Belediye YardımlarıGüncel Konular

İBB Halk Ekmek Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Halk Ekmek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her geçen gün gıda fiyatlarına gelen zamlar nedeniyle, insanlar daha ucuza temel gıda malzemesi almanın yollarını arıyor. Bunlardan bir tanesi de sofraların olmazsa olmazı ekmek. 4 kişilik bir hanenin günlük 3 ekmek tükettiği düşünüldüğünde, daha fazla kişi sayısı olan hanelerde ekmek de ciddi bir gider kalemi olmaya hazırlanıyor. Bu nedenle de insanların İBB halk ekmek başvurusu konusundaki soruları da artmaya başladı.

İstanbul Büyükşehir aracılığı ile verilen İBB halk ekmekleri, fırın ve marketlerden daha uygun fiyata ekmek ihtiyacını karşılıyor. Yoksul vatandaşların yararlanabileceği bu uygulama konusunda pek çok soru işareti bulunuyor. Bunlardan en önemlisi de İBB Halk ekmek başvurusu nasıl yapılır oluyor. işte bu sorunun yanıtı.

İBB Halk Ekmek Başvurusu

İBB halk ekmek başvurusu ikametgahın bulunduğu yerdeki belediyelerden ya da Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlükleri’nden yapılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de bunlardan bir tanesi. Burada bulunan sosyal yardım formlarını doldurulması ile birlikte başvuru sağlanmış oluyor. Ancak bu başvuru öncesinde, halk ekmek almak isteyen kişilerin İstanbul kart sahibi olmaları isteniyor. Belediyelere giden kişiler hem ekmek, hem de İBB halk ekmek başvurusunda bulunabiliyor. Bu desteğe, diğer devlet destekleri gibi e devlet üzerinden başvuru sağlanamıyor.

Eğer başvuru öncesinde bu konu hakkında bilgi almak isterseniz ALO 153 hattı bu konudaki tüm soruları da yanıtlayabiliyor. Ancak bu numara üzerinden başvurur yapmak ya da sorgulamak mümkün olmuyor. Genellikle bu numara üzerinden İBB halk ekmek başvuru formuna yönelik bilgiler iletiliyor. Bu formda kişinin iletişim bilgileri, hanede yaşayan ve bakmakla yükümlü olduğu insan sayısı, aylık net geliri, hanedeki çalışan kişi sayısı gibi bilgiler soruluyor. Bu sayede devlet yoksul ve muhtaç ailelere yönelik daha fazla bilgi edinmiş oluyor.

Mobil Halk Ekmek Nedir

Mobil Halk Ekmek de aslında İBB Halk ekmek dağıtımına aracılık eden bir platformdur. Yani yardımsever vatandaşlar İBB halk ekmek alarak bu araçlar vasıtası ile yoksul ailelere ekmek dağıtılmasına vesile olabiliyor. Bu sayede her geçen gün biraz daha fazla muhtaç aileye ulaşılmış oluyor. İstanbul’un pek çok farklı noktasında bulunan mobil halk ekmek araçlarına doğrudan giderek ya da Belediyelere başvuru sağlayarak sizler de İBB Halk ekmek kampanyasına katılabilir ve yoksul ailelere ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz.

İBB Halk Ekmek Kimlere Veriliyor

İBB halk ekmek konusunda en sık sorulan bir diğer soru da bu uygulamadan kimlerin faydalanabileceği oluyor. İBB Halk ekmek uygulaması elbette yoksul ve muhtaç ailelere özel bir uygulama. Dolayısıyla bu uygulama için başvuru sağlayan yüzbinlerce hane içerisinden seçim yapılıyor. Bu seçim sırasında ise ailelerin ve kişilerin aşağıdaki gruplardan birinde yer alması gerekiyor;

 • Yoksulluk çeken asker yakınları,
 • Düzenli bir geliri ya da işi bulunmayan kimseler,
 • Eşi ölmüş ya da eşinden ayrılmış olan, geliri bulunmayan dul kadınlar,
 • Aylık hane gelirinin yoksulluk sınırının altında kalan aileler,
 • Yoksul şehit ya da gazi yakınları,
 • Afetten etkilenmiş yoksul kimseler,
 • Aylık hane geliri askeri ücretin 1/3’ünü aşamayanlar,

Bu kişiler ilgili noktalara giderek hem İstanbul kart, hem de İBB halk ekmek başvurusu yaparak bu yardımdan faydalanabileceklerdir.

İBB Halk Ekmek Başvurusu Sırasında Hangi Belgeler İsteniyor

İBB halk ekmek ve İstanbul kart başvurusunda bulunmak isteyenlerin yalnızca başvuru formunu doldurmaları yetmiyor. Devlet bu başvuru formu yanında kişiden bazı belgeler de talep ediyor. Bunlar ise şöyledir;

 • Engelli olduğunu beyan eden kişilerden engelli belgesi,
 • Hanedeki yaşayanlara ait vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • TC kimlik kartının aslı ve bir nüsha fotokopisi,
 • Resmi ikametgah belgesi,
 • Üzerine kayıtlı mal beyanı,
 • Muhtarlıklar aracılığı ile verilen fakirlik belgesi,
 • Hanede yaşayanlara ait gelir belgesi,
 • Kronik hastalığı olduğunu beyan edenler için tam teşekküllü devlet sağlık kuruluşlarından alınmış sağlık raporları,

Başvuruda bulunmak isteyenlerin tüm bu belgeleri edinmiş olması gerekmiyor. Kişinin özel durumuna göre istenen belge ve bilgiler değişiklik gösterebiliyor. Önemli olan kişinin beyan ettiği bilgilerin doğruluğu oluyor. aksi halde cezai yükümlülükler ile karşı karşıya kalabiliyor.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN BÜTÜN SOSYAL YARDIMLARI İÇİN YAZIMIZI OKUYUNUZ.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu