Faydalı BilgilerDiğer YardımlarGüncel Konular

GSS Prim Borcu Yapılandırma Ve Sildirme

GSS Prim Borcu Yapılandırma Ve Sildirme hakkında merak edilenler içeriğimizin devamında. Kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorabilirsiniz.

GSS prim borçlarının yapılandırma ve sildirme süreci son zamanlarda çoğu vatandaşın yakından takip ettiği  konular arasında yer alır. Yükümlü olanların borçlarının bir  bölümünden kurtulmaları ve  kava bölüm içinde taksitlendirme imkanına sahip oldukları  manasını taşıyan GSS prim borçları sildirme ve yapılandırma sürecini ele alan Torba Kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM)  onaydan geçti ve  tüm dikkatler detaylara doğru çevrildi.

Pek çok  konuyu içeren yeni GSS affı ile  beraber sağlık hizmetlerinden yararlanamayan  kişilerin mağdur olmasını  engellemek hedefleniyor. Genel Sağlık Sigortası  sebebiyle sağlık hizmetlerinden faydalanamayan vatandaşlarımız için af süreci ile  ilgili merak edilen tüm detayları  bu yazıda bulabilirsiniz. Gelir borçları birçok kişinin gündeminde olan ve muzdarip olduğu konulardan biridir. Bu konuda yapılandırma haklarından yararlanmak için ve borçları sildirmek için bazı detayları bilmek gerekir.

Gelir Sağlık Sigortası Nedir?
Gelir Sağlık Sigortası Nedir?

Gelir Sağlık Sigortası Nedir?

GSS vatandaşların hepsinin ekonomik şartlarda bağımsız olarak sağlık hizmetlerinden yararlanılması için  sunulan bir hizmettir. 1 Ocak 2012  tarihinden bu yana tüm vatandaşlarımız zorunlu GSS  kapsam içinde yer alırken, herhangi bir sigorta kolunda  yer almayan vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden  faydalanması için GSS prim ödemesi  koşul sunulmuştur. GSS prim borcu  olan vatandaşlarımız, kanun  bazında sağlık hizmetlerinden  yararlanamayabilir.

2023 GSS Prim Borcu Yapılandırma ve Sildirme Kimler İçin Uygundur?

GSS kapsamı  ele alınırken herhangi bir istisna  sınırlaması yapılmadan nüfusu tamamı bu kapsama dahil  alınmıştır. Herhangi bir sigorta koluna  bağlı olarak çalışma hayatı devam edenlerin GSS primleri  işverenler tarafından ödenirken, sigortası yatmayan kişiler  için gelir testi şartı sunulmuştur. Gelir testi yapılacak  olay kişiler 18 yaş kriterine göre  belirlenmiştir.

GSS Kimler İçin Zorunludur?

Zorunlu GSS Olarak bakmakla yükümlülük kriterine göre  belirlenmiştir. Sigortalı  olan ile sigortalı çalışanın  bakmak zorunda olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden ücretsiz  bir şekilde faydalanabilir iken, yükümlülük sona erdiğinde gelir testi  yapılıp test sonucuna göre GSS prim ödemesi  olan vatandaşlarımız için sağlık hizmetlerinden  faydalanılması adına bu ödemeler zorunlu hâle gelmiştir. 18 yaş kriterine göre belirlenen ve bazı durumlarda 18 yaş kriterinin esnetilebildiği GSS zorunluluğu ile ilgili detaylar  aşağıdaki şekildedir:

  • Herhangi bir sigortalı iş olmayan ve okumayan 18 yaşını doldurmuş vatandaşlar için GSS  şarttır.
  • Lisede eğitimi devam eden öğrenciler 20 yaş, üniversite öğrenimi sürdüren öğrenciler ise 25 yaş sonrası zorunlu GSS kapsamında bulunmaktadır.
  • Kız çocukları, evlilik yapmamaları durumunda yaş kriterinden bağımsız bir şekilde GSS’den muaf tutulur.

GSS Affı Çıktı Mı?

2023 GSS prim borç affı Şubat ayında çıkması söz konusudur. 2022 Aralık ayında  gündemde yer alan GSS borç affı kanunu 2023 Şubat ayında  daha net bir duruma gelerek yürürlüğe girecektir.

2023 GSS Affından Kimler Faydalanabilir?

GSS affından faydalanabilecek kişiler belirlenirken, mevcut GSS prim borçları  sebebiyle sağlık hizmetlerinden faydalanamayan vatandaşlar baz alınmıştır. Bağ-Kur’lu çalışanlar kapsam dışında kalmıştır. Kanun teklifinin  yasa haline gelmesi durumunda, takip eden 1 yıllık süre boyunca prim borcunun yüzde 50’sini ödeyen  kişiler, geriye kalan borçlarından muaf  tutulacaklar. GSS prim borçlarının yüzde 50’lik  bölümü için peşin ödeme ile beraber taksitli ödeme  fırsatı da  tanınacak olan kanun teklifi ile ilgili  her şeye detaylar da yer verilmiştir.

GSS Prim Borcunun Tamamı Silinecek Mi?

GSS prim borçlarının %90 oranında silinmesi  son gündemdedir. Henüz  resmi hale gelen bir süreç olmadığından ötürü buradaki oran değişiklik gösterebilir.

GSS Prim Borcu Nedeniyle Açılan Davalar Ne Olacak?

GSS prim borcu  olan kişilere açılan davalar son teklifin yasalaşması ile  beraber ödeme durumuna göre  yeniden şekillenecek. GSS prim borçları sildirme ve yapılandırma  alanında borcunu peşin ödeyenler  ne de yiyeli açılan davalar düşecek. Taksitli ödeme  yapmak isteyenlerin ise davaları taksit ödemeleri bitinceye kadar durdurulacak.

GSS Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS prim borcu sorgulaması SYDV’ler üzerinden  yapılabilir aynı zamanda,  e-Devlet aracılığı ile birkaç dakikada  sonucu öğrenebilirsiniz. GSS affı kapsamında ne kadar bir borcu olduğunu ve  ne kadar bölümü için yapılandırmadan  faydalanacağını  öğrenmek isteyen okurlarımız, e-Devlet üzerinden 2023 GSS prim borcu yapılandırma ve silme ile güncel borç  bilgi detayların erişebilir süreci yakından takip edebilirler.

GSS Borçlarının silinmesi için nereye başvurulur ?

Öncelikle e devketten şu linke tıklayarak borcunuzun olup olmadığını öğrenin. Buraya baktıktan sonra eğer borcunuz varsa hemen ilçenizdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidip GSS borcunuzu sildirmek istediğinizi belirtin. İlçenizdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları başvurunuzu alıp işleme sokarak süreci başlatır. Bundan sonraki süreçte 2 hafta sonra SGK gidip borcunuzu sildirmeniz mümkündür. Burada önemli olan nokta sizin muhtaçlık sınırını geçmiyor olmanızdır. Şuandaki muhtaçlık sınınırı : 3.800 TL’dir. Kişi başı geliriniz bu sınırı aşmıyorsa borcunuz silinir.

Güncel bilgiler için YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz;

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu