Belediye YardımlarıYardım Haberleri

İBB Kreş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Kreş Başvurusu hakkında merak ettiğiniz detayları haberimizin devamında öğrenebilirsiniz

İBB kreş başvurusu çalışan anneler tarafından sıklıkla merak edilmektedir. 0-6 yaş grubuna dahil çocuğu olan aileler tarafından ilgi gören kreş başvurusu nasıl gerçekleşir? Kreş yardım ücreti ne kadar? Kimler başvurabilir? Detayları içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

İBB Kreş Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

IBB Kres Basvurusu Nasil Yapilir
Emotion emoticons used by a psychologist during a therapy session with a child with an autism spectrum disorder.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tüm çocukların eşit olmasını sağlamak ve ailelerin gönül rahatlığı ile çalışmasını kolaylaştırmak amacıyla kreş yardımında bulunmaktadır. Okul öncesi eğitimi kapsayan bu yardım ile il sınırında yaşayan ve yaş kriteri uyan çocuğa sahip aileler başvuru yapabilmektedir. İstanbul’da yaşayan çocukları eşitleme amacı güden büyükşehir belediyesi, her geçen gün artan kreş sayısı ile çocukların kusursuz eğitim almasını hedeflemektedir.

İBB Kreş Yardımı Kaç Çocuğa Verilir?

Bir hanede 3-6 yaş aralığında olan tüm çocuklar İBB kreş yardımından faydalanabilir.

İBB Kreş Yardımı Puantaj Sistemi Nedir?

Ailenin aylık geliri, sosyal ve ekonomik durumları, anne babanın boşamış ya da vefat etme durumu puantaj sisteminin gösterir.

İBB Kreş Başvuru Tarihleri

İBB kreş başvuru tarihleri belediye web sitesinde güncel olarak paylaşılmaktadır. Yeni dönem kayıt zamanlarında güncel takibi buradan yapabilirsiniz.

İBB’nin Açtığı Kreşler Nerede?

İstanbul il içinde İBB tarafından açılan kreş sayısı 32’ye yükselmiştir. Çeşitli ilçelerde faaliyet gösteren kreşlerin listesine web adresinden ulaşmak mümkün. İBB kreş adresleri için linki ziyaret edebilirsiniz.

Yuvamız İstanbul Nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yuvamız İstanbul projesi, il sınırlarında yaşayan tüm çocukların eşit düzeyde eğitim almasını amaçlamaktadır. İBB tarafından geliştirilen bu proje kapsamında pek çok çocuk eğitim hayatına devam edebilmektedir. Çalışan annelerin istihdamının artması ile birlikte kreş ihtiyacı da artış göstermektedir.

İBB Kreş Yardımı Nedir?

İBB tarafından gerçekleştirilen kreş yardımı, il sınırında ikamet etmekte olan çocukların okul öncesi eğitim almasını amaçlamaktadır. Çocukların ve ailelerin ihtiyaçları ön planda tutularak gerçekleştirilen bu projede fırsat eşitçiliği sağlanmaktadır. İstanbul’un tüm ilçe ve mahallelerinde bu proje destelenmektedir.

İBB Kreş Başvurusu

İstanbul il kapsamında yaşayan 36-72 aylık çocukların eğitimini ön planda tutan proje kapsamında pek çok aile gönlü rahat bir şekilde işe gitmektedir. Proje detayları belirli zaman periyotlarında buradan verilmektedir. İBB kreş başvurusu da belirlenen tarihler aralığında yapılmaktadır.

İBB Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB kreş yardımı başvurusu için öncelikle yukarıdaki link takip edilmelidir. Elektronik ortamda başvuruların toparlanmasının ardından bizzat müracaat listesine geçilir ve kontenjan sayısına göre başvurular kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra ALO 153 ve 0212 153 00 00 numarası da aranarak başvuru gerçekleştirilebilir.

İBB Kreş Yardımından Kimler Yararlanabilir?

İBB kreş başvurusunu 36-72 aylık çocuğu olan ve İstanbul ilinde ikamet eden vatandaşlar gerçekleştirebilir. Ancak aşırı yoğunluk olması nedeni ile kontenjan sınırını geçmemek adına belli bir puan sistemi geliştirilmiştir. Öncelikle maddi sıkıntılar çeken bireylere öncelik verilmektedir. Ailelerin geliri ve sosyal imkanları da göz önünde bulundurularak öncelik verilmektedir. İBB Kreş başvuru şartlarını karşılayan her vatandaş İBB kreş başvurusunu gerçekleştirebilir.

İBB Kreş Yaş Sınırı

İBB kreş yardımı esnasında elektronik form yaş sınırı otomatik bir şekilde verilmektedir. Her dönem 36-72 aylık çocuklar İBB kreş yardımından faydalanabilir. Yaş sınırı uygun olmayan çocuklar ise gelecek yıllarda kreş yardımına başvuru yapabilir. İBB kreş yardımı başvuru şartlarını taşıyan herkese yapılır. Ancak şunu da belirtmek gerek ki hanede birden fazla çocuk varsa her çocuk için ayrı ayrı başvuruda  bulunmak gerekir.

İBB Kreş Başvurusu Kesin Kayıt İçin İstenen Belgeler

İBB kreş başvurusu kesin kayıt için istenen belgeler arasında aşağıdaki evraklar yer almaktadır;

  • Çocuk ve anne babanın T.C kimlik kartı
  • İkametgah belgesi
  • Çocuğa ait 4 tane vesikalık fotoğraf
  • Çocuğa ait aşı kartı
  • Kayıt tarihinden önce gaita, idrar ve boğaz kültür tahlilleri
  • Anne baba ayrı ise çocuğun velayetnamesi
  • Maaş bordrosu, hizmet dökümü gibi belgeler
  • Aile içinde şehit ve gazi varsa belge
  • İstenebilecek ekstra belgeler

İBB Kreş Çalışma Saatleri

İBB Kreş Çalışma Saatleri
İBB Kreş Çalışma Saatleri

İBB kreşleri yıl içinde 11 ay çalışma göstermektedir. Aynı şekilde tam gün olacak şekilde çalışma göstermektedir. Yarım gün ya da saatlik hizmet bulunmamaktadır çünkü bu şekilde yeterli verim alınmaz. Hafta içi her gün 07.30-17.00 saatleri arasında çalışma gösterirler. Fakat çalışma şartları nedeni ile akşam 19:00’a kadar çalışma gösterirler.

İBB Kreş Ücretli mi?

İBB kreşleri ücretli ve ücretsiz olmak üzere puantaj sistemine göre belirlenmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=SFiJZ77eRuI

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu