ve dayanışma birimleri devreye girmektedir.

Kaymakamlik kira yardimi yapiyor mu ? Evet yapıyor. Ama bu yardımı alabilmek için bir takım şartları taşıyor olmalısınız. Kira yardımı şartları konusunda ne kadar esnek davranmaya çalışsa da kendisine ayrılan bütçenin üstüne çıkamayacaktır. Bu yüzden de seçici davranmak zorunda kalacaktır.

Kira Yardımı Nedir?

Devlet tarafından yapılan pek çok yardımlardan biri de kira yardımıdır. Bu yardımlar genel olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Nakdi olarak karşılanan bir yardım türüdür. 

Devletten Kira Yardımı 2022
Devletten Kira Yardımı 2022

Devletten Kira Yardımı 2023

Her konuda maddi sıkıntı yaşayan çeşitli aileler bulunmaktadır. Kira yardımının asıl amacı da evi olmayan vatandaşların barınma ihtiyacının karşılanmasıdır. Bununla birlikte kentsel dönüşüm projesi kapsamında mağdur olan kişiler de kira yardımından faydalanabilir. Devletten kira yardımı alabilmek için kurumların web sitelerinden ya da e-devlet üzerinden başvuru yapılabilir. 

Kaymakamlık Kira Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık kira yardımı almak isteyen vatandaşlar ikamet ettikleri bölgedeki Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına başvuru yapabilirler. başvuru formu doldurmaları sureti ile vatandaşlar kira yardımı dışında erzak ve gıda yardımından da faydalanabilirler. Başvurunun direkt vakfa yapılması gerekir. Yani e-devletten kira yardım başvurusu yapılamaz. 

Kaymakamlık Kira Başvuru Formu

Kaymakamlık kira başvuru formu kapsamında vatandaşlara gelir ve giderleri hakkında birtakım sorular sorulmaktadır. Başvurunun hızlı ve olumlu sonuçlanması adına bu formları eksiksiz bir şekilde doldurmak gerekir. 

Kaymakamlık Kira Başvuru Telefon Numarası

Kaymakamlık kira başvuru telefon numarası ALO 183 ve ALO 144 şeklindedir. 

Ev Kira Yardımı Kimlere Verilir?

Kira giderini karşılamakta güçlük çeken vatandaşlar, işsiz ve muhtaç kişiler kira yardımına başvuru yapabilir. Düzenli geliri olmayan vatandaşlar kira yardımından faydalanabilir. Asgari ücretin 1/3’ü altında geliri olan vatandaşlar da kira yardımından yararlanabilir. Verilen destek kapsamında kiranın tamamı ya da bir kısmı ödenir. 

E-devlette Kira Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi e-devlet üzerinden kira yardım başvurusu yapılamaz. E-devletten yapılan başvurular ancak ön başvuru olarak kabul edilmektedir. 

Kaymakamlık Kira Yardımı Hangi Bankaya Yatar?

Kaymakamlık tarafından gönderilen kira yardımları PTT hesaplarına yatırılmaktadır. 

Belediye Kira Yardım Sorgulama

Belediye kira yardımı sorgulama Beyaz Masa üstünden gerçekleşmektedir. aynı zamanda e-devlet başvuru linki üstünden de gerçekleşmektedir.

Sosyal Yardımlaşmadan Kira Yardımı Alma Şartları Nelerdir ?

Sosyal yardımlaşmadan kira yardımı alma şartlarını maddeler halinde sıralayacak olursak:

 • Hane de kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3 ‘ünden az olmalı
 • Hanede bulunan bireylerden herhangi birinin adına kayıtlı bir başka konut bulunmaması
 • Hanede araç kaydının bulunmaması
 • Hanede vergi kaydının bulunmaması
 • Muhtaç durumda olması

Yukarıda saydığımız maddeler her sosyal yardımlaşma vakfında farklılık arz edebilir. Çünkü her vakfın kendisine ait bir mütevelli heyeti var ve bu heyet kriterleri arttırabilir veya azaltabilir. Ama yukarı saydığımız maddeler genellikle kaymakamlıktan kira yardımı almak isteyenlerde aranan şartlar. Kaymakamlık kira yardımı başvuru formu nereden bulunur diye merak edenlere hemen söyleyelim. Bunun için başvuru formu bulunmamaktadır. Dilekçe yazmalısınız. Şimdi de dar gelirliye kira yardımı ne kadar bir bakalım.

Kaymakamlık Kira Yardımı Ne Kadar
Kaymakamlık Kira Yardımı Ne Kadar

Kaymakamlık Kira Yardımı Ne Kadar ?

Kaymakamlık kira yardımı ne kadar sorusu aslında isabetli bir soru değil. Çünkü burada ailenin durumu göz önüne alınır. Kiracıya devlet yardımı ödemesi muhtaçlık durumu ve özel durumları sona erene kadardır. Yeşil kartlılara kira yardımı bu özel durum ortadan kalkmadan kesilmeyecektir.

Örneğin sel veya yangın sonucu evsiz kalmış bir ailenin kira geliri ailenin kendi evini kurup kira bedelini ödemeye başlayıncaya kadar devam eder. Ama unutulmamalıdır ki vakıf mütevelli heyeti bu süreyi dilediği zaman sonlandırma yetkisine sahip. Engellilere kira yardımı yapılırken yine aynı kriterler aranmaktadır.

Kira yardımı genel olarak ikamet edilen bölge koşullarına göre 1500 TL ile 3000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ancak kentsel dönüşüm kira yardımı 1500 TL ile 4000 TL arasında farklılık gösterir.

Kaymakamlık Kira Yardımı Kimlere Verilir?

Kaymakamlık tarafından verilen kira yardımını başta kimsesiz ve işsiz olan kişiler alabiliyor. Herhangi bir geliri ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar kaymakamlık kira yardımından faydalanabiliyorlar. Ortalama aylık kazancı asgari ücretin 1/3’ün altında olan vatandaşlar da kira yardımından yararlanabilirler. Kaymakamlık tarafından yapılan kira yardımı tek seferlik olabileceği gibi düzenli olarak da yapılabiliyor. 

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan kentsel dönüşüm kira yardımı, kaymakamlık kira yardımından çok daha farklıdır. Afet riski yüksek olan yapılarda yaşayan, yaşadıkları yapı yıkılıp kentsel dönüşüm çerçevesinde sıfırdan inşa edilecek binalara sahip olan vatandaşlar bu yardımdan faydalanabilir. 

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Kentsel dönüşüm kira yardımına e-devlet üzerinden başvuru yapmak mümkündür. E devlet üzerinden kentsel dönüşüm yardımına başvuru yapmak için buradan giriş yapabilirsiniz. Aynı şekilde Belediyelere bağlı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapmak da mümkündür. 

Kaymakamlık Kira Yardımı Almak İçin Gerekli Evraklar;

 • Kimlik kartı fotokopisi 
 • İkametgah belgesi 
 • Gelir belgesi 
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi 
Kaymakamlıktan Kira Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur
Kaymakamlıktan Kira Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur

Kaymakamlıktan Kira Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur ?

Kaymakamlıktan Kira yardımı almak için nereye başvurulur diye merak edenler için hemen anlatalım. Kaymakamlık kira yardımı başvurusu ; Kaymakamlıklara ve Valiliklere bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapmalısınız. Sosyal yardımlaşma kira yardımı için başvurunuzu aldıktan sonra inceleme sürecini başlatacaktır.

Devletten kira yardımı nasıl alınır veya kira yardımı için nereye başvurulur diye merak edenlere bir hatırlatma. Devletten kira yardımı alabilmek için ihtiyaç sahibi olduğunuzu sağlam delillerle sunmalısınız. Devletin fakirlere yaptığı yardımlar içerisinde önemli bir yere sahip olan kira yardımı gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak adına sıkı bir inceleme yapılmaktadır.

E-devlet Kira Yardımı Başvurusu 2023

Kira yardımı başvurusu 2023 yılında e-devlet üzerinden kolayca yapılmaktadır. E-devlet üzerinden kira yardımı yapabilmek için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz;

 • E-devlete kimlik ve şifre bilgileriniz ile giriş yapınız. 
 • Arama butonuna ”Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” yazmalısınız. 
 • Uygulamaya git butonuna tıklayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı elektronik başvuru platformu sayfasına yönelin
 • Kimin İçin başvuru yapacaksanız seçim yapmalısınız. 

Kira Yardımı Sorgulama e-devlet

Kira yardımı sorgulama işlemi için şu adımları takip etmelisiniz;

 • E-devlete giriş yapınız
 • Başvuru sorgulamak için 5543 sayılı İskan Kanunu Kapsamındaki Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması sayfasına girin. 
 • İlgili sayfaya yöneldikten sonra Başvurularım sekmesine tıklayarak başvurunuzun son halini görebilirsiniz. 

Dar Gelirli Ailelere Kira Yardımı Yapan Kurumlar

Dar gelirli ailelere kira yardımı yapan kurumlar şu şekildedir;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kurumlar
 • Belediyeler
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 
 • Sivil Toplum Kuruluşları
 • Özel Vakıf ve Dernekler

Kaymakamlık Kira Yardımı Kaç Ay ?

Kaymakamlık kira yardımı kaç ay yapıyor sorusu kritik bir soru. Muhtaç durumda ki ailelere kira yardımı yaparken ailenin muhtaçlık durumunu takip etmektedir.

Muhtaçlık durumu sona eren , kendi kirasını ödeyebilecek duruma gelen ailelerin kira yardımı kesilir. Yani kira yardımı kaç ay sorusunun cevabı tamamen ailenin maddi durumuna bağlıdır.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

47 Yorum

 1. Madi durumum yok kirada oturuyorum kiram1000 kiram üst üste gelmiş öde yemiyorum eşim çalışmıyor bize yardımcı olun5çocuğum var 4 tanesi okula gidiyor 1 tanebebek 1 yaşın da madi durumum yok bize yardımcı olun

 2. Bir dolandırıcılığın kurbanı olduğunuzu fark ederseniz, sakin olun ve işlemlerle ilgili tüm belge ve bilgileri toplayın. Kredi kartı kullandıysanız, kayıplarınızın bir kısmını bankanız veya kredi kartı şirketiniz aracılığıyla geri alabilirsiniz. Dolandırıcının bulunması ve bir suçla itham edilmesi şartıyla. Paranızı geri almaya çalışmak yerine [1] Lallroyal .org [1] ile demek istediğim, alanında en iyi olan güvenilir yasal kanallardan geçtiğinizde banka havalesi ve kripto para transferi yoluyla da paranızı geri alabilirsiniz. kendi başınıza. Dolandırıcılık ne kadar uzun sürmüş olursa olsun. Teşekkürler.

 3. Benim 4çocuğumvar ben kayln pederimle oturuyorum ama kayln pederim bizi istemiyo çlkln benim evimden diyo benim eşim çallşmıyor ben bu 4çocukla nereye giçem kiralar çok pahall banayardlm edin eşim iş bulana kadar ne olur bir düzen istiyoruz kira yardlml istiyoruz

  1. Benim 4çocuğumvar ben kayln pederimle oturuyorum ama kayln pederim bizi istemiyo çlkln benim evimden diyo benim eşim çallşmıyor ben bu 4çocukla nereye giçem kiralar çok pahall banayardlm edin eşim iş bulana kadar ne olur bir düzen istiyoruz kira yardlml istiyoruz

 4. 2cogum var eşim kafe sektöründe çalışıyordu yaklaşık bi senedir çalışmiyo kiraciyim elektirik ve doğalgazım çok birikti kiram birikti maddi ve manevi destek istiyorum birileride duysun bizi şimdi tam kapanma oldu napicam cocuklarima ne yedirecem ne yigdiricem şaştım kaldım yardım edin nolur

 5. 2 çocuk babasıyım eşim ve ben pandemi döneminde işçi çıkarmanın yasak olduğu zaman içerisinde maalesef işten çıkartıldık. 4 aylık kira birikti elektrik su doğalgaz birikti �u an işim yok İş bulamıyorum her işi yaparım şoförlük yaparım şu an için tabii ki siz değerli vatandaşlarımızdan yardım bekliyorum tabii ki bu durumda gelip de araştırabilirsiniz de teşekkürler

  IBAN: TR77 0006 7010 0000 0085 3163 23
  YAŞAR ARSLAN

 6. İyi akşamlar 4 çocuğum var 3 öğrenci eşim asgari ücretle çalışıyor kiracıyım 800 TL kiram var ödeyemiyorm yardımlarınızı bekliyorum iyi çalışmalar

 7. 3 tane çocuğum var kiramı veremiyorum 5aydır işsizim kira yardımı istiyorum 5aydır kiramı veremiyorum yardım istiyorum

 8. Benim 4 çocuğum var eşim çalışmıyor kirada otuyorum bitane çocuğum engelli 8 kiram birikmiş ne yapacağız bilmiyorum inşallah biri sesimizi duyar

 9. 4 yıl önce boşandım iki tane çocuğum var hicbir şekilde destek vermiyor nafaka yok sigortam yok ve benimle ilgilenen ailem trafik kazasında kaybettim benimle ilgilenen kimsem kalmaoğlum boşanma karşısında babaya vermek zorunda kaldım ve üvey abileri tarafından cinsel istismara uğradı geçen sene şuan yanımda kızım lise 2.sinif oğlum 3.sinif evim kira faturalarım birikti ailem iki yıl baktı onlar ölünce 2 yıl kızıma sed yardımı bağladılar şuan kesildi 3 ay oldu kiram faturalarım birikti

 10. Benim eşim üç aydir çalışmıyor 5 kiram elektirik su dogalgaz faturami odeyemedim ve üç çocuğum var okulda calisiyordum bu vürusten dolayi işten cikardilar lutfen bana yardimci olun ekmek alacak param bilem yok en kısa zamanda yardımınızı bekliyorum

  1. Merhaba. Sitemizin herhangi bir resmi yada özel yardım kuruluşu ile ilgisi yoktur. Amacımız sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmek. Sitemiz resmi yarı resmi yada özel bir kuruluşun sözcüsü yada aracısı değildir. Ama merak ettiğiniz konuları sorarsanız bilgimiz dahilinde cevap vermeye çalışırız.
   sosyalyardimlar.com Site yönetimi

 11. Virüsten dolayı çalışmıyorum kiraciyim hiç bir gelirim yok iki aydır kiramı ödemiyorum çok Zor durumdayım mağdurum lütfen yardım edin

  1. Merhaba. Rabbim yardımcınız olsun. Ama ben resmi bir makam değilim. Sadece bu konulara aşina olup sizleri bilgilendirmeye çalışan bir kardeşinizim.

   1. Esimden ayriyim evim kira hic bir sosyal guvencem yok kirami vermekte zorlaniyorum allah icin bana para yardimi istiyorum kirami vereyim 2 cocugum var elektrimi suyumu oduyemedim

   2. Burda anlasilmayan bisey yok aslinda..Rabbim herkesin yardimcisi olsun insallah..ama burasi bilgi edinmek icin bir sayfa insanlar niyr burdan yardim istiyor ,herbirininin elinde android tlf ve google arama yapacak kadar zeka ve bilgi var..gercekten cahilmiyiz yoksa okumadan etmeden her yardim yazan yere yaziyormuyuz..açikça bilgilendirmede yaziyor zaten sartlari tasiyan kisiler kaymakamlik ve sosyal yardimlasmaya gidip bilgi edinecek bu kadar basit ..bizim Türk milleti gercekten cok garip?

 12. kiracıyım kiramı öğütemiyorum çay otağında yöntemci olarak çalışıyorum şuan vürüsten dolayı işyerimizde kapandı çok zor durumdayım lütfen yardım edin

  1. Merhaba. Mutlaka e-devlet üzerinden Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu yapın.

 13. Istanbul bahçelievler kocasinan merkez mah bal sok no giriş kat bahçelievler kocasinan allah rızası için yardın edin 6 aydır çalışmıyorum kalp kırizi geçirdin ve epilepsi hastasıyım artık dayanacak gücüm kalmadı kiramı ödeyemiyorum faturalarımı ödeyemiyorum ne yardın edin

 14. Çalışmıyorum kiracıyım kiramı veremiyorum 3 çocuğum var zor durumdayım kiramı veremiyorum

 15. istanbul bağcılar da yaşıyorum çalışmıyorum kiracıyım beş aylık çokiracıyım kiramı veremiyorum 3çocuğum var zor durumdayım

 16. Herşey neysede issiz kalmak bu zorluk bizleri çok zorladı insattci insanı 6 ay geri atar beni yardim dileklerini yolluyrum

 17. Olaylar yuzden isssiz kalidm is yok evde bi dunya fatura ev kira iki çocuk var durumlar sıkışık yardim talebi istiyorum kira yardımı

 18. 1 ay olmuştu işe gireli iş yerim kapandığı için ne kisa çalışma ödeneği nede herhangi bir gelirim yok. Ev kiramı ve faturalarımı ödeyemedim zor durumdayım yardım talep ediyorum

 19. Erkak kuaförüyüm dükkanım kapalı ve kira 2çocugum var yardım istiyorum

 20. Kirami veremiyorum calisamiyorum vurusden dolayı evden dışarı çıkamıyorum bana yardim edin lütfen 05362283081

 21. 3 çocukla evdeyim eşim isden cikardilar iş bulamadı yaşından dolayı 46 yasinda yurtdışına cikti ordada karantinaya düştü çalışamıyor cocuklara bakmakda zorlanıyorum kiramı odeyemiyorum allah rızası için bana yardım edin belediyeden atsak yardımı aldım geçen hafta şu an onunla idare ediyorum.

 22. Eşim çalışmıyor ıslık mahisi alıyor ev kira iki küçük Çocuklar var başka gelir yok

 23. merhaba ben kastamonu merkezde ikamet ediyorum 1 çocuğum var okula gidiyor eşimden ayrilali 13 yıl oldu ve ben yılardır çalışıyorum ama son 6 aydır çalışamıyorum iş yok ajandada virüsten dolayı iş yok kiramı faturalarımı ödeyemiyorum çok zor durumdayız lütfen yardım edin

 24. 7nisan 2020 ben meral İstanbul Sultangazi oturuyorum eşim çalışmıyor 3cocuğum var hiç bir gelirim yok sizden kira yardımı talep ediyorum iyi günler

 25. Ben Şener at �stanbul Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nden okuyorum 4 tane çocuğum var kiracıyım günlük çalışan bir insanın şu anda hiç çalışmıyorum Eve hiçbir gelirim yok kiracıyım bu virüsten dolayı değil işte işte yok Kimse de çalışmıyor yardımlarınızı bekliyorum kira desteği ve fatura desteği istiyorum faturalarını yatırmak için

 26. Evde 4 kişi yarıyoruz 2 cocuk 06dan küçük yaratalar eve giren para işsizlik maaşı 1000 lira turizmciyim yardimci olabilirseniz sevinirim

 27. 2 cocuk babası 5aylık evim kirasın veriyorum çok kötü durumdayız Allah rızası için bana yardım edin
  Çay mahallesi şeyhi şirvani caddesi no112 tokat merkez
  Sadece 750tl kira bedeli var
  Cep 05393521560 nuri yazıcı

 28. Merhaba ben eşimden ayriyim iki cocum var öğrenci calismiyorum kirami veremiyorum esimden nafaka almiyorum cok zor durumdayim

 29. Eşim çalışmıyor yüzde 72 engelli çocuğum var kiramı veremiyorum maddî durumun çok kötü

  1. Merhaba Hülya Hanım.En kısa zamanda kaymakamlığa (sydv’ye) dilekçe ile başvurmanızı öneririm.

  1. Merhaba. Bağlı olduğunuz kaymakamlığa en yakın zamanda dilekçe vermenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu