Diğer Yardımlar

Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır ?

Hasta bezi devlet ödemesi ne kadar öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Hasta bezi anlaşmalı medikallerde daha mı uygun ? SGK hasta bezi ödemesi sorgulama nereden yapılır ? Aile hekimi hasta bezi yazabilir mi ? Bütün soruların cevabı haberimizde.

2022 hasta bezi yardımı devlet tarafından karşılanmaya devam etmektedir. Hasta bezi yardımı nedir ? Hasta bez yardımı mesane yada büyük abdest kontrolü olmayan hastaların hasta bezi masraflarının devlet tarafından SGK aracılığıyla ödenmesidir. Daha önce hasta bezi yardımından faydalanan vatandaşlar önce bez parasını kendi cebinden karşılıyor daha sonra SGK bez parasını ödüyordu. Yapılan değişiklikle artık vatandaş hasta bezi raporunu çıkardıktan sonra eczaneden ilaç alır gibi eczaneden yada Medikalcilerden hasta bezi parasını almaya başladı. Sonrasında yeni bir kanun çıkarak SGK hasta bezi raporu olan kişilere aylık ödeme yapmaya başladı. Peki SGK bez parası ödemesini kimlere yapmaktadır ? SGK hasta alt bezi ödemesi için hangi şartları aramaktadır ? Hasta alt bezi raporu nasıl çıkarılır ? Detaylara geçelim.

Hasta Bezi Yardımı Nedir?

Hasta bezi yardımı, tuvalet ihtiyacını normal yollardan gerçekleştiremeyen hastalara uygulanan bir yardım türüdür. SGK tarafından verilen bir yardımdır. Hasta bezi ve çocuk bezi ihtiyacı SGK tarafından gerçekleşir. Eski düzende hastalar kendi cebinden eczanelerden bez alıyordu ve SGK sonradan ödeme yapıyordu. Yeni sistemde önce ücret yatırılıyor, sonra hasta aldığı ücretle bez temin ediyor. 

2022 Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır?

2022 hasta alt bezi yardımından faydalanmadan önceki aşamaları iyi bilmeli ve ona göre bu süreci başlatmakta fayda var. SGK hasta bezi ödemesinden faydalanabilmek için öncelikle elinizde hasta bezi kullanmasının zaruri olduğuna dair hasta bezi raporu bulunmalı. Yeşil kartlılara hasta bezi ,yaşlı hasta bezi, yatalak hasta bezi ve engelli hasta bezi bu anlatacağımız yardım kapsamına girmektedir.

Hasta Bezi Başvuru Şartları 

Hasta bezi başvuru şartları şu şekildedir;

 • Hasta bezi raporunun tam teşekküllü bir hastaneden alınması gerekir. 
 • Bez raporu çocuk için alınacaksa çocuğun 2 yaşını doldurması gerekir. 

Hasta Alt Bezi Parası Almak İçin Hasta Alt Bezi Raporu Nasıl Çıkarılır ?

2022 Hasta alt bezi raporu çıkarmak için Devlet hastanelerine yada Sağlık Ocaklarına başvuru yapabilirsiniz. Eğer hastanın bu sağlık kuruşlarına gitme durumu yoksa evde sağlık hizmetleri birimini arayabilir ve raporunuzu eve gelen ekip tarafından verilmesini sağlayabilirsiniz. Evde sağlık hizmetleri numarası 444 38 33. Bu hattı ücretsiz bir şekilde arayabilir ve SGK hasta bezi yardımı için gerekli olan raporu temin edebilirsiniz.

Hasta Bezi Raporu Geçerlilik Süresi

Uzman doktorlar tarafından verilen hasta bezi raporunun geçerlilik süresi 2 yıldır. 2 yıl süre dolduktan sonra tekrar doktora giderek raporu yenilemek gerekir. 

Hasta Bezi Raporu İçin Gerekli Belgeler

Hasta bezi  raporu için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Doktor kaşesi bulunan bir rapor 
 • Hasta bezi sayısının açıkça belirtildiği reçete
 • T.C kimlik kartının önlü arkalı fotokopisi
 • T.C kimlik kartı aslı
 • Başvuru sahibine ait son 6 ayda çekilmiş 4 vesikalık fotoğraf
 • Hasta bezi başvuru formu
 • Engelli hastalar için 2022 engelli raporu

Başvurunun başarı ile tamamlanması için bu belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekir. 

SGK Tarafından Verilen Hasta Bezi Türleri

SGK tarafından  verilen hasta bezi türleri aşağıdaki gibidir;

 • Hasta alt bezi
 • Külotlu hasta bezi
 • Çocuk hasta alt bezi
 • Çocuk külotlu hasta alt bezi

Hasta Bezi Başvuru Sorgulama

Kişiler e-devlet üzerinden hasta bezi başvuru sonucunu sorgulayabiliyor. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyen kişiler https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tedavi-bilgileri-sorgulama linkinden sorgulama işlemini gerçekleştirebilir. 

Hasta Alt Bezi Raporumu Aldım. Şimdi Ne Yapmalıyım ?

Hasta alt bezi raporu çıkardıktan sonra SGK’ya giderek ya da online sitesi üzerinden başvuru formu doldurmanız gerekir. Bu formda IBAN numarası ve TC kimlik numarası gibi sorular yöneltilir. Sonrasında her ayın 10’una kadar 120 adet bez üzerinden 240 TL ödenek alırsınız. Bu ücretle istediğiniz yerden hastanın bezini alabilirsiniz. 

hasta bezi yardımı
hasta bezi yardımı

 

Hasta Alt Bezi Yardımı Ne Kadar ?

Sağlık bakanlığı tarafından 15 gün sonra hastanın var ise emekli maaş kartına, eğer yok ise TC kimlik numarası ile herhangi bir ziraat bankası şubesinden paranızı çekebilirsiniz. Sağlık bakanlığı hasta bezi paranızı her ayın 8 ile 14 arasında parayı göndermektedir. Bu tarihler arasında paranızı çekmediğiniz takdirde hasta bezi paranız otomatik olarak SGK’ya geri gitmektedir. Tekrardan diğer ayın yine 8 ile 14 arasında tekrardan hesabınıza gelmektedir. Bu yüzden mutlaka her ayın 8-9-10-11-12-13-14 günü mutlaka paranızı çekiniz.

SGK günlük 4 adet aylık ise toplamda 120 adet hasta bezini ücretini karşılamaktadır. Eğer 2 aylık bir reçete yazdıracaksanız doktorunuza 240 adet olarak yazdırmalısınız. 

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Merhaba iki yaşında oglum var bez ve sütü ihtiyacım var üç cocuk masrafları karşılayamıyoruz lütfen

 2. 6 numara bebek bezi, ıslak mendil, süt ihtiyacım var. Para istemiyorum. Bebek bezinin paketini kesebilirsiniz. Dolandırıcı değilim. Allah korkusu olan insanım. Haram yemeyi nasip etmesin rabbim. Külli nefsin zaikatül mevt. Her nefis ölümü tadacaktır. Ahirette mahşer günü cenneti hediye edeceği kul olmayı nasip etsin rabbim. Yazmış olduğum mesajı görmemezlikten gelmeyin. Elinizi ayağınızı öpüyorum. Ne olmuşum dememeli ne olacağım demeli insan. eylem345817@gmail.com

 3. Selamün Aleyküm hayırlı günler eşim %76 engelli idi miyopati kas hastası akciğer hastası iskemik kalp yetmezliği tıp 2 diyebet şeker hastası ocak 2022 den bu yanada malesef yatalak hasta bez raporu çıkarttık ama ona rağmen yüzdelikleri çok pahalı ayılık 2 paket 120adet bez için 380 tle ödüyoruz engelli aylığından başka gelirimiz yok ve ıslak mendil kağıt havlularda çok pahalı oldu hijen açısından mecburuz almaya ve alamıyoruz yetmiyor ev kira lütfen hayırsever insanlardan destek istiyorum Allah rızadı için

 4. Selamun aleyküm. 2 yaşında çocuğum var. Bebek bezi ıslak mendil süt erzak ihtiyacım var. Para istemiyorum. Kargo ile göndermek istiyorum diyorsanız kabul ederim. Mutlu olurum. Dua ederim. İnsan insana muhtaç olmak istemez. İnsanı insana muhtaç etmesin rabbim. Yazmış olduğum mesajı görmemezlikten gelmeyin elinizi ayağınızı öpüyorum. Çocuk sahibi olan ne söylemek istediğimi anlar. İnsan ne olmuşum dememeli ne olacağım demeli. muhammedmustafaninannesii@gmail.com

 5. 6 numara bebek bezi, ıslak mendil, süt, meyve, sebze ihtiyacım var. Para istemiyorum. Allah rızası için destek olurmusunuz? Sohbet edersek destek olurum, arkadaş olursak destek olurum yazıyor insanlar. Sohbet etmek için insan aramıyorum. Arkadaş aramıyorum. Anneniz, kız kardeşiniz, hanımınız, kız çocuğunuz var. Annenize, kız kardeşinize, hanımınıza, kız çocuğunuza söylenilmesini istemediğiniz kelimeyi söylemeyin. muhammetinannesiii@gmail.com

 6. Eşim evlenmiş, boşanmış, üç çocuğu var. Üç çocuğu için nafaka ödüyor. Bebeğim var. Bebeğimin ihtiyacı olan malzemeler var. Buz dolabım boş. Kira ödüyoruz. Elektirik faturası ödüyoruz. Su faturası ödüyoruz. Allah rızası için destek olurmusunuz?

 7. Eşim evlenmiş, boşanmış, üç çocuğu var. Üç çocuğu için nafaka ödüyor. Bebeğim var. Bebeğimin ihtiyacı olan malzemeler var. Buz dolabım boş. Kira ödüyoruz. Elektirik faturası ödüyoruz. Su faturası ödüyoruz. Allah rızası için destek olurmusunuz? eylemmetin34@gmail.com TR48 0006 7010 0000 0058 1176 57
  Yapı kıredi bankası vadesiz hesap iban numarası

 8. Bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, süt, meyve, sebze ihtiyacım var. Para istemiyorum. Allah rızası için destek olurmusunuz? Çaresizim. Allah insanı çaresiz bırakmasın. Allah insanı insana muhtaç etmesin. Destek olmak isteyen insana teşekkür ederim. Allah razı olsun. Mail hesabımı yazacağım. eylemmetin58@gmail.com

 9. İki yaşında çocuğum var.
  Bebek bezi, ıslak mendil, süt, meyve, sebze ihtiyacım var.
  Sırtınızı çevirmeyin.
  Elinizi ayağınızı öpeyim.
  Mahalle muhtarının cep telefonu numarasını yazacağım.
  Mahalle muhtarı ile iletişim kurabilirsiniz.
  Allah haram yemeyi nasip etmesin.
  Allah insanı insana muhtaç etmesin.
  Çocuğumun suratını güldürmek istiyor olan insana merhameti ile muamele etsin, cenneti ile mükafatlandırsın, Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi Veselleme komşu olmayı nasip etsin Allah.
  Allah rızası için destek olurmusunuz?
  caresizannee@gmail.com

 10. Kira, elektirik faturası, su faturası, mutfak masrafı. Bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, meyve, sebze ihtiyacım var. Para istemiyorum. Kargo ile göndermek istiyorsanız kabul ederim. Mutlu olurum. Dua ederim. Allah haram yemeyi nasip etmesin. Allah rızası için destek olurmusunuz? On bir ayın sultanı olan ramazan ayının hürmeti için destek olurmusunuz? metineylem01@gmail.com

 11. İki yaşında bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, bebek bisküvisi, süt, erzak ihtiyacım var. Mahalle muhtarının cep telefonu numarasını isteyen olduğu zaman yazacağım. İletişim kurabilirsiniz. Allah insanı insana muhtaç etmesin. Allah insanı çaresiz bırakmasın. Allah rızası için destek olurmusunuz? Destek olmak isteyenden Allah razı olsun. Allaha emanet olun. eylemmetin3@gmail.com

  1. slm bana ulasirsaniz elimde hasta bezi var cok sayida yardimci olamak isterim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu