Diğer Yardımlar

İBB Yardım Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İbb yardım çeki nasıl alınır ? İbb yardım başvurusu sorgulama nasıl yapılır ? İbb sosyal yardım başvurusu nasıl yapılmaktadır ? ibb sosyal yardım başvurusu ne zaman ? İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu ne zamana kadar devam edecek ? İbb eşya yardımı kimlere veriliyor,başvuru ve sorgulama nasıl yapılır ?

İBB yardım çeki İstanbul da maddi imkansızlıklar içinde bulunan vatandaşların merak ettiği konuların başında gelmektedir. İstanbul da ki yaşam koşulları göz önüne alındığında vatandaşların, İBB yardım çeki yardımından faydalanmak istemesini anlamak zor olmasa gerek.

Bu yazımız da size İBB yardım çeki nasıl alınır ? İBB yardım çeki başvurusu nasıl yapılır ? “İBB yardım kartı ” da denen” İBB yardım çeki” nasıl alınır ? Gibi soruların hepsine tek tek cevap vereceğiz.

İBB Yardım Çeki Nedir ?

Belediyelerde sosyal hizmetler bölümü ,ihtiyaç sahibi vatandaşların maddi ve manevi ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile kurulmuş olan bölümlerdir. Sosyal hizmetler bölümünün yoğun şekilde çalıştığı belediyelerin başında İstanbul Büyükşehir Belediyesi gelmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi maddi imkansızlıklar içinde bulunan vatandaşlara yardım çeki vermektedir. Bu yardım çeki yada diğer ismi ile nakdi yardımın dışında halk arasında İBB yardım çeki yada İstanbul kart olarak bilinen “Sosyal Destek İstanbul kart yardımı da bulunmaktadır.

Peki İBB yardım çekine nasıl başvurulur beraber bakalım.

İstanbul Belediyesi Yardım Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İstanbul belediyesi sosyal hizmetler daire başkanlığının muhtaç durumda ki ailelere sadece nakdi yardım vermediğini de hatırlatalım. Ayrıca vatandaşlara İBB sosyal yardım kartı , göç yardımı ve eğitim yardımı gibi yardım kalemlerinde de yardım etmektedir. Bu konuyu daha önceki yazımızda incelemiştik.

Peki İBB yardım çeki almak için nereye ve nasıl başvuru yapmalıyız ?

İBB yardım çeki başvurusu için Edirnekapı, Üsküdar (Selimiye) ve Büyükçekmece’deki (iletişim noktası) Sosyal Yardım Birimine veya 444 00 93 telefon numaralarına ulaşabilirsiniz.

( Ayrıca yeni başlatılan ibb birlikte başaracağız başvurusu için de burayı tıklayabilirsiniz.)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu yapanların araştırılmasını yaptıktan sonra uygun gördüğü ailelere maddi yardım vermektedir.

Peki yardım sonucunu nasıl öğreneceksiniz ? İBB Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İBB yardım başvurusu sorgulama için 444 00 93’ü arayabilirsiniz yada e-devlet belediye yardım sonucu sorgulama ekranlarından yapabilirsiniz. İBB yardım sorgulama işlemlerini öğrendikten sonra şimdi de yardım miktarına bakalım.

Peki yardım miktarı ne kadar ?

Yapılacak olan yardımın miktarı ailenin durumuna göre değişmektedir.

İstanbul belediyesinin yaptığı yardım kalemleri şöyle:

İBB Yardım Kalemleri

Sosyal Yardım Kartı İstanbul Kart
Edirnekapı, Üsküdar (Selimiye) ve Büyükçekmece’deki (iletişim noktası) Sosyal Yardım Birimine veya 444 00 93 telefon numarası üzerinden, bizzat müracaat ederek kayıtları alınan ailelerimiz, ekiplerimiz tarafından tespitleri yapılıp değerlendirmeye alınır. Yardım kararı çıkan vatandaşlarımız yardımlarını anlaşmalı zincir marketlerde kullanabilmektedir.

Nakdi Yardım
Sosyal Yardım Birimine, bizzat müracaat ederek kayıtları alınan ailelerimiz, ekiplerimiz tarafından tespitleri yapılıp değerlendirmeye alınır. Yardım kararı çıkan vatandaşlarımız yardımlarını kolay ve huzurlu bir şekilde almaları sağlanmaktadır.

Göç Yardımı
İstanbul’a çeşitli nedenlerle gelmiş, ekonomik ve sosyal olarak şehirde tutunamayan insanlarımızın geri dönüşlerini sağlamaya yönelik vatandaşımıza hizmet veriyoruz. 2014 yılı Kasım ayından itibaren Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Tersine Göç Projesi kapsamında ailelerin göç etmelerini sağlanmaktadır.

Eğitim Yardımı
İstanbul’daki ilkokul, ortaokul, lise ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim ve öğrenim gören Engelli, şehit çocuğu, yetim, öksüz, öğrencilerin tamamına durumlarını belgelemek koşuluyla yılda bir kereye mahsus nakdi eğitim yardımı yapılmaktadır.

ibb

İstanbul belediyesinde aktif olarak çalışan bir diğer birim ise Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüdür. Kadın Koordinasyon Merkezi eşya yardımı, mefruşat ve giysi yardımlarının yanında Şiddet Mağduru Kadınlara Destek de sağlamaktadır. Kadın Koordinasyon Merkezi eşya yardımı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İBB Eşya Yardımı Veriyor Mu?

İBB eşya yardımı yapan nadir belediyelerden. İbb eşya yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar aşağıda paylaştığımız iletişim numaralarından İBB’ye ulaşabilir.

İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer yeşil kartlı iseniz ve hangi yardımları alabileceğinizi bilmiyorsanız ” Yeşilkartlılara verilen yardımlar “adlı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

24 Yorum

 1. Benimde eşimin düzgun isi yok babamdan bir ev var erzurumda ama bana hiç biŕ geliri yok belediyeye baş vurdum cok zor durumdaydim 100tl lik market kartım vardi onuda kesti noolur evime geldiler ne halde oldugumu gordüler no olur fakirin ekmegiyle oynamayin hani herşey böylemi güzel olacaktı.

 2. Eşimi kaybettim evim kira şeker hastasıyım yardım kartı istiyorum

 3. Yardım başvuru için çok ihtiyacım var iki çocuk annesi çok ihtiyacım var iki çocuk annesi çok madurum eşim evden kaçtı hiç biyerden gelirim ekmek alacak param yok bile çok madurum eşim evden kaçtı

 4. Merhabalar 2 aydın çalışmıyorum ev kredim var ödeyemiyorum 3 çocuğum var faturalarım ödeyemiyorum pazar bile göremedim yardımlarınızı beklıyorum

 5. eşim işsiz 2 aydır 2 çocugum var kirada oturuyorum 3 kira borcum ve birikmiş faturralarım var lütfen rica ediyom bu zor durumdan çıkmak için yardım edin

 6. Bende eşimden ayrıyım 3 tane çocuğum var evim kira çalışamıyorum çocuklarım küçük o kadar belediyelere gittim başvurdum tek seferlik yardım verdiler eşyam yok dedim başvurdum olumsuz sonuçlandı ama İBB ye başvurdum biraz bekledim ama şimdi İstanbul kartım da onaylanmış eşya yardımı da nakit yardımı da onaylanmış çok mutlu oldum Allah razı olsun

 7. MERHABA PANDEMİ VAR DÜNYADA KİMİN NE OLDUĞUNU BİLEMEZ KİMSE HASTAMI DİYE YA VİRÜS VARSA DEĞİLMİ BANKAYA YATIRSINLAR BURDAN OLMAZ

 8. Merhabalar kirada oturuyorum 1.350 kira ödüyorum bir tek eşim çalışıyor kirada çok zorlanıyoruz bir tane 2 yaşında oğlum var bezi maması kira uetisemiyoruz lütfen yardımcı olun

 9. Eşim askere ücretli çalışıyor borcumuz var iki çocuğum var eşim yetişemiyor gıdaya ihtiyaçim var lütfen yardımcı olun evime alamiyom gıdayı

  1. Para kart yardımı istiyorum lütfen önce alıyordum yılbaşından beri iptal oldu 3 çocuğum var ev kira cocuklar okuyor evde interlet yok çocuklar canlı ders görmüyolar lütfen yardımlarımi ars ederseniz sevilirim

 10. Nereye başvurduysam hep olumsuz bu yardımlar nakit 1000tl kimlere veriliyor Bi alan 2ciyi aldı lütfen araştırın yıllardır zor geçiniyorum eşim icralık ev kira anca yetiştiriyoz kısmi zamanlı olarak çalışıyo başka Bi gelirim yok pandemi yardıma kaç kere başvurduysam reddedildi diyo okullar açılıyor ortaokula gide. 12 yaşında oğlum var ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz okul kıyafetlerini almak için başvurdum yoksa alamıcam ama nedesem boş hep yok hep yok çünki

  1. Merhaba Halime hanım. Red edilmesinin mutlaka bir sebebi vardır. Bunun için bağlı olduğunuz vakıftan bilgi alabilirsiniz.Teşekkür ederim.

  2. HALİME hnm oturduğunuz ilçedeki aile sosyal politikalar bakanlığı ilçe müdürlüğüne gidin okuyan çocuğunuza aylık 1.100 tl maaş bağlarlar

  3. Erzak kartları neden red alıyor eşim askeri ucret ile çalışıyor artı maasta haciz var evime bakıldı durumumu gormedelerine rağmen red veriliyor ve heryerde araştırıyorum herkeze aynı anda nasıl red veriliyor bu kriterler ne zorda olmasak neden yardım talebinde bulunalım gelin bizim hayatımızı 1 gün yaşayın ne yapicaksiniz ozaman sizler

 11. Çok zor durumdayim artık hayata bıkmış im oğluma evime bakamıyorum işsizim bir yardim gelirim yok faturalarımı kiramı bile ödeyemiyorum ne olur duyu artık sesimi

 12. birlikte başaracağız kampanyasındaki başvurum olumlu sonuçlandı ama bana hiçbir şey gelmedi ve ben iki çocuk babasıyım ayrıca tam 5 aydır çalışmıyorum iş yerin virüs nedeniyle iflas etti hiç kimse beni şu an işe almıyor kiracıyım çok zor durumdayım 5 kiram geçmiş faturalarımı iski’ye bırakamıyorumaskıya fatura bırakma uygulaması kapalı olduğu için faturalarımı da bırakamıyorum 2000’e yaklaşık doğalgazın var 700’e yaklaşık elektriğin var bin TL’ye yaklaşık suyum var ve aylardır bu haldeyiz bizi arayan soran destek veren hiç kimse yok bütün bu yapılan yardımların hiçbirine inanmıyorum SSK mı sigortam hiçbir şeyim yok kiracıyım belirtmiştim bunu daha önce de nerede bu yapılan yardımlar bu söylenenler nerede neden bize ulaşmıyor

   1. Ben cok yere başvurdum ama hiçbiryerde biryardìm gelmedi eşim askari ùcret alìyor ùç ay įşį kapalìydì §imdide sùrekli ùcretsiz izne çíkartìyorlar ùç aydìr kira yatìrmadìk. Kredi borcu var bize yardìm edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu