Faydalı Bilgiler

İBB Sosyal Yardım Kartı Hakkında Her Şey !

İBB sosyal yardım kartı nedir ? İBB sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır ? İbb sosyal yardım kartı bakiye sorgulama nasıl yapılır ? Bütün bu soruların cevapları ve daha fazlası bu yazımızda. Hazırsak başlayalım

İBB Sosyal Yardım Kartı Nedir ?

Sosyal yardım İstanbul kart ,İstanbul Büyükşehir Belediyesinin muhtaç durumda ki ailelerin gıda temizlik gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile başlatılmış bir yardım projesidir. Bu yardım İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler birimi tarafından yürütülmektedir.

İBB bu yardımı 2006 yılına kadar yardım kolileri şeklinde yapmaktaydı. 2006 yılında alınan bir kararla ibb gıda yardım kolilerinin yerini Alışveriş Kuponları aldı. Bu kuponlar sayesinde vatandaşlar kendi ihtiyaçlarını kendileri almaya başlamışlardı.

Bu kartlar üzerinden yardım alan vatandaşın adı ,soyadı ve T.C. kimlik numarası yazmaktaydı. Bu bilgiler sayesinde kartın başkaları tarafından suistimal edilmesinin önüne geçilmeye çalışıldı.

2014 yılında yapılan son değişiklikle vatandaşlardan yardım kuponu denen bu kartlar geri alınmış yerlerine ” Sosyal yardım İstanbul Kart “denilen bir kart verilmiştir. Bu kart ile vatandaşın İBB sosyal yardım kartlarına uzaktan kontör yatırılmaya başlanmıştı. Ayrıca üzerinde vatandaşın T.C. kimlik numarasının bulunması güvenlik açısından zafiyetler doğuruyordu.

Şuan da İstanbul da Sosyal Destek İstanbul Kart yardımından faydalanan aile sayısının 176 bin olduğu beyan ediliyor belediye tarafından.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Ve Nereye Yapılır ?

İBB sosyal yardım kartından faydalanmak isteyen vatandaşlar Edirnekapı, Üsküdar (Selimiye) ve Büyükçekmece’deki (iletişim noktası) Sosyal Yardım Birimine veya 444 00 93 telefon numarası üzerinden başvuru yapabilirler.

Adres ve telefonla bilgi almak isteyen vatandaşlar için de ulaşım ve iletişim numaraları şu şekilde:

İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı
Bahriye Üçok Mahallesi Mimar Basri Mete Sk. (Airport AVM Arkası)
Bakırköy / İstanbul
Tel: 444 00 93 – Fax: 0212 588 36 00

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir ?

İBB alışveriş kartı yardımı alabilmek için bazı şartları taşımak gerekiyor. Bunlardan bazıları şöyle:

 • Herhangi bir kurumdan düzenli maaş almayanlara
 • Çalışmanıza engel sağlık sorunları bulunanlara.
 • Eşi vefat etmiş bayanlara
 • Ailesi kalabalık olup çalışmakta zorluk çekenlere
 • Mal varlığı olmayanlara verilmektedir.

Yapılan başvurular değerlendirildikten sonra uygun görülen ailelere ibb yardım çeki verilmektedir. Başvuruların yoğunluğuna göre yardımın bağlanma süresi değişmektedir.

Peki İBB başvuru sonuçları nasıl belli olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu kabul edilen vatandaşlara kartları posta yoluyla yada elden teslim etmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Geçerlidir ?

İBB yardım kartı her yerde geçmemektedir. İBB bazı marketlerle protokol imzalamaktadır. Her yerde geçmiyor dediğimize bakmayın 39 mağaza ve neredeyse bütün mağazalar zincirleri ile anlaşması bulunmaktadır. Şok market yardım kartının geçtiği mağazalardan biri örneğin.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadardır ?

İBB Sosyal yardım kartı limiti ne kadardır sorusunun net bir cevabı yok aslında. Çünkü limit ailenin muhtaçlık durumuna göre değişmektedir. Bu 50-100-150 TL olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

Ne kadar yardım alacağınız belediye yetkililerin muhtaçlık durumunuzu tespitine göre şekillenecektir. Genel de kart size ilk teslim edildiğinde içerisinde 200 TL hazır bakiye bulunduğu bilinmektedir. İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadardır öğrendikten sonra şimdi de kapatılan kartlar ne zaman açılacak beraber bakalım.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak ?

İBB yardım kartları aralık ayında yapılan denetimlerden sonra kapatılmış ve 15-20 Mart tarihleri arasında tekrar kullanılma açılmıştır. Kapalı olduğu süre zarfındaki bakiyeler de kartlara yüklenmiştir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulama nasıl yapılır çok sık sorulan soruların başında gelmektedir. Üzülerek söylemek gerekir ki İBB sosyal yardım kartı bakiye sorgulama işleminin kısa yolu bulunmuyor. Bunu ya alışveriş yaptığınız markete yada 444 00 93’ü arayarak yapabilirsiniz.

Tabi İstanbul Büyükşehir Belediyesinin tek yardımı bu değil. İBB yardım çeki , İBB eşya yardımı gibi bir çok kalemde yardımları bulunmaktadır. Edirnekapı sosyal yardım biriminin yardımları ve İBB yardım çeki nasıl alınır adlı yazılarımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

35 Yorum

 1. Başvuru sırasına mi göre yükleniyor acaba benim karta hala yüklenmedi limitler aynı mi acaba

  1. Ben bu gun yaptim alisveris 500 tl yatmis acaba iki aylikmi yatti yoksa ayin 1nde tekrarmi yatacak bilgisi olan paylasabilirmi

   1. Bana 150 lira yatmış. Bir bayan geldi markete sorgulardı 830 lira yattığını söyledi kasiyer. Neye gore belirleniyor bilemiyorum. Herkesin aynı süre kapalı değil miydi kartları.

 2. Merhaba bana msj geldi kartınıza yükleme yapıldı kullanabilirsiniz diye marketlerde anlaşma sağlanmış mıdır gidip kullanabilir miyim acaba

  1. Banada geldi msj şimdi inş fazla yatmıştır kullanabilirsiniz o msj gelince kullanılıyor yükleme yapılmış

 3. Kartlar incelemeye alınmış marketler 3 ay boyunca kartlara kapatılmış öyle dediler yani herkesin ki onaylanırsa Mart ayında kullanılmaya baslanicakmis zaten ben gecen ay kullandım ilk defa başkada kullanamadim

  1. Bu ay için bi bilginiz varmı ne zaman açılacak hangi marketler de kullanacağız

 4. Başvuralı 6 ayı geçti gelip kontrol edicekler denildi fakat gelen giden yok kronik rahatsızlığım mevcut kirada ve iki çocuk sahibiyim çoçuğumun sağlık sorunları dahi var ama kontrole dahi götürücek gücüm yok aradığımda aldığım cevap hep aynı sizin eve kontrole gelicekler lütfen evde bulunun

 5. Merhaba ben genel yardim başvurusunda bulundum ama onaylandi dediler evraklarımı teslim ettim onaylandi dendi 4 ay olcak hala ses yok nasıl ilerliyo

 6. Güncelleme yapiliyomus tekrar basvuru yaptim ben eve gelip bakicaklarmis denetim yapiliyo 153u arayip sorun

  1. benimki de güncelleme dendi dün markete gittim 100 tl var içinde dediler isterseniz bir kontrol ettirin kartınızı ger çe her gün her gün markete gidip sormak insanı rencide ediyor eskisi gibi mesaj gelse kartınızı kullanabilirsiniz diye inşallah herkesin yatar ama benimde araştırılmam bu ay olucakmış yinede 100 tl yatmış

   1. Benimde kapatılmış içinde kalanı geri kullanabilirmiyim hiç bilmiyorum zaten ilk 1 ay oldu alalı kullanali market yılbaşı için kapatıldı daha sonra kullanırsınız ama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu