Faydalı Bilgiler

İBB YARDIM BAŞVURUSU SORGULAMA İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR ?

İBB yardım başvurusu sorgulama nasıl yapılır ? İstanbul büyükşehir belediyesi yardım başvurusu yaparken nelere dikkat edilmeli. Birlikte başaracağız yardım başvuru formuna nereden ulaşılır ? İBB yardım sorgulama hakkında aklınıza takılan her şey bu haberde. Hazırsak başlayalım.

İBB yardım başvurusu sorgulama işlemleri nasıl yapılır sorusu İstanbul da ki muhtaç durumda ki ailelerin merak ettiği soruların başında gelmektedir.  İstanbul büyükşehir belediyesi yardım başvurusu yapan vatandaşlara yardım sonuçlarını öğrenmek adına büyük kolaylıklar sağlamıştır. Peki nedir İBB yardım başvuru sonucu hakkında ki bu büyük kolaylık beraber bakalım.

İBB Sosyal Yardım Kartı
İBB Sosyal Yardım Kartı

İBB Sosyal Yardım Kartı Nedir?

İBB Sosyal yardım kartı, ihtiyaç sahiplerinin temel ihtiyaçlarını karşılamaları için verilen belli miktarda limit yüklenen karttır. Sosyal yardım kartlarına yüklenen bakiye ile kişiler gıda, erzak, kömür ve giysi gibi masraflarını karşılayabilir. Verilen kart bakiyesi ile ihtiyaç sahipleri İBB ile anlaşmalı olan mağazalardan alışveriş yapabilir. 

İBB Sosyal Yardım Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartı başvurusu yapmak için belli başlı merciiiler vardır. Direk belediyeye giderek başvuru yapabileceğiniz gibi e-devlet aracılığı ile de başvuru yapabilirsiniz. 

E-devletten Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-devlet sistemine bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra ”İçişleri Bakanlığı e-belediye bilgi sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama” sayfasına girmelisiniz. sonrasında sırası ile şu adımları takip edin;

 • Kimliğinizi doğrulayın
 • TC kimlik ve edevlet şifreniz ile sayfaya giriş yapın.
 • Sayfaya girdiğinizde ”Uygulamaya giriş yap” butonuna tıklayın.
 • Karşınıza çıkan seçenekten İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçeneğini işaretleyin.
 • karşınıza çıkan rıza sözleşmesindeki kutucukları doldurun ve kaydet butonuna basın.

SEDEP İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB yardım kartına SEDEP üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. sosyalyardim.ibb.gov.tr linki üzerinden yapabileceğiniz başvuruda SEDEP online başvuru sayfasına yönelmeniz gerekir. Kimlik bilgilerinizi girdikten sonra Covid-19 test durumunuzu da girerek onay kutucuklarını doldurun ve kaydet butonuna basın. İletişim bilgilerinizi de girip kaydet butonuna basın ve İBB tarafından istenen ön bilgileri de girerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. 

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Şartları Nelerdir
İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Şartları Nelerdir

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Şartları Nelerdir?

İBB Sosyal Yardım Kartına başvuru yapmak için aşağıdaki şartları karşılamanız gerekir;

 • İstanbul’da ikamet etmek
 • Sağlık sorunları sebebiyle çalışamıyor olmak veya yetersiz gelire sahip olmak 
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Muhtaçlık sınırı altında olduğunu ibraz edebilmek
 • Üzerine kayıtlı değerli menkul kıymetlerin bulunmaması 
 • Başvuru sahibi bir kadın ise eşinin ölmüş veya dul kalmış olması

Kimler İBB Sosyal Yardım Kartı Alabilir?

İBB sosyal yardım kartını alabilecek kişiler durumu muhtaç, kimsesiz ve düşkün kişiler olarak tanımlanabilir. Asgari ücretin 3te 1inden az gelire sahip olanlar ve çalışamayacak durumda olan engelli vatandaşlar bu yardımdan faydalanabilir. Şehit ve gazi yakınları ile dul kadınlar da durumları iyi değilse sosyal yardım kartı başvurusu yapabilirler. 

İBB Sosyal Yardım Kartı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İBB sosyal yardım kartına başvuru yapmak için gerekli evraklar şu şekildedir;

 • İBB yardım başvuru formu
 • kimlik fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir veya gelir olmadı durumda SGK kurumundan alınmış belge
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Mal beyanını gösteren belge
 • Fakirlik belgesi
 • Ölüm belgesi (dul kadınlar için)
 • Engelli vatandaşlar için engelli raporu
 • Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu

2022 İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

İBB sosyal yardım kartına yüklenen limit hanede yaşayan kişi sayısına göre farklılık gösterir. 2022 yılında ilk ödemede 200 TL limit verilir. Sonraki aylarda devam edecek yardımda 4 kişilik ailelere 200 TL, 5 kişiden fazla kişinin yaşadığı hanelerde 300 TL ödeme yapılır. 

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

İBB sosyal yardım kartının bakiyesini sorgulamak için yine e devletten faydalanabilirsiniz. e- belediye bilgi sistemi sosyal yardım talebi ve sorgulama sayfasından adınıza kayıtlı bakiyeyi sorgulayabilirsiniz. 

2022 İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Kullanılır
2022 İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Kullanılır

2022 İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Kullanılır?

2022 yılında İBB yardım kartını kullanabileceğiniz marketler aşağıdaki gibidir;

 • A101
 • BİM
 • ŞOK
 • MİGROS
 • Happy Center
 • Rammar
 • CarrefourSa
 • Çağrı
 • Onur
 • UCZ
 • Kim 

İBB Yardım Başvurusu Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır Ve Yardım Kalemleri Nelerdir ?

İBB yardım sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatmadan önce sizlere İBB yardım kalemleri hakkında kısa bilgiler vermek istiyoruz.

a)Sosyal Destek İstanbul Kart

” İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla başlatılan “Sosyal Destek İstanbulkart” projesi ile alışveriş yapılan yerlere meblağ, nakit para veya kupon yerine elektronik kontör olarak ödeniyor.” Bu yardım sayesinde muhtaç durumda olup temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan ailelere bir nebze olsun yardımda bulunmak amaçlanmaktadır.

b) Nakdi Yardım

Edirnekapı sosyal hizmetler para yardımı konusunda vatandaşlara destek vermektedir. İBB yardım çeki olarak da bilinen bu yardımdan faydalanmak için bir takım şartlar taşımanız gerekmektedir.

ibb nakit yardimi
ibb nakdi yardım

c) Göç Yardımı

İBB göç yardımı ise İstanbul’a yerleşip İstanbul da tutunamayan ailelerin memleketlerine dönebilmesi için verilen maddi yardımdır.

d) İBB Kırtasiye Yardımı

İBB kırtasiye yardımı konusunda önde gelen belediyeler arasında yer almaktadır. İlköğretim ve Üniversite okuyan gençlere bir defaya mahsus para yardımında bulunulmaktadır.

Bu konulara daha önce detaylı olarak değindiğimiz için tekrar uzun uzun değinmiyoruz. Ama yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Buradan https://www.sosyalyardimlar.com/edirnekapi-sosyal-hizmetler-yardimlari-nelerdir-2020/ yazımıza ulaşabilirsiniz.

ibb kirtasiye yardimi 1
İbb kırtasiye yardımı

İBB Yardım Başvurusu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

İBB sosyal yardım başvurusu sonucu sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı yardım başvurusu yapan kişiler tarafından merak edilmektedir. Peki maddi yardım başvurusu yapanlar sorgulama işlemini nasıl yapacak ?

Yardım başvuru sonucunu https://sosinc.ibb.gov.tr/Basvuru/BasvuruSonucuIzleme  adresinden öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Beyaz masa başvurusu sorgulama işlemleri için de https://beyazmasa.ibb.istanbul/application/query adresi kullanılmaktadır.

İBB Yardım Kartı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

İBB yardım kartı başvurusu 3 iş günü içerisinde sonuçlanır. Bu nedenle 3 günün ardından başvuru sorgulama yapmak daha doğru olacaktır. 

Yukarıda da anlattığımız gibi İstanbul büyükşehir belediyesinin bir çok yardımı bulunmaktadır. Sosyalyardimlar.com ailesi olarak amacımız ülkemizdeki bütün büyükşehir belediyesi yardımlarını sizinle paylaşmaktır.

Bu amaçla da sitemizde BELEDİYE YARDIMLARI başlığımız bulunmaktadır. Bu başlıkta Ankara, İzmir, Bursa ve Konya başta olmak üzere bütün büyükşehir belediyelerinin yardımlarını bulmanız mümkündür.

Bu konuda anlatacaklarımız bu kadar. Aklınıza takılan soruları ve yorum kısmından bizlerle mutlaka paylaşın.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. Benim 3 çocuğum var 2 tanesi okuyo biri bebek gecinemiyorum durumum çok kötü gücüm kalmadı gidicek yerim yok lutfen yarim edin çocuklarım okula gidiyorlar onlara hicbirsey alamıyorum beslenmeye birsey koyucak bulamiyorum eşim sorumlu biri eşimle maddi manevi gecinemiyorum geçimsizlik var yapamıyorum çaresizim bakkala borcum birikti kiram birikti evime hic birsey alamıyorum lütfen Allah rızası için yardım edin ekmek yardımım kabul olsun her seferinden birdaha ki yardıma diyorsunuz ama yapmiyorsunuz cocuklarim ekmek cok tuketiyorkar alamiyorum onlarlar icin lutfen evime hicbirsey alamiyorum daha nasil size artik anlatim gerekiyorsa lutfen ama lutfen evime gelip bakilsin tekrardan duyun artik sesimi gücüm kalmadı artık sağlığım da kalmadı hiç iyi değilim gidecek kimsem yok bana luklenen yardımla hicbirsey
  alamiyorum kucugune bez yag aliyorum baska birsey alamiyorum lutfen bene geri cevirmeyin rabbim sizin yar ve yardimciniz olsun mesajimi lutfen gotun lutfen ne olur bana yardım edin lütfen

 2. Eşim su anda boşta kasik fıtığından amaliyat oldu boşta iki aydır ev kira 1500ocak ayında Zam var üç çocuk var küçük kız ilkokul beş geçti bu yüzden yardım etmenizi istiyorum

 3. Yardim icin basvuru yapmak istiyorum hic bir gelirim yok sizden ricam ilginiz için teşekkür ederim aile yardim paketini istiyorum

 4. Ben sosyal yardım kartı kullanıyordum eve incelemeye geldiler uygun görülmedi ben anlamıyorum faydalanmak için nasıl Bi halde olmamız gerekiyor eşim şuan işsiz kiracıyım iki cocugum var biri okula gidiyor üstüne süt yardımı da alıyordum onuda kestiler hani süt her cocugun hakkıydı neden kestiniz ozaman

 5. Dort cocugum var gelırım yok kendı ımkanımla cevız yaparak gecımımı saglıyrum sızden yardim ısıtıyorum ıhtıyacım var kart yardımı ıstıyorum

 6. Çok zor durumdayım çocuğuma bez mama hiçbir şey alamıyorum çok zor durumdayım bu karta nasıl başvuruluyor onu da bilmiyorum ben çok zor durumdayım Hiçbir gelirim de yok

 7. Bide üstelik internetten bakınca olumlu 153 u arayınca olumsuz diyorsunuz lütfen ilgilenirmisiniz

 8. 4 çocuk annesiyim kaç sefer kart için başvuru yapıyorum hep olumsuz birsuru borç var SSK yok eşim düzgün çalışmıyor niye olumsuz anliyamiyorum olumlu olmadı icin dışardami yatmamiz gerekiyor kirayida odiyemiyoruz bu gidişle 4 çocukla dışarda kalacaz birazda destek olsanız cokmu 5453402820 mesajımı lütfen dikate alirmisiniz ni için neden olumsuz ev araba villalarmi var

  1. Başkanım zor durumdayım kiraciyim çalışamıyorum
   Yardımlarınızı bekliyorum

 9. Çok mağdurum yardıma ihtiyacı var eşim evden kaçıtı iki çocuk annesiyim gelirim yok ekmek almaya param yok ihtiyaçım var yardım karta çok ihtiyacım var

 10. Sigortalı çalışan pandemi yardımı aldı ben işsiz biriyim 4 cucuk kira 500 ve bugün aradım 144 dü muhtaç değilsin dedi sana çıkmamış dedi benim ne farkım var peki bu sigortalı çalışanla bu nasıl bir karar

 11. Yalan konuşuyorlar 6 senedir 100 tl olan kartımı 1 kere iptal ettiler otizmli oğlum var ablamın eşi işsiz kirayı ödiyemiyorlar onunda 75 tl olan kartını iptal etmişler arayınca da durumunuz almaya müsait değilmiş Aglancak halimize gülelim yerlerde sürünmez herhalde fikirden alıp kendi insanlarına veriyor herşey çok güzel olacak miş ama bizler hak ediyoruz az bile yapıyorlar akıllanmayız gene

 12. Tek eşim calışıyor 7 nufusum 5 cocuk 2 tanesi daha bebek onlara bez alamıyorum cocuklarıma kışlık kıyafet mont bot alamadım evimde düşkün esyam yok bozdolabım bozulmuş alamıyorum cok zorluk çekiyorum esim askeri üçretle oda yetmiyor 3 cocugum okuyor ama taplet falan olmadığı için uzaktan egitim göremiyoz uzun kömür sobası yakıyorum ama kömür alamadığım için tahta barca yakıyorum uzun lafın kısası cok zor durumdayım yardımınızı bekliyorum Allah razası için cocuklarım için bana yardım etin

 13. Selamun aleykum.4 cocugum var .esim cezaevinde .kiraciyum.gecunmekte cok zorluk cekiyorum.durumum kotu cocuklarim ufak kartimin acilmasini istiyorum

  1. Selamun aleykum.4 cocugum var .esim cezaevinde .kiraciyum.gecunmekte cok zorluk cekiyorum.durumum kotu cocuklarim ufak kartimin acilmasini istiyorum

 14. 10 senedir kullandığımız kart tek seferde iptal etiler beyaz masayı aradigim zaman birileri çıkıp değişik bahanelerle başında def ediyorlar

 15. DURUMUM İYİ DEGİL ASTİM TANSİYON SEKER PİSKİLLOJİK RAHATSİZLİGİM VAR MERDİVEN SİLİP GECİNİYORDUM SUAN ODA YOK KİRAMİ VEREMEDİM ELEKTİRİGİM DOGAL GAZİM KESTİLER ODEYEMEDİM İCİN COK ZOR DURUMDAYİM EVDE İYİCEK HİC BİSEYİM YOK GELİP BAKABİLİRSİNİZDE LUTFEN YARDİMCİ OLURMUSUNUZ TSK EDERİM

 16. Yardım başvuru için çok ihtiyacım var iki çocuk annesi çok madurum eşim evden kaçtı çok madurum ekmek almaya param yok Allah rızası için hemen yardıma çok ihtiyacım var

 17. Basvuru sonucum olumlu 5 aydir olumlu yazisi cikiyor ama ne gelen var ne giden arayan da yok benim ne yapmam gerekiyor

 18. Yardım başvuru için çok ihtiyacım var iki çocuk annesi yim çok madurum eşim evden kaçtı çok ihtiyacım var yardımınıza ekmek almaya param yok Allah rızası için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu