Güncel Konular

İstinaf Harcı Hesaplama Yapacaklar Mutlaka Okumalı

İstinaf harcı hesaplama davalı ve davacıların merak ettiği konulardan biri. Peki nedir bu istinaf peşin harcı ? Maktu harcı nereye yatırmak gerekiyor ? Bu ve daha fazla merak edilen bir çok soru var. Ama herkesin merak ettiği en önemli soru ise mahkeme masrafları ne kadar tutuyor ? Bütün cevaplar burada.

İstinaf Harcı Hesaplama Nasıl Yapılır ? İstinaf Nedir ?

İstinaf harcı hesaplama mevzusu davalı olan her iki taraf içinde önem arz etmektedir. Çünkü açılan her dava bir takım masrafları peşinden getirmektedir. Bu harçlar ve masraflar her sene resmi gazete de yayınlanır ve yıllık olarak değişmektedir. Bu yazımızda sizlere 2022 yılına ait istinaf nispi harç hesaplamadan tutun da istinaf peşin harcına kadar değineceğiz.

Peki nedir bu istinaf ? İstinaf mahkemeleri ne iş yapar ? Dilerseniz gelin şimdi istinaf nedir ona bakalım.

İstinaf ilk basamak mahkemelerin vermiş olduğu kararın incelendiği ve tekrar görüşüldüğü mahkemelerdir. Bu mahkemeler ilk basamak mahkemelere oranla üst mahkemelerdir. Peki istinaf mahkemeleri hangi mahkemelerin kararlarını inceler ? Ayrıca şu da bilinmeli ki her mahkemenin harç ücreti farklıdır.

 • Kadastro Mahkemesi
 • İcra Hukuk Mahkemesi
 • Ticaret Mahkemesi
 • Sulh Hukuk Mahkemesi
 • Tüketici Mahkemesi
 • İş Mahkemesi
 • Aile Mahkemesi
 • Fikri Ve Sınai Hukuk Mahkemesi
 • Asliye Hukuk Mahkemesi
İstinaf Kanun Yoluna Başvuru Nedir
İstinaf Kanun Yoluna Başvuru Nedir

İstinaf Kanun Yoluna Başvuru Nedir?

İstinaf kanun yoluna başvuru, yerel bir mahkemenin vermiş olduğu kararı hem olay hem de hukuki açıdan değerlendiren üst mahkemedir.

İstinaf Başvuru Süreci Nasıl İşler?

İstinaf başvuru süreci, kararı veren birinci mahkemeye itiraz dilekçesi verilmesi ile başlar. İstinaf başvuru süresi ise 2 hafta olarak belirlenmiştir. Bu süreç, ilgili mahkemenin kişiye yapmış olduğu tebliğ ile başlar. İstinaf başvurularında genel itibari ile iş davaları ve tazminat davaları bulunur.

İstinaf dilekçesi yazarken, başvuru sebebini detaylı olarak mutlaka dilekçede belirtmelisiniz. Çünkü sunacağınız delil ve gerekçeler hayati önem taşır.

İstinaf Nispi Harç Hesaplama 2022 de Nasıl Yapılır
İstinaf Nispi Harç Hesaplama 2022 de Nasıl Yapılır

İstinaf Nispi Harç Hesaplama 2022 de Nasıl Yapılır ?

Nispi istinaf harcı hesaplama da  bilinmesi gereken en önemli şey bu hesaplamanın  yıllara göre değişiklik gösteriyor olmasıdır.

İstinaf Harcı olarak da bilinen istinaf peşin harcı 2022 yılında tekrar hesaplanmış ve resmi gazete de bu miktarlar resmiyet kazanmıştır. Peki istinaf harcı ne kadar 2022 yılında ? İstinaf harcı şuan da 171 TL‘dir.

Fakat olay sadece istinaf harcı hesaplama ile bitmiyor. Başvuru yaptığınız mahkemeye göre de bir çok ödeme yapmak zorunda kalacaksınız. Peki başvurma harcı nedir ? Maktu harç nedir ?

Mahkeme masrafları ne kadar tutar diye merak edenler için genel masraflar şöyle:

 • Sulh Mahkemelerinin icra tetkik merci başvuruları 27.00 TL
 • Asliye ve İdare Mahkemelerinin başvuruları 59,30 TL
 • Bölge Adliye, İdare Mahkemeleri, Yargıtay, Danıştay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi başvuruları 91,10 TL
 • Anayasa Mahkemesi başvuruları 487 TL

Eğer başvuracağınız mahkeme icra ve iflas mahkemesi ise mahkeme masrafı ne kadar tutar ?

 • Başvuru harcı: 59,30 TL
 • İcranın yerine getirilme harcı: 59,30 TL
 • İdare harçları: 40,90 TL
 • Konkordato harcı: 97,70 TL
 • Haciz teslim harcı: 139,20 TL

İdare mahkemesi harç hesaplama sonucunda ödenecek tutar ise 90 TL’dir. Peşin harç hesaplama işlemlerinde de aynı miktar ödenmektedir.

Temyiz Nedir ? İstinaftan Farkı Nedir ?

Temyiz bölge mahkemelerinde alınan kararları üst mahkemeye taşınmak suretiyle incelenmesini talep etmektir. Burada  istinafta ki gibi karar verilmez. Sadece üst mahkemeye taşımanın ve incelemenin adıdır temyiz.

İstinaf Kararları Temyiz Süreci

İstinaf kararlarının temyiz süreci, 2 haftadır. 2 haftalık süreç de davalı veya davacı kişiye tebliğ gitmesi ile başlar.

Temyiz Yoluna Başvurma Harcı Ne Kadar 2022

2022 yılı için temyiz yoluna başvuru harcı 292 TL olmuştur. Bu meblağ her yıl ilgili kurum tarafından belirlenir. Bu miktar süresinde yatırılmazsa, kişi temyiz başvurusundan vazgeçmiş olarak görülür.

Peki Yargılama Gideri Nasıl Ödenir ?

Yargılama gideri ödemeleri UYAP ödeme sistemlerini barındıran bankalar tarafından ödenebilmektedir.

Bu yazımızda sizlerle istinaf harcı hesaplama yolunu gösterdik. Peki sizlerde böyle bir durumla baş başa kaldınız mı hiç ? Cevaplarınızı ve sorularınızı yorum kısmına mutlaka bekliyoruz.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Yazdığınızı kimse anlamamış anlaşılan. İstinaf için avukatlar 3bin 5bin para istiyor. Sizin yazdığınız rakamlarla arada çok fark var

 2. ise geri dönüş mahkemesini kaybettim avukat istinafa gidecegiz dedi ve 4080 tl para aldı acaba cok mu

  1. Merhabalar. Davanıza göre değişmektedir. Yukarıda ayrıntılı anlattık efendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu