Güncel Konular

Hidrokarbon nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

Hidrokarbon nedir ? Hidrokarbonların kullanım alanları nelerdir ? Aromatik hidrokarbonlar nedir ? Hidrokarbon ne işe yarar ? Alifatik hidrokarbon nedir ? Bu ve daha fazla sorunun cevabı haberimizde. Hazırsak başlayalım.

Hidrokarbon Nedir ? 

Hidrokarbon nedir ? Karbon ve hidrojen CxHy atomların birleşiminden oluşan bir kimyasal birleşimdir. Hidrokarbonlar çok çeşitlidir ve hayatımızın bir çok alanında aslında bizimle beraberdir. Kullanım alanları oldukça geniş olan ve endüstri de sıklıkla kullanılan bu bileşenin kullanım alanlarına beraber bakalım.

Hidrokarbonların Kullanım Alanları Nelerdir ? Hidrokarbon Ne İşe Yarar ?

Hidrokarbon ne olduğunu öğrendikten sonra şimdi de hidrokarbonların kullanım alanlarına bakalım. Hidrokarbonlar günlük hayatımızda araçlarda da kullanılmaktadır. Benzin motorin ve LPG bunlardandır. Peki sadece araçlarda mı kullanılıyor ? Tabi ki Hayır. Örneğin evlerde kullanılan tüp gaz, doğalgaz, kömür Fuel Oil gibi yakıtlarda hidrokarbon karışımıdır. Yine naftalin ve asetilen hidrokarbon karışımlarındandır.

Hidrokarbon Çeşitleri Nelerdir ?

Hidrokarbon çeşitleri bakımından alifatik, aromatik ve alisiklik olarak 3 gruba ayrılır. Peki aromatik karbonlar nelerdir ? Alifatik hidrokarbon nedir ?

Alifatik ve alisilik kendi aralarında doymuş ve doymamış olarak 2’ye ayrılırlar. Doymuş hidrokarbon, en çok hidrojeni alarak oluşur ve karbonlar birbirlerine tek elektron bağı ile bağlanırlar. Doymamış hidrokarbonlarda ise karbonlar birbirlerine iki ya da üç bağ ile bağlanmıştır. Doymuş hidrokarbonlar içlerinde bol miktarda hidrojen barındırırlar. Karbonlar birbirlerine elektron bağı ile bağlanmaktadır. Bu bak tek elektron bağı ile oluşmaktadır.

Türkiye de son günlerde sıklıkla aratılan bu kavrama yakından baktık. Özellikle Türkiye’nin doğu Akdeniz de yaptığı doğalgaz arama faaliyetleri ile beraber ülkenin gündemine oturdu. Son yapılan açıklamada Akdeniz de 320 milyar metreküp doğalgaz bulunduğu açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu açıklamasından sonra vatandaşlar bulunan bu hidrokarbonun ne olduğunu ne işe yaradığını ve hangi alanlarda kullanıldığını araştırmaya başladılar.

Erdoğan, “Ülkelerin ortaya koydukları vizyonların hayata geçebilmesi, enerji sektöründeki istikrarla orantılıdır. Dünyada son bir asırdır yaşanan hiç bir karmaşa, savaş, kaos, çatışma, çekişme yoktur ki gerisinde öyle veya böyle enerji hesabı yatmasın. Petrol ve doğalgaz sahalarının kontrolü ve güvenliği için yeri geldiğinde milyonlarca insanın canının hiçe sayıldığı vahşi bir düzen kurulmuştur. Bir damla petrolü, oluk oluk akan insan kanından daha değerli gören bu gayri insani düzen hala hükümranlığını sürdürmektedir.” diye konuşmuştu.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu