Diğer Yardımlar

İstihdam Yardımı Nedir? Nasıl Başvuru Yapabilirim?

İstihdam yardımı 18-55 yaş arasındaki çalışabilir durumdaki sosyal yardımdan faydalanmaya hakkı olan kişinin iş görüşmesine gitmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yılda en fazla üç defa verilen 40-100 TL arasındaki yardımdır.

Son zaman da başlatılan İstihdam seferliği devam ederken sosyal yardım alanların da iş gücüne katılabilmelerine destek için özel teşvik planları hayata bir bir geçiriliyor.

İş görüşmesi yapan devletten sosyal yardım alanlara 100 TL, çalışmaya başlamaları halinde ise 1 aylık ulaşım vb. masraflarının karşılalanması için 625 TL devlet desteği veriliyor.

 Bu kapsamda İŞKUR ve çeşitli kurumlar aracılığıyla milyonlarca kişiye iş bulunması hedeflenirken, sosyal yardım alanların da iş gücüne katılabilmesi için çeşitli destekler veriliyor. Bu çerçevede istihdam yardımı, iş arama ve bulma destekleri de yer alıyor.

İstihdam Yardımı Alanların Yardımları Bir Süre kesilmeyecek

Devletten sosyal yardım alan kişiler, iş görüşmesine gitmeleri halinde, iş arama ve bulma sürecinde yapacakları masraflar (fotoğraf çekimi, sağlık raporu, ulaşım vb.) 100 TL, işe girmeleri halinde ise istihdam edildiği yere gidip gelme, ilk maaşını alana kadar zorluk yaşamaması için 600 TL devlet yardımı alıyor.

Sosyal yardım alan kişiler istihdam edilmeleri halinde anında sosyal desteklerinden de vazgeçmek durumunda kalmıyor. Bir süre daha bu yardımları almaya devam ediyorlar. Özellikle Şartlı Sağlık ve Şartlı Eğitim Yarımları yaklaşık bir yıla kadar da kesilmeyecek. Sosyal yardım alan kişilerin istihdamı halinde Aile Bakanlığı, bu kişiyi istihdam eden iş yerlerine prim teşviği veriyor. Konuyla ilgili detaylı bilgilendirmeye sosyal yardım alan vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarından alınabilir. Bunun yanı sıra ülkedeki işsizlik rakamlarının artması neticesinde, herhangi bir sosyal yardım almasa dahi özellikle üniversite mezunları yaşadıkları sıkıntılara çare olabilecek bu yardımlardan faydalanmak istiyor.

İstihdam Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Kişinin işe yönlendirildiği bilgisi İŞKUR tarafından bütünleşik sisteme bildirildikten sonra 30 gün içerisinde ikametgâhının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edilir.

İşe Başlama Yardımı Nedir?

Sosyal yardım yararlanıcılarından İŞKUR’un işe yönlendirmesi neticesinde işe yerleşenlere bir defaya mahsusu olmak üzere asgari ücretin 1/3 ü kadar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarınca yapılan yardımdır.

İşe Başladıktan Sonra Sosyal Yardımlarım Kesilir Mi?

İşe başladıktan sonra bir yıl süreyle Şartlı Eğitim (ŞEY) ve Şartlı Sağlık (ŞSY) Yardımlarını almaya devam edilir.

KAYNAK: https://www.ailevecalisma.gov.tr/

Etiketler

admin

Toplumsal bir gerçekiğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur.Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
En yeni
En Eski En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
ali
ali
8 ay önce

ben su anda işsizlik maası alıyorum.ocak ayında işe baslıcam beni işe alacak firma beni iş kur İS eğitim programı üzerinden alacagını söyledi ben herhangi bir yardım alabilirmiyim

Kemal
Kemal
1 yıl önce

Allah razı olsun. Sayenizde bu yardimdan haberim oldu ve faydalandim.

Başa dön tuşu
Kapalı