Diğer Yardımlar

Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır ?

Hasta bezi devlet ödemesi ne kadar öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Hasta bezi anlaşmalı medikallerde daha mı uygun ? SGK hasta bezi ödemesi sorgulama nereden yapılır ? Aile hekimi hasta bezi yazabilir mi ? Bütün soruların cevabı haberimizde.

2022 hasta bezi yardımı devlet tarafından karşılanmaya devam etmektedir. Hasta bezi yardımı nedir ? Hasta bez yardımı mesane yada büyük abdest kontrolü olmayan hastaların hasta bezi masraflarının devlet tarafından SGK aracılığıyla ödenmesidir. Daha önce hasta bezi yardımından faydalanan vatandaşlar önce bez parasını kendi cebinden karşılıyor daha sonra SGK bez parasını ödüyordu. Yapılan değişiklikle artık vatandaş hasta bezi raporunu çıkardıktan sonra eczaneden ilaç alır gibi eczaneden yada Medikalcilerden hasta bezi parasını almaya başladı. Peki SGK bez parası ödemesini kimlere yapmaktadır ? SGK hasta alt bezi ödemesi için hangi şartları aramaktadır ? Hasta alt bezi raporu nasıl çıkarılır ? Detaylara geçelim.

2021 Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır

2021 hasta alt bezi yardımından faydalanmadan önceki aşamaları iyi bilmeli ve ona göre bu süreci başlatmakta fayda var. SGK hasta bezi ödemesinden faydalanabilmek için öncelikle elinizde hasta bezi kullanmasının zaruri olduğuna dair hasta bezi raporu bulunmalı. Yeşil kartlılara hasta bezi ,yaşlı hasta bezi, yatalak hasta bezi ve engelli hasta bezi bu anlatacağımız yardım kapsamına girmektedir.

Hasta Alt Bezi Parası Almak İçin Hasta Alt Bezi Raporu Nasıl Çıkarılır ?

2021 Hasta alt bezi raporu çıkarmak için Devlet hastanelerine yada Sağlık Ocaklarına başvuru yapabilirsiniz. Eğer hastanın bu sağlık kuruşlarına gitme durumu yoksa evde sağlık hizmetleri birimini arayabilir ve raporunuzu eve gelen ekip tarafından verilmesini sağlayabilirsiniz. Evde sağlık hizmetleri numarası 444 38 33. Bu hattı ücretsiz bir şekilde arayabilir ve SGK hasta bezi yardımı için gerekli olan raporu temin edebilirsiniz.

Hasta Alt Bezi Raporumu Aldım. Şimdi Ne Yapmalıyım ?

 • Hasta alt bezi raporunuzu aldıktan sonra sağlık ocaklarından yada hastaneden ilaç yazdırır gibi hasta bezinizi yazdırabilirsiniz. Dikkat etmeniz gerek hususlar ise şunlar:
 • Uzman Doktorun kaşesi ve imzası bulunmalı
 • Reçete de hasta bezi ihtiyacı belirtilmeli. Yani 1 aylık mı yoksa 2 aylık bez ihtiyacınızı alacaksınız. Eğer bir aylık hasta bezi yazdıracaksanız 120 adet eğer 2 aylık hasta bezi yazdıracaksanız 240 adet bez yardımı alacaksınız. Yazdırdığınızdan fazlasını yada azını alamazsınız.
 • Son olarak aldığınız reçetenin Uzman doktor tarafından kaşelenip mühürlendiğinden emin olun. Daha sonra da bu reçetenin fotokopisini çekerek doktorunuza aslı gibidir kaşesi vurdurmayı unutmayın.
hasta bezi yardımı
hasta bezi yardımı

Hasta Alt Bezi Reçetem Tamam. Sırada Ne Var ?

Hasta alt bezi reçetesiyle beraber en yakın medikalciye yada eczaneye gidebilirsiniz. Ama unutmayın. Hasta alt bezi alacağınız yerin sağlık bakanlığından onaylı yetkili bir satıcı olmasına dikkat edin. Aksi halde SGK hasta bezi yardımını ödemeyebilir. Ayrıca kesilen faturanın sağlık bakanlığının isteği standartlara uygun olmalı ve üzerinde SUT kodu bulunmalı. Aldığınız bezinde ulusal bilgi bankasına kayıtlı olması gerekmektedir. Bazı Avrupa ülkelerinden yasa dışı yollarla getirilmiş ve kayıt altına alınmamış bezlerin parasını devlet karşılamamaktadır.

Hasta Alt Bezi SUT Kodu

 • Çocuk Hasta Alt Bezi/ Çocuk Külotlu Hasta Alt Bezi kodu A10118 SUT
 • Hasta Alt Bezi/ Külotlu Hasta Alt Bezi kodu A10049 SUT

Hasta Alt Bezimi Aldım. Yapmam Gereken Başka Ne Kaldı ?

Eğer hasta alt bezinizi aldıysanız il sağlık müdürlüğüne giderek evraklarınızı teslim etmeniz gerekiyor.

Bu evraklar:

 • Hasta bezi reçeteniz
 • Hasta bezi raporunuz
 • Medikalden aldığınız faturanın bir örneği
 • Hasta kimlik fotokopisi

Hasta Alt Bezi Yardımı Ne Kadar ?

Sağlık bakanlığı tarafından 15 gün sonra hastanın var ise emekli maaş kartına, eyer yok ise tc kimlik numarası ile herhangi bir ziraat bankası şubesinden paranızı çekebilirsiniz. Sağlık bakanlığı hasta bezi parınızı her ayın 8 ile 14 arasında parayı göndermektedir. Bu tarihler arasında paranızı çekmediğiniz takdirde hasta bezi paranız otomatik olarak SGK’ya geri gitmektedir. Tekrardan diğer ayın yine 8 ile 14 arasında tekrardan hesabınıza gelmektedir. Bu yüzden mutlaka her ayın 8-9-10-11-12-13-14 günü mutlaka paranızı çekiniz

Geri ödeme miktarları devlet tarafından bez markası ve modeline bakılmaksınız 1 adet fiyatını 0,60 TL+KDV ( KDV dâhil 0,708 TL ) olarak belirtmektedirler.

SGK günlük 4 adet aylık ise toplamda 120 adet hasta bezini ücretini karşılamaktadır. Eğer 2 aylık bir reçete yazdıracaksanız doktorunuza 240 adet olarak yazdırmalısınız. Buda toplamda 255 TL’lik bir ödemeye denk gelmektedir.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Selamun aleyküm. 2 yaşında çocuğum var. Bebek bezi ıslak mendil süt erzak ihtiyacım var. Para istemiyorum. Kargo ile göndermek istiyorum diyorsanız kabul ederim. Mutlu olurum. Dua ederim. İnsan insana muhtaç olmak istemez. İnsanı insana muhtaç etmesin rabbim. Yazmış olduğum mesajı görmemezlikten gelmeyin elinizi ayağınızı öpüyorum. Çocuk sahibi olan ne söylemek istediğimi anlar. İnsan ne olmuşum dememeli ne olacağım demeli. muhammedmustafaninannesii@gmail.com

 2. 6 numara bebek bezi, ıslak mendil, süt, meyve, sebze ihtiyacım var. Para istemiyorum. Allah rızası için destek olurmusunuz? Sohbet edersek destek olurum, arkadaş olursak destek olurum yazıyor insanlar. Sohbet etmek için insan aramıyorum. Arkadaş aramıyorum. Anneniz, kız kardeşiniz, hanımınız, kız çocuğunuz var. Annenize, kız kardeşinize, hanımınıza, kız çocuğunuza söylenilmesini istemediğiniz kelimeyi söylemeyin. muhammetinannesiii@gmail.com

 3. Eşim evlenmiş, boşanmış, üç çocuğu var. Üç çocuğu için nafaka ödüyor. Bebeğim var. Bebeğimin ihtiyacı olan malzemeler var. Buz dolabım boş. Kira ödüyoruz. Elektirik faturası ödüyoruz. Su faturası ödüyoruz. Allah rızası için destek olurmusunuz?

 4. Eşim evlenmiş, boşanmış, üç çocuğu var. Üç çocuğu için nafaka ödüyor. Bebeğim var. Bebeğimin ihtiyacı olan malzemeler var. Buz dolabım boş. Kira ödüyoruz. Elektirik faturası ödüyoruz. Su faturası ödüyoruz. Allah rızası için destek olurmusunuz? eylemmetin34@gmail.com TR48 0006 7010 0000 0058 1176 57
  Yapı kıredi bankası vadesiz hesap iban numarası

 5. Bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, süt, meyve, sebze ihtiyacım var. Para istemiyorum. Allah rızası için destek olurmusunuz? Çaresizim. Allah insanı çaresiz bırakmasın. Allah insanı insana muhtaç etmesin. Destek olmak isteyen insana teşekkür ederim. Allah razı olsun. Mail hesabımı yazacağım. eylemmetin58@gmail.com

 6. İki yaşında çocuğum var.
  Bebek bezi, ıslak mendil, süt, meyve, sebze ihtiyacım var.
  Sırtınızı çevirmeyin.
  Elinizi ayağınızı öpeyim.
  Mahalle muhtarının cep telefonu numarasını yazacağım.
  Mahalle muhtarı ile iletişim kurabilirsiniz.
  Allah haram yemeyi nasip etmesin.
  Allah insanı insana muhtaç etmesin.
  Çocuğumun suratını güldürmek istiyor olan insana merhameti ile muamele etsin, cenneti ile mükafatlandırsın, Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi Veselleme komşu olmayı nasip etsin Allah.
  Allah rızası için destek olurmusunuz?
  caresizannee@gmail.com

 7. Kira, elektirik faturası, su faturası, mutfak masrafı. Bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, meyve, sebze ihtiyacım var. Para istemiyorum. Kargo ile göndermek istiyorsanız kabul ederim. Mutlu olurum. Dua ederim. Allah haram yemeyi nasip etmesin. Allah rızası için destek olurmusunuz? On bir ayın sultanı olan ramazan ayının hürmeti için destek olurmusunuz? metineylem01@gmail.com

 8. İki yaşında bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, bebek bisküvisi, süt, erzak ihtiyacım var. Mahalle muhtarının cep telefonu numarasını isteyen olduğu zaman yazacağım. İletişim kurabilirsiniz. Allah insanı insana muhtaç etmesin. Allah insanı çaresiz bırakmasın. Allah rızası için destek olurmusunuz? Destek olmak isteyenden Allah razı olsun. Allaha emanet olun. eylemmetin3@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu