Belediye YardımlarıDiğer Yardımlar

İbb Askıda Fatura Başvurusu. Askıya Fatura Bırak !

İbb Askıda fatura başvurusu için merak ettiğiniz her türlü sorunun cevabını burada bulabilirsiniz.

İbb askıda fatura başvurusu nasıl yapılır ? İstanbul’da yaşayan vatandaşları kapsayan bu yardım  ve sorgulaması nereden yapılır ? İBB Askıda faturadan nasıl yararlanılır? Kimler İBB Askıda faturaya başvurabilir? Bu soruların cevapları ve daha fazlası yazımızda mevcuttur. Bu yazımızı baştan sona kadar okuduğunuz takdirde İBB Askıda Fatura başvurusu hakkında bütün bilgilere sahip olacaksınız.

İBB Askıda Fatura Başvurusu Nedir?

“Askıda Fatura” uygulaması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen bir projedir. Korona salgını zamanında başlayan,  maddi açıdan zorluk çeken, faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlara yöneliktir. İstanbul’da yaşayan vatandaşların faturalarının ödenmesine dayanan bir sosyal yardımlaşma uygulamasıdır. 

https://askidafatura.ibb.gov.tr adresinden erişilebilen sistemde faturasını ödemekte zorlandığını beyan eden vatandaşların su ve doğalgaz faturaları yardımseverler tarafından ödenmektedir. İBB Askıda Fatura elektrik başvurusu ile bu faturaları yatırmak mümkündür.

Askıda fatura, özellikle salgın sebebiyle gelirlerinde azalma olan, işsiz kalan vatandaşlara destek olmak amacıyla başlatılmıştır. Halen devam eden bir projedir. İBB bu yardımlara aracılık yapmaktadır. Yardımda bulunmak isteyen kişiler ihtiyaç sahibinin faturasını direkt ilgili kuruma ödemektedir. İBB askıda faturaya başvurusu ile bugüne kadar 195.115 faturaya toplam 26.649.622 TL ödenmiştir.

istockphoto 1331965101 170667a

İBB Askıda Fatura Başvurusu Kimleri Kapsar?

Bu temel sorumuza cevap verdikten sonra şimdi de kimlere verildiğine bakalım. Bu sistemde İBB tarafından sosyal yardım başvurusu onaylanmış kişiler fatura bırakabiliyor. Öncesinde sosyal yardım talebinde bulunmamış ve hane içi kişi başı geliri maksimum 940 TL ve altı olan kişiler https://sosinc.ibb.gov.tr adresinden başvuru yapabiliyorlar. 

Yapılan başvurulardan sonra İBB sosyal yardım ekipleri başvuranlar hakkında inceleme başlatıp hızlı bir şekilde sonlandırıyorlar. Askıya fatura ekleme işlemi için faturanın yardım talebinde bulunmuş kişi üzerine olması gerekmektedir. İBB Askıda Fatura başvurusu yaparken buna dikkat etmelisiniz. Aksi halde İBB askıda fatura bırak başvurusu kabul edilmeyecektir. 

Hangi Faturalar Ödenebiliyor ?

İBB Askıda Fatura başvurusu sadece iki faturayı kapsamaktadır. Buna göre sadece İGDAŞ ve İSKİ faturalarını bırakabiliyorsunuz. Bu durumda sadece doğalgaz ve su faturaları bu kapsam içindedir. Elektrik faturasını bu şekilde ödemeniz mümkün değildir.

Hangi Faturalar Ödenebiliyor
Hangi Faturalar Ödenebiliyor

İBB Askıda Fatura Nasıl Ödenir ?

 İBB askıda faturaya başvurusu  internet üzerinden yapılmaktadır. Askıya bırakılmış faturalara yardım edebilmek için askidafatura.ibb.gov.tr adresine girdikten sonra “Askıdan fatura alın” sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Bu sekmeden istediğiniz tutarda faturayı seçip kartınızla ödeyebilirsiniz. 200 TL’den fazla tutarlı faturalar için kısmi ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca İBB askıda fatura başvuru formu yoktur. Bütün işlemler buradan yapılmaktadır.

Aşağıdaki videomuzda  İBB askıda faturaya başvurusu  konusunu detaylı anlattık. Bu videoyu izleyerek sizler de faturanızı ödetebilirsiniz. Aynı şekilde  başkasının faturasını ödeyebilirsiniz.

İBB Askıda Fatura Başvuru Formu?

Askıda fatura uygulamasında doldurmanız gereken bir form yoktur. Bütün işlemler https://askidafatura.ibb.gov.tr adresinden yapılmaktadır. Burada 3 seçenek vardır. Bu üç seçenek şöyledir;

1- İlk seçenek başkalarının faturasını ödemek için kullanabileceğiniz ”askıdan fatura alın” sekmesidir. Bu sekme ile yardıma ihtiyacı olan kişilerin faturalarını ödersiniz.

2- İkinci sekmede ”askıya fatura bırakın” sekmesidir. Bu sekmede ise sizler kendi faturanızı buraya kaydederek başkasına ödetebilrsiniz.

3- Son sekme ise ”askıdaki Faturanızı Sorgulayın” sekmesidir. Bu sekmede ise bırakmış olduğunuz faturanızın ödenip ödenmediğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca faturanızın ne durumda olduğunu görebilirsiniz.

Askıya Fatura Bırakamıyorum
Askıya Fatura Bırakamıyorum

Askıya Fatura Bırakamıyorum

İBB askıda fatura ödemesi nasıl yapılır diye soran vatandaşlarımız var. Bir çok vatandaşımız ise bu sistemi kullanamamıştır. İBB askıda faturaya başvurusu için sisteme girip işlem yapmak istediğinizde uyarı ile karşılaşıyorsanız sebebi şöyle sıralanabilir:

1- İstanbul dışında ikamet ediyorsanız : Bu durumda İbb askıda fatura başvurusu yapamazsınız
2- Fatura sizin adınıza değilse:  Bu durumda da başvurunuz kabul edilmez. Faturanızı kendi adınıza almanız lazım
3- Daha önce ibb den yardım almadınız: Maalesef sistem sadece İBB’den yardım alanları kapsamaktadır. 

Daha önce İBB’den hiç yardım almadıysanız bu sistemden yararlanamıyorsunuz. Bunun için öncelikle İBB’nin sosyal desteklerine başvurun. Bu başvurularla ilgili sitemizde bir çok yazı mevcuttur. Örneğin burayı tıklayarak destekleri öğrenebilirsiniz.

Aslında bir süre öncesine kadar İstanbul’da oturan bütün vatandaşlarımız bu sistemden yararlanabilmekteydi. İBB’den daha önce yardım almanız şart değildi. Ancak sonrasında yapılan değişiklikle sadece kaydı olanlara yardım verilmektedir.

Bu konuda İbb’nin açıklaması ise şu şekildedir: 

Değerli Hemşehrimiz,

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak salgın sürecinde ortaya çıkan ekonomik zorluklar ve geçim sıkıntısı nedeniyle 1 milyondan fazla ailemiz sosyal yardım almak için belediyemize başvurdu. Sosyal yardım incelemesinde İBB olarak vatandaş beyanını doğru kabul ederek yardımlara başladık. Ne yazık ki Mayıs ayında olağanüstü toplanan İBB Meclisi’nde AK Parti ve MHP Grubu’nun oyları ile vatandaş beyanı yeterli görülmedi, belediyemizin evlerde tespit yapması kararı alındı. Bu sebeple üzülerek belirtmek isteriz ki, bugünden itibaren sosyal yardım talebi alamayacak, mevcut müracaatları tespite başlayacağız.

İSKİ ve İGDAŞ faturaları için düzenlediğimiz ‘Askıda Fatura’ dayanışması ise devam edecek. Sosyal yardım formu sadece ‘Askıda Fatura’ dayanışması için doldurulacaktır.
ekrem imamoglu signature

İbb Askıda Fatura Sorgulama

İbb askıda batura başvurusu sonucu ile faturanızın ne durumda olduğunu öğrenmek için burayı tıklayınız. Bu link yolu ile askıda faturanızı takip etmeniz mümkün. İBB Askıda fatura sorgulama işlemi de bu şekilde kolaylıkla yapılabilir. Ayrıca Alo 153’ten de bilgi almanız mümkündür.

Değerli arkadaşlar İBB’nin askıda fatura uygulamasının dışında vatandaşlarımıza sunduğu diğer yardım ve destekler için burayı tıklayınız.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Ben faturayı askıya koyamıyorum hep hata veriyor birkere koydum ödenmedi fatura tariği geçiyordu bulup buluşturdum kendim ödedim aksi taktirde cezasını ödeyecektim yüz kişi bıraksa sadece bir kacınkini ödüyorlar bunun dışında kimse ödemez tekrar sen ödersin biraz önce bilgilerimi girdim bilgilerinizi konturöl edin diyor yani anlıyacağınız buda yalan oldu

  2. merhaba askiya fatura biraktim egerki bu fatura faturanin kesim tarihine kadar odenmesse ne olcak ozamanda uzerine gecikme faizi koncak degilmi bu sefer 2.fatura cikacak ya odenmesse biz son kesim tarihine kadar odeme yapilmassa bizmi oducez cunki 2 tn fatura olcak belkide bole bole biri eder diye beklersek mebla cogalcak bunun icin bilgi almak istiyorum ilgili kisi ve kisilere arz ederim tsk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu