Diğer Yardımlar

Hasta Bezi Yardımı 2020

2020 hasta bezi yardımı devlet tarafından karşılanmaya devam etmektedir. Hasta bezi yardımı nedir ? Hasta bezi yardımı mesena yada büyük abdest kontrolü olmayan hastaların hasta bezi masraflarının devlet tarafından sgk aracılığıyla ödenmesidir. Daha önce hasta bezi yardımından faydalanan vatandaşlar önce bez parasını kendi cebinden karşılıyor daha sonra sgk bez parasını ödüyordu. Yapılan değişiklikle artık vatandaş hasta bezi raporunu çıkardıktan sonra ezcaneden ilaç alır gibi ezcaneden yada medikalcilerden hasta bezi parasını almaya başladı.Peki sgk bez parası ödemesini kimlere yapmaktadır ? Sgk hasta alt bezi ödemesi için hangi şartları aramaktadır ? Hasta alt bezi raporu nasıl çıkarılır ? Detaylara geçelim.

2020 Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır

2020 hasta alt bezi yardımından faydalanmadan önceki aşamaları iyi bilmeli ve ona göre bu süreci başlatmakta fayda var.Sgk hasta bezi ödemesinden faydalanabilmek için öncelikle elinizde hasta bezi kullanmasının zaruri olduğuna dair hasta bezi raporu bulunmalı. Yeşil kartlılara hasta bezi ,yaşlı hasta bezi,yatalak hasta bezi ve engelli hasta bezi bu anlatacağımız yardım kapsamına girmektedir.

Hasta Alt Bezi Parası Almak İçin Hasta Alt Bezi Raporu Nasıl Çıkarılır ?

Hasta alt bezi raporu çıkarmak için Devlet hastanelerine yada Sağlık Ocaklarına başvuru yapabilirsiniz. Eğer hastanın bu sağlık kuruşlarına gitme durumu yoksa evde sağlık hizmetleri birimini arıyabilir ve raporunuzu eve gelen ekip tarafından verilmesini sağlayabilirsiniz. Evde sağlık hizmetleri numarası 444 38 33. Bu hattı ücretsiz bir şekilde arayabilir ve sgk hasta bezi yardımı için gerekli olan raporu temin edebilirsiniz.

Hasta Alt Bezi Raporumu Aldım. Şimdi Ne Yapmalıyım ?

  • Hasta alt bezi raporunuzu aldıktan sonra sağlık ocaklarından yada hastahaneden ilaç yazdırır gibi hasta bezinizi yazdırabilirsiniz. Dikkat etmeniz gerek hususlar ise şunlar:
  • Uzman Doktorun kaşesi ve imzası bulunmalı
  • Reçete de hasta bezi ihtiyacı belirtilmeli. Yani 1 aylık mı yoksa 2 aylık bez ihtiyacınızı alacaksınız. Eğer bir aylık hasta bezi yazdıracaksanız 120 adet eğer 2 aylık hasta bezi yazdıracaksanız 240 adet bez yardımı alacaksınız. Yazdırdığınızdan fazlasını yada azını alamazsınız.
  • Son olarak aldığınız reçetenin Uzman doktor tarafından kaşelenip mühürlendiğinden emin olun. Daha sonra da bu reçetenin fotokopisini çekerek doktorunuza aslı gibidir kaşesi vurdurmayı unutmayın.

Hasta Alt Bezi Reçetem Tamam. Sırada Ne Var ?

Hasta alt bezi reçetesiyle beraber en yakın medikalciye yada eczaneye gidebilirsiniz. Ama unutmayın. Hasta alt bezi alacağınız yerin sağlık bakanlığından onaylı yetkili bir satıcı olmasına dikkat edin.Aksi halde sgk hasta bezi yardımını ödemeyebilir. Ayrıca kesilen faturanın sağlık bakanlığının isteği standartlara uygun olmalı ve üzerinde SUT kodu bulunmalı. Aldığınız bezinde ulusal bilgi bankasına kayıtlı olması gerekmektedir. Bazı avrupa ülkelerinden yasa dışı yollarla getirilmiş ve kayıt altına alınmamış bezlerin parasını devlet karşılamamaktadır.

Hasta Alt Bezi SUT Kodu

  • Çocuk Hasta Alt Bezi/ Çocuk Külotlu Hasta Alt Bezi kodu A10118 SUT
  • Hasta Alt Bezi/ Külotlu Hasta Alt Bezi kodu A10049 SUT

Hasta Alt Bezimi Aldım. Yapmam Gereken Başka Ne Kaldı ?

Eğer hasta alt bezinizi aldıysanız il sağlık müdürlüğüne giderek evraklarınızı teslim etmeniz gerekiyor.

Bu evraklar:

  • Hasta bezi reçeteniz
  • Hasta bezi raporunuz
  • Medicalden aldığınuz faturanın bir örneği
  • Hasta kimlik fotokopisi

Hasta Alt Bezi Yardımı Ne Kadar ?

Sağlık bakanlığı tarafından 15 gün sonra hastanın var ise emekli maaş kartına, eyer yok ise tc kimlik numarası ile herhangi bir ziraat bankası şubesinden paranızı çekebilirsiniz. Sağlık bakanlığı hasta bezi parınızı her ayın 8 ile 14 arasında parayı göndermektedir. Bu tarihler arasında paranızı çekmediğiniz takdirde hasta bezi paranız otomatik olarak sgk ya geri gitmektedir. Tekrardan diğer ayın yine 8 ile 14 arasında tekrardan hesabınıza gelmektedir. Bu yüzden mutlaka her ayın 8-9-10-11-12-13-14 günü mutlaka paranızı çekiniz

Geri ödeme miktarları devlet tarafından bez markası ve modeline bakılmaksınız 1 adet fiyatını 0,60 tl+kdv ( kdv dâhil 0,708 tl ) olarak belirtmektedirler.

SGK günlük 4 adet aylık ise toplamda 120 adet hasta bezini ücretini karşılamaktadır. Eğer 2 aylık bir reçete yazdıracaksanız doktorunuza 240 adet olarak yazdırmalısınız.Buda toplamda 255 TL lik bir ödemeye denk gelmektedir.

DİĞER YARDIMLAR HAKKINDA BİLGİLER BURADA

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları biz muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu