Belediye Yardımları

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardımları nelerdir, kimlere verilir.. bütün soruların cevabı yazımızın devamında.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yardımları ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara çare olmayı amaçlamaktadır. Özellikle Koronavirüs salgını dönemde sayıları artan ihtiyaç sahiplerine farklı türde yardımlar yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik örneği göstermektedir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yardımları şu şekildedir:

 • Sosyal Destek Kartı Derman Kart
 • Hoş geldin Bebek Paketi yardımı
 • Erzak ve Gıda Paketi Yardımı
 • Giysi Yardımı
 • Ev Eşyası Yardımı
 • Odun Yardımı
 • Buğday Yardımı
 • Şehri Nimet Gıda Bankası
 • Çamaşırhane Hizmeti
 • Öğrenci kıyafeti ve kırtasiye Yardımı
 • Tekerlekli Sandalye Yardımı
 • Medikal Malzeme Yardımı
 • Evde Sağlık Hizmetleri
 • Ev Tamirat ve Tadilat Yardımı
 • Evde Temizlik Yardımı
 • Berber Hizmeti
 • Sıcak Yemek Yardımı
 • Hamam Hizmeti

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Kimlere Verilir?

Yukarıda bahsedilen tüm sosyal yardımlara başvuru yapılabilmesi için öncelikle birtakım kriterleri taşıyor olmak gerekir. Öncelik grup muhtaç ve yoksul ailelerdir. Eğer hane geliri asgari ücretin üçte birinden azsa siz de yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Evde hasta çocuk bulunması halinde bez raporundan faydalanabilmek için çocuğun 2 yaşını doldurarak beze ihtiyacının olduğu raporlanmış olmalıdır. Engelli raporunun teslim edilmesi halinde aylık 120 adet bez ve manuel engelli arabası alma imkanı bulunur.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Nasıl Yapılır?

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yardımlarından faydalanmak istiyorsanız size verilen başvuru formunu doldurmanız gerekir. Ancak bu formu eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız. Kahramanmaraş belediyesi yardımlarından faydalanmak için https://ebelediye.kahramanmaras.bel.tr/internetbasvuru.php linkini ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte belediye Sosyal Yardımlaşma Başkanlığını arayarak da başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Başvuru Formu

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Yanlış bilgi beyanı halinde başvurunuz direk iptal edilecektir. Bu nedenle gelir durumunu, ikamet durumunu ve diğer sorulan soruları eksiksiz bir şekilde cevaplamanız gerekir.

derman kart
derman kart

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Derman Kart

Kahramanmaraş Belediyesi yardımı olan Derman Kart, ihtiyaç sahibi vatandaşların, istediği marketten alışveriş yapabilmesini sağlayan bir karttır. İhtiyaç sahibi başvuru yapan vatandaşların durumları incelenerek, gerekli şartları sağlamaları durumunda Derman Kart yardımından faydalanabilmektedir. Başvuru yapanların yanı sıra mahalle muhtarlıklarınca da durumu belirlenen vatandaşlara Derman Kart yardımı yapılmaktadır.

Bir Sosyal Destek Kartı olan Derman Kart ile ihtiyaç sahipleri pos cihazı olan her marketten ve esnaftan gıda alışverişi yapabilmektedir.

Kahramanmaraş Belediyesi yardımlarından olan Derman Kart’larda 250 TL bakiye bulunmaktadır.

Ayrıca kış döneminde odun yardımının da Derman Kartla yapılabileceği de Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sitesinden duyurulmuştur.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Çocukların sağlıklı büyümeleri ve gelişimlerinin desteklenmesi için Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahiplerine süt yardımı yapmaktadır. En az 1 çocuğu olan muhtaç aileler süt yardımından faydalanabilir. Süt yardımı 3 ile 6 yaş aralığındaki çocuklara verilmektedir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Hoş geldin Bebek Yardımı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yardımlarından biri de “Hoş geldin Bebek” yardımıdır. Bu yardımdan yararlanmak isteyen ailelerin kendi kimlik fotokopileri ve çocuklarının doğum belgesi ile Kahramanmaraş Belediyesine başvurması gerekmektedir.

Kahramanmaraş Belediyesi yardımlarından olan “Hoş geldin Bebek Paketi”nde bir bebeğin temel ihtiyaçlarını karşılayacak malzemeler bulunmaktadır. Zıbın, ateş ölçer, süt artırıcı çay, biberon gibi malzemeler ilk etapta yeni doğan bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Erzak Paketi Yardımı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi özellikle Koronavirüs salgınında olumsuz etkilenen, işini kaybeden, ihtiyaç duyan vatandaşlara gıda paketi dağıtımı yapmaktadır.

Kahramanmaraş Belediyesi gıda yardımı paketleri ilçe belediyeleri ve muhtarlıklar tarafından belirlenen ailelere büyükşehir belediyesi ekiplerince ulaştırılmaktadır.

Bunların dışında belediyeye başvuran vatandaşların da durumları Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından araştırılmakta ve şartların uygun görülmesi halinde geçici olarak erzak paketi yardımı yapılmaktadır.

Kahramanmaras Buyuksehir Belediyesi gida yardimi
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Eşya Yardımı

Kahramanmaraş Belediyesi yardımlarından biri de eşya yardımıdır. Belediye bünyesinde Eşya Toplama ve Dağıtım Merkezinde bağışlanan her türlü giyecek, ayakkabı, çekyat, soba, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi eşyalar, gerekli bakımları yapılarak, vatandaşlara ulaştırılmaktadır.  Kullanılabilecek durumdaki eşyalar bağış yapmak isteyenlerden toplanarak , ihtiyaç sahiplerine temiz ve düzenli bir şekilde ulaştırılmaktadır.

Son dönemde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi eşya yardımını Derman Kart üstünden yapmaya başlamıştır.

Kahramanmaraş Belediyesi Şehri Nimet Gıda Bankası

Kahramanmaraş belediyesi yardımlarından biri de “Şehr-i Nimet Gıda Bankası”dır. Belediye kapı kapı yardım yapmak yerine Şehr-i Nimet Gıda Bankası ile ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını almasını sağlayan bir sistem kurmuştur. Şehr-i Nimet Gıda Bankasında gıdanın yanı sıra tüm yaşlara uygun giyim ürünleri de bulunmaktadır.

Adres:
Namık Kemal, 49027. Sk., 46080 Kahramanmaraş Merkez/Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Belediyesi Eğitim ve Öğrenci Yardımları

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yaptığı yardımlarla tüm ihtiyaç sahiplerine ulaşmayı amaçlamaktadır. Yaşlılar, engelliler gibi ihtiyaç sahibi öğrencilere de çeşitli alanlarda destek sağlamaktadır. Bu desteklerden biri de öğrenci çamaşırhanesidir. Bu çamaşırhanede öğrenciler çamaşırlarını ister kendileri yıkayabilir ister görevli personele teslim edebilmektedir. Çamaşır yıkama işleminin yanı sıra kurutma ve ütü işlemleri de yapılabilmektedir.

Bunun dışında Kahramanmaraş belediyesi yardımlarından biri de öğrenci kıyafet yardımıdır. Her yıl eğitim-öğretim dönemi başında başvuru yapan ve muhtaçlık durumu belirlenen  öğrenciler için kırtasiye ve okul kıyafeti yardımı yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bu yardımlarla eğitime destek olmayı amaçlamaktadır.

hosgeldin bebek yardimi
hoşgeldin bebek yardımı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Aşevi

Kahramanmaraş Belediyesi yardımlarından biri de sıcak yemek yardımıdır. Belediye bünyesinde çalışan aşevinde yapılan yemekler haftanın yedi günü kimsesiz ve muhtaçlara ücretsiz verilmektedir. Ayrıca sanayi bölgesinde kurulan çorba dağıtım yeri ile burada çalışanlara da altı gün çorba dağıtımı yapılmaktadır.

Aşevi adres:
Akçakoyunlu, Nursultan Nazarbayev Blv., 46050 Kahramanmaraş Merkez/Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sağlık Yardımları

Kahramanmaraş Belediyesi yardımlarının bir çeşidi de sağlık yardımlarıdır. Sağlık yardımları kapsamında hasta alt bezi, tekerlekli sandalye, ortez, protez, işitme cihazı, sonda cihazları için yardım yapılmaktadır.

Bir hanede kişi başına düşen geçim miktarı asgari ücretin üçte birinden az ise bu yardımlar için başvuru yapılabilmektedir.

2 yaşını dolduran ve ihtiyacı doktor raporuyla belirtilmiş özel gereksinimli bireyler için aylık 120 adet bez yardımı yapılır. Beş yılda bir kez, yine rapor verilmesi durumunda ihtiyaç sahipleri için manuel veya akülü tekerlekli sandalye yardımı da yapılmaktadır.

Bütün bu Kahramanmaraş yardımlarının dışında evde sağlık hizmeti de sunulmaktadır. 444 38 33 numaralı telefonu arayan hasta veya hasta yakınları, belediye tarafından sunulan evde sağlık hizmetleri için başvuruda bulunabilirler.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Diğer Yardımlar

Bütün bahsettiğimiz yardımlar dışında da Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yardımları bulunmaktadır. Şimdi bu yardımlardan kısaca bahsedelim.

Bir diğer Kahramanmaraş Belediyesi yardımlarından biri de odun ve yakacak yardımıdır. Muhtaçlık durumu muhtarlıklarca tespit edilmiş ya da başvuru yapmış ihtiyaç sahiplerine kış mevsiminin başında odun ve yakacak yardımı yapılmaktadır. Bunun dışında isteyen ve başvuru yapan bireylere yapılan buğday yardımı da bir diğer Kahramanmaraş Belediyesi yardımlarındandır.

kako eHAP1UqVUTQoxIfQ 1

Ayrıca belediyeye dilekçe ile başvuran vatandaşların evlerinin durumu Yardım Tespit Komisyonunca tespit edilerek, tadilat ve tamirat hizmeti de verilmektedir.

Bir diğer Kahramanmaraş Belediyesi yardımı da evde temizlik yardımıdır. Durumu olmayan, kimsesiz, hasta ve benze durumda, kendi evini temizleyemeyecek kadar güçsüz olan hasta ve engelli bireyler için başvuru durumunda haftalık ev temizlikleri de belediye ekiplerince yapılmaktadır.

Fakir, kimsesiz, yolda kalmış bireyler şehir dışı yol paralarının karşılanması için de Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine başvuru yapabilirler.

Yardım Başvurusu için Gerekli Evraklar

– Fakirlik Belgesi ve kimlik fotokopisi ( Erzak Paketi, Odun, Kırtasiye, Öğrenci Giyim yardımı; Evde Bakım ve temizlik hizmeti için)

– Tapu Kaydı, Fakirlik Belgesi, Dilekçe ve Kimlik Fotokopisi ( Ev tamirat ve tadilat hizmeti için )

– Fakirlik Belgesi, Dilekçe ve Kimlik Fotokopisi ( Ev Eşyası yardımı, şehir dışı yol parası yardımı için)

– Kimlik Fotokopisi, Öğrenci Belgesi Fotokopisi, İkametgah ( Öğrenci çamaşırhanesi hizmeti için)

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Kahramanmaraş Belediyesi yardımları için başvuru iki şekilde yapılmaktadır. İlk yöntem internet sitesi üstünden başvuru yapmaktır. Bunun için https://ebelediye.kahramanmaras.bel.tr/internetbasvuru.php adresine girerek gerekli bilgileri doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Bir başka Kahramanmaraş Belediyesi yardım başvurusu şekli telefon üstünden yapılan başvurudur. Bunun için 444 46 11 numaralı telefonu arayıp, başvuruda bulunmak istediğiniz yardım hakkında bilgi alabilir, başvuru yapabilirsiniz. Yine bu telefon ile yardım başvurunuzun durumunu sorgulayabilirsiniz.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Online olarak da yüz yüze de başvuru yapsanız, her türlü başvuru formunu doldurmanız gerekir. Çünkü başvuru formunda iletişim bilgileriniz, gelir bilgileriniz ve ikamet bilgileriniz sizden istenir. Başvurunuz kabul edilse de edilmese de bu bilgileri belediyeye sunmak zorundasınız. Ayrıca başvuru formu sayesinde başvuru takibi yapmak da daha kolay olur. Bu kısımda unutmamanız gereken detay formda yer alan soruları eksiksiz ve doğru bilgiler doğrultusunda doldurmalısınız.

hosgeldin bebek yardimi 2
kahramanmaraş büyükşehir belediyesi yardımları

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İletişim Bilgileri

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü

Adres: Akçakoyunlu Mahallesi Şekerdere Caddesi Nursultan Nazarbayev Bulvarı

Mehmet Akif ERSOY Kültür Merkezi Yanı Oniki Şubat/KAHRAMANMARAŞ

Telefon: (0344) 224 15 60-61

E-mail: sosyalyardim@kahramanmaras.bel.tr

Web Site: https://kahramanmaras.bel.tr/

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. İyi günler ben k.maraşdan Karaca oglanmahllesi 71 no 11 benim erzak ve kıyafet bide et para varmış çocuklarıma bayram kıyafeti istiyorum sigortasız yok lütfen yardım eder misiniz 05379689485

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu