Faydalı Bilgilerİş Ve İşçi

Kadınlara Verilen Hibe Destekleri Nelerdir?

Çeşitli kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri bünyesinde kadın girişimcilere sunulan hibe ve kredi destekleri mevcuttur. Kadınlara hibe desteklerinin en temel amacı, kadınların ülke ekonomisindeki katkı payını arttırmak ve kadın girişimciler için istihdam alanı yaratmaktır. 2021 yılı itibari ile kadınlara hibe ve kredi desteği sunan kurumlar ve bu destekler ile ilgili detaylar aşağıda ele alındığı gibidir.

Kadınlara Hibe Destek Programları

Bu destek ve hibeleri şu başlıklar altında toplayabiliriz:

 1. Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı destekleri
 2. Türkiye Kadın Girişimciler Derneği destekleri
 3. Bankaların destek ve teşvikleri
 4. Kosgep kadın girişimci destekleri
 5. Çiftçi kadınlara yapılan hibe ve destekler

Şimdi gelin kadınlara hibe ve desteklerini başlıklarına ayırıp daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Devlet bünyesinde kadınlara uzun zamandır sunulan birtakım destek programları mevcuttur. Bu desteklerin en temel sağlayıcısı ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’dır. Bakanlık tarafından sunulan bu desteğin tutarı, 15 bin TL’dir. Üstelik 8 yıl ödeme süresi bulunan bu destek için ilk 2 yıl geri ödeme yapılma zorunluluğu yoktur. Projeleri bulunan kadın girişimlerin, bu kredi desteğinden faydalanabilmek için bakanlığa başvuru yapmaları gereklidir.

Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kadınlara hibe destekleri

KAGİDER

Açılımı Türkiye Kadın Girişimciler Derneği olan KAGİDER, kadınlara hibe desteği sunan bir diğer kuruluştur. Kadın girişimlerin özellikle ticaret, tarım ve teknoloji temelli girişimlerine bu dernek bağlamında destek sunulduğunu söylemek mümkündür. Üstelik sunulan destek, yalnızca mali destek ile sınırlı da değildir. Projelerin sergilenmesi ve tanıtılması hususunda da destek sunulduğunu söylemek mümkündür.

Bankalardan Kadın Girişimcilere Hibe Desteği!

Kadınların çalışma hayatındaki oranlarının arttırılması, daha fazla kadının çalışma hayatına dahil olabilmesi için destek sunan kuruluşlara bankalar da dahildir. Bankalar bünyesinde sunulan kadınlara hibe ve kredi desteği imkanlarının cazip yönleri ise oldukça çeşitlidir. Öyle ki, geri ödeme vade süresinin 96 aya kadar uzatılabildiğini söylemek mümkündür. 2021 yılı itibari ile destek sunan bankalar listesi ise şu şekildedir;

 • Vakıfbank
 • Finansbank
 • Garanti Bankası
 • İş Bankası
 • TEB
 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Denizbank
 • Halkbank

Bankaların her birinin web sitesinden kadınlara hibe ve kredi desteği ile ilgili gerekli şartlar ve belgeler hakkında bilgi alınması mümkündür.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği

Kadınlara hibe ve kredi desteği söz konusu olduğunda akla gelen bir diğer isim KESGEB olmaktadır. Üstelik kuruluş bünyesinde sunulan desteğin boyutu da oldukça yüksektir. Çeşitli alanlarda projeleri bulunan ve bu projelerini hayata geçirmek isteyen kadınlara sunulan hibe desteği ise 60 bin TL boyutundadır. Ancak bu hibe desteğinden faydalanmak için KOSGEB tarafından sunulan kursa katılmak ve bu kursu başarıyla bitirmek gereklidir.

KOSGEB kadın girişimci desteği şartları ise aşağıda ele alındığı gibidir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Yukarıda da ifade etmiş olunduğu üzere Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı’na kaydolmak,
 • Doğrudan KOSGEB’e giderek ya da internet üzerinden gerekli kanallar aracılığıyla başvuru yapılabilir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kadınlara hibe veren kurumlar arasında yer alan KOSGEB’e başvuru yapmak isteyen kadınların hazırlamaları gereken bazı  belgeler de mevcuttur.

Söz konusu belgeler, aşağıda ele alındığı gibidir.

 • Kimlik,
 • KOSGEB internet sitesi üzerinden doldurulacak olan taahhütname
 • Faaliyet gösterilecek sektöre ait bir iş planı.

Kosgep girişimleri ile ilgili detaylı bilgi için : https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/3/destekler

Çiftçi kadınlara hibe desteği

Çiftçilikle Uğraşan Kadınlara Hibe Desteği

TKDK kontrolü altında gerçekleştirildiği bilinen IPARD programı kapsamında kadınlara %70 dolaylarında hibe desteği sağlanmaktadır. Süt imalatı, kırmızı ve beyaz et imalatı, arıcılık, mantar imalatı gibi alanlarda faaliyet göstermek isteyen ancak bu konuda yeterli sermayesi bulunmayan kadınların, bu hibe desteğinden faydalanmaları mümkündür.

Kadınlara hibe ve kredi desteği sunulan bu girişim kapsamında sağlanması gereken koşullar ise şunlardır;

 • Tarım alanında faaliyet gösteriyor olmak,
 • Hizmet sunulmak istenen alan için Tarım Meslek Lisesi, teknik lise, ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarının bulunuyor olması,
 • 65 yaşını geçmemiş olmak.
Değerli ziyaretçilerimiz web sitemizde iş ve işçileri ilgilendiren bütün konulara bakmanızı tavsiye ederiz. Bunun için iş ve işçi kategorisine bakınız.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu