Belediye YardımlarıYardım Haberleri

İstanbul Kart Başvurusu Bakiye Sorgulama ve Bakiye Yükleme

İstanbul Kart Başvurusu Nasıl Olur?

İstanbul Kart İstanbul ilinde bulunan tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olan ve kullanılan eski adıyla akpildir. İstanbul Kart yeni haliyle sadece toplu taşımada değil farklı birçok alanda da kullanılıyor.  İstanbul kart başvurusu bakiye sorgulama ve bakiye yükleme işlemleri ise artık tek Bir tıkla online olarak kolayca yapılabiliyor. İstanbul Kart dilediğiniz kadar para yükleyip dilediğiniz gibi harcama imkanı sunuyor.

İstanbul Kart Nedir?

İstanbul Kart artık hem yolculuk esnasında hem de alışveriş kartı olarak da kullanılmaya açık şekle getirildi. Böylelikle tek bir kartla birçok işlem yapmanız çok daha kolay hale gelmiş oldu. İstanbul Kart mantık olarak temassız özellikli bir banka kartı formuna girdi. Böylelikle şok, BİM gibi marketlerden alışverişi bu kartla yapmanız mümkün oluyor. Üstelik hem para yükleyip hem de aynı karttan para çekme kolaylığı da sunuyor.

İstanbul kart nedir?  sorusunun en genel cevabı İstanbul büyük şehir belediyesine bağlı bir iştirak tarafından geliştiren toplu taşıma otobüs, vapur, metro, tramvay, metrobüse binmek için basılan bir kart türüdür. Ancak 2019 yılında Migros marketle yapılan anlaşma sonucu İstanbul kart İstanbul’daki tüm marketlerde kullanılmaya başlandı.

İstanbul Kart Nerelerde Kullanılır?

İstanbul Kart kullananların en çok merak ettiği konu İstanbul kart nerelerde kullanılır?  sorusudur. İlk olarak 2009 da kullanılmaya başlanan İstanbul kart şimdilerde sosyal tesislerde, ulaşımda, A101, şok, Migros, BİM gibi anlaşmalı birçok yerde geçerli. Ayrıca belediye tuvaletleri ve Hamidiye marka su ödemelerinde İstanbul kart kullanılıyor. Ayrıca Shell, petrol ofisi, İSPARK otoparklar, şehir plajları, getir market, Carrefoursa, Bitaksi, İş Bankası pos cihazları, Marmaray, vapur gibi tüm toplu taşıma araçlarında geçerli.

İstanbul Kart Çeşitleri

İstanbul Kart Çeşitleri
İstanbul Kart Çeşitleri

İstanbul Kartın farklı çeşitleri vardır ve bu kartlar çeşitli ayrıcalıklar sunar. İstanbul kart çeşitleri Anonim kart tüm yurttaşlara verilen İstanbul’daki tüm toplu taşımalarda kullanılan en yaygın klasik karttır. İndirimli kart öğrenci ve 60 yaş üstü vatandaşlara daha düşük miktarda seyahat etme hakkı sunan karttır. Ücretsiz kart ise gazı ve gazi yakınları, şehit yakınları, zabıta, belediye çalışanları ve sağlık çalışanlarının ücretsiz olarak kullandırıldığı kart türüdür. Dijital kart ise QR kodu ile kullanılabilen online para yüklenebilen kart türüdür.

İstanbul Kart Nereden Alınır?

İstanbul Kart nereden alınır? diye soranlar için, İstanbul Kart İstanbul’da büfelerden, market ve gazete bayilerinden satın alınabilir. Ayrıca bilet market, İETT, A101, BİM, Migros marketlerden de satışa sunuluyor. Online olarak başvuru yapıldığı takdirde adresinize PTT kargo ile teslim ediliyor. İstanbul kartı indirimli ya da ücretsiz almak için hakkı bulunanlar ise en yakın İETT çalışma merkezine başvurması gerekiyor.

Öğrenci kartı almak isteyenler kimlik ve öğrenci belgesi fotokopisi ile başvuru yaparken, 60 yaş üstü vatandaşlar sadece kimlik fotokopileriyle başvuru gerçekleştirebiliyorlar. İstanbul karta online olarak para yüklemesi yapılabildiği gibi kredi kartı ile ödeme yapılabiliyor. Ayrıca anlaşmalı büfelerden ve İETT noktalarından nakit olarak da yükleme yapmanız mümkün. İstanbul Kart ile alakalı herhangi bir soru ya da talepleriniz için Alo 153 ile irtibata geçebilirsiniz.

İstanbul Karttan Nakit Para Çekilir Mi?

İstanbul karta para yükleyenlerin bir diğer merak ettiği konu İstanbul karttan nakit para çekilebilir mi?  konusudur. İstanbul karta ATM’lerden de para yüklenebilir. Ayrıca Bakiye Sorgulama işlemleri de yine buralardan yapılabiliyor. Ayrıca İstanbul kart mobil uygulama ve online işlemlerden bakiye Sorgulama işlemini yapabilirsiniz. İstanbul kartlara yeni eklenen Troy özelliği ile artık nakit para çekim işlemi de yapılabiliyor. Yatırdığınız parayı istediğiniz zaman çekmenize olanak sağlıyor. Para çekme işlemini yine ATM aracılığıyla yapabilirsiniz.

İstanbul Kartı kurumsal müşteri olarak kullanıyorsanız sorularınız için 444 1 161 numaralı telefon numarasıyla iletişim kurmanız gerekiyor. İstanbul karta kayıtlı telefon numaranızı değiştirmek isteyenler için online işlemlerden yeni numarayı girerek kolayca değişim işlemlerini yapabiliyorlar. İstanbul kartı usulsüz kullananlar için 2022 yılı itibariyle 637 TL cezai işlem uygulanıyor. İstanbul karta para yüklediğiniz halde gözükmüyor ise yükleme talimatınız henüz tamamlanmamış demektir. Bu durumda para yükleme talimatı girmelisiniz. Yine de ödemeniz hala işlemde yoksa ilgili bankayla iletişime girmeniz gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu