Güncel Konular

Hes Kodu Nasıl Alınır ? En Pratik Yöntemler İle !

Hes kodu nasıl alınır ? Hes kodu alırken nelere dikkat etmeliyiz ? Bu sorular son günlerde en merak edilen konular haline gelmiş durumda. Bizde sizlere bu konuyu araştırdık.

HES kodu nasıl alınır sizlere HES kodunun ( hayat eve sığar ) ne olduğunu anlatmak isteriz. Yurt içi seyahat işlemlerinde zorunlu hale gelen bu HES kodu nedir ? Nasıl alınır ? beraber bakalım.

Hes Kodu Nedir ? 

HES kodu yurt içi ulaşım yada seyahatlerinizde güvenle yolculuk yapmanız için T.C Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirilen bir uygulamadır. Bu kod ile gerekli kontroller sağlanacak ve risk taşıyan kişilerin tespiti mümkün olacak. Bu kod ile yolcuların COVİD 19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığı tespit edilmiş olacak , bu takip ile hastalığın kontrolü bir nebze de olsa kolaylaşacaktır.

Eğer bulunduğunuz ulaşım aracında Covid 19 hastalığı taşıyan biri varsa bu size bildirilecek ve bu kişilerin toplu taşım araçlarını kullanmalarının önüne geçilecektir. HES kodlarınızı istediğini zaman paylaşabilir istediğiniz zaman silebilirsiniz.

Bu kodlar sağlık bakanlığı servisleri tarafından sorgulatılarak risk taşıyıp taşımama durumunuza göre toplu taşım araçlarına alınacaksınız. Bu kod sayesinde riskli bireylerin hastalığı başkalarına bulaştırma riski büyük oranda kalkacaktır.

HES Kodu Nasıl Alınır ?

HES kodu nasıl alınır sorusunun aslında birden fazla cevabı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi SMS ile HES kodu alma ,e devlet üzerinden HES kodu alma ve Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES kodu alma. Şimdi gelin bunları tek tek inceleyelim.

a) SMS İle HES Kodu Alma

SMS ile HES kodu almak için aşağıda ki adımları sırasıyla takip etmeniz gerekmektedir:

HES yazıp boşluk bırakın sırasıyla T.C. Kimlik numaranızı, Kimlik kartınızın ön yüzünde ki seri numarasının son 4 hanesini ve bu kodu paylaşmak istediğiniz gün sayını yazarak 2023’e yollamanız gerekmektedir. Yaptığınız bu işlemden sonra size HES kodunuz SMS ile iletilecektir.

Örnekle anlatmak gerekirse Ayşe hanım İzmir-İstanbul arası uçakla seyahat edecek ve 20 gün geçerli bir HES koduna ihtiyacı var. Bu durumda Ayşe hanımın yollayacağı SMS şu şekilde olacaktır..

12345678901(t.c. kimlik numarası) 1234(seri no son 4 hanesi ) 20(gün sayısı) yazıp 2023’e yollaması gerekmektedir.

Burada hatırlatmamız gereken önemli bir nokta var. Diyelim ki uçuşunuza 5 gün var. Bu durumda 7 gün daha fazla geçerli bir kod almalısınız. Yani uçuşuna 5 gün kalan biri 12 günlük bir HES kodu alması zorunludur. Eğer kişi paylaşım süresini kendisi belirlemezse bu durumda HES kodu bir yıl geçerli olacaktır.

b) E Devlet Üzerinden HES KODU Alma

HES kodu e-devlet üzerinden de alınabilmektedir. Bunun için takip etmeniz gereken adımlar şöyle:

1- https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme linkine tıklıyoruz.

2-Kimliğimi şimdi doğrula diyerek T.C. kimlik numaramız ve E devlet şifremizi doldurarak giriş yapıyoruz.

3-Sağ üst köşede bulunan Yeni HES kodu kısmına tıklıyoruz.

4-Açılan sayfadan “Kendi adıma ” yada “18 yaşını doldurmamış çocuğum adına” seçeneklerden birini seçiyoruz.

Burada bir parantez açmak gerekiyor. 18 yaş altı HES kodu nasıl alınır diye merak eden binlerce okurumuz var. Bu adıma geldikten sonra eğer kendi adınıza HES kodu üretecekseniz ” Kendi Adıma ” eğer 18 yaş altı çocuğunuz için HES kodu alacaksanız 18 yaşını doldurmamış çocuğum adına seçeneğini seçmelisiniz. 18 yaş altı HES kodu nasıl alınır anlattıktan sonra kaldığımız yerden devam edelim.

5-Kendi adıma HES kodu seçeneğini seçtikten sonra ileri diyoruz.

6-Açıklama kısmına dilerseniz HES koduna isim verebilirsiniz. Daha sonra altta bulunan Geçerlilik süresini belirliyoruz. “Süresiz”  ve “Süreli ” seçeneklerinden birini seçiyoruz.

İleri diyoruz ve karşımızda HES kodumuz. Eğer süresiz seçerseniz 18 ay 18 gün gibi bir süre vermektedir.

HES kodu alma e-devlet üzerinden nasıl yapılır anlatmaya çalıştık. HES kodu e-devlet üzerinden

c) Hayat Eve Sığar Uygulaması Üzerinden HES Kodu Alma 

Sağlık bakanlığından HES kodu nasıl alınır sorusu soranlara büyük kolaylık sağlanmış ve Android  ve İOS üzerinden uygulama geliştirmiştir. Bu uygulama sayesinde kolaylıkla HES kodu alabilirsiniz. Peki nasıl alınır ? Sırasıyla bakalım.

1-Öncelikle Android uygulaması üzerinden https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.saglik.hayatevesigar&hl=tr uygulamasını indiriyoruz.

2-Yükle diyerek uygulamayı yüklüyoruz.

3-Uygulamayı açıyoruz ve telefon numaramızı giriyoruz ve kod gönder diyoruz.

4-Gelen kodu ilgili yere yazarak giriş diyoruz.

5- Konum servislerini aç diyoruz ve gerekli izinleri veriyoruz. Daha sonra da Bluetooth servisini aktif ediyoruz ve gerekli izni veriyoruz.

6-Ana sayfadan dilerseniz HES kodunuzu oluşturabilir dilerseniz de HES kodlarınızı sorgulayabilirsiniz.

Peki yabancılar HES kodu nasıl alır ? sorusunun cevabı da burada aslında. Yabancılarda buradan HES kodu üretebilirler. Ayrıca 06 Haziran 2020 tarihinden itibaren Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk (Örneğin; TUR – Pasaportta belirtildiği gibi), Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS atıp HES kodu alınabilecektir.

Paylaşım Süresi Nedir ?

Paylaşım süresi aldığınız yada talep ettiğiniz HES kodunun geçerlilik süresini beyan eder.  Eğer uçak yolculuğunuzda kullanacaksanız bu HES kodunu mutlaka 7 gün fazla almalısınız. Yani süreyi fazladan 7 gün belirlemelisiniz. Eğer SMS ile kod almaya çalışır ve süre kısmını boş bırakırsanız 18 ay 8 gün olarak belirlenecektir.

HES Kodu İle İlgili Genel bilgiler

  • Tüm yurt içi uçak yolculuklarında ve otobüs yolculuklarında zorunludur.
  • Eğer tatile gidiyorsanız HES kodunuz gidiş gönüş biletinizi kapsayacak şekilde olmalıdır.
  • 0-2 yaş arasında ki çocuklar için HES kodu zorunlu değildir.
  • Kıbrıs uçak yolculuklarında HES kodu zorunlu değildir.

Yurt Dışından Türkiye’ye Gelecekler HES Kodu Alacak Mı ?

Eğer yurt dışından Türkiye’ye yolculuk yapacaksanız yolculuktan önce HES kodu almanıza gerek yoktur.

65 Yaş Ve Üstü HES Kodu Alması Gerekiyor Mu ?

29 Mayıs 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelge doğrultusunda, Seyahat İzin Belgesine sahipseniz ya da Genelge kapsamında belirtilen şartlara sahipseniz şehirlerarası seyahat edebilir ve uçuk yolculuklarına katılabilirsiniz. Seyahat İzin Belgenizin yanı sıra HES kodu da almanız gerekmektedir.

Bu yazımızda sizlere HES kodu nasıl alınır anlatmaya çalıştık. HES kodu nasıl alınır sorusunun tek bir cevabı yok. Bunun için farklı yöntemler bulunmaktadır. Sizlerin de aklına takılan sorular varsa bizlere yorum kısmında yazabilir HES kodu nasıl alınır yazısına eklemek istedikleriniz varsa bizlerle paylaşmanızı beklemekteyiz.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu