Belediye Yardımları

Hilal Kart Nedir ? Hilal Kart Nasıl Alınır ?

Hilal Kart Nedir, Nasıl Alınır ?

Hayat şartlarının her geçen gün biraz daha zorlaşması ile birlikte belediyelerin verdiği sosyal yardımların sayısı da artıyor. Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, ülkenin dört bir yanında hizmet veren belediyeler, ihtiyaç sahibi ailelere ayni ve nakdi yardımlarda bulunmaya devam ediyor. Bu belediyeler arasına katılan Kütahya Belediyesi de sunduğu Hilal Kart uygulaması ile, ihtiyaç sahibi ailelerin elinden tutuyor. Peki nedir bu Hilal Kart ve ne işe yarar? İşte Hilal Kart uygulamasına dair merak edilen tüm ayrıntılar.

Öncelikle Hilal Kart nedir sorusuna yanıt aramak gerekirse, Hilal Kart şu anda yaklaşık 5632 kişinin faydalandığı bir sosyal destek uygulamasıdır. İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ve Kütahya sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşlar için uygulamaya sokulan Hilal Kart ile yapılan nakdi yardım, kişinin hanesinde bulunan kişi sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Hilal Kart Yardımı Ne Kadardır

Şu anda herhangi bir süre olmaksızın yürürlükte olan ve Kütahya Belediyesi tarafından sunulan Hilal Kart yardımı hakkındaki diğer önemli bir soru da yardımın ne kadar olduğuna ilişkin. Hanedeki kişi sayısı baz alınarak yardımın miktarının arttırıldığı bir sisteme sahip olan Hilal Kart uygulaması ile;

 • 1 kişilik yardım 150 TL,
 • 2 kişilik hane yardımı 190 TL,
 • 3 kişilik aileye 230 TL,
 • 4 kişilik aileye 270 TL,
 • 5 kişilik aileye 310 TL,
 • 6 kişilik aileye 350 TL,

Şeklinde maddi destek sağlanmaktadır. Bu kartın diğer sosyal destek kartlarından ayıran en önemli özellik ise mahalle esnaflarında da geçiyor olma özelliğidir. Yani Hilal Kart sahipleri, kartlarına yüklenen bu bakiyeleri, anlaşmalı mahalle esnaflarından, banka kartı gibi kullanabilecekler. Kıyafetten gıdaya kadar pek çok alanda kullanılabilecek olan bu kartlar, POS cihazının bulunduğu her noktada kullanılabilir.

Hilal Kart Başvurusu Nasıl Yapılır

Kütahya Belediyesi Hilal Kart Başvurusu için, belediyenin resmi web sitesi kullanılabilmektedir. Belediyenin bu başvuru için resmi web sitesinde bir link kolaylığı da mevcuttur. Dileyen vatandaşlar ise Kütahya Belediyesi’ni arayarak ya da doğrudan belediyeye giderek ilgili birimlere ön başvuru da gerçekleştirebilirler. Yoksulluk belgesi olan vatandaşlar yüz yüze görüşmede ya da Beyaz Masa aracılığı ile bu karta başvuru sağlayabilirlerken, durumu el vermeyen vatandaşlar ise yoksulluk durumunun telefondan araştırılmasını da talep edebiliyorlar. Bunun için aranacak numaralar ise ALO 153 ya da 0531 547 43 43 şeklindedir.

Hilal Kart Kimlere Verilir

Hilal kart kimlere verilir sorusu da bu anlamda en sık gelen sorular arasında yer alıyor. Hilal Kart da diğer tüm belediye destekleri gibi ihtiyaç sahibi vatandaşlara veriliyor. Belediyelerin ihtiyaç sahibi kıstası söz konusu olduğunda, bu karttan faydalanabilecek kişi ya da kişileri şöyle sıralamak mümkündür;

 • Eşi vefat etmiş ya da eşinden ayrılmış dul kadınlar,
 • Hanesinde öğrenim gören çocukları olan ve maddi geliri eğitim masraflarını karşılamaya yetmeyen ihtiyaç sahipleri,
 • Herhangi bir düzenli geliri bulunmayan engelli ve yaşlılar,
 • Sağlık durumu çalışmasına el vermeyen ihtiyaç sahipleri,
 • Hane geliri asgari ücretin 3/1’inin altında kalan kişi ya da kişiler,

Bu grupta yer alan kişi ya da kişiler Hilal Kart başvurusu yapabilirler. Başvuru sonucu belediye tarafından 1 ay içerisinde başvuru sahibine telefon yoluyla bildirilmektedir.

DİĞER BELEDİYELERİMİZİN VERDİĞİ SOSYAL YARDIMLAR İÇİN LÜTFEN BELEDİYELER KATEGORİSİNE TIKLAYINIZ.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Ben ebru yardima ihtiyacim var iki cocugum var biri ogrenci ben cocugumun ihtiyaclarini karsilayamiyorum esim cop toplayarak bizi bakmaya savasiyordu simdi onada yasak geldi ceza yaziyorlar fakirleri kimse dusunmuyo yardim istiyorum kabul edilmesini arz ederim tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu