Kategori DışıFaydalı Bilgiler

İlaç Katılım Payı Nasıl Alınır? Muayene Katılım Payı

Bu yazımızda ilaç katılım payı konusunu anlatıyoruz. İlaç katılım payı nedir? Muayene katılım payı ile bir farkı var mı? Kimler muayene katılım payı alabilir? Sorularını temele alarak ilaç katılım payı veya muayene katılım paylarını anlatıyoruz. 

İlaç katılım payı, genel sağlık sigortasına sahip olan dar gelirli vatandaşlarımıza tanınan bir haktır. Bu kapsamda hastane ücreti, optik ücreti ve ilaç ücreti gibi ücretlerin vatandaşlara iade edilmesi mümkündür.

Yani herhangi bir hastaneye gittiğinizde ya da bir ilaç aldığınızda sizden kesilmiş olan paylarınızı geri alabilirsiniz. Bunun için genel sağlık sigortasına sahip olmanız yeterlidir.

İlaç Katılım Payı Nedir ?

Değerli okurlarımız, bildiğiniz gibi hastanelerde, eczanelerde ya da optiklerde sağlık hizmeti aldığınızda sağlık giderinizi devlet karşılamaktadır. Eğer özel hastanede değilseniz bu geçerli. Devlete ait bir yerde tedavi oluyorsanız buradaki masrafların büyük kısmını devlet karşılıyor. Ancak bu ücretlerin yani bu aldığınız ilacın yada diğer hizmetin yüzde 20’si ise sizden kesilmektedir. Bu kesinti ilaç katılım payı veya muayene katılım payı olarak adlandırılır. Sigortalı olarak çalışıyorsanız muayene katılım payı maaşınızdan kesilir.

Eğer herhangi bir sigortanız yoksa eczaneye gidip ilaç aldığınız zaman ücret kesilir. İlaç katılım payı adı altında muayene  ücreti sizden istenmekte ve alınmaktadır. 

Sağlıktan yaralanırken, ilaç alırken kesilen bu % 20’lik ücreti eğer yeşil kartlıysanız ya da 2022 sayılı kanuna göre maaş alan biriyseniz ücretleri geri alma hakkınız vardır. Bunun için ilaç katılım payı geri ödemesi almanız mümküdür.

İlaç Katılım Payı Başvuru

Muayene katılım payı alabilmek için ilçenizdeki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfına bizzat giderek başvuru yapmanız gerekir. Vakıflara gidip ilaç katılım payı için talep ettiğinizde sizden herhangi bir evrak istenmemektedir. Bakanlık ile SGK arasında yapılan protokol yapılmıştır. Buna göre zaten vakıflar bütünleşik sistem üzerinden sağlık kayıtlarınızı ve almış olduğunuz ilaçların katılım paylarını görebilmektedir. Kimliğiniz ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidip başvuru yapabilirsiniz. Şartlarınız uyuyorsa muayene katılım payı veya ilaç katılım payı iadenizi alabilirsiniz. 

İlaç Katılım Payı Almanın Şartları

Muayene katılım payı alabilmek için tek şart genel sağlık sigortalı olmanızdır. Dolayısıyla katılım payından yararlanmak istiyorsanız önce genel sağlık sigortanızı yani yeşil kartınızı açtırmanız gerekir. Bunun için de ilçenizdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yeşilkart başvurusu yapmanız gerekir.

Herhangi bir işte çalışmıyorsanız, sigortanız ve bağkurunuz yoksa veya emekli değilseniz sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanamazsınız. Sağlıktan yararlanmanız için ya bir işte çalışmanız veya genel sağlık sigortasına dahil olmanız gerekir. Hem hastane masrafları hem de ilaçlarınızın karşılanabilmesi için genel sağlık sigortası şarttır. Genel sağlık sigortası hesaplamaları sonucunda ücretsiz gss onaylanırsa sağlıktan ücretsiz yararlanırsınız. Bu durumda da ilaç katılım payı için de hak kazanırsınız.

Genel Sağlık Sigortası Nedir ?

Bütün malvarlığı ve gelirlerinizin toplamı hanenizde yaşayan kişi sayısına bölündüğünde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3/1 inden fazla değilse genel sağlık sigortasına geçebilirsiniz. Genel sağlık sigortasına geçmeniz sizin muhtaç durumda olduğunuzu gösterir. Bu durumda da ilaç katılım paylarınızı almanız mümkün olur.

Muayene katılım payı sağlık hizmetini aldıktan sonra 2 yıl içinde geri alınabilmektedir. Yani hastaneye ya da ilaca verdiğiniz Muayene katılım payı ücretini alabilmeniz için bunun üzerinden 2 sene geçmemiş olması lazım. 2 yıl geriye dönük olarak ilaç katılım payı alma şansınız vardır.

Her İlçede İlaç Katılım Payı Varmı?

Değerli okurlarım, Muayene katılım payı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafı verilir. Bütün vakıflarda bu uygulama yoktur. Bu proje ya da bu uygulama sizin vakfınızda olmayabilir. Bu nedenle öncelikle ilçemizdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına uygulamanın olup olmadığını sormanız gerekir. Uygulama varsa başvurunuzu yapabilirsiniz.

İlaç katılım payını ödeyecek olan kurum Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmet Bakanlığıdır. Başvuruyu alan ve süreci takip eden kurum ise Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarıdır.

muayene katilim payi
ilac-katilim-payi-nasil-alinir ? Muayene ücreti

 İlaç Katılım Payı Süreci

Genel sağlık sigortası için vakfa gittikten sonra size bir form verilir ve bunu doldurursunuz. Eğer oturduğunuz hanede oturan herkesin mal varlığı ve gelirlerin toplamı kişi sayısına bölündüğünde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3/1 den az ise sizler de yeşil kartlı olursunuz. Yani genel sağlık sigortalı olursunuz.

Genel Sağlık sigortasının 2 aşaması vardır. Mal varlığı ve gelirlerinizin toplamı kişi sayısına bölündüğünde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3/1 den fazla ise GSS -1 bir olarak adlandırılan genel sağlık sigortalı oluyorsunuz. Yani aylık 110 lira gibi ücret vererek sağlıktan yararlanabiliyorsunuz. Bu durumda ilaç katılım payı alamazsınız. Kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3/1’den az ise o zaman da sizin genel sağlık sigortanız G-0 olarak adlandırılır. Böylece ücretsiz sigortalı olarak sonuçlanır ve ilaç katılım payını da geri alma şansınız bulunur.

Kimler İlaç Katılım Payı Alabilir ?

Öncelikle bu katılım payını almanız için yeşil kartlı olmanız ve vakıflara gidip yeşil kart formu doldurmanız gerekiyor. Başvurunuzun sonucu G0 çıkarsa yani sizin dar gelirli olduğunuza karar verilirse yeşil kartlı olursunuz.

Değerli okurlarım ilaç katılım payı aynı zamanda 2022 sayılı yasaya göre aylık ve maaş alan kişilere de verilmektedir. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığından maaş alan kişilerde katılım payını geri alabilmektedirler.

2022 sayılı kanuna göre Yaşlı maaşı,Engelli maaşı, engelli yakını maaşı ve dul maaşı gibi merkezi maaşlardan herhangi birisini alıyorsanız sizler de Muayene katılım payı için geri ödeme talebinde bulunabilirsiniz.

İlaç Katılım Payı Sorgulama

Sizler de katkı payı olup olmadığını e-devlet üstünden rahatlıkla öğrenebilirsiniz sayfamızdaki videomuzda uygulamalı olarak e devletten nasıl öğrenebileceğimizi anlattık lütfen izleyiniz. e devlet ilaç katılım payı için de kullanılan güzel bir platform. Muayene katılım payı sorgulama işlemi buradan rahatlıkla yapılabilir.

Eski adıyla yeşil kart yeni adıyla genel sağlık sigorta önemli bir uygulama ve hizmettir. Bundan yaralanmaya çalışın. Eğer sigortanız ya da herhangi bir sağlık güvenceniz yoksa, mal varlığınız bulunmuyorsa yararlanın. Muhtaç durumdaysanız yani muhtaçlık kriterine uyuyorsanız İlçenizdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın giderek başvurunuzu yapın. Bu sayede sizin ve ailenizin sağlıktan yararlanması mümkün olacaktır.

Herhangi bir sağlık güvencemiz olmasa bile eğer Genel Sağlık Sigortanız varsa bütün devlet hastanelerinden yaralanma şansınız vardır. Aynı zamanda ilaçlarınızı alma şansınız da olacaktır. Özel hastane hizmetleri hariç.

Genel sağlık sigortası ile ilgili kapsamlı yazımıza ve videomuza burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca

 Bakanlığımız tarafından sağlanan diğer yardım ve destekler için de burayı tıklayabilirsiniz.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu