Faydalı Bilgiler

İŞKUR Kayıt Belgesi Nasıl Oluşturulur?

İŞKUR Kayıt Belgesi hakkında merak edilenler içeriğimizin devamında. Lütfen yazımızı baştan sona kadar dikkatlice okuyunuz. Kafanıza takılan soruları yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

İŞKUR kayıt belgesi, bir kişinin İŞKUR kaydının aktif ya da pasif olması halinin görüntülenebilmesini sağlar. 2017 senesinde yapılan yasal düzenleme sonucu başlatılan İŞKUR kayıt belgesi uygulaması ile bütün işletmeler İŞKUR kaydının olduğunu ispatlayabilir. İŞKUR iş arayan kayıt belgesi almak için birkaç değişik kanal öngörülmüştür. İŞKUR kayıt belgesini elde etmek için gerekli belgeleri toplayarak bu kanallara başvuru yapılması gerekir.

İŞKUR tarafından verilen kayıt belgesi, İŞKUR tarafından sunulan özel bir belgedir. Bu belge sadece İŞKUR bünyesinde iş arayan kişiler için sağlamaktadır. İŞKUR kayıt belgesi, kişinin İŞKUR bünyesinde aktif bir şekilde iş aradığı bilgisini içerir. İşletme sahipleri tarafından istenen bir belgedir.

İŞKUR Kayıt Belgesi Nereden Alınır
İŞKUR Kayıt Belgesi Nereden Alınır

İŞKUR Kayıt Belgesi Nereden Alınır?

İŞKUR kayıt belgesi almak için öngörülen kanallar şu şekilde belirlenmiştir:

 • İŞKUR resmi internet sitesi
 • İŞKUR Müdürlükleri
 • E-Devlet Kapısı

İŞKUR Kayıt Belgesi Neden Gereklidir?

İŞKUR kayıt belgesi, işletme sahipleri tarafından talep edilen bir belgedir. Devletin 2017 yılında kayıtlı istihdamı arttırmak için yapmış olduğu projeler arasında yer alır. İŞKUR bünyesinde bulunan iş arayan kişileri istihdam eden işletme sahiplerine bazı teşvikler sunulur.

İşletmelerin istihdam sağlamış  oldukları her sigortalı personel için 6 aylık devlet desteği verilmektedir. Devlet tarafından sunulan bu destek, bir çalışanın 6 aylık sigortasını karşılamak amaçlı yapılır. İŞKUR kayıt belgesi işletme sahiplerinin İŞKUR’a kayıtlı personel istihdam ettiğini ispatlamalarını sağlayacağı  için iş verenler tarafından talep edilir.

İŞKUR Müdürlüklerinden Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

İŞKUR müdürlüklerinden iş arayan kayıt belgesi almak isteyenler, kurumun başvurusu esnasında istemiş olduğu evraklarla beraber kurumun en yakın müdürlüğüne bizzat gitmeleri gerekir. Kurumdan iş arayan kayıt belgesi almak için ilk olarak İŞKUR başvurusunu yapmak gerekmektedir. Kayıt yaptırmanın ardından İŞKUR iş arayan kayıt belgesi talebi oluşturarak belgeyi alabilirsiniz.

İŞKUR Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İŞKUR başvuru  yapmak için kurum müdürlüklerine talebini ileten kişilerin yanında olması gereken evraklar şu şekildedir;

 • Başvuru yapan kişiye ait 4 tane vesikalık fotoğraf istenmektedir.
 • İkametgah belgesi güncel olarak istenmektedir. Bu belge e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden alınabilir.
 • Öğrenim durumunu belirten belge istenmektedir
 • Kimlik belgesi ya da kimlik belgesi fotokopisi istenmektedir.
 • Sağlık raporu gereklidir. Tam teşekküllü bir hastaneden alınma şartı aranmaz. Aile hekimliğinden bile kısa sürede alınabilmektedir.
 • Adli sicil kaydı talep edilmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden alabilirsiniz.
 • Aile gelir durumunu gösteren belge gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişinin IBAN numarası gerekir. Banka sınırlaması söz konusu değildir. Herhangi bir bankaya ait IBAN numarası verebilirsiniz.

İŞKUR Kayıt Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

İŞKUR kayıt belgesi almak için bazı şartlar çok önemlidir ve karşılamak gerekir. Bu konuda istenen şartlar şu şekilde belirtilmiştir;

 • İŞKUR iş arayan kayıt belgesi alabilmek için istenen ilk şart, İŞKUR kurumuna kayıt yaptırmış olmanızdır. Kurum kayıtları resmi internet sitesi üzerinden ya da kurum müdürlüklerinden yapılabilir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı aranmaktadır.
 • Başvuru yapanın 14 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Askerlik görevini yapmış olan kişilerin başvuruları kabul edilmez.

İŞKUR İş Arayan Kayıt Belgesi Nasıl Oluşturulur?

İŞKUR kayıt belgesi oluşturmak için, başvuru  yapmak isteyen kişi tek başına bir işlem yapamaz. Kişisel bilgilerin haricinde İŞKUR aktiflik durumunun da yazılı olan bu belgeye sahip olmak için yukarıda detaylı bir şekilde açıklanmış olan İŞKUR iş arayan kayıt belgesi alabileceğiz kanallardan birisini tercih ederek talep etmeniz istenir. https://www.youtube.com/watch?v=fROQVPvNL0g linkine tıklayarak kanalımıza ulaşıp, İŞKUR kayıt belgesi hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu