Belediye Yardımları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir? İbb yardım başvurusu

İBB yardımları hakkında detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Her geçen gün ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalan ve özellikle büyük şehirlerde yaşayan vatandaşlar, yaşadıkları şehirlerdeki belediyeler aracılığı ile pek çok maddi destek alabiliyor. Geçtiğimiz günlerde, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın, sosyal medya üzerinden destek paketi açıklamalarında bulunması gözleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne çevirdi. İstanbul’da ikamet eden binlerce ihtiyaç sahibi, İBB yardım portal üzerinden İstanbul Büyükşehir Belediyesinin verdiği yardımları araştırmaya başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yediden yetmişe, her yıl hazırladığı destek paketleri ile ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya devam ediyor. İşsiz kalmış, evlenmek için yeterli maddi kaynağı bulunmayan, yoksul, hasta ve çalışamayacak durumlar olanları yakından ilgilendiren bu destekler, her yıl milyonlarca vatandaşa ulaşıyor. İşte merak edenler için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği yardımlar ve başvuru şartları.

İBB’nin Verdiği Maddi Destekler Nelerdir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, mobilyadan bebek bezi ve mamasına kadar, farklı konularda ihtiyaç sahiplerine dokunmaya devam ediyor. Ancak pek çok ihtiyaç sahibi, verilen yardımlar konusunda yeterli bilgiye sahip değil. İşte İBB’nin verdiği o destekler;

 • Günlük olarak dağıtılan sıcak yemek,
 • Dul kadınlar için verilen maddi destek,
 • Afetzedeler için hazırlanan destek paketleri,
 • Engelli yardımları,
 • Bebek sahibi muhtaçlar için verilen bez ve mama yardımı,
 • Yine bebek ve küçük çocuğu olanlar için verilen halksüt yardımı,
 • Sağlık hizmeti desteği,
 • Sen Oku Diye sloganı ile yürütülen eğitim yardımı,
 • Üniversite okuyan ihtiyaç sahibi gençler için verilen maddi destekler,
 • Doğum yapmış annelere verilen süt desteği yardımı,
 • Şehit, gazi ve asker yakınlarına özel sağlanan yardımlar,
 • Tıbbi malzeme ve cihaz desteği,
 • İhtiyaç sahipleri içi kira desteği,
 • Evde yaşlı ve hasta yakınına bakanlar için maddi ve tıbbi cihaz desteği,
 • Askıda fatura desteği adı altında yapılan fatura maddi yardımı,
 • Giysi ve mobilya yardımı,
 • Kömür ve diğer yakacak yardımları,
 • Gıda yardımı,

Buradan da anlaşılacağı üzere İBB yardım anlamında oldukça geniş çaplı bir çalışma sürdürüyor. Yaşamak için karşılamak zorunda kaldığı temel ihtiyaçlarından mahrum olan insanlara verdiği bu yardımlar doğrultusunda, her yıl milyonlarca insana ulaşan İBB, eğitimden sosyal dayanışmaya kadar, pek çok alanda desteklerini vermeye devam ediyor.

Evde Sağlık Desteği
Evde Sağlık Desteği

Evde Sağlık Desteği


İBB’nin verdiği destekler arasında en çok merak edilen İBB sağlık desteği oluyor. Özellikle de yaşlı bireyleri ilgilendiren bu destek sayesinde, bakıma muhtaç vatandaşlar, ev konforunda sağlık hizmeti alabiliyorlar. Üstelik periyodik olarak sağlık taramaları yine evde ya da ihtiyaç olması halinde sağlık kuruluşlarına ücretsiz olarak gerçekleştirilebiliyor.

Sıcak Yemek Desteği

Ne yazık ki en çok evsizin yaşadığı İstanbul’da, belediye aracılığı ile her gün sıcak yemek dağıtılıyor. Pek çok gönüllünün ve hayırseverin de katıldığı bu desteklerde, her gün ihtiyaç sahiplerine birkaç çeşit yemek veriliyor. Aşevlerinin yanı sıra, evlerinden ayrılamayan ihtiyaç sahiplerinin evlerine bu yemekler günün belli saatlerinde bırakılıyor.

Üniversite Öğrencileri İçin Maddi Destekler

25 yaşın altında olan ve üniversite okuyan öğrenciler için de İBB tarafından maddi destek sağlanıyor. İBB yardım programı kapsamında sağlanan bu burslar aylık 300 – 400 TL arasında değişiyor. Bu destekten faydalanacak olan öğrencilerin bir devlet üniversitesini kazanmış olması ya da özel herhangi bir üniversiteye tam burslu olarak alınmış olması şartı aranıyor. Ancak uzaktan eğitim alan öğrencilerin bu destekten faydalanması imkansız.

Engelli Yardımları

İBB yardım konusu engelli vatandaşları da kapsıyor. Özellikle de fiziksel engeli bulunan muhtaçlar için tekerlekli sandalye ve medikal malzeme, baston, gözlük gibi destekler veren Belediye, yatalak engelliler için de havalı yatak, mama, bez ve tıbbi malzeme desteğinde bulunuyor.

Kömür ve Yakacak Yardımı
Kömür ve Yakacak Yardımı

Kömür ve Yakacak Yardımı

İBB, soğuk kış aylarında ihtiyaç sahiplerinin mağdur olmaması için yakacak yardımında da bulunuyor. Kömür kullanan vatandaşlara kömür desteği veren İBB, aynı zamanda soba kullanmak zorunda olan ya da sobası olmayan vatandaşlar için de yeni soba desteği veriyor. Yine kömür dışında yakacak kullanan ihtiyaç sahipleri, İBB’ye başvuru yapması halinde periyodik olarak yakacak yardımı alabiliyor.

Sosyal Yardım Kartı

İBB, muhtaçlık sınırının altında kalan vatandaşlara market ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için İstanbulkart dağıtmaktadır. Bu karta işsiz vatandaşlar ile birlikte yoksul vatandaşlar da başvuru yapabilmektedir. Başvurusu kabul edilen vatandaşlara her ay belli tutarlarda karta para yatırılmaktadır. Karta yatırılan 250, 300, 350 ve 400 TL gibi farklı tutarlardaki bakiyeleri İBB ile anlaşmalı olan marketlerde harcanabilir. Alkol ve tütün harici her türlü harcama yapılabilir.

Bebek Sahiplerine Verilen Destekler

Yeni bebek sahibi olmuş anne ve babalar da, İBB yardım portal üzerinden, bebekleri için verilebilecek desteklerden faydalanabilirler. Bu yardımların başında elbette mama ve bez yardımı gelmekte. Ancak İBB Yeni Doğan Bebek Paketi Desteği ile battaniyeden beşiğe kadar, ihtiyaç duyulan her malzemeyi almak da mümkün.

Askıda Fatura Desteği

Askıda simit, askıda yemek ile başlayan askıda projelerine bir yenisi daha eklendi. İBB’nin öncülük ettiği bu uygulama sayesinde, faturalarını ödemekte güçlük çeken ihtiyaç sahiplerinin faturaları, hayırsever vatandaşlar tarafından ödeniyor. https://askidafatura.ibb.gov.tr/ linki kullanılarak ihtiyaç sahiplerine bağışta bulunmak mümkün. Aylık ortalama kişibaşı geliri 940 TL’nin altında kalan kişiler, bu destek için İBB resmi web sitesinden başvuruda bulunabilirler.

Halksüt Destek Paketi

Bebek ve çocukların beslenmesi konusunda her fırsatta hassasiyetlerini dile getiren Belediye yetkilileri, bir süredir yürüttüğü halksüt kampanyası ile milyonlarca çocuğa ulaştı. Ihtiyaç sahibi ailelerin 3 ile 6 yaş arası çocukları için her ay yaklaşık 8 litre süt desteğinde bulunan İBB, bu sütlerin ailelere sağlıklı yollardan ulaşabilmesi için bir dağıtım zincirine de sahip.

İBB Eğitim Yardımları

Sen Oku Diye slogan ile yürütülen İBB yardım paketleri arasında eğitim desteği de bulunuyor. Özellikle de ilkokul ve orta okul düzeyinde eğitim gören öğrencilere verilen kırtasiye ve giysi yardımı sayesinde, her yıl binlerce öğrenci geleceğe umutla bakmaya devam ediyor. Ayrıca İBB engelli öğrenciler için, Sen Oku Diye desteği kapsamında maddi yardımda da bulunuyor.

İBB Yardımlarına Başvuru Nasıl Yapılır?

Yüz binlerce İstanbullu’nun merak ettiği en önemli konulardan biri de İBB yardım paketlerine nasıl başvuru yapılacağı oluyor. Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, verilecek bu yardımlar için oluşturulmuş olan bir değerlendirme kuruluna sahiptir. Yapılan başvuruları yakından takip eden ve inceleyen bu kurul sayesinde, yardımların doğru noktaya ulaşması hedeflenmektedir. Işte İBB yardımlarına başvuru yapacakların dikkat etmesi gerekenler.

İBB yardımlarına başvuru yapacak ihtiyaç sahipleri, başvuru yapmak istedikleri destek için gerekli olan tüm belge ve bilgileri, en yakın yardım kuruluşuna beyan etmelidir. Başvuruları olumlu değerlendirilen ihtiyaç sahiplerinin başvuru sonuçları, zabıta müdürlükleri tarafından ikametgah adresine porta edilmektedir. Fiziki olarak başvuru yapmak istemeyen ihtiyaç sahipleri, bazı başvurular için e – devlet platformunu da kullanabilirler.  https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linli üzerinden yapılacak olan başvurular, gerekli olması halinde ilgili heyet tarafından yeniden değerlendirmeye alınabilir.

Bu linkte bulunan ilgili belediye seçilmeli ve hangi yardıma başvuru yapılacak ise linki tıklanmalıdır. İlgili bilgiler doldurulduktan sonra değerlendirilmesi için onay verilmelidir. Yine aynı link üzerinden başvurunun durumu sorgulanabilir ya da ALO 153 Beyaz Masa hattı aranabilir. Eğer yardım noktalarından, fiziki olarak destek talebinde bulunmak isteniyor ise, ihtiyaç sahibinin beyan etmesi gereken bilgi ve belgeler şöyledir;

 • TC kimliğinin ön ve arka yüzünün fotokopisi ve aslı,
 • Nüfus kayıt örneği,
 • Aylık elde edilen gelirin belgesi,
 • Var ise kira sözleşmesi,
 • İkametgâh belgesi,
 • Muhtarlıklardan edinilebilen fakirlik belgeleri,
 • Kronik hastalar için verilen desteklerde sağlık kurulu raporları,
 • Engelli ve yaşlı hastalar için alınacak destekler için sunulacak heyet raporları,
 • Afetzedeler için verilen desteklerde heyet raporları,
 • Dul kadınlar için verilen desteklerde, eşin öldüğünü gösterir ölüm belgesi,
 • Mülkiyet belgesi. Kişi bu belge ile üzerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkul ya da değerli bir menkulün bulunmadığını beyan etmiş olur,
 • Yenidoğan destekleri için doğum belgesi,
 • Okul destekleri için, okuldan alınacak öğrenci belgesi ve fotoğraf,

İBB Yardımı Nasıl Alınır?

İBB yardımlarından faydalanmak isteyen vatandaşlar başvuruda bulunduktan sonra, İBB değerlendirme kurulu tarafından başvuru değerlendirilir. Belediye başvurusunu onayladığı kişilerin ikametgah adreslerine inceleme komisyonunu gönderir. Başvuru şartlarını taşıyan kişilere ortalama bir ay içerisinde destek bağlanır.

İBB Yardımı Başvuru Formu
İBB Yardımı Başvuru Formu

İBB Yardımı Başvuru Formu

Kurumdan da başvuru yapsanız, e-devlet aracılığıyla da başvuru yapsanız öncelikle başvuru formu doldurmanız gerekir. Form üzerinden alabileceğiniz yardım paketlerini işaretlemelisiniz. Form üzerinde bulunan aylık gelir, mülk durumu ve ikametgah gibi bilgileri eksiksiz ve doğru biçimde doldurmanız gerekir.

İBB Yardım Başvurusu Telefon Numarası

İBB Yardım başvurusu ve sorgulama işlemi için ALO 153 Beyaz Masa ile irtibata geçebilirsiniz. Bu numaradan 7/24 iletişim sağlayabilirsiniz.

İBB Yardım Başvurusu Kimlere Verilir?

İBB Yardım başvurusu öncelikli olarak kimsesiz, muhtaç, yoksul ve işsiz kimselere verilir. Düzenli bir geliri olmayan ve sigortasız konumda olan vatandaşlar da bu yardımdan faydalanabilir. Bu kişilerin üzerine kayıtlı mülklerin de bulunmaması gerekir.

İBB yardım konusunda, başvuru aşamasına oldukça hassas yaklaşmaktadır. Bu nedenle yapılan başvurular birkaç ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

DİĞER BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNİN SOSYAL YARDIMLARI İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. İyi günler sizden bayramlık giysi yardımı talep etmek istiyorum nakit yardımı kiradayız eşim teksilde çalışıyo 2 çocuğum var kızım 6 yaşına girecek oğlumda 3 yaşında 05051344743 istanbul göngüren güneştepe mahalesi soğanağa sokak no 4 daire 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu