Belediye YardımlarıGüncel KonularYardım Haberleri

İBB Halk Süt Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB hallk süt yardımı nasıl yapılır? Kimler başvuru yapabilir gibi merak ettiğiniz konuların ayrıntısı burada.

İBB Halk süt yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kimler halk süt yardım başvurusuna başvuru yapabilir? İBB halk süt yardım başvuru şartları nelerdir? Merak ettiğiniz tüm detaylar yazımızın devamında yer alıyor.

İBB Halk Süt Yardım Başvurusu Nedir?

İBB halk süt yardım başvurusu 2019 yılının Ekim ayında İBB başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından başlatılmıştır. Maddi imkansızlıklar çeken, hatta asgari ihtiyaçlarını bile karşılamakta güçlük çeken yoksul ailelerin çocuğuna sağlanan bir yardımdır. Yetişme çağındaki çocukların gelişiminden geri kalmaması için süt içme olanağı sağlanmaktadır.

Çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerini takip etmek adına 2023 yılına kadar devam edecek olan bu kampanya her ay binlerce ailenin yüzünü güldürmektedir. Proje kapsamında yardıma muhtaç ailelere UHD sütler dağıtılmaktadır. UHD sütler bebek ve çocukların gelişimini desteklemek adına tüm vitamin ve mineralleri bulundurmaktadır. Uzun ömürlü olan bu sütler hiçbir şekilde katkı maddesi barındırmamaktadır.

İBB Online Süt Yardımı Başvurusu

İstanbul il sınırında oturan, 3-6 yaş aralığında en az 1 çocuğu olan aileler, muhtaç aileler başvurularını İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne direkt olarak başvuru yapabilir. Belediyeye bağlı olan sosyal hizmetler müdürlüklerine giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda online olarak başvuruda bulunmak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkini ziyaret edebilirsiniz.

ALO 153 Hattını arayarak da başvuru gerçekleştirmek mümkündür. Şuan için e-devlet üzerinden başvuru gerçekleştiremeyeceğinizi de belirtmek isteriz. Fakat e-devlet üzerinden bebek bezi ve bebek maması yardımına başvurmak mümkündür.

İBB Halk Süt Yardım Başvurusu

İBB halk süt yardımı Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından dağıtılmaktadır. İnternet ortamından ya da ALO 153 hattından da başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Direk kuruma giderek de başvuru gerçekleştirmek mümkündür. Aynı zamanda SEDEP üzerinden başvuru gerçekleştirecek olan bireyler https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkinden bu işlemi gerçekleştirebilir.

IBB Sut Yardimi Sorgulama

İBB Süt Yardımı Sorgulama

İBB süt yardım başvurusu yapan vatandaşlara İBB süt yardımı sorgulama işlemini gerçekleştirebilmeleri için güvenlik kodu verilmektedir. İBB resmi web sitesi üzerinden bu güvenlik kodu ile sorgulama yapılabilir. Aynı zamanda ALO 153 numarası üstünden de başvuru sonucunu sorgulamak mümkündür.

İstanbul Halk Süt Başvuru Şartları

Muhtaçlık sınırı altında geliri olan bireyler halk süt yardımına başvuru yapabilir. Ancak bunun dışında belirlenen şartlar aşağıdaki gibidir;

 • 3-6 yaş aralığında çocuk sahibi olmak
 • Muhtaç olmak
 • Belediyenin diğer sosyal yardımlarından faydalanıyor olmak
 • İstanbul il sınırlarında ikamet ediyor olmak

Yukarıda belirlenen şartları karşılayan aileler İBB halk süt yardımı başvurusunu gerçekleştirebilir.

Henüz belediye sosyal yardımlaşma vakfına başvuru kaydınız yoksa ilk önce bu kaydı tamamlamanız gerekir.

İBB Halk Süt Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler
İBB Halk Süt Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İBB Halk Süt Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İBB halk süt yardım başvurusu değerlendirilirken öncelikle bazı belgeleri hazırda bulundurmak gerekiyor. Bu belgeleri şöyle gösterebiliriz;

 • C kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Gelir belgesi
 • SGK tarafından alınmış geliri olmadığını gösteren belge
 • Aileye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Halk süt yardımından faydalanacak çocuğa ait kimlik fotokopisi
 • Kirada oturan vatandaşlarda kira sözleşmesi

İBB Halk Süt Yardım Başvuru Formu Doldur

İBB halk süt yardımına başvuru yapmak isteyen vatandaşların kesinlikle başvuru formunu doldurmaları gerekir. Bu formda ailelerin gelirinin düşük olduğunu ispatlamak amacı ile çeşitli sorular sorulur. Yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşların formda yer alan bilgileri kesinlikle eksiksiz bir şekilde doldurması gerekir.

İBB Halk Süt Gelmedi Neden?

Halk sütler, belediye çalışanları tarafından yardıma muhtaç ailelere dağıtılır. 15 günde bir ya da 30 günde bir 1 tane süt alınabilir. Kaza, hastalık ve afet durumlarında gecikmeler yaşanabilir. Halk süt yardım başvurusu onayından 30 gün sonrasında hala süt gelmediyse ALO 153 telefon numarasını arayarak bilgi edinebilirsiniz.

İBB Halk Süt Her Ay mı Veriliyor?

Başvurusu kabul edilen ebeveynlere halk süt her ay veriliyor. Çocuk 6 yaşını doldurduktan sonra ise süt yardımı kesiliyor. 3-6 yaş aralığında başka çocuğu olan aileler ise yardım almaya devam ediyor.

İBB Halk Süt Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

İBB halk süt yardımı çocuğun 6  yaşını doldurması itibari ile kesiliyor. Aynı şekilde ailenin ikametgah adresi değiştiği zaman da yardım kesiliyor. İkametgah değişikliği olması halinde belediyeye mutlaka haber verilmesi gerekiyor. Ailenin muhtaçlığının ortadan kalkması veya çocuğun vefat etmesi durumunda da süt yardımı kesilir. Diğer yardımlarımızdan yararlanmak için YouTube Adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Slm hic bir gelirim yok sizden yardimlariniz bekliyorum halk sut yardım istiyorum saglik sorunmu var sizden yardımcı olursan sevinirim gercekten cok ihtiyacim var

  1. Merhabalar benim 3tane çocukları var bir daha 1yaşında süt yardım istiyorum

 2. Durumun iyi dgl 4cocugum var okul masraflarını ev masrafları yetişemiyoruz maddi sıkıntılar var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu