Güncel Konular

Hemşire Maaşları Ne Kadar Oldu ? 2023-Güncel !

Hemşire maaşı 2023'de merak edilen konuların başına geliyor. Pandemi sürecinde yoğun olarak çalışan hemşir maaşları ne kadar ? Devlet hastanesinde hemşire maaşları ne kadar oldu ? Hemşire yardımcı maaşları ve daha fazlası haberimizde.

Hemşire maaşları 2023 yılında merak edilen konuların başında gelmektedir. Elbette bunda pandemi süreci ile beraber yoğun bir tempo içerisinde çalışan hemşirelerin payı büyük. Bu süreçte özverili çalışmaları ile göz dolduran bu meslek hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız. Sizlerde bu mesleği tercih etmeyi düşünüyorsanız ya da hemşire maaşı miktarını merak ediyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Hemşirelik maaşı için yapılacak bir meslek olmadığı kesin. Gerçekten büyük özveri ve fedakarlık gerektiren bu mesleğe dilerseniz yakından bakalım ve hemşirelik maaşı konusunu detayları ile inceleyelim.

Hemşire Nedir
Hemşire Nedir

Hemşire Nedir ?

Hemşireler doktor yardımcısı olarak da bilinir. Hemşireler doktorların vermiş olduğu tedavileri uygulamakla görevli sağlık çalışanlarıdır.  Bu sağlık çalışanları özel hastaneler de devlet hastanelerinde de çalışsa unvanları değişmez. Çünkü hemşireler sadece bir sağlık kuruluşunda değil ayrıca evde sağlık hizmeti de verebilmektedir. Hasta bakıcılar bu hastaların temizlik gibi zaruri ihtiyaçlarını karşılarken hemşireler ise hastanın her türlü sağlık ihtiyacını gidermektedirler.

Hemşireler Ne İş Yapar ?

Hemşirelerin maaşları kadar merak edilen bir diğer hususta hemşirelerin tam olarak ne iş yaptığıdır. Peki gerçekten ne iş yapar bu hemşireler beraber bakalım.

  • Hemşireler hastaları ve hasta yakınlarını hastalıklar konusunda bilgilendirirler.
  • Hastanın bakımı konusunda yapılacakları planlar ve yönetirler.
  • Hemşireler hastaların durumunu yakından takip eder ve doktorlarını bu konuda bilgilendirirler.
  • Doktorların uygun gördüğü tedaviyi hastalara uygulanmasını sağlarlar ve takibini yaparlar.
  • Hastanın tetkiklerin yapılmasını sağlar ve takibini gerçekleştirir.
  • Eğer hasta ameliyata girecekse hastanın ameliyata hazırlanmasını sağlarlar.
Hemşire Nasıl Olunur
Hemşire Nasıl Olunur

Hemşire Nasıl Olunur ?

Hemşire nasıl olunur sorusunun cevabı yakın zaman da değişti diyebiliriz. Daha önce sağlık meslek lisesi mezunu öğrenciler de hemşirelik unvanını alırken yapılan son değişiklikle bu durum değişti. Artık sağlık meslek lisesi mezunu öğrenciler hemşire değil hemşirelik unvanı almaktadırlar. Hemşire unvanı alabilmek için artık ön lisans yada lisans eğitimini tamamlamanız gerekmektedir.

Hemşire Maaşları Ne Kadar ?

Hemşire maaşları denildiğinde ortaya net bir tablo koymak için kişinin nerede ve hangi unvanla görev yaptığının bilinmesi gerekiyor. Hemşire maaşı devlet kadrosunda başka iken özel hastane hemşire aylıkları farklı olabiliyor.  Ayrıca baş hemşire maaşları ile yardımcısı maaşı farklılık gösterebiliyor. Bir de ayrıca görev yapılan il veya bölgede maaşlarda farklılık yaratabiliyor.  Doğuda hemşire maaşları yoğunluğa ve hasta sayısına da bağlı olarak farklılık gösterebiliyor.

Genel olarak özel ve devlet hastanelerde hemşire maaşları 2023 yılında en düşük 14.480 TL iken en yüksek 171415 TL’dir. . Tabi ortaöğretim hemşire maaşları lisans maaşlarına oranla biraz daha düşük diyebiliriz. Lise hemşire maaşları ortalama 13.883 TL civarındadır.

İsterseniz şimdi de bu başlıkları tek tek inceleyelim ve hemşire maaşlarına yakından göz atalım.

Özel Hastane Hemşire Maaşları

Özel hastane hemşire maaşları kamuda çalışan hemşire maaşlarında oranla daha düşük diyebiliriz. Bunda en büyük etken arz talep ilişkisinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Hemşirelik bölümünden mezun olup devlet kadrosuna atanamayan on binlerce mezun özel kuruşların kapısını çalmaktadır. Durum böyle olunca daha ucuza işçi çalıştırma imkanı doğmaktadır.

Özel hastanelerde ortalama hemşire maaşları 2023 yılı itibariyle 10.000 ile 17.000 TL arasında değişmektedir. Fakat görev yapılan süre ve hastane maaş farkı yaratsa da ortalama maaşlar şu şekildedir.

Özel hastanede yeni başlayan hemşire maaşları 10.000 TL iken, 2 yıllık hemşire 11.260 TL, 4 yıllık hemşire 13.115 TL ve 4 yıldan fazla görev yapan hemşireler ise özel hastanelerde 17.000 TL civarında bir maaş almaktadır.

Devlet Hastanesinde Hemşire Maaşı 
Devlet Hastanesinde Hemşire Maaşı

Devlet Hastanesinde Hemşire Maaşı 

Devlet hastanesinde hemşire maaşları özel hastanelere oranla daha fazla diyebiliriz.  Peki devlet hastanesinde hemşire maaşı ne kadar ?

Devlet hastanesinde yeni başlayan bir hemşire ortalama 15.611 TL almaktadır. 5 yıllık bir hemşire 15.510 TL, 10 yıllık bir hemşire 16.410 TL maaş almaktadır. Tabi bu maaşları döner sermaye gelirleri dahil değildir. Hali hazırda ise kamu da çalışan hemşireler içinde lise mezunu da bulunmaktadır. Bizim bu verdiğimiz rakamlar lisans hemşire maaşları olduğunu hatırlatalım.

Yeni Başlayan Hemşire Maaşları

Yeni başlayan hemşire maaşları 2023 yılında ise şöyle. Devlet hastanesinde yeni başlayan hemşire aylıkları 10.000 TL civarında iken özel hastanelerde ise bu miktar 9.000 TL’dir.

Bu maaşların döner sermaye, evlilik durumu ve çocuk sayısında göre değiştiğini de söylemek mümkündür.

Bu yazımızda anlatacaklarımız bu kadar. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

 

 

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu