Faydalı Bilgiler

İBB Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Anne Kart Başvurusu hakkında tüm merak edilenler içeriğimizin devamında

İBB Anne Kart İstanbul Kart internet sitesi üzerinden yapılan bir işlemdir. Başvuru,  son derece kolay birkaç  adımla tamamlanabilir. Anne Kart, Ekrem İmamoğlu’nun belediye başkanı  seçilmeden önce kafasında planladığı bir hizmettir. İBB Anne Kart başvurusu yapan ve başvurusu  onaylanmış olan kişiler kadınlar, belediye otobüslerine para ödemeden binebilir. Anne Kart ile kadınların sosyal  yaşamda daha sık yer almaları daha kolay  bir hale gelmiştir. Ayrıca çocuklarıyla bir yere gitmek istediklerinde  maddi açıdan zorluk yaşamazlar.

Ödeme  öncesi otobüsleri kullanacakları için bütçelerini daha  kontrollü bir şekilde kullanma  imkanı olur. İBB Anne Kart almak isteyenlerin bazı  koşulları sağlaması gerekir. Bu  koşullardan biri annenin 0-4 yaş arası çocuğu bulunmasıdır. Başvurular internet üzerinden  online olarak yapılır. İstanbul’un farklı yerlerinde bulunan 39 farklı İstanbulkart noktasından da başvuru yapma fırsatı bulabilirsiniz.

İBB Anne Kart Nedir
İBB Anne Kart Nedir

İBB Anne Kart Nedir?

İBB’nin bu hizmeti vermesinin amacı annelerin sosyal  yaşamda daha  yaşamda aktif olarak yer almasını sağlamaktır. Aynı zamanda  hareketlilik için özel araç kullanım sıklığını asgari  seviyeye indirmekte amaçlanır. Anne Kart yalnızca Türk vatandaşlarına verilir. 0-4 yaş arası çocuğu olması zorunluluğu  vardır.

Anne Kart içerisinde 150 kullanım hakkı  mevcuttur. İstanbul’da şu an bu kartı  kullanmayı tercih eden 1 milyon 160 bin anne vardır. Anne Kart  birçok değişik maksatla da kullanılabilir. İçerisine yükleme yapıldığı  zaman Anne Kart, BELTUR, bisiklet gibi hizmetlerden  faydalanabilirsiniz. Ayrıca Sosyal Tesisler, İSPARK gibi  yerlere de bu kartla gitmeniz mümkündür.

Kimler Anne Kart Alabilir?

Anne Kart  alma hakkı olan kişiler, 0-4 yaş arası çocuğu  bulunan annelerdir. Annelere, başvuru yapmaları durumunda içerisinde 150 biniş hakkının olduğu bir kart verilir. Bu şekilde anneler bu biniş haklarını kullanıp şehir içi seyahatlerini  yapabilirler.

Anne Kart  almayı düşünenlerin İstanbulkart internet sitesi üzerinden başvuru işlemlerini  eksiksiz bir şekilde yapması gerekir. Başvuru  esnasında kimlik numarası, ad-soyad, telefon numarası gibi  güncel bilgiler talep edilir. Bu bilgileri  girdikten sonra başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz. Anne Kart’ı İstanbulkart sistemine  ekleyerek bakiye yükleme, sorgulama gibi  diğer işlemleri de İstanbulkart internet sitesinden  gerçekleştirebilirsiniz.

Anne Kart Başvuru Şartları

İBB Anne Kart başvuru şartları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Belediye tarafından  sunulan koşullara göre Anne Kart almak isteyen annelerin 0-4 yaş arası çocuğun olması gerekir. Anne Kart başvurusu yapmış olanların İstanbulkart internet sitesi üzerinden istenilen bilgileri de doldurması  gerekecektir. Bilgilerde eksik veya bir hata olmadığına dikkat edilmesi son derece dönemlidir.

Anne Kart başvurusu  yapmayı düşünen anneler internet üzerinden çok kolay bir şekilde başvuru işlemlerini yapabilirler. Bu şekilde hemen Anne Kart kullanımına başlamak mümkündür. Anneler bu kartı  aldıktan sonra şehrin her noktasına  kolay bir şekilde ulaşabilir. Anne Kart başvurusu  daha çok sık seyahat eden kadınlar tarafından  yapılır. Bu kartı kullanmak hem maddi  olarak hem de kullanım kolaylığı  bakımından avantaj  sunar. Kartın kullanım alanının  son derece geniş olması da annelerin daha  ayrıcalıklı bir hale gelmesine yardımcı olur.

İBB Anne Kart Nasıl Alınır?

İBB anne kart almak isteyenler “istanbulkart.istanbul/anne-kart” adresi üzerinden başvuru  yapabilirler. Anne Kart  sahibi olmak isteyenler bu adreste istenen bilgileri  doldurduktan sonra işlemleri tamamlayabilir.

Başvuru  yapılmasının ardından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inceleme yapılır. Başvurusu uygun olan adaylar, Anne Kart  kullanımı için hak kazanır. Kartın  içine bakiye yüklenerek de  kullanmak mümkündür. İBB Sosyal Tesisler ve İ-Taksi gibi farklı uygulamalar için de Anne Kart  tercih edilebilir.

Anne Kart  almak istiyorsanız başvuru sırasında  talep edilen bütün bilgileri  doğru doğru bir şekilde vermek gerekir. Bilgilerin yanlış veya eksik olması halinde başvuru kabul edilmez. Başvuru  yapıldıktan sonra kartınız olmadan mobil uygulama üzerinden karekodla otobüse binme hakkı bulabilirsiniz.

Anne Kart,  kişisel bir karttır. Bu  sebeple başkasına kullandırılması  söz konusu değildir. Kartını başkasına  verenler hakkında yasal işlem yapılır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kartın  zarar görmemesi ve kırılmasıdır. Kırılan kartlar, validatörler tarafından  dokunamayacağı için sorun olabilir. Kartın zarar görmesini    özlediğiniz zaman  böyle durumlarla karşılaşmazsınız.

İBB Anne Kart Başvurusu

İBB Anne Kart başvurusu yapmak için istanbulkart.istanbul/anne-kart  sistemine giriş yapmak gerekir. Bu adrese bilgisayar veya akıllı telefonların tarayıcısından gelebilirsiniz. Google’a İstanbul Anne Kart Başvuru  yazdıktan sonra da siteye giriş yapabilirsiniz.

Giriş için telefon numarası  girmek yeterli olacaktır. Ayrı bir şifre oluşturulması  gibi şeylere gerek yoktur. İstanbul Kart sistemine her girişinizde telefonunuza kod  gelir. Bu kodu  söz konusu olan alana yazdıktan sonra sisteme ulaşabilirsiniz. İstanbul Kart adresine girdikten sonra bilgilendirme  metnini okumanız önemlidir. Bu metin okunmasının ardından “Şimdi Başvur” yazan yere  basılmalıdır.

İBB Anne Kart Nerelerde Geçerli?

İBB Anne Kart’ın geçerli sayıldığı yerler; belediye  otobüsü, BELTUR, BNB yani bisiklet  şeklinde sıralanabilir. Ayrıca Sosyal Tesisler ve İspark’ta da Anne Kart  kullanabilirsiniz. İsper Migros, Hamidiye  güzergahları da Anne Kart’ın  kullanımının mevcut olduğu yerlerdir. Günümüzde hayat şartları göz önüne alındığında insanlar sunulan ücretsiz imkanlardan yararlanmak için birçok araştırma yapar. İstanbul’da  anneler için sağlanan bu hizmet birçok kadını mutlu etmiştir. Maddi imkanlar yüzünden yol parası ödeyecek durumu olmayanlar, içinde birçok biniş hakkının olduğu bu kartla çocukları ile daha çok zaman geçirebilirler.

İBB Anne Kart ile İ-Taksi uygulamasından da  faydalanma imkanı bulabilirsiniz. Böylesine  geniş bir kullanıma sahip  olan bu kartı,  bütün annelerin yanında  taşımasında fayda vardır. Böylece  çocuklarını dışarı çıkardıkları zaman keyifli vakit geçebilir aynı zamanda toplu taşıma ve belediye  fırsatlarından da  yararlanabilirler.

İBB Anne Kart İçin Gerekli Belgeler

İBB Anne Kart için  ihtiyaç duyulan belgeler olmaz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, annenin başvuru  yapma esnasında  vermiş olduğu bilgilerden yararlanarak gerekli  incelemeleri yapar. Annenin  vermiş olduğu vermiş olduğu bilgilerden yola çıkarak 0-4 yaş arası çocuğun olup olmadığına dikkat edilir.

Bunun  haricinde  annenin İstanbul’da  yaşıyor olması şartı da vardır. Tüm  istekleri sağlayan kadınlar, Anne Kart  sahibi olabilir. Bugüne kadar bu  hizmetten 100 bine yakın anne  faydalanmıştır. İBB Anne Kart başvurusu için  gerek duyulan işlemler, internetten  basit bir şekilde yapılabilir. YouTube kanalımızı ziyaret ederek, İBB anne kart başvurusu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=fROQVPvNL0g

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu