Belediye Yardımları

Hatay Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları

Hatay Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları neler? Hatay Büyükşehir Belediyesi gıda yardımları ve diğer yardımlar hakkında bilgi almak için haydi yazımıza..

Hatay Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusunda bulunan ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını giderme konusunda çalışmalarda bulunmaktadır. Özellikle Koronavirüs salgını döneminde yardımlarını arttıran ve hızlandıran Hatay Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayı içinde de yaptığı yardımlarla çare olmaya çalışmıştır. Siz de Hatay Büyükşehir Belediyesi yardımları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumanızı öneririz.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardımları şunlardır:

  • Halk Kart
  • Gıda Yardımı
  • Engelli Yardımları
  • Medikal Malzeme Desteği
  • Evde Bakım Hizmetleri
  • Tablet Yardımı
  • Hatay Büyükşehir Belediyesi Askıda Fatura Yardımı
Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır
Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hatay il sınırı içerisinde yaşayan vatandaşlar, verilen sosyal yardımlara bağlı bulundukları belediyelere giderek başvuru yapabilir. Başvurular aynı zamanda e-devlet üzerinden de gerçekleşiyor. Online olarak başvuruda bulunmak isteyen bireyler https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilir. Bu linke tıkladıktan sonra başvuru formunu doldurup, istedikleri yardımı da seçip formu onaylamanız gerekir. E-devlet üzerinden yapılan her türlü başvuru ön başvuru olarak kabul edilir. Ön başvurudan geçen vatandaşlar belediyelere çağırılır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Telefon Numarası

Hatay Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu yapmak için 0326 214 91 90 numarasını ya da 444 12 06 numaralarını arayabilirsiniz. Direkt olarak yardım çağrısında bulunmak için 153’ü tuşlayabilirsiniz. Bununla birlikte SMS atmak için 0535 108 35 10 numarası ile iletişime geçebilirsiniz.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Halk Kart

Hatay Büyükşehir Belediyesi yardımlarından biri ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılan Halk Karttır. Halk Kart, nakit yardımının yerine vatandaşların ihtiyacı olan malzemeleri almalarını sağlayan bir karttır. Başvuru yapan vatandaşların ev ekonomisine katkı sağlamak için dağıtılan kartlarla aylık içine para yüklenen kartlarla vatandaşlar alışveriş yapabileceklerdir. Hatay Büyükşehir Belediyesi yardımların olan Halk Kart ile ihtiyaç sahipleri anlaşmalı olunan marketlerden%4-5 indirim ile alışveriş yapabilecek. Başvuru yapıldıktan sonra Halk Kartlar belediye tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi yardımı olan Halk Kart ile A101, Migros, ŞOK ve BİM’den alışveiş yapılabilmektedir. Halk kart ile tüm temel gıda malzemeleri alınabilir.

Peki Halk Kart limiti ne kadardır? Halk Kart limiti aylık olarak belirlenmektedir. Tek seferlik yükleme yapılabileceği gibi aylık yüklemeler de yapılmaktadır. Halk Kart limiti aileden aileye değişkenlik gösterebilmektedir. Bu değişkenliğin en büyük sebeplerinden biri de ailedeki çocuk sayısıdır.

Hatay Halk Kart Başvurusu nasıl yapılır? Hatay Halk Kart’a başvurmak için 444 12 06 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Ya da Hatay Büyükşehir Belediyesine bizzat giderek bilgi alarak da başvuru yapabilirsiniz. Hatay Büyükşehir Belediyesi İletişim Bilgileri:

Adres: Cumhuriyet Mh. Adnan Menderes Cd. No:4 Antakya/HATAY
Santral: 0 326 214 91 90
Halkla İlişkiler: 444 12 06 
Yardım Hattı 153
Whatsapp: 0535 108 35 10

Son dönemde Hatay Halk Kart başvurusunda çağrı merkezindeki yoğunluk yaşandığı duyurusunu yapan Hatay Büyükşehir Belediyesi başvuruların https://ebelediye.hatay.bel.tr/ adresindeki Chatbox Sanal Asistan aracılığıyla da yapılabileceği duyurusunu yapmıştır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Hatay Büyükşehir Belediyesi yardımlarından biri de gıda yardımıdır. Özellikle salgın döneminde ve Ramazan ayının gelmesiyle Hatay Büyükşehir Belediyesi başvuran ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı yapmaktadır. Hatay Büyükşehir Belediyesi yardımlarından olan gıda yardımına 444 12 06 numaralı çağrı merkezini arayarak başvuru yapabilirsiniz.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı

Hatay Belediyesi hem sosyal kart kapsamında hem de koli olarak vatandaşlara destek çıkmaktadır. Hatay Belediyesi erzak yardım başvurusunu 444 12 06 numarasını arayabilirsiniz. Bununla birlikte https://ebelediye.hatay.bel.tr/ linkini de ziyaret edebilirsiniz.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı
Hatay Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Ancak yakın zamanda Hatay Büyükşehir Belediyesi çağrı merkezinden yapılan başvuruların bir yoğunluğa sebep olduğunu belirterek https://ebelediye.hatay.bel.tr/ adresinde sağ altta bulunan sanal asistan aracılığıyla da Hatay Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu yapılabildiğini belirtmiştir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımları
Hatay Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımları

Hatay Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımları

Hatay Büyükşehir Belediyesi yardımları ihtiyaç sahibi engelli vatandaşları da kapsamaktadır. Engellilik durumunu hastanelerin ilgili bölümlerinden aldığı raporlarla, engelli kimlik kartı ya da engelli sağlık kurulu raporuyla belgeleyen ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlar Hatay Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapabilirler.

Başvuru için 444 12 06 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz.  Başvurudan sonra gerekli incelemeler yapılarak engel durumunuzu belgelemeniz istenebilir. Hatay Büyükşehir Belediyesi yardımlarında engelli vatandaşlar için ihtiyaç duymaları halinde tekerlekli sandalye, akülü sandalye, havalı yatak, hasta bezi gibi medikal malzemeler için yardım yapılmaktadır.

Medikal malzeme desteğinin yanı sıra %40 engelli vatandaşların toplu taşıma hizmetinden ücretsiz yararlanmaları da sağlanmaktadır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Hatay Belediyesi 3-6 yaş arası çocuklara süt yardımı vermektedir. Günlük 2 litre üzerinden süt yardımı vermektedir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yaşlı Yardımları

Hatay Büyükşehir belediyesi yardımlarını ihtiyaç sahibi yaşlı vatandaşlar için de hazırlamaktadır. Hatay il sınırları içinde yaşayan ihtiyaç sahibi 65 yaş üstü vatandaşlar için toplu taşıma hizmetini ücretsiz sunmaktadır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi başlattığı “Kimse Yoksa Biz Varız” projesiyle oluşturduğu “Evde Bakım Hizmeti Ekibi” ile ihtiyaç duyan yaşlı vatandaşlara yardım etmeyi amaçlamıştır.

Bu proje kapsamında 60 yaş üstü engellilik durumu bulunan ya da bakacak kimsesi olmayan yaşlılar için ev temizliği ve kişisel bakım ihtiyaçlarını gidermek amaçlanmıştır.

Hatay Büyükşehir Belediyesinin bu hizmetlerinden yararlanmak için 444 12 06 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Tablet Yardımı Başvurusu

Koronavirüs salgınıyla beraber Milli Eğitimde uzaktan eğitime geçilmesiyle öğrencilerin tablet, bilgisayar gibi ihtiyaçları artmıştır. Tablet ya da bilgisayar alamayacak durumda olanlar için Hatay Büyükşehir Belediyesi tablet yardım başvurusu almaya başlamıştır. Ancak başvurular Hatay Büyükşehir Belediyesi üzerinden değil Milli Eğitim ve okul müdürlüklerine gidilerek yapılmaktadır. Online olarak başvuru yapmak için BURADAKİ  adresindeki formu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

İhtiyaçlarınız için Hatay Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusunda bulunduğunuzda hemen cevap alamayabilirsiniz. Özellikle salgın dönemde ihtiyaçların artmasıyla başvuru sayısı da artmış ve bir yoğunluk meydana gelmiştir. Yaptığınız başvurunun durumu sorgulamak isterseniz ALO 183’ü arayabilirsiniz.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Ülkemizde her belediyede olduğu gibi Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların da öncelikle form doldurması gerekir. Bu form, başvuru sahipleri hakkında ekonomik sorular içerir. Örneğin formda evli olup olmadığınız, evinizin mülkiyeti, ailedeki kişi sayısı, ailelerdeki çalışan sayısı ve aylık toplam gelir gibi sorular bulunmaktadır.

Bu formdaki soruların doğru cevaplandırılması sürecin daha kolay işlemesi için oldukça önemlidir. Başvuru formunda eksik ve yanlış bilgi veren bireyler devleti yanıltmaktan ötürü ceza alır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlardan Kimler Faydalanabilir?

Yoksul ve geliri dar olanlar, hiçbir geliri olmayanlar ve engelliler bu yardımlardan faydalanabilir. Bununla birlikte dul kadınlar, şehit ve gazi yakınları, eşi vefat eden ya da bir şekilde boşanan ve hiçbir geliri olmayan kadınlar da Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği sosyal yardımlara başvuru yapabilir. Eğer muhtaçlık belgeniz varsa sosyal yardımlardan faydalanmanız daha kolaydır. Çünkü fakirlik belgesi belediyeler tarafından ölçüt olarak kabul edilir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Askıda Fatura
Hatay Büyükşehir Belediyesi Askıda Fatura

Hatay Büyükşehir Belediyesi Askıda Fatura

Askıda Fatura yardımı birçok belediye tarafından koronavirüs salgınıyla beraber hayata geçirildi. Bu uygulamayı gerçekleştiren belediyelerden biri de Hatay Büyükşehir Belediyesi oldu. Bir Hatay belediyesi yardımı olan “askıda fatura” uygulaması ile ihtiyaç sahiplerine ulaşılmak amaçlanmaktadır.

Askıda fatura uygulamasına başvurmak, askıya fatura bırakmak ve askıdan fatura almak için http://www.hatsu.gov.tr/ adresine girmeniz gerekmektedir. Adrese girdikten sonra yan tarafta bulunan “askıya fatura bırak” ya da “askıdan fatura ödeme” butonlarını kullanabilirsiniz. Askıya fatura bırakmak için su abone numaranız gerekmektedir.  Askıdan fatura almak istediğinizde size uygun tutarı seçip bu tutar doğrultusunda fatura seçebiliyorsunuz.

Askıda  fatura uygulamasıyla sadece su faturaları sisteme kaydedilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu