Belediye Yardımları

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?

İzmir büyükşehir belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? İzmir Büyükşehir Belediyesi yardım sorgulama ve bilgi alma yolları nelerdir? Büyükşehir yardım parası nasıl alınır? İzmir Büyükşehir Belediyesi yardım Başvurusu için gereken şartlar nelerdir? İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir? Bütün bu soruların cevapları yazımızda mevcut. Lütfen baştan sona kadar okuyunuz.

Başlıca İzmir Büyükşehir Belediyesi yardımları şunlardır: 

 • Parasal Yardımlar
 • Ücretsiz toplu ulaşım hizmeti
 • Ücretsiz medikal malzeme desteği
 • Cenaze Yardımları?
 • Küçükbaş hayvan desteği?
 • Arıcılık yardımı ve desteği
 • Süt kuzusu projesi
 • Askıda Fatura Hizmeti

  Şimdi İzmir Büyükşehir Belediyesinin bu yardımlarını daha detaylı inceleyelim. İzmir Büyükşehir Belediyesinin yardımlarına başvuru koşullarını da yakından görmüş olacağız.

1- Parasal Yardımlar

İzmir Büyükşehir Belediyesi yardımları konusuna baktığımızda ilk başta nakdi yardımı incelemek gerekiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç duyan ve gerekli koşulları sağlayan engelli vatandaşlara ramazan ve kurban bayramında nakdi yardımda bulunmaktadır.

Bu yardıma ihtiyaç duyan engelli vatandaşların 293 17 02 numaralı telefondan gerekli evraklar hakkında bilgi sahibi olabilirler. Evrakları tamamladıktan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesinin sorumlu birimine götürmeniz gerekiyor.

Başvuru adresi şöyle : Buca Gürçeşme Huzurevi ve Konak Katlı Otopark altındaki danışma bürolarına başvurmaları gerekmektedir.

2- Ücretsiz toplu ulaşım hizmeti

İzmir Büyükşehir Belediye’sinin verdiği yardımlardan biri de engelli vatandaşlarımıza yönelik yardımlardır. Belediye, Engelli kimlik kartı olan tün engelli bireyler için ücretsiz otobüs, vapur, tramvay ve metro kullanım hizmeti sunmaktadır. İzmir yardımları konusunda ulaşım önemli bir noktadır.

3- Ücretsiz medikal malzeme desteği

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardımları konusuna devam edelim. Belediyenin engelli vatandaşlarımıza sunduğu bir yardım da medikal malzeme desteğidir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, engelli vatandaşlara başvurmaları ve gerekli koşulları taşımaları halinde gerekli medikal malzeme desteği yapılmaktadır.

İzmir’de yaşayan engelli vatandaşlar gerekli koşulları sağlamaları kaydıyla iki yılda bir kez akülü araçları için akü talebinde bulunabilmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesinin bir diğer medikal Malzeme yardımı Akülü tekerlekli sandalye yardımıdır. İzmir’de yaşayan engelli vatandaşlar, beş yılda bir kez akülü tekerlekli sandalye alabilir. Ayrıca üç yılda bir kez de manuel tekerlekli sandalye talebinde bulunabilmektedir.

2020 engelli maasi
izmir belediyesi medikal malzeme yardımı

Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi Medikal malzeme yardımı olarak bir kez olmak üzere Hasta Yatağı ve hasta önü yemek masası ile havalı yatak yardımı da yapabilmektedir. Gerekli evraklara ek olarak devlet hastanesinden “bez kullanır” raporu alan engelli bireyler için ayda 2 paket hasta bezi yardımı yapılmaktadır.

Bütün bu İzmir Büyükşehir Belediyesi Engellilere Yönelik Medikal Malzeme yardımından yararlanmak için gerekli belgeler:

 • Engelli Sağlık Kurulu Raporu ( hasta yatağı, hasta önü yemek masası ve havalı yatak için raporda ağır ve sürekli engelli ibaresi bulunması gerekir.)
 • SGK müdürlüklerinden hane halkının sosyal güvencesini gösteren belge ( bordro, sağlık güvencesinin bulunmaması durumunda sağlık provizyon aktivasyon belgesi )
 • Kimlik fotokopisi
 • Talep Dilekçesi

Ayrıca kimlik fotokopisi ve Engelli Kimlik Kartı Fotokopisi ile başvuran Görme Engelli vatandaşlara İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Görme Engelli Bastonu yardımı yapılmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Medikal Malzeme yardımına başvurmak için gerekli belgelerle Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğüne başvurulması gerekmektedir.

Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü

ADRES TELEFON
Lale Mahallesi Menderes Caddesi No:418 Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi Buca Tel: 293 19 21 
İzmir Büyükşehir Belediyesi iletişim bilgileri

4- Cenaze Yardımları

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardımları konusuna devam edelim değerli okurlar. Yukarıda İzmir Büyükşehir Belediyesinin özellikle engelli vatandaşlarımıza sunduğu yardımları anlattık. Şimdi ise cenaze yardımının detaylarına bakalım.

Evde gerçekleşen ölümler için ilçe belediyelerinde görevli doktorlar tarafından cenaze muayenesi yapılmaktadır. Uygunsa ölüm belgesi düzenlenmektedir. Ölüm belgesinin düzenlenebilmesi için vefat eden kişinin yakını, vefat edenin kimliği ile İlçe Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğüne başvurmalıdır.  Mesai saatleri dışında, tatil günlerinde  ALO 188’i arayarak doktorun adresinize gönderilmesi için talepte bulunabilirsiniz.

cenaze-yardımı
İzmir cenaze yardımları

Ölüm hastanede gerçekleşmişse hastanenin düzenleyeceği belge ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanlığına başvurularak araç talep edilebilir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç duyan vatandaşlara ücretsiz cenaze hizmeti vermektedir. Bunun için cenazenin durumunu gösterir, muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi istenmektedir. Belge imzalı olmalıdır. Bu belgenin beyanıyla cenaze işlemlerinde hiçbir ücret talep edilmemektedir.
Detaylı bilgi için ALO 188 ‘i arayabilirsiniz.

5- Küçükbaş hayvan desteği

İzmir yardım konusuna baktığımızda, İzmir’in kırsal bölgelerinde koç ve koyun yetiştiriciliğini desteklemek amacıyla hazırlanan proje kapsamında üreticilere yardım sağlanmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi küçükbaş hayvan yardımından yararlanmak için gereken şartlar:

 • Üreticinin Ziraat Odasına kayıtlı olması gerekmektedir.
 • Hayvancılık yapacağı köyde ikamet ediyor olması gerekmektedir.
 • Üreticilerin düzenlenen eğitimlere eksiksiz katılması gerekmektedir.
 • Üreticinin 50 adetten fazla küçükbaş hayvanı ya da 10 adetten fazla büyükbaş hayvanının olmaması gerekmektedir.
 • Uygun bir barınak ve ağıla sahip olunmalıdır.
 • Üretici 18-65 yaş arasına olmalıdır. (yeterli iş gücüne sahip olması gerekmektedir.)
 • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olunmamalıdır. Sadece “Çiftçi Bağkuru Emekliliği” olabilir.
 • Üreticinin 25 dekardan fazla arsası bulunmamalıdır.
 • Üretici, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile 2 yıllık işbirliği yapmayı kabul etmelidir.

Bu şartları taşıyan üreticilere

0-10 arasında küçükbaş hayvanı bulunanlara 3 koyun ya da 3 keçi, 1 koç ya da 1 teke

10-25 arasında küçükbaş hayvanı bulunanlara 1 koç ya da teke

26-50 arasında küçükbaş hayvanı olanlara 2 koç ya da teke verilmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi küçükbaş hayvan yardımına Ziraat Odasına ya da Çiftçi Kayıt Sistemine üye olduğuna dair belge ve kimlik fotokopisiyle muhtarlığa gidilerek başvurulmaktadır.

kako eVaEFyLwWxKO6Bs0 1
izmir büyükşehir belediyesi arıcılık desteği

6- Arıcılık yardımı ve desteği

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardımları konusuna baktığımızda önemli bir yardım olarak da arıcılara verilen destekleri görmekteyiz. Peki nedir bu yardım ve destekler? Hadi ayrıntılara bakalım.

İzmir’in kırsal bölgelerinde arıcılık faaliyetlerinin geliştirilmesi için üreticilere kovan ve malzeme yardımı yapılmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi arıcılık yardımı için aranan başvuru şartlar:

 • Üreticinin düzenlenen eğitimlere katılması gerekmektedir.
 • Üreticinin 18-65 yaş arasında olmalıdır.
 • İzmir Büyükşehir Belediyesi ile 2 yıllık işbirliği yapmayı kabul etmelidir.
 • Üreticinin üretim yapacağı köyde ya da mahallede tam zamanlı ikamet ediyor olması gerekmektedir.

Bu şartları taşıyanlardan:

0-10 kovan arasında arıya sahip olanlara 4 arılı 2 arısız kovan ve malzemeleri

10-25 kovan arasında arıya sahip olanlara 2 arılı kovan verilmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi arıcılık yardımına Ziraat Odasına ya da Çiftçi Kayıt Sistemine üye olduğuna dair belge ve kimlik fotokopisiyle muhtarlığa gidilerek başvurulmaktadır.

7- Süt kuzusu projesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu projesi ile 1-5 yaş arasında çocuğu olan maddi sıkıntı yaşayan ailelere destek olmayı amaçlayarak, bu ailelerin çocuklarına süt temin etmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi süt yardımı için ailedeki her çocuk için haftalık 8 litre süt sağlanmaktadır. Sütler günlük olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerince dağıtılmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt yardımına gerekli belgelerle beraber ikamet edilen mahalle muhtarlığından ya da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğüne bağlı Süt Kuzusu Biriminden başvuru yapılabilir. Muhtarlıklardan yapılan yardımlar biraz daha geç sonuçlanmaktadır.

kako wkhu1k322NTJt9Sg 1
izmir süt kuzusu desteği

Süt Kuzusu Birimi
Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü

ADRES TELEFON
Lale Mahallesi Menderes Caddesi No:418 Gürçeşme Buca Milli Kütüphane Cad. No:41/A Z47 (Katlı otopark altı) Konak
Telefon: 293 45 97 Faks: 293 11 31
İzmir Büyükşehir Belediyesi iletişim bilgileri

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu yardımından yararlanmak için gerekli belgeler nelerdir peki?

 • Başvuru dilekçesi
 • Başvuru yapılan aile için anne-baba ve 1-5 yaş arasındaki tüm çocukların kimlik fotokopileri
 • Resmi nikah yoksa Nüfus Müdürlüğünden alınacak nüfus kayıt örneği
 • Boşanma durumunda boşanma mahkeme kararı, çocuğun velayetinin başvuran ebeveynde olduğunu belirten belge
kako gROCYVUeEHv5NaCn
süt kuzusu başvuru formu

8- İzmir Büyükşehir Belediyesi Askıda Fatura Hizmeti

İzmir Büyükşehir Belediyesi korona salgını döneminde vatandaşlara destek olmak amacıyla askıda fatura hizmetini başlattı. Bu hizmetle  İZSU faturalarını ödeyemeyen aboneler internet sitesinden başvuru formunu doldurup askıya fatura bırakabiliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Askıda Fatura Hizmetinden yararlanıp fatura bırakmak için şu adrese bakınız: BURAYI TIKLAYINIZ

Faturalarınızı yatırmanız için bizizmir internet adresindeki bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Bizizmir yardımları sadece faturalardan ibaret değil. Diğer yardımları için de bizizmir sitesine bakınız.

9- İzmir büyükşehir belediyesinin diğer yardımları

İzmir Büyükşehir Belediyesi il genelindeki koronavirüs hastalarına günlük sıcak yemek dağıtımı yapmaktadır. Alışverişini gerçekleştiremeyen, evde karantinada olan koronavirüs hastaları için sıcak yemek sağlanmaktadır.

Bunun yanında ihtiyaç sahipleri için hazırlanan gıda ve hijyen kolilerinin de dağıtımına devam edilmektedir. Koronavirüs ve deprem sebebiyle ihtiyacı olan ailelere İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerince hazırlanan koliler dağıtılmaktadır.

Bu yardımlar hakkında detaylı bilgi  ve talepte bulunmak kolay. Bunun için İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı Hemşeri İletişim Merkezi’nin (HİM) 444 40 35 numaralı telefonunu arayabilirsiniz. Him uygulamasının bir internet sitesi de bulunmaktadır. Burayı ziyaret etmeniniz öneriyoruz. Him internet sitesine de burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

10-Burs Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi eğitim gören öğrencilere maddi destek vermeye devam ediyor. Belediye Başkanı ayda 400 TL olmak üzere 8 ay boyunca tam 3200 TL eğitim desteği vermektedir. Eğitim yardımı almak isteyen vatandaşların bu link üzerinden form doldurması gerekir. Ailesi İzmir’de yaşayan her öğrenci Türkiye’nin neresinde olursa olsun İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin vermiş olduğu burs yardımından faydalanabilir. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yardım almak isteyen vatandaşlar başvuru formunu doldurup gerekli evrakları tamamlayarak en iyi şekilde yardım alabilirler. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sitesinden başvuruları gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için burayı ziyaret edebilirsiniz. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne başvuru gerçekleştiren bireyler yukarıda vermiş olduğumuz link üzerinden başvurularını sorgulayabilirler. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

İzmir Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için arayabileceğiniz telefon numaraları şu şekildedir;

 • İzmir Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü; 444 30 35 
 • İzmir Büyükşehir Belediyesi para yardımı başvurusu; 293 17 02 
 • Pansuman hizmeti telefon numarası; 0232 293 22 06

Bu numaralardan yetkili kişiler ile iletişime geçebilirsiniz. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yardımlarından pek çok kişi faydalanabilir. Başvuru durumuna göre muhtaçlık durumu değişkenlik gösterir. Ancak bilindiği üzere öncelikle muhtaç, geliri olmayan ya da olup yetersiz bulunan ve dul ile yetim kişilere yardım eli uzatılır. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi engelli vatandaşlar için de çok fazla yardım sunmaktadır. Özellikle medikal destekler sıklıkla yapılır. 5 yılda bir verilen akülü arabalar için hastanın ”akülü araba kullanabilir” raporunun ve kimlik fotokopisinin yanında bulunması gerekir. bununla birlikte belirli periyotlarda verilen manuel tekerlekli sandalye, akü, hasta yatağı masası ve görme engelliler için farklı cihazlar bulunmaktadır. 

İzmir yardımları, izmirde verilen yardımlar, izmirde verilen yardım sorgulamaları, izmirde yardım veren iş adamları ve dernekler gibi konuları sizler için araştırdık. umarım faydalı bir yazı olmuştur.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIMLARI İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. İş bulamadim ev kira elektrik ve su ödüyemiyorum erzak da yok çok zor durumda yim lütfen yardim edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu