Faydalı Bilgiler

İş Kazası Nedir

İş Kazası ve buna bağlı gerekli bilgileri içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

İş kazası, işle ilgili durumlardan dolayı yaşanan kazalardır. İş kazaları sonucunda bir işçinin fiziksel olarak ya da psikolojik anlamda zarara uğraması  söz konusu olabilir. Kaza  sonucunda oluşan kayba göre işçinin  farklı birçok  haktan yararlanması söz konusu  olmaktadır. İş kazası sonucu ölüm  gibi kötü bir durum ortaya çıkmışsa sigortalının hak sahiplerine ölüm sigortası  baz alınarak çeşitli haklar  sağlamaktadır. İş kazası  yaşayan işçinin hakları, SGK tarafından  karşılanmaktadır. İşverenin  kazayla alakalı olarak sorumluluğu olması  durumunda işçi için  yapılmış olan masraflar işverene rücu edilmektedir.

İş kazasının tanımını yapmak gerekirse, kanunda  bulunan tanımı dikkate alınması tavsiye edilir. Kanun,  yalnızca iş yeri sınırları içerisinde yer alan kazaları bu kapsamda  değerlendirmeye almaz. İşe  gidip gelme sırasında, iş seyahatlerinde  yaşanan kazaların bu kapsamda değerlendirilmesi  söz konusudur. İş kazası tanımı  genel olarak her alındığında 4b sigortalılarına ilişkin bir ifade de  bulunmaktadır.

4b’li olanlar yani kendi adına ve bağımsız  bir şekilde çalışanlar, işleriyle alakalı bir kaza  geçirdikleri zaman bu durum, iş kazası olarak  adlandırılmaktadır. SGK iş kazası değerlendirmelerinde emzirme sürelerini de  dikkate almıştır. Emziren kadın sigortalı, çocuğuna süt vermek  amacıyla dışarı çıktığı zaman kaza geçirmesi  durumunda bu da kaza iş kazası olarak değerlendirilen bir durumdur.

İş Kazaları Nelerdir?

İş Kazaları Nelerdir
İş Kazaları Nelerdir

İş kazaları  hangi kazaları kapsar diye somut örnekleri ele almak gerekirse, Yargıtay tarafından iş kazası olarak kabul edilen durumlara  değinmek gerekecektir. İşçinin işveren tarafından  herhangi bir amaçla bir yere gönderilmesi, bu  zaman diliminde bir parkta dinlenmek üzere  bulunması ve  daha sonra parkta meydana gelen bir bombalı saldırıda  hayatını kaybetmesi; Yargıtay tarafından iş kazası olarak  değerlendiren bir durumdur.

İş kazaları genel olarak özellikle sigortalının ya da hak sahiplerinin gelir, aylık, tazminat gibi haklardan faydalanması için önemlidir. Bu  sebeple çelişkili durumlarda mutlaka mahkeme yoluna başvurulması gerekir.

İş Kazası Sonucunda Çalışanların Hukuki Hakları Nelerdir?

İş kazası yaşandığı zaman işçinin hakları;  ödenek,  tazminat, tedavi şeklinde  kısa bir şekilde özetlenebilir. İş kazası  yaşamış olan bir işçinin hakları hem SGK hem de işveren tarafından eksiksiz bir şekilde sağlanmaktadır. Burada sorumluluk  çok önemli bir konudur. İşverenin her zaman işçiyi gözetme yükümlülüğü  oğlundan dolayı gerekli önlemleri alması  bir nevi mecburidir. Gerekli  tedbirlerin alınmasının yanı sıra bunların  hayata geçirilmesi ve daha sonra denetlenmesi gerekir.

İş Kazası Geçiren İşçinin Hakları Nelerdir?

İş kazası yaşamış olan işçinin hakları;  devamlı ya  geçici süre iş göremezlik ödeneği, maddi ve manevi tazminat  biçiminde farklı şekillerde olabilir. İş kazası için tedaviler hastanelerde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Ücretli tedavi masrafları,  eğer gerekiyorsa işveren tarafından  ödenir.

İş Kazası Geçiren İşçi İşverenden Neler Talep Edebilir?

İş kazası  geçirmiş olan işçinin  ilk olarak işverenden  isteyeceği şeyler maddi ve manevi tazminattır. Maddi ve manevi tazminat için iş mahkemelerine  dava açılması gerekir.

İş Kazasında İşçiye Ödenecek Maddi Tazminat Kalemleri Nelerdir?

İş kazasında işçi için ödenmesi kararlaştırılan maddi tazminat kalemleri dörde ayrılır. Maddi, manevi tazminat;  sürekli ya da  geçici iş görememe tazminatı  olarak adlandırılır.

İş Kazası Tazminat Nasıl Hesaplanır?

İş kazası tazminatı hesaplamak için işçinin, iş gücü kaybı, maddi durumuna ve iki tarafın ekonomik şartlarına dikkat edilir. Çoğu işçinin merak ettiği konulardan biridir. Hesaplamasının yapılma şartları olduğu için değişiklik gösterir.

İş Kazası Geçiren Kişi Ne Yapmalı?

İş kazası  yaşamış olan kişi gerekli tıbbi tedavi için  derhal bir sağlık kuruluşuna gitmeli ya da imkanı yoksa götürülmelidir. İş kazası sonucunda  işçinin bir an önce sağlık kuruluşuna sevkinin yapılması gerekir. Ambulans, polis gibi yetkili birimlere işveren tarafından  hemen haber edilmelidir. İş kazasının saklanması durumunda işverene ceza verilmektedir.

İş Kazası Raporu

İş kazası raporu,  meydana gelen kazanın tutanakla detaylandırılması manasına gelir. Tutanakta kazayı geçiren  işçinin kimlik bilgileri yer  olur. Aynı zamanda  meydana gelen kazanın detayları  en ince ayrıntısına kadar anlatılır. Kazayı gören  tanık varsa, kim olduklarından  bahsetmek gerekir. Ayrıca  herhangi bir uzuv kaybı, iş yeri doktorunun yaptığı müdahalelerde raporda yer alır. https://www.youtube.com/watch?v=fROQVPvNL0g adresinden YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu