Faydalı Bilgiler

İstihdam Yardımı Nedir? Nasıl Başvuru Yapabilirim?

İstihdam yardımı 18-55 yaş arasındaki çalışabilir durumdaki sosyal yardımdan faydalanmaya hakkı olan kişinin iş görüşmesine gitmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yılda en fazla üç defa asgari ücretin 1/3 ü kadar verilen yardımdır.

Son zaman da başlatılan İstihdam seferliği devam ederken sosyal yardım alanların da iş gücüne katılabilmelerine destek için özel teşvik planları hayata bir bir geçiriliyor.

İş görüşmesi yapan devletten sosyal yardım alanlara, çalışmaya başlamaları halinde ise 1 aylık ulaşım vb. masraflarının karşılanması için devlet desteği veriliyor.

Bu kapsamda İŞKUR ve çeşitli kurumlar aracılığıyla milyonlarca kişiye iş bulunması hedeflenmektedir. Sosyal yardım alanların da iş gücüne katılabilmesi için çeşitli destekler veriliyor. Bu çerçevede istihdam yardımı, iş arama ve bulma destekleri de yer alıyor.

İstihdam Yardımı Alanların Yardımları Bir Süre kesilmeyecek

Devletten sosyal yardım alan kişiler, iş görüşmesine gitmeleri halinde, iş arama ve bulma sürecinde yapacakları masraflar (fotoğraf çekimi, sağlık raporu, ulaşım vb.) alırlar. İşe girmeleri halinde ise istihdam edildiği yere gidip gelme, ilk maaşını alana kadar zorluk yaşamaması için devlet yardımı alıyor.

3474

Sosyal yardım alan kişiler istihdam edilmeleri halinde anında sosyal desteklerinden de vazgeçmek durumunda kalmıyor. Bir süre daha bu yardımları almaya devam ediyorlar. Özellikle Şartlı Sağlık ve Şartlı Eğitim Yarımları yaklaşık bir yıla kadar da kesilmeyecek. Sosyal yardım alan kişilerin istihdamı halinde Aile Bakanlığı, bu kişiyi istihdam eden iş yerlerine prim teşviki veriyor. Konuyla ilgili detaylı bilgilendirmeye sosyal yardım alan vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarından alınabilir. Bunun yanı sıra ülkedeki işsizlik rakamlarının artması artmıştır.  Bu yüzden herhangi bir sosyal yardım almasa dahi özellikle üniversite mezunları yaşadıkları sıkıntılara çare olabilecek bu yardımlardan faydalanmak istiyor.

İstihdam Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Önce kişinin işe yönlendirildiği bilgisi İŞKUR tarafından bütünleşik sisteme bildirilir. Sonra 30 gün içerisinde ikametgâhının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edilir.

İşe Başlama Yardımı Nedir?

Sosyal yardım yararlanıcılarından İŞKUR’un işe yönlendirmesi neticesinde işe yerleşenlere bir defaya mahsusu olmak üzere verilir. Asgari ücretin 1/3 ü kadar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarınca yapılan yardımdır.

İşe Başladıktan Sonra Sosyal Yardımlarım Kesilir Mi?

İşe başladıktan sonra bir yıl süreyle Şartlı Eğitim (ŞEY) ve Şartlı Sağlık (ŞSY) Yardımlarını almaya devam edilir.

KAYNAK: https://www.ailevecalisma.gov.tr/

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Admin cevap vermediniz typ ile işe başladım sed yardımı ile geciniyordum bu işe başlama yardımından faydalanabiliemiyim faydalanırsam ne yapmam gerekiyor

  2. Ben sed yardımı alıyordum typ ile okula temizlikçi olarak gireceğim işe başlama yardımı alabilirmiyim alabilirsem ne yapmam gerekiyor

  3. Admin merhaba ben uzun süredir işsizdim sosyal yardım olarak pandemi faz parası ve patates soğan vs alıyordum syv vakfından şuan iş başvurusu yaptım evrak teslimi yapacağım bu yardımdan yararlanma imkanım varmı acaba bigli verirseniz sevinirim ^^

  4. ben su anda işsizlik maası alıyorum.ocak ayında işe baslıcam beni işe alacak firma beni iş kur İS eğitim programı üzerinden alacagını söyledi ben herhangi bir yardım alabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu