Güncel Konular

HGS İptal İşlemleri Nasıl Yapılır? HGS İptal Etme

HGS Nasıl İptal Edilir? HGS İnternetten Nasıl İptal Edilir? Hepsi ve Daha Fazlası Yazımızın Devamında.

HGS nasıl iptal edilir? sorusuna yanıt bulmak için detaylı bir yazı hazırladık. HGS iptal etme, HGS interntten iptal etme gibi soruları yazımızın devamında sizler için derledik. Kısa adı HGS olan Hızlı Geçiş Sistemi hakkında detaylı bilgiye sahip olacaksınız. HGS iptal işlemlerinden bahsetmeden önce dilerseniz HGS nedir ona bakalım.

HGS İptal İşlemi Nasıl Yapılır ? Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Nedir ?

HGS yani hızlı geçiş sistemi, ülkemizde ki ücretli geçişle sağlanan otoyol köprü gibi alanların kullanım ücretlerinin temassız olarak ödenmesini sağlayan bir ödeme sistemidir. Amaçlanan ise otoyol ve köprü gibi yoğun kullanılan yerlerde ödeme sırasında oluşacak kuyrukları önlemektir. Bu sayede hem araç sahiplerine hem de ödeme noktasında ki görevliler için büyük kolaylık sağlanmış olmaktadır.

Hızlı geçiş sistemini tanımladıktan ve kullanılmaya başladıktan sonra çeşitli sebeplerden dolayı HGS iptal işlemleri yapılabilmektedir. Aracın satılması bu sebeplerin başında gelmektedir. Peki Hızlı geçiş iptal ettirme nasıl yapılır şimdi de ona bakalım.

HGS İptal İşlemleri Nasıl Yapılır ?

HGS iptal işlemleri PTT merkez ve iş yerlerinden yapılabilmektedir. Size en yakın PTT şubesine giderek bu işlemlerinizi halledebilirsiniz. Fakat PTT şubesine gitmeden önce bilmeniz gereken bir kaç önemli nokta bulunmaktadır. Dilerseniz şimdi de onlara bakalım ve yapmanız gerekenleri anlatalım.

Öncelikle PTT şubesine giderek HGS iptal başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu forma iptal edilecek HGS numarasını ve araç plakasını yazmalısınız. Fakat daha önce alınmış bir cezanızın olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Daha sonra bu borç karşınıza yüksek bir miktarda geri gelebilir.

İptal işlemini yaparsanız kartınızda bulunan bütün bakiyeyi bir ay içerisinde PTT şubelerinden geri alabilirsiniz. Tabi kart ücreti hariç. Kart ücreti geri ödenmemektedir. Fakat eğer iptal işleminizi yeni bir araç aldığınızdan dolayı yapıyorsanız bu durumu doldurduğunuz formda belirtmeniz durumunda 30 gün beklemenize gerek kalmadan yeni Hızlı geçiş kartınıza aktarmanız mümkündür. Yani kullanıcıların aklında bulunan Hızlı geçiş iptal edilince içinde ki para ne olur sorusu bu şekilde cevap bulmaktadır.

Eğer kartınızı bir banka aracılığıyla temin ettiyseniz ve otomatik ödeme talimatı verdiyseniz bankanızı arayarak otomatik ödeme talimatınızı iptal edebilir ve içeride ki bakiyenizi 10 gün içerisinde geri alabilirsiniz. Son olarak bilmeniz gereken nokta ise kartınızı askıya alma işlemidir. Dilerseniz ” Plaka sıfırlama ” işlemi yaparak kartınız bir sonra ki araç için saklayabilir bu sayede kart ücretinizin yanmasının önüne geçebilirsiniz.

HGS iptal başvurusu işlemleri hakkında  bilmeniz gereken önemli noktalar bu kadar. HGS iptali, HGS iptal dilekçesi dışında başka bir yöntemle yapmanız mümkün değildir. HGS iptal etme Online işlemlerle mümkün değildir. E devlet üzerinden de iptal etmeniz yine mümkün değildir. Bizzat kendiniz PTT şubelerine gitmeniz gerekmektedir.

HGS Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır ? HGS Müşteri Hizmetleri Numarası

HGS müşteri hizmetleri numarası 0 850 460 60 60 ya da 444 1 788 arayarak da bilgi almanız mümkündür. HGS ceza bilgilerinize de http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz de e devlet üzerinden ceza bilgileriniz varsa sorgulayabilirsiniz. Hızlı geçiş iptal edilmezse sizden sonra aracı alan kişinin cezaları da sizlere yansıyabilir. Bu yüzden aracın devrini ve HGS iptalini en kısa zamanda yapmanız faydanıza olacaktır.

HGS Nereden Ve Nasıl Yüklenir ?

HGS kartınızı PTT şubelerinden. bankalardan ve karayolları giriş çıkış noktalarından temin etmeniz ve yardım almanız  mümkün. Eğer araç size ait ise ruhsat ve kimlik belgeniz yeterli olacaktır. Eğer araç ticari bir maksatla kullanılıyorsa aracın ruhsat ve temsil belgesinin bulunması gerekiyor. Eğer araç kiralık ise bu durumda ruhsat ve kira sözleşmesinin yanınızda bulunması gerekmektedir.

HGS Cezası Nereden Ödenir ?

HGS cezalarını PTT şubeleri aracılığı ile ödeyebilirsiniz.

PTT’ye Gitmeden HGS İptali Yapılabilir Mi ?

PTT’ye gitmeden HGS iptali maalesef söz konusu değildir. Hızlı geçiş  iptal işlemleri için muhakkak PTT şubelerine gitmeniz ve iptal dilekçesini doldurmanız gerekmektedir. HGS iptal numarası yani müşteri temsilcisi ile iptal etme şansınız da bulunmamaktadır.

HGS ile akıllara takılan bir çok soru olduğunu biliyoruz. Bunlardan biri de eğer cam kırılırsa HGS etiketinin ne olacağı sorusu. HGS etiketi eğer zarar görmemişse camdan sökülüp yeni cama yapıştırmanız mümkün. Tabi eğer zarar görmemişse.

Akıllara takılan bir diğer soru ise HGS’nin devri. Eğer araç satılmışsa bu durumda HGS’nin devri söz konusu olmayacak ve yeni bir HGS etiketi almanız gerekecektir.

HGS iptal hakkında anlatacaklarımız bu kadar. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlerle muhakkak paylaşın.

 

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu